36 tydzień ciąży - przygotowania do porodu

36. tydzień ciąży

Ciąża
Artykuł
Sty 15, 2024
5 min.

36. tydzień to początek ostatniego miesiąca ciąży. Przez najbliższe tygodnie dziecko będzie głównie przybierało na wadze, a jego dalszy rozwój będzie zależał od indywidualnych uwarunkowań. W wielu przypadkach dzieci przyjmują w tym czasie pozycję główkową – to najlepsze ułożenie do porodu. Co jeszcze może się wydarzyć na ostatniej prostej Twojej ciąży?

W 9. miesiącu ciąży dziecko nie porusza się tak często jak w minionych tygodniach: jego aktywność znacznie się zