Skurcze łydek w ciąży

Skurcze łydek w ciąży

Ciąża
Artykuł
Maj 28, 2024
4 min.

Skurcze łydek w ciąży to bardzo często występująca dolegliwość. W trzecim trymestrze mogą się pojawiać nawet co noc. Zazwyczaj skurcze nóg są bardzo uciążliwe i towarzyszy im silny ból. Warto więc się dowiedzieć, jak ich unikać w ciąży, aby ograniczyć te nieprzyjemne doznania. 

Skurcze łydek u ciężarnych nasilają się zwykle w trzecim trymestrzepo 27. tygodniu. Ma to podłoże fizjologiczne, związane z rozwojem ciąży. Dolegliwość ta stanowi często duży problem, ponieważ ataki skurczów mogą prowadzić do poważnych zaburzeń snu – te zaś rzutują na ogólne samopoczucie przyszłej mamy.

Skurcze w łydkach w ciąży – przyczyny

Skurcze w nogach pojawiają się u ciężarnych z kilku powodów. Podczas ciąży dochodzi często do zaburzeń gospodarki elektrolitowej. W związku z tym kobiety mogą się borykać z niedoborami magnezu, wapnia i potasu oraz nadmiarem fosforu – a to wpływa na powstawanie skurczów łydek. Poza tym rosnąca macica zaczyna coraz bardziej uciskać naczynia krwionośne, co przekłada się na gorsze ukrwienie nóg. To zaś może nie tylko wywoływać skurcze łydek, lecz także powodować powstawanie obrzęków i żylaków nóg.

 

art2

 

Z powodu powiększającej się macicy u przyszłych mam dochodzi też czasem do ucisku na nerwy biegnące z okolicy lędźwiowej kręgosłupa w kierunku miednicy i nóg. Ponadto mają one zwykle bardziej obciążone dolne kończyny. Wraz z rozwojem ciąży dźwigają bowiem coraz większy brzuszek. Często też zdarza się, że kobiety ciężarne przez dłuższy czas pozostają w tej samej pozycji. Ma to związek m.in. z tym, że trudno jest im się ułożyć. Kiedy więc przyszła mama w końcu znajdzie wygodną dla siebie pozycję, starają się możliwie długo ją utrzymać.

Nagły skurcz łydki – jak mu zaradzić?

Jeśli już pojawi się u Ciebie nagły skurcz łydki, spróbuj podjąć odpowiednie środki zaradcze, aby jak najszybciej ulżyć sobie w bólu. Dobroczynne działanie wykazuje energiczne rozmasowanie miejsca, w którym znajduje się napięty mięsień. Jeśli brzuszek nie pozwala Ci już na samodzielne wykonanie takiego masażu, poproś o to swojego partnera. Możesz też wyprostować nogę i podłożyć poduszkę pod stopę, tak aby była trochę uniesiona.

 

art3

 

U niektórych kobiet sprawdzają się chłodne kompresy przykładane do łydki, a także postawienie stopy na zimnej podłodze. Jedną z najskuteczniejszych metod na pojawienie się skurczu w nodze stanowi też mocne wygięcie palców stopy w górę, w kierunku głowy. Jeśli tylko pozwala Ci na to rozmiar Twojego brzuszka, możesz sobie w tym pomóc, łapiąc rękami za palce w tej nodze i przyciągając je do siebie. Pamiętaj, żeby podczas skurczu nie wykonywać natomiast ruchu przeciwnego – tzn. nie obciągać palców u stóp. Bywa bowiem, że może to nasilić skurcz i zwiększyć odczuwane dolegliwości bólowe.

Dieta a skurcze łydek

W ograniczaniu częstości występowania skurczów w łydkach może dopomóc m.in. odpowiednie skomponowanie jadłospisu. W zwyczajowo zalecanej diecie na trzeci trymestr należy szczególnie uwzględnić produkty bogate w magnez, wapń i potas. Należy też zwrócić szczególną uwagę na źródła dużych ilości witamin z grupy B – a przede wszystkim witaminy B12. Bierze ona bowiem udział w tworzeniu i odbudowie osłonek włókien nerwowych – co może mieć duże znaczenie w przypadku skurczów łydek występujących z powodu ucisku na nerwy.

