Karmienie mieszane

Karmienie mieszane i butelką

Nie możesz karmić piersią lub wprowadzasz karmienie mieszane? Poznaj rady naszych ekspertów.

Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia dziecka w pierwszych miesiącach życia. Nie każda mama jednak może i chce karmić piersią. Ważne jest, aby mimo utrudnień zadbać o prawidłowe odżywianie dziecka. Dowiedz się, jak budować bliskość z dzieckiem przy karmieniu butelką, jak wprowadzać karmienie mieszane i na co zwrócić uwagę, by zapobiec kolkom i innym problemom. Zapytaj o radę naszych ekspertów.

ikonka nasze marki

Polecane artykuły

View details Odciąganie pokarmu? Łatwiejsze niż myślisz!
Artykuł
0-4 miesiące
Odciąganie pokarmu ręczne i laktatorem

Odciąganie pokarmu? Łatwiejsze niż myślisz!

Jesteś w momencie, w którym chcesz zacząć odciągać pokarm z piersi. To kolejne nowe przeżycie na Waszej wspólnej drodze – Twojej i Twojego maluszka.

5 min. czytania

View details Jak pogodzić karmienie piersią z pracą zawodową
Artykuł
9 - 12 miesięcy
niemowlak a praca

Jak pogodzić karmienie piersią z pracą zawodową

Wracasz do pracy, ale nadal chcesz zapewniać dziecku to, co dla niego najlepsze – pokarm mamy?

3 min. czytania

View details Dieta po ciąży przy karmieniu piersią i butelką
Artykuł
0-4 miesiące
dieta karmienie piersią

Dieta po ciąży przy karmieniu piersią i butelką

Jak powinno wyglądać menu kobiety karmiącej piersią, by jadłospis zaspokajał zarówno potrzeby mamy, jak i maluszka?

4 min. czytania

View details Prebiotyki w mleku dla niemowląt
Artykuł
7 - 8 miesięcy
Prebiotyki w mleku dla niemowląt

Prebiotyki w mleku dla niemowląt

Analizując etykietę mleka modyfikowanego dla maluszka, możesz zauważyć informację, że produkt zawiera w składzie oligosacharydy. To prebiotyki, które są bardzo ważne dla małego brzuszka.

3 min. czytania

View details Kolka niemowlęca i ból brzuszka – objawy i postępowanie
Artykuł
0-4 miesiące
Kolka

Kolka niemowlęca i ból brzuszka – objawy i postępowanie

Kolki niemowlęce są częstą i dokuczliwą przypadłością u dzieci. Jak szybko rozpoznać objawy kolki i w jaki sposób załagodzić ból brzuszka?

5 min. czytania

View details Zaparcia u niemowlaka. Sposoby na zatwardzenie u dzieci
Artykuł
0-4 miesiące
Zaparcia u niemowlaka

Zaparcia u niemowlaka. Sposoby na zatwardzenie u dzieci

Zaparcia u niemowląt to dość powszechny problem. Wiele mam ma obawy, czy ich maluszek wypróżnia się wystarczająco często. Ta dolegliwość zależna jest w pewnym stopniu od jadłospisu dziecka.

5 min. czytania

View details Ulewanie i refluks u niemowląt
Artykuł
0-4 miesiące
Ulewanie i refluks u niemowląt

Ulewanie i refluks u niemowląt

Ulewanie po jedzeniu to zjawisko fizjologiczne i zazwyczaj nie wymaga leczenia. Czasem jednak staje się problemem, dlatego warto wiedzieć, jak postępować, aby dziecko nie ulewało.

5 min. czytania

View details Gdy nie możesz karmić piersią
Artykuł
7 - 8 miesięcy
Uśmiechnięte dziecko z butelką mleka

Gdy nie możesz karmić piersią

Z pewnością wiesz, że mleko matki jest czym najlepszym dla Twojego dziecka. Już od momentu przyjścia na świat karmienie naturalne zapewnia mu właściwy rozwój.

3 min. czytania

Nasze marki

ikonka produkty

Nasze produkty

View details NAN OPTIPRO® Plus 3 HMO
Produkt
po 12. miesiącu
NAN OPTIPRO® Plus 3 HMO
5
5 (64)

NAN OPTIPRO® Plus 3 HMO

Roczniak ma zupełnie inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż dorosły człowiek, więc jego jadłospis powinien uwzględniać wyjątkowepotrzeby małego organizmu. 

