37. tydzień ciąży
37. tydzień to moment, w którym więź między Tobą a Twoim dzieckiem jest już bardzo silna. Dzięki temu możecie się skutecznie ze sobą komunikować. Dziecko potrafi sygnalizować Ci swoje potrzeby i uczucia, będąc jeszcze w Twoim brzuchu. Jak to możliwe?
W 9. miesiącu ciąży dziecko jest już na tyle rozwinięte, że doskonale potrafi okazywać swoje emocje. Możesz poczuć się zaskoczona, ale to właśnie Ty nauczyłaś swoje maleństwo odczuwania emocji. Hormony, które wydziela Twoje ciało w momentach radości, relaksu czy stresu, wraz z krwią przekazywane są dziecku. W ten sposób w jego pamięci utrwalają się najważniejsze emocje.
To tzw. komunikacja prenatalna. Dzięki niej maleństwo jeszcze w brzuchu potrafi zareagować na bodźce, które je wyciszają lub pobudzają. To właśnie dlatego tak ważna jest dbałość o Wasze dobre samopoczucie, szczególnie w ostatnich tygodniach ciąży.
Rozwój dziecka – 37. tydzień ciąży
W 37. tygodniu ciąży dziecko jest już gotowe do życia poza Twoim łonem. Na tym etapie pełnię rozwoju osiągają jego płuca, dzięki którym maleństwo jest już zdolne do samodzielnego oddychania poza brzuchem mamy.
To oznacza, że choć planowo ciąża powinna trwać 40. tygodni, dziecko może tak naprawdę przyjść na świat w każdej chwili. Bardzo rzadko się zdarza, że dzieci rodzą się w określonym terminie. W ostatnich tygodniach spędzonych w brzuchu mamy dziecku przybędzie jeszcze kilka centymetrów. Może też przybierać na wadze nawet około 30 g dziennie ze względu na gromadzący się pod skórą tłuszcz. Dziecko w 37. tygodniu ciąży waży około 2859 g i mierzy 48,6 cm – trzeba jednak pamiętać, że na tym etapie ciąży dzieci bardzo różnią się od siebie rozmiarami.
Brzuch w 37. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?
W 37. tygodniu ciąży Twoje łożysko waży około 700 g, co jest niewątpliwie dużym obciążeniem. Na szczęście pod koniec ciąży raczej nie przybędzie Ci już dodatkowych kilogramów. Mimo to wciąż możesz odczuwać silne bóle pleców, towarzyszyć Ci będą obrzęki, a skóra na brzuchu będzie silnie napięta.
Możesz zaobserwować także coraz bardziej intensywne upławy z pochwy. Wydzielina tego typu pojawia się już około 18 tygodnia ciąży, jednak to właśnie teraz Twój organizm zaczyna właściwe przygotowania do porodu i jej gęstość oraz ilość mogą się zmienić. Zwiększenie wydzielania śluzu szyjkowego ma Ci ułatwić poród. Z tego samego powodu zaczynają się pojawiać skurcze przepowiadające. Mogą Ci one dokuczać nawet kilka razy w ciągu dnia, jednak ustępują samoistnie. Jeśli skurcze nie nasilają się i występują z coraz mniejszą częstotliwością, możesz być spokojna – to fałszywy alarm.
Ważne
Już w 37. tygodniu ciąży mogą towarzyszyć Ci objawy tzw. porodu pozornego. Jak rozróżnić, że to nie jest jeszcze moment, aby udać się do szpitala? Pierwszym objawem są wspomniane już skurcze przepowiadające. Kolejnym jest silny ucisk w dole brzucha – to ze względu na przyjęcie właściwej pozycji dziecka do porodu główką w dół. Nacisk ten, tak jak obniżenie się macicy, choć jest naturalny w 9. miesiącu, nie zwiastuje jeszcze samego porodu. Wsłuchuj się w swoje ciało i bądź spokojna.
37. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?
37. tydzień ciąży stanowi granicę pomiędzy porodem przedwczesnym a ciążą donoszoną. Teraz możesz być już spokojna o swoje maleństwo, które jest w pełni gotowe do życia poza Twoim brzuszkiem. Wciąż jednak warto obserwować swoje ciało.