Co na skurcze łydek w ciąży? Cenne źródła składników

mg

Magnez: kasze (głównie gryczana), orzechy, otręby pszenne, rośliny strączkowe (soja, groch, soczewica), warzywa liściaste (szpinak), owoce suszone (figi, morele, daktyle) i surowe, np. banany

ca
Wapń: mleko krowie i jego przetwory: jogurty naturalne, sery twarogowe i żółte (szczególnie parmezan), mleko kozie, orzechy, ryby (sardynki, makrela, łosoś), rośliny strączkowe: soja, fasola biała, warzywa liściaste (szpinak, botwinka)

k
Potas: rośliny strączkowe (soja, fasola biała, groch, soczewica), pomidory i ich przetwory, owoce suszone (morele, figi, rodzynki), mleko i jego przetwory, orzechy, mięso (pierś indyka lub kurczaka, cielęcina), ryby (halibut, sardynki, makrela, łosoś)

b12
Witamina B12: mięso (wołowe, wieprzowe, drobiowe) i podroby (wątróbka, nerki), ryby (halibut, łosoś, tuńczyk), jaja kurze, mleko i jego przetwory: jogurty naturalne, sery twarogowe i żółte

 

art1

 

Inne metody profilaktyki

Aby uniknąć problemu uciążliwych skurczów w łydkach, staraj się też przestrzegać kilku zasad. Dzięki nim polepszysz krążenie w nogach i unikniesz ich nadmiernego przeciążenia.

rada

Jeśli tylko Twoja ciąża nie wymaga leżenia, zapewnij sobie w ciągu dnia odpowiednią dawkę ruchu. Aktywność fizyczna doskonale wpływa na funkcjonowanie mięśni i unikanie bolesnych skurczów.

rada

Przed pójściem spać porozciągaj nogi. Wyprostuj je w kolanach i naprzemiennie przyciągaj palce do siebie, a następnie je obciągaj. Powtórz to ćwiczenie kilka razy.

rada

Przed snem zrób sobie ciepłą, relaksującą kąpiel i poproś partnera o wykonanie Ci rozluźniającego masażu stóp. Można wykonać też masaż suchą szczotką w kierunku od stóp ku górze, w stronę serca – pobudza to krążenie w naczyniach powierzchownych.

rada

Do spania w ciąży przyjmuj pozycję na boku. Pod stopy możesz podłożyć poduszkę.

rada

Gdy odpoczywasz na leżąco lub siedzisz, zwróć uwagę na to, aby nogi unieść nieco do góry – poprawi to przepływ krwi. Uważaj, aby nie zakładać nogi na nogę.

rada

Staraj się nie przebywać za długo w jednej pozycji. Co jakiś czas wstań, przeciągnij się, zrób kilka kroków. Stań też na palcach, a następnie opuść pięty na podłoże – i powtórz to kilka razy.

rada

Nie noś zbyt wąskich, uciskających butów. Obuwie powinno być wygodne, mieć szerokie noski i elastyczną podeszwę. Nie noś zbyt obcisłych ani krępujących ruchy ubrań.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

 

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?
Artykuł
 Mama wypełniająca plan porodu

Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?

Plan porodu to dokument określający oczekiwania rodzącej związane z opieką okołoporodową, samym porodem i połogiem. Warto go przygotować, by poczuć się pewniej.

6 min. czytania

View details 34. tydzień ciąży
Artykuł
34 tydzień ciąży – przyszła mama relaksuje się

34. tydzień ciąży

34. tydzień ciąży to połowa 8. miesiąca. Twoje ciało przygotowuje się do porodu. W szkole rodzenia dowiesz się, jak przebiega ten proces i jakie są jego symptomy.

6 min. czytania

View details Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG
Artykuł
Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Domyślasz się, że możesz być w ciąży? Choć test z apteki nie pokazał dwóch kresek, cały czas odczuwasz pierwsze symptomy ciążowe?

5 min. czytania

View details Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!
Artykuł
Jak przyspieszyć poród

Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!

Na narodziny dziecka czekasz całe 9 miesięcy. Nic dziwnego, że niepokoisz się, jeśli maluszek nie pojawia się na świecie w terminie.

5 min. czytania

View details Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?
Artykuł
Noworodek po porodzie

Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?

Od ułożenia i położenia płodu w brzuchu mamy zależy to, w jaki sposób dziecko przyjdzie na świat – czy będzie to poród siłami natury czy też poprzez cesarskie cięcie.

6 min. czytania

View details Dieta w III trymestrze ciąży
Artykuł
Dieta w III trymestrze ciąży

Dieta w III trymestrze ciąży

W III trymestrze ciąży Twoje dziecko bardzo intensywnie się rozwija.

