Twardy brzuch

Twardy brzuch w ciąży, czyli stawianie się macicy

Ciąża
Artykuł
Paź 15, 2024
4 min.

Martwi Cię twardnienie brzucha w ciąży? Niepotrzebnie! To zupełnie naturalny objaw prawidłowo rozwijającej się zaawansowanej ciąży – świadczy on o tym, że Twoja macica przygotowuje się do porodu. Istnieje jednak kilka prostych sposobów na to, by złagodzić towarzyszące temu dolegliwości. 

Twardnienie brzucha w ciąży określa się także mianem stawiania się macicy lub stawiania się brzucha. Jest to standardowy objaw przebiegającej bez zakłóceń zaawansowanej ciąży – zapowiedź występowania pierwszych skurczów macicy, która tak właśnie przygotowuje się do porodu

Twardniejący brzuch w ciąży – przyczyny

Skurcze macicy, będące bezpośrednią przyczyną twardnienia brzucha w ciąży, to tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Niektóre kobiety zaczynają je odczuwać już około 20. tygodnia ciąży, inne później, około 28.–30. tygodnia. Są one objawem całkowicie naturalnym, w wielu przypadkach wywołują je ruchy dziecka w brzuchu mamy. Skurcze Braxtona-Hicksa mogą pojawiać się kilka razy w ciągu dnia, nie są bolesne, nie trwają również zbyt długo – maksymalnie do pół minuty.

Warto pamiętać, że z każdym kolejnym tygodniem skurcze będą występować częściej i będą dłuższe (pod koniec ciąży mogą trwać nawet dwie minuty), a to sprawi, że Twój brzuch będzie coraz twardszy. Wszystko to jest fizjologiczną oznaką przygotowywania się Twojego ciała do porodu.

Ważne

Jak rozpoznać skurcze Braxtona-Hicksa? Są one nieco podobne do skurczów, które pojawiały się u Ciebie w trakcie miesiączki. Zazwyczaj pojawiają się w górnej części brzucha i stopniowo przesuwają się ku jego dolnym partiom. Możesz to odczuwać jako dość charakterystyczne napięcie macicy.

Stawianie się macicy – jak łagodzić dolegliwości?

Twardnienie brzucha w ciąży może być dla Ciebie sporą niedogodnością – na szczęście istnieją proste sposoby, by złagodzić odczuwanie skurczów. Wielu kobietom pomaga krótki spacer, położenie się i uniesienie nóg do góry, a także ciepła, ale nie gorąca kąpiel. Uwaga! Podczas skurczów lepiej nie masować brzucha, bo zachęci to dziecko do poruszania się, a w konsekwencji może nasilić skurcze.
Pomocne w łagodzeniu skurczów są ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne – możesz o nie zapytać lekarza prowadzącego lub położną, dowiesz się też o nich podczas zajęć w szkole rodzenia. Pamiętaj, że czasami twardnienie brzucha w ciąży może być spowodowane nadmiernym wysiłkiem fizycznym – wystrzegaj się więc przepracowania, nie podnoś ciężkich przedmiotów i zapewnij sobie czas na odpoczynek!

Ważne

Jeżeli skurcze Braxtona-Hicksa oraz towarzyszące im twardnienie brzucha są dla Ciebie bardzo uciążliwe i nie pomagają Ci naturalne sposoby ich łagodzenia, lekarz może przepisać Ci leki rozkurczowe bezpieczne dla kobiet w ciąży oraz suplementy diety zawierające magnez. 

Stawianie się brzucha – kiedy powinno zaniepokoić?

Choć twardy brzuch w ciąży to naturalny etap przygotowywania się ciała do porodu, są sytuacje, kiedy należy zgłosić się do lekarza. Powinno Cię zaniepokoić, jeśli skurcze stają się bardzo bolesne, regularne i intensywne, a dodatkowo towarzyszy im plamienie lub krwawienie z dróg rodnych. Powinnaś również zwracać uwagę, czy skurcze nie wybudzają Cię w nocy lub czy nie wpływają na aktywność Twojego dziecka.

stawianie sie brzucha

 

Pamiętaj, że o ile samo twardnienie brzucha, zwłaszcza w III trymestrze ciąży, nie jest niczym groźnym, o tyle jeżeli towarzyszą mu inne niepokojące objawy, może to już być stan niebezpieczny dla Twojego dziecka. Zdarza się, że symptomy te zwiastują odklejenie łożyska albo przedwczesny poród. Bardzo twardy brzuch i towarzyszące mu plamienie lub krwawienie powinny skutkować natychmiastowym udaniem się do szpitala!