Małowodzie – o małowodziu mówimy wtedy, gdy ilość płynu owodniowego spada poniżej 200 mililitrów. Najczęstszą przyczyną małowodzia są przedwczesne odpływanie płynu owodniowego, niewydolność łożyska, wady płodu lub cukrzyca ciążowa. Choć małowodzie niesie za sobą wiele niebezpieczeństw, m.in. może doprowadzić do zahamowania dalszego wzrostu płodu, w wielu przypadkach nie stanowi zagrożenia.
Przede wszystkim należy ustalić przyczyny małowodzia, aby zastosować odpowiednie leczenie, np. w przypadku wad układu moczowego można zastosować terapię wewnątrzmaciczną. Czasem małowodzie leczy się objawowo, prowadząc nawadnianie i amnioinfuzje. W niektórych przypadkach konieczne może się okazać przeprowadzenie cesarskiego cięcia.
Wielowodzie – to sytuacja, w której wód płodowych jest zbyt wiele. Dochodzi wówczas do nadmiernego rozciągnięcia macicy. Wielowodzie może również doprowadzić do przedwczesnego porodu.
W tym przypadku postępowanie również zależy od przyczyny. Niezbędny jest stały monitoring dziecka. Lekarze mogą zadecydować np. o nakłuciu jamy owodniowej i odessaniu nadmiaru płynu.
37. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?
Omów z partnerem jego obecność przy porodzie
Jeśli masz takie życzenie, możesz zdecydować się rodzić w towarzystwie bliskiej osoby. Oczywistym wyborem wydaje się Twój partner: jeśli jeszcze się wahasz, czy ma on być obecny przy porodzie, to już ostatni dzwonek na taką rozmowę. Porozmawiajcie szczerze, by zarówno Twoje, jak i jego potrzeby były zaspokojone. Jeśli dojdziecie do wniosku, że wspólny poród może być dla Was zbyt trudny lub krępujący, a Ty mimo to czujesz, że potrzebujesz towarzysza, porozmawiaj z mamą, siostrą lub przyjaciółką. Któraś z nich z pewnością będzie chciała Ci towarzyszyć w tym ważnym momencie.
Ogranicz ćwiczenia
Jeśli przez całą ciążę byłaś aktywna, Twój organizm z pewnością jest Ci za to wdzięczny, a i Twoje samopoczucie z pewnością jest lepsze. Ostatni, 9. miesiąc ciąży to jednak czas, aby ograniczyć aktywność fizyczną. Twoje serce w tym momencie pompuje niemal o połowę więcej krwi niż przed ciążą. To bardzo duże obciążenie. Dlatego do porodu powinnaś się przygotowywać, głównie odpoczywając i dbając o właściwe odżywianie. Możesz podejmować umiarkowany wysiłek fizyczny – dobrze zrobi Ci np. spacer.
Ważne
Zaledwie 5% dzieci rodzi się dokładnie w przewidywanym terminie porodu. Twoje dziecko pojawi się na świecie, gdy będzie na to gotowe. Nie skreślaj dni w kalendarzu, aby się nie rozczarować. Zamiast tego bądź przygotowana na każdą ewentualność.
37. tydzień ciąży – jakie badania?
Jeśli nie zrobiłaś tego wcześniej, w 37. tygodniu ciąży warto powtórzyć badanie pozwalające wykryć kiłę u matki, a tym samym określić ryzyko wystąpienia tej choroby u dziecka. To ponowne badanie VDRL lub WR, które było wykonywane już raz, na początku ciąży. Jeśli jeszcze nie przeprowadzałaś badania w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B, to także odpowiedni moment.
Pomiędzy 33. a 37. tygodniem ciąży wykonać trzeba także inne badania, takie jak:
- morfologia krwi
- badanie ogólne moczu
- badanie w kierunku HIV i HCV
- badanie w kierunku paciorkowców B-hemolizujących
- ocena ryzyka i nasilenia objawów depresji
Jeśli więc do tej pory nie zostały one przeprowadzone, to najwyższy czas, aby je wykonać.
Konsultacja merytoryczna:
DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA
Specjalista położnictwa i ginekologii
II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP
Szpital Bielański w Warszawie
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.
Powiązane artykuły