5 min. czytania

View details Domowe sposoby na mdłości w ciąży
Artykuł
Domowe sposoby na nudności

Domowe sposoby na mdłości w ciąży

Nawracające codziennie nudności w ciąży to problem większości kobiet. Jeśli i Ty się z nim zmagasz, przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość.

8 min. czytania

View details Jakie owoce jeść w ciąży? Które warzywa wybierać?
Artykuł
Owoce i warzywa w ciąży

Jakie owoce jeść w ciąży? Które warzywa wybierać?

W ciąży w sposób szczególny powinnaś zwrócić uwagę na to, co znajduje się na Twoim talerzu. Pamiętaj, że jesz dla dwojga, nie za dwoje!

7 min. czytania

View details Skurcze Braxtona Hicksa
Artykuł
Skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa nie są to jeszcze prawdziwe skurcze porodowe. Bywają odczuwalne, ale nie musi towarzyszyć im ból.

3 min. czytania

View details SPA w ciąży – doskonały sposób na relaks
Artykuł
Kobieta w ciąży w SPA

SPA w ciąży – doskonały sposób na relaks

SPA w ciąży to świetny pomysł! Póki jeszcze masz wolny czas, koniecznie dobrze go wykorzystaj - na relaks!

4 min. czytania

View details Planowanie urlopu macierzyńskiego. Checklista
Artykuł
Urlop macierzyński i wynagrodzenie

Planowanie urlopu macierzyńskiego. Checklista

Jeszcze przed chwilą cieszyłaś się pozytywnym wynikiem na teście ciążowym, a już za moment rozpoczniesz urlop macierzyński.

1 min. czytania

View details Żylaki w ciąży
Artykuł
Żylaki w ciąży

Żylaki w ciąży

Żylaki nóg, pochwy i sromu to dolegliwość, która bardzo często dotyka przyszłe mamy. Dowiedz się, dlaczego powstają żylaki i jak można im zapobiegać, będąc w ciąży.

5 min. czytania

View details Zdrowa dieta w ciąży + jadłospis na II i III trymestr
Artykuł
jadlospis-dla-kobiet-w-ciazy

Zdrowa dieta w ciąży + jadłospis na II i III trymestr

Zastanawiasz się, co jeść, a czego unikać w diecie, aby zapewnić zdrowie rozwijającemu się maluszkowi i sobie?

3 min. czytania

View details Wszystko o USG w ciąży – czy jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?
Artykuł
USG w ciąży

Wszystko o USG w ciąży – czy jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?

USG to jedno z najważniejszych badań, które należy wykonać w ciąży. Warto się dowiedzieć, kiedy należy je robić, jak często oraz jaki ma ono wpływ na Twój organizm.

6 min. czytania

View details Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy
Artykuł
9 month

Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy

Jesteś w ciąży? Gratulacje! Ciąża to szczególny czas dla Ciebie i rozwijającego się w Tobie życia. Poznaj przebieg i etapy ciąży miesiąc po miesiącu.

4 min. czytania

View details Rola kwasu DHA w diecie przyszłej mamy
Artykuł
Rola kwasu DHA w diecie kobiet w ciąży

Rola kwasu DHA w diecie przyszłej mamy

DHA, kwas tłuszczowy należący do rodziny omega-3, to bardzo ważny składnik diety kobiet w ciąży. Jest odpowiedzialny np. za prawidłowy rozwój mózgu dziecka. Kwas DHA można znaleźć m.in.

3 min. czytania

View details Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista
Artykuł
Kobieta w ciąży podczas wizyty u ginekologa

Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista

Jesteś ciekawa, jak przebiega wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży? O co możesz zapytać lekarza i czy w jakiś sposób powinnaś przygotować się do badania?

3 min. czytania

View details Prawidłowa waga i BMI w ciąży
Artykuł
bmi

Prawidłowa waga i BMI w ciąży

Utrzymywanie prawidłowej wagi w ciąży jest ważne ze względu na zdrowie mamy i dziecka. Dowiedz się, ile najlepiej przytyć w ciąży w zależności od wagi wyjściowej.

6 min. czytania

View details USG połówkowe – dlaczego takie ważne?
Artykuł
USG połówkowe

USG połówkowe – dlaczego takie ważne?

USG połówkowe wykonuje się u kobiet w II trymestrze ciąży, najlepiej

4 min. czytania