
7. tydzień ciąży
7. tydzień to koniec drugiego miesiąca ciąży. Choć możesz jeszcze nie zauważać zmian w swoim wyglądzie, Twoja macica się powiększa, by stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju dziecka. W tym czasie możesz już usłyszeć bicie jego serca podczas pierwszego badania USG.
To już Twój 7. tydzień ciąży – objawy w postaci nudności, zadyszek czy zmęczenia mogą być bardziej odczuwalne. Możesz (ale nie musisz) lekko przybrać na wadze. W tym czasie intensywnie rozwija się mózg dziecka, rosną nóżki i rączki. To bardzo dobry moment na wykonanie badań krwi w kierunku schorzeń niebezpiecznych dla kobiet w ciąży, takich jak: różyczka, toksoplazmoza czy cytomegalia.
Rozwój dziecka – 7. tydzień ciąży
Siódmy tydzień ciąży to czas, gdzie można już odróżnić od siebie poszczególne części ciała dziecka: tułów i kończyny, które stają się coraz dłuższe.
Formują się palce u rąk, na których pojawiają się pierwsze, delikatne linie papilarne. Pod koniec 2 miesiąca ciąży u Twojego dziecka można już zaobserwować ruchy tułowia i kończyn. Nie są one jeszcze kontrolowane, ale dosyć płynne.
U maluszka pojawia się narząd gardłowy – to właśnie z niego powstanie m.in. język, podniebienie i żuchwa. Zaczyna się kształtować nos, usta i oczy. Gałki oczne mają formę czarnych plamek, w których pojawiają się zawiązki soczewek.
W 7. tygodniu ciąży rozwija się mózg dziecka. Teraz ma on już trzy części: przodomózgowie, śródmózgowie oraz tyłomózgowie. W mózgu tworzą się również wypustki nerwów wzrokowych.
Jak wygląda dziecko w 7. tygodniu ciąży?
Dziecko w 7. tygodniu ciąży ma między 0,8 a 1,1 cm – jest więc wielkości mniej więcej owocu agrestu. Jak już jednak wspomniano, powoli zaczynają się już odróżniać od siebie poszczególne części jego ciała – przede wszystkim rączki i nóżki.
Brzuch w 7. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?
Pod koniec 2 miesiąca ciąży nie zauważysz jeszcze dużych zmian w wyglądzie Twojego ciała. Najprawdopodobniej jeszcze nie zaczęłaś zwiększać masy ciała, a być może nawet straciłaś kilka kilogramów – zwłaszcza jeżeli dokuczają Ci nudności i wymioty. W Twoim organizmie następują zmiany, dzięki którym dziecko ma właściwe warunki do rozwoju. Macica systematycznie się powiększa, aby bez problemu zmieścił się w niej rosnący zarodek. Już wkrótce będzie to widoczne w postaci szerszej talii.
Najczęstsze objawy w 7. tygodniu ciąży
Napięcie w dole brzucha – to oznaka rozciągania się macicy, która podczas zwiększania swojej objętości pociąga więzadła maciczne. U wielu pań może to objawiać się dyskomfortem w postaci bólu w pachwinach o różnym nasileniu. Czasami występuje on w lewej pachwinie, czasem w prawej, niekiedy w obu jednocześnie.
Nadmierne wydzielanie śliny – często towarzyszy kobietom w pierwszym trymestrze ciąży i jest skutkiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. To objaw nieprzyjemny (zwłaszcza gdy ślina ma gorzki posmak), ale nieszkodliwy, może jednak nasilać mdłości lub nawet je wywoływać. Ta ciążowa dolegliwość powinna minąć około 14. tygodnia.
Zadyszka – w drugim miesiącu ciąży to objaw zupełnie normalny. W tym czasie Twoje serce – przy stałym ciśnieniu – zaczyna bić szybciej, gdyż ma za zadanie przepompować więcej krwi, niezbędnej do rozwoju dziecka. Zwiększa się częstotliwość oddechu, przez co możesz szybciej się męczyć i odczuwać zadyszki w sytuacjach, które przed zajściem w ciążę nie były dla Ciebie żadnym wysiłkiem.
