Jak liczyć ruchy dziecka?
Liczenie ruchów dziecka to metoda, która pomoże Ci monitorować, czy z Twoim maluszkiem wszystko jest w porządku. Prowadzenie dziennika ruchów maleństwa ułatwia specjalna karta obserwacji płodu. Zapisuj na niej swoje notatki i sprawdzaj, jak zmienia się aktywność dziecka. Dowiedz się, jak liczyć ruchy dziecka oraz kiedy i jak często należy to robić.
Ciąża to wyjątkowy czas dla Ciebie i Twojego partnera. Przez 9 miesięcy jesteś pod stałą opieką lekarza ginekologa, który zleca przeróżne badania i monitoruje stan Twojego zdrowia oraz rozwijające się w Twoim łonie dziecko. Jako troskliwa mama możesz zrobić coś jeszcze! Naucz się liczyć ruchy maluszka. Podpowiadamy, dlaczego jest to takie ważne!
Kiedy pojawiają się pierwsze ruchy dziecka?
To zależy od kilku czynników. Jeśli jesteś w pierwszej ciąży, najprawdopodobniej delikatne ruchy dziecka odczujesz najwcześniej około 20. tygodnia. Zazwyczaj na początku jest to delikatne łaskotanie w brzuchu, a z czasem, kiedy dziecko zwiększa swoją masę, ruchy przybierają postać kopnięć i silnych szturchnięć. Bardzo często szczupłe kobiety obserwują aktywność dziecka wcześniej niż panie z większą ilością tkanki tłuszczowej pod skórą. Co ciekawe, gdy łożysko umiejscowi się na przedniej ścianie macicy, może ono doskonale zamortyzować aktywność dziecka, a pierwsze ruchy będą dla Ciebie wtedy wyczuwalne nieco później.
Z kolei lekarze ginekolodzy i same ciężarne potwierdzają, że po pierwszym porodzie mięśnie brzucha stają się bardziej rozluźnione, a mózg pamięta bodźce, które ciało odczuwało podczas pierwszej ciąży. To sprawia, że przy drugim i kolejnym dziecku ruchy maluszka można czuć już w 16-18. tygodniu, ale nie jest to żelazna zasada!
Ważne
Jeśli jesteś już w 25-26 tygodniu ciąży, ale nadal nie odczuwasz ruchów dziecka, koniecznie zgłoś się do lekarza, który oceni czy ciąża przebiega prawidłowo i czy maluszkowi na pewno nic nie zagraża.
Kiedy trzeba liczyć ruchy dziecka?
Ruchy dziecka to jedyny parametr, który przyszła mama może na bieżąco obserwować w zaciszu własnego domu. Zaleca się, aby zacząć obserwować je po 28. tygodniu ciąży i pomiary kontynuować aż do rozwiązania.
Maluszek w Twoim łonie w ciągu 12 godzin powinien poruszyć się minimum 10 razy. Pamiętaj, że pod koniec ciąży dziecko ma w brzuchu coraz mniej miejsca, a charakter jego ruchów nieco się zmienia. Na ostatniej prostej III trymestru, zamiast mocnych kopnięć, możesz czuć np. delikatne przeciąganie się maluszka.
Twój lekarz może Ci zlecić liczenie ruchów dziecka już w 24. tygodniu, gdy:
- ciąża jest mnoga
- masz nadciśnienie tętnicze lub cukrzycę
- zdiagnozowano u Ciebie małowodzie
- masz chore nerki lub serce
Sprawdzając aktywność maluszka, pamiętaj, że nagła zmiana ruchów (osłabienie lub ich zwiększenie) oraz dziwne (dotąd nieznane Ci ruchy) mogą być powodem do niepokoju.
Jak liczyć ruchy płodu?
Liczenie kolejnych fikołków dziecka w brzuchu jest bardzo proste. Jest kilka polecanych metod prowadzenia obserwacji. Oto one!
Liczenie ruchów w trakcie największej aktywności dziecka
Licz ilość ruchów dziecka w ciągu godziny lub dwóch. Obserwacje prowadź wtedy, gdy Twój maluszek jest najbardziej aktywny i notuj, ile szturchnięć oraz fikołków w tym czasie wykonuje.
Licz do 10
Zacznij obserwację o 9.00, a zakończ ją o 21.00. W ciągu całego dnia powinnaś odczuć 10 ruchów maluszka. Wynik mniejszy niż 10 ruchów w ciągu dnia zanotuj na czerwono i koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem, który za pomocą badania USG i KTG sprawdzi, co dzieje się z maluszkiem.
Cardiff Count-to-Ten
Według tej metody należy doliczyć się 10 ruchów w ciągu największej aktywności maluszka, czyli wieczorem. Jeśli w ciągu 2 godzin nie pojawi się 10 ruchów, należy skonsultować się z lekarzem.
Ważne
Zjedzenie posiłku i podwyższony poziom glukozy sprawia, że zwiększa się aktywność dziecka. Możesz również wypić słodki lub zimny napój, aby zaobserwować zwiększenie częstotliwości ruchów. Pamiętaj, że maluszek ożywia się zazwyczaj wieczorami, kiedy odpoczywasz, a Twój ruch w ciągu dnia najczęściej kołysze i usypia bobasa w brzuchu.
Intensywne ruchy dziecka a jego temperament i nastrój
Każda przyszła mama na podstawie obserwacji ruchów dziecka może spróbować określić, jaki temperament będzie miało jej maleństwo, zanim jeszcze pojawi się ono na świecie. Maluszek w brzuchu może być nadmiernie pobudzony, kiedy jesteś zdenerwowana i zestresowana, dając Ci wyraźny sygnał, abyś zrelaksowała się i odpoczęła. Może też być wręcz odwrotnie – dziecko przestanie się ruszać i zwiększy aktywność dopiero wtedy, kiedy się rozluźnisz.
Ważne
Pamiętaj, że prawidłowa obserwacja ruchów dziecka to pierwszy krok do wykrywania zagrożeń płodu. Jeśli coś Cię zaniepokoi, nie zwlekaj i od razu skonsultuj się z lekarzem lub pojedź do szpitala.
Liczenie kolejnych ruchów to cudowne uczucie, na które czeka każda przyszła mama. To także naturalne zacieśnianie bliskości z dzieckiem. Warto te radosne chwile dzielić również z tatą maluszka i przygotowywać go w ten sposób stopniowo na narodziny potomka.
Konsultacja merytoryczna:
DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA
Specjalista położnictwa i ginekologii
II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP
Szpital Bielański w Warszawie
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.
Powiązane artykuły