NAN OPTIPRO® Plus 3 HMO powstaje na bazie mleka krowiego, jednak jego skład został zmieniony w taki sposób, by ułatwić Ci prawidłowe skomponowanie diety Twojego dziecka. Każda porcja zawiera m.in. żelazo, które przyczynia się do prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych oraz wapń i witaminę D, wspomagające rozwój kości.

View details NAN OPTIPRO® 2
Produkt
po 6. miesiącu
NAN OPTIPRO® 2
5
5 (39)

NAN OPTIPRO® 2

NAN OPTIPRO® 2 jest mlekiem następnym przeznaczonym dla zdrowych niemowląt powyżej 6. miesiąca życia, jako płynny składnik diety podczas okresu odstawiania od piersi i po jego zakończeniu. Jest odpowiednie także do dokarmiania, jeśli zaistnieje taka potrzeba. NAN OPTIPRO® 2 dostarcza Twojemu dziecku składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego rozwoju.

View details NAN OPTIPRO® 4
Produkt
po 2.5 roku
NAN OPTIPRO® 4
5
5 (5)

NAN OPTIPRO® 4

NAN OPTIPRO® 4 to produkt na bazie mleka przeznaczony dla małych dzieci, wzbogacony w witaminy i składniki mineralne. Jadłospis dwulatka powinien uwzględniać wyjątkowe potrzeby małego organizmu, unikalna receptura NAN OPTIPRO® Plus 4, to m.in. immunoskładniki (cynk, żelazo, wit. D), GOS/FOS oraz zaawansowana technologia białka OPTIPRO dopasowana do potrzeb przedszkolaka.

View details NAN® EXPERTPRO HA 3
Produkt
po 1. roku życia
NAN® EXPERTPRO HA 3
5
5 (4)

NAN® EXPERTPRO HA 3

NAN® EXPERTPRO HA 3 jest produktem na bazie mleka przeznaczonym dla małych dzieci, wzbogaconym w witaminy i składniki mineralne,  w proszku. Może stanowić kontynuację karmienia mlekiem następnym NAN® EXPERTPRO HA 2. W jego formule znajdziesz m.in. częściowo hydrolizowane białko oraz immunoskładniki (wit. C i wit. D) ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego dziecka. NAN® EXPERTPRO HA 3 nie należy stosować u dzieci, u których stwierdzono alergię na białko mleka krowiego.

View details LITTLE STEPS® 2
Produkt
po 6. miesiącu
Little steps 2
5
5 (65)

LITTLE STEPS® 2

Twoje dziecko jest w trakcie niesamowitej podróży. Stale zdobywa nowe umiejętności i pokonuje małe wyzwania. Każdego dnia potrzebuje składników, które pomogą mu prawidłowo się rozwijać. Pomóż mu stawiać najważniejsze, pierwsze kroki dzięki LITTLE STEPS® 2. Bez oleju palmowego.

View details LITTLE STEPS® 3
Produkt
po 1. roku
Little steps 3
5
5 (4)

LITTLE STEPS® 3

Twoje dziecko jest w trakcie niesamowitej podróży. Stale zdobywa nowe umiejętności  i pokonuje małe wyzwania. Każdego dnia potrzebuje składników, które pomogą mu prawidłowo się rozwijać. Po 1. roku życia potrzeby żywieniowe maluszka wciąż znacząco różnią się od Twoich. Pomóż mu je zaspokoić dzięki LITTLE STEPS® 3.

Bez oleju palmowego.

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Moja córeczka ma 5 miesięcy. Od urodzenia karmie piersią. Za kilka dni wracam do pracy na 7 godzin i nie wiem, jak powinien wyglądać jadłospis mojej córeczki. Nadal chcę karmić piersią.

W czasie Pani nieobecności Maluszek powinien otrzymywać 3 posiłki. Proponuję przed wyjściem do pracy nakarmić córeczkę piersią do syta. Następnie po upływie 2,5 - 3 godzin można podać kaszkę. Dobrym rozwiązaniem byłaby kaszka Nestlé Sinlac. Jest to kaszka bezmleczna, bezglutenowa. Po dodaniu do niej wody stanowi pełnowartościowy posiłek, dostarczy w ten sposób córeczce wszystkich składników odżywczych i zastąpi jeden posiłek mleczny. Po kolejnych 3 godzinach proponuje podać przecier jarzynowy. Jako trzeci posiłek można podać przecier owocowy. Po powrocie z pracy należy karmić Maluszka piersią na żądanie, również w nocy.

Czy nowe mleko Nan Pro H.A. 2 znacznie różni się od poprzedniej wersji mleka?