Plamienie ciążowe – miewa je spory odsetek kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, zwłaszcza w czasie, w którym wcześniej występowała u nich miesiączka. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi.
Łagodzenie objawów w 7. tygodniu ciąży
Poniżej znajdziesz kilka naszych wskazówek, które pomogą Ci się uporać z wymienionymi wyżej uciążliwymi objawami w 7. tygodniu ciąży.
Jeśli napięcie i dyskomfort nie są bardzo uciążliwe i nie występują w sposób permanentny, nie musisz się martwić. Staraj się nie przemęczać. Gdy pojawia się uczucie napięcia, usiądź (a najlepiej się połóż) i chwilę odpocznij. Jeśli jakiś objaw wyda Ci się niepokojący, skontaktuj się ze swoim lekarzem.
W przypadku problemów z nadmiernym wydzielaniem śliny pomóc Ci może płukanie jamy ustnej wodą lub płynem miętowym. Warto też pamiętać o regularnej higienie jamy ustnej.
Nawet jeśli występuje u Ciebie zadyszka, nie zagraża to rozwijającemu się w Tobie dziecku. Warto jednak zadbać o własny komfort i dobre samopoczucie! Jeśli tylko to możliwe, pozwól sobie na odpoczynek za każdym razem, kiedy odczujesz taką potrzebę. Postaraj się też nie spieszyć podczas wykonywania codziennych czynności.
Jeżeli pojawi się u Ciebie plamienie w momencie, w którym zawsze miałaś miesiączkę, jest ono niewielkie, słabe i krótkotrwałe, nie ma powodu do obaw - po prostu użyj wkładek higienicznych lub podpasek. Jeżeli jednak krwawienie jest obfite, wydzielina ma ciemny, brunatny kolor i towarzyszą jej bóle podbrzusza – koniecznie zgłoś się do lekarza. Wystąpienie takiego objawu nie przesądza jeszcze o tym, że stało się coś niedobrego, ale z pewnością jest sygnałem, że powinien obejrzeć Cię specjalista.
Ważne
Drugi miesiąc ciąży to okres, w którym rozwijają się najważniejsze układy i narządy dziecka. Maluszek jest w tym czasie niezwykle wrażliwy na szkodliwe czynniki, dlatego powinnaś bardzo na siebie uważać!
7. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?
Nie rezygnuj ze sportu
Jeśli przed ciążą byłaś aktywna fizycznie, nie rezygnuj ze sportu – po prostu dopasuj natężenie i rodzaj aktywności do stanu, w jakim obecnie się znajdujesz. Jeżeli dotąd nie ćwiczyłaś – zacznij to robić. Dzięki temu przygotujesz organizm do wysiłku, jakim jest poród. Regularny ruch zwiększa produkcję endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie, wzmacnia mięśnie i stawy, pomaga zmniejszyć bóle kręgosłupa, redukuje stres, poprawia odporność oraz wytrzymałość organizmu. Wskazane dla kobiet w ciąży są regularne spacery, joga, pilates czy gimnastyka w wodzie.
Zadbaj o odpowiednią ilość żelaza w diecie
Żelazo to najważniejszy składnik znajdującej się w czerwonych krwinkach hemoglobiny. Bierze on udział w transporcie tlenu do wszystkich tkanek organizmu oraz w usuwaniu dwutlenku węgla. Żelazo jest także niezbędne m.in. do prawidłowego rozwoju mózgu oraz ośrodkowego układu nerwowego. Zadbaj, by nie zabrakło go w Twojej diecie – unikniesz dzięki temu groźnej dla Ciebie i Twojego dziecka niedokrwistości ciążowej, która może objawiać się m.in. ospałością, łamliwością paznokci, zawrotami głowy i bladością skóry.