Twardy brzuch w ciąży bez skurczy

Jeżeli twardnieniu brzucha w III trymestrze ciąży nie towarzyszą skurcze, może to być objaw problemów z układem trawienia – wzdęć, zaparć, niestrawności. Twoja macica wciąż się powiększa i napiera na narządy wewnętrzne, w tym jelita. Ich zawartość przemieszcza się dużo wolniej, mogą pojawiać się problemy z wypróżnianiem, a wraz z nimi – uczucie pełnego, napiętego, twardego brzucha.

brzuch w ciazy

 

Jak sobie z tym radzić? Pamiętaj o tym, by pić minimum 2 litry płynów dziennie, w większości wody mineralnej. Zadbaj, by w Twojej diecie znalazły się produkty bogate w błonnik: warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste. Jedz regularnie (5–6 razy dziennie), ale niewielkie porcje. Ogranicz spożywanie słodyczy, potraw tłustych i ciężkostrawnych. Jeśli pozwala na to Twoje samopoczucie, regularnie się ruszaj.

Choć twardy brzuch w ciąży jest często występującym objawem, zawsze trzeba zachować czujność. Jeśli towarzyszą mu jakiekolwiek niepokojące symptomy lub skurcze są bardzo bolesne, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

ikona znal zapytania

Pytania i odpowiedzi

  1. Co oznacza twardy brzuch w ciąży?

    Twardy brzuch w ciąży oznacza, że ciało przyszłej mamy przygotowuje się do zbliżającego się porodu. To normalny objaw ciąży przebiegającej bez żadnych komplikacji. Okazuje się, że bezpośrednią przyczyną stawiania się brzucha w ciąży są skurcze Braxtona-Hicksa. Jeśli twardnieniu brzucha nie towarzyszą skurcze przepowiadające, może to oznaczać zwykłe dolegliwości trawienne (wzdęcia, niestrawność), związane z powiększającą się macicą, która zaczyna uciskać narządy wewnętrzne, w tym jelita. 
     

  2. Co to znaczy, że brzuch się stawia w ciąży?

    Stawianie się brzucha w ciąży oznacza jego twardnienie. Czasami mówi się też o stawianiu macicy. Oznacza to, że ciało przyszłej mamy przygotowuje się do porodu, a brzuch pod wpływem skurczów przepowiadających staje się coraz bardziej napięty i twardy. Jeżeli skurcze są bardzo bolesne, intensywne i regularne lub towarzyszą im plamienia – należy zgłosić się do ginekologa. 
     

  3. Jak rozpoznać twardy brzuch w ciąży?

    Twardy brzuch pod koniec ciąży jest bardzo napięty i zwiększa swoje rozmiary, co może być dla ciężarnej pewną niedogodnością. Skurcze przepowiadające, które odpowiadają za to zjawisko, pojawiają się w górnej części brzucha i z czasem przesuwają się ku jego dołowi. Przyszła mama może to odczuwać jako charakterystyczne napięcie macicy. 

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. Jakub Rzepka

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Fazy porodu
Artykuł
Fazy porodu

Fazy porodu

Poród kończy okres ciążowy i dla każdej mamy jest bardzo ważnym przeżyciem. Choć kojarzy się z bólem i dużym wysiłkiem, po jego zakończeniu nareszcie można wziąć w ramiona wyczekiwane maleństwo.

8 min. czytania

View details 21. tydzień ciąży
Artykuł
21 tydzień ciąży - ruchy dziecka

21. tydzień ciąży

21. tydzień to początek drugiej połowy ciąży. Jest to już druga połowa 5. miesiąca, dlatego dobrze, abyś teraz uważnie obserwowała swój organizm i nieco zwolniła tempo życia.

5 min. czytania

View details Mija termin porodu i nic – co dalej?
Artykuł
Kobieta w ciąży trzyma swój brzuch

Mija termin porodu i nic – co dalej?

Termin porodu, który orientacyjnie ustalił lekarz na początku ciąży, wcale nie musi oznaczać, że maluszek pojawi się na świecie dokładnie w tym dniu. Czasami zdarza się, że mija już 40.

6 min. czytania

View details Poród przedwczesny i jego objawy
Artykuł
Poród przedwczesny

Poród przedwczesny i jego objawy

Poród przedwczesny to sytuacja, w której zakończenie ciąży następuje przed ukończeniem 37. tygodnia. W połowie przypadków pojawia się samoistnie – i może się zdarzyć z bardzo różnych przyczyn.

3 min. czytania

View details 2. trymestr ciąży
Artykuł
Kobieta w 2. trymestrze trzyma się za ciążowy brzuch

2. trymestr ciąży

Drugi trymestr przez wiele mam opisywany jest jako najprzyjemniejszy okres ciąży.

8 min. czytania

View details 4. tydzień ciąży
Artykuł
4 tydzień ciąży – czy to już czas na USG?

4. tydzień ciąży

Jeśli jeszcze nie podejrzewałaś u siebie ciąży, w czwartym tygodniu prawdopodobnie zaczniesz się domyślać, że wkrótce zostaniesz mamą.

5 min. czytania

View details Rozstępy – pielęgnacja skóry w ciąży
Artykuł
Rozstępy

Rozstępy – pielęgnacja skóry w ciąży

Statystyki nie pozostawiają złudzeń – z rozstępami boryka się nawet 90% kobiet w ciąży.

4 min. czytania

View details Ostuda ciążowa
Artykuł
Kobieta z ostudą ciążową

Ostuda ciążowa

W ciąży wiele kobiet ze zmartwieniem obserwuje pojawianie się przebarwień na twarzy. Ten częsty problem dermatologiczny nosi nazwę ostudy ciążowej.

4 min. czytania

View details Szkoła rodzenia – jak ją wybrać?
Artykuł
Jak wybrać szkołę rodzenia

Szkoła rodzenia – jak ją wybrać?

Dowiedziałaś się, że niedługo będziesz mamą? Zacznij przygotowywać się do porodu oraz nowej roli w swoim życiu. Zapisz się do szkoły rodzenia! Podpowiemy Ci, jak znaleźć tę najlepszą.

4 min. czytania

View details Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy
Artykuł
9 month

Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy

Jesteś w ciąży? Gratulacje! Ciąża to szczególny czas dla Ciebie i rozwijającego się w Tobie życia. Poznaj przebieg i etapy ciąży miesiąc po miesiącu.

4 min. czytania

View details 39. tydzień ciąży
Artykuł
Kobieta w 39 tygodniu ciąży z małymi bucikami

39. tydzień ciąży

W 39. tygodniu ciąży z niecierpliwością oczekujesz na swojego maluszka, który lada moment przyjdzie na świat. Na tym etapie większość dzieci jest już w pozycji z główką zwróconą w dół.

5 min. czytania

View details Ból pleców w ciąży
Artykuł
Ból pleców w ciąży

Ból pleców w ciąży

Ból pleców w ciąży to jedna z dolegliwości, które pojawiają się niemal powszechnie.

4 min. czytania

View details Wszystko o USG w ciąży – czy jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?
Artykuł
USG w ciąży

Wszystko o USG w ciąży – czy jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?

USG to jedno z najważniejszych badań, które należy wykonać w ciąży. Warto się dowiedzieć, kiedy należy je robić, jak często oraz jaki ma ono wpływ na Twój organizm.

6 min. czytania

View details Dieta w ciąży – jak zmniejszyć ryzyko alergii u dziecka?
Artykuł
Kobieta w ciąży ze szklanką soku w kuchni

Dieta w ciąży – jak zmniejszyć ryzyko alergii u dziecka?

Nie wiesz, co jeść w ciąży? Martwisz się, że na ten czas musisz zrezygnować ze swoich ulubionych owoców czy jogurtów ze względu na potencjalną alergię dziecka? Niepotrzebnie!

2 min. czytania

View details 10. tydzień ciąży
Artykuł
Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch

10. tydzień ciąży

10. tydzień to 3 miesiąc ciąży – Twoje dziecko ma już ukształtowane nóżki i rączki. Coraz częściej nimi porusza, ale Ty jeszcze nie możesz tego poczuć.

6 min. czytania

View details Trening mięśni Kegla w ciąży
Artykuł
Ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży

Trening mięśni Kegla w ciąży

Mięśnie Kegla są dla kobiet szczególnie ważne. Otaczają one pochwę, odbytnicę i cewkę moczową, podtrzymują też od dołu narządy jamy brzusznej.

4 min. czytania

View details Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie
Artykuł
Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie

Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie

Nietrzymanie moczu w ciąży to problem, który dotyka wiele przyszłych mam. Dolegliwość może powodować dyskomfort. Zdarza się, że jest bardzo męcząca i utrudnia codzienne funkcjonowanie.

5 min. czytania

View details Jak liczyć ruchy dziecka?
Artykuł
Jak liczyć ruchy dziecka

Jak liczyć ruchy dziecka?

Liczenie ruchów dziecka to metoda, która pomoże Ci monitorować, czy z Twoim maluszkiem wszystko jest w porządku. Prowadzenie dziennika ruchów maleństwa ułatwia specjalna karta obserwacji płodu.

4 min. czytania

View details 19. tydzień ciąży
Artykuł
kobieta w 19 tygodniu ciąży

19. tydzień ciąży

19. tydzień to 5. miesiąc, a zarazem połowa drugiego trymestru ciąży. Twoje dziecko nadal ma w macicy sporo wolnego miejsca, więc nie martw się, jeśli jeszcze nie czujesz jego ruchów.

5 min. czytania