W odpowiedzi na otrzymaną wiadomość uprzejmie informuje, że w ostatnim czasie ulepszono technologie produkcji mleka NAN Pro H.A. 2. Celem tych zmian było złagodzenie gorzkiego smaku mleka hipoalergicznego oraz ułatwienie jego przygotowywania. Smak nowego mleka jest delikatniejszy i zbliżony do klasycznego mleka modyfikowanego, a proszek mleczny łatwiej rozpuszcza się w wodzie. Wprowadzenie nowej technologii produkcji spowodowało nieznaczne różnice w zawartości witamin i składników mineralnych, które są widoczne w tabeli wartości odżywczej mleka. Pomimo tego, zawartość zasadniczych składników mleka (w tym hydrolizowanego białka OPTI PRO HA) nie uległa zmianie. Opakowanie zostało wyposażone w nową miarkę, która zwiększa komfort, bezpieczeństwo i higienę przygotowywania produktu. Miarka nie brudzi się i może zostać bezpiecznie zawieszona na bocznych krawędziach puszki, co ułatwia jej użycie.

Niedługo wracam do pracy. Karmię piersią i nie wiem, czy mam przestawić dziecko na butelkę, czy mogą nadal karmić piersią?

Mama, która chce kontynuować karmienie piersią, mimo powrotu do pracy powinna zaplanować jadłospis malucha na tę część dnia, kiedy będzie poza domem. 7-8 miesięczny maluch podczas nieobecności mamy może jeść kaszkę, zupkę, a także deserek owocowy. Po powrocie mamy, wieczorem, w nocy i rano przed pracą tylko pierś. Jeśli maluch jest młodszy, warto zostawić babci lub opiekunce butelkę z odciągniętym mlekiem mamy, lub podać mleko modyfikowane. Warto pamiętać, że kodeks pracy gwarantuje mamie karmiącej piersią przerwę na karmienie, którą można wykorzystać dowolnie w ciągu dnia pracy: w środku dnia, czy też na końcu. W rezultacie karmiąca mama pracuje krócej i wcześniej może wrócić do stęsknionego maminego mleka maluszka. Jeśli mama zdecyduje przestawić malucha na butelkę, powinna zacząć próby na 2-3 tygodnie przed powrotem do pracy. Proces przestawiana malucha na butelkę może zająć trochę czasu. Zazwyczaj trwa to ok. tygodnia do dwóch. Gumowy smoczek to nie to samo, co ciepła pierś mamy i należy dziecku dać czas na oswojenie się z nowym sposobem karmienia. Warto systematycznie próbować, przed każdym karmieniem podając maluchowi zamiast piersi butelkę. Na początku maluch może bawić się smoczkiem, przesuwając go językiem. Może go wypychać. Niemowlę bawiąc się smoczkiem, będzie się z nim oswajać, aż w końcu nauczy się nowego sposobu ssania i zaakceptuje nowe mleko – nie z piersi mamy, a z butelki. Każda z 2 opcji, kontynuacja karmienia piersią czy też przejście na karmienie mlekiem modyfikowanym, ma swoje plusy. Warto wybrać tę, która będzie najbardziej odpowiednia dla mamy i malucha.

View details Strefa Eksperta
experci-baner

Strefa Eksperta

Masz mnóstwo pytań związanych z okresem ciąży czy rozwojem i żywieniem maluszka?
ikonka nasze marki

Zobacz inne tematy

View details Karmienie piersią
Karmienie piersią

Karmienie piersią

Masz pytania dotyczące karmienia piersią i laktacji? Zapoznaj się z naszymi materiałami i zapytaj ekspertów o radę.

View details Pierwsza pomoc u dzieci
Pierwsza pomoc u dzieci

Pierwsza pomoc u dzieci

Pierwsza pomoc u dzieci

View details Rozwój dziecka
Rozwój dziecka

Rozwój dziecka

Każdy dzień to nowa umiejętność maluszka, którą z radością obserwujesz. Zobacz, jak możesz jeszcze bardziej pomóc swojemu maluszkowi w rozwoju.

View details Rozszerzanie diety dziecka
Rozszerzanie diety dziecka

Rozszerzanie diety dziecka

Rozszerzanie diety dziecka

View details Dolegliwości trawienne 
Dolegliwości trawienne 

Dolegliwości trawienne 

Kolki, ulewanie, refluks - nie martw się, to zdarza się u każdego dziecka. Poznaj nasze sposoby na radzenie sobie z dolegliwościami u maluszka.

View details Składniki odżywcze w diecie maluszka
Składniki odżywcze w diecie maluszka

Składniki odżywcze w diecie maluszka

Składniki odżywcze w diecie maluszka