Żelazo można znaleźć m.in. w produktach pochodzenia zwierzęcego (mięso, jaja), a także w pełnoziarnistych produktach zbożowych (np. kaszach, płatkach zbożowych), nasionach roślin strączkowych, niektórych warzywach, takich jak: natka pietruszki, koperek czy burak oraz w suszonych owocach: morelach, figach i daktylach. Produkty bogate w żelazo warto łączyć z tymi, które zawierają witaminę C, np. świeżymi owocami, jak porzeczki, truskawki, kiwi czy cytrusy, i warzywami (np. papryką, brukselką, brokułami, pomidorem). Regularnie przyjmuj suplementy diety z żelazem, jeśli takie są zalecenia Twojego lekarza.
Ważne
U kobiet w ciąży zapotrzebowanie na żelazo wzrasta z 18 do 27 miligramów na dobę.
Jakie badania w 7. miesiącu ciąży?
7. tydzień ciąży to dobry czas na wykonanie badań krwi, które wykrywają schorzenia niebezpieczne dla ciężarnych, takie jak:
- różyczka
- toksoplazmoza
- cytomegalia
Badania pozwolą sprawdzić, czy choroby zostały już przebyte w przeszłości lub czy nie pojawiła się u Ciebie świeża infekcja.
Pytania i odpowiedzi
Jak się czuje kobieta w 7. tygodniu ciąży?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy to od indywidualnych uwarunkowań każdej kobiety. W tym okresie przyszłe mamy czują się często zmęczone i senne, bywa również, że nachodzą je mdłości czy wymioty. Dynamiczne zmiany hormonalne zachodzące w organizmie mogą też powodować wahania nastroju. Kobiety mogą odczuwać tkliwość piersi, a także lekkie bóle w podbrzuszu.
Jak wygląda dziecko w 7. tygodniu ciąży?
Dziecko w 7. tygodniu ciąży przypomina wielkością… owoc agrestu. Powoli zarysowują się u niego części ciała – zalążki kończyn zaczynają się odróżniać od tułowia.
Czy w 7. tygodniu ciąży można czuć ruchy dziecka?
Nie, w 7. tygodniu ciąży to raczej niemożliwe. Dziecko jest bowiem jeszcze bardzo malutkie i jego ruchy są zbyt delikatne, by je wyczuć. Niektóre kobiety mogą w tym okresie mieć takie wrażenie, ponieważ odczuwają charakterystyczne „przelewanie” w brzuchu. To jednak zwykle objaw skurczów macicy czy procesów trawiennych – mylnie interpretowany jako pierwsze „kopniaczki” maluszka.
Gdzie dokładnie znajduje się dziecko w 7. tygodniu ciąży?
W 7. tygodniu ciąży dziecko znajduje się we wnętrzu jamy macicy, czyli u dołu brzucha. Jest otoczone płynem owodniowym wewnątrz pęcherza płodowego.
Czy w 7. tygodniu ciąży macica się powiększa?
Tak, w 7. tygodniu ciąży macica dalej się powiększa, ale nadal mieści się w miednicy i nie jest jeszcze wyczuwalna przez powłoki brzuszne.
Co powinno niepokoić w 7. tygodniu ciąży?
Zarówno w 7. tygodniu ciąży, jak i później niepokój powinno wzbudzić krwawienie z dróg rodnych, zwłaszcza w kolorze brunatnym. Sygnałem do kontaktu z lekarzem są też silne skurcze lub bóle brzucha, a także bardzo intensywne wymioty. Warto pamiętać, by jakiekolwiek inne niepokojące objawy również konsultować ze specjalistą – pomoże to uniknąć niepotrzebnego stresu.
Konsultacja merytoryczna:
Mgr Aleksandra Godlewska
Specjalistka pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego
Edukator laktacji

Dołącz do programu Nestlé Baby&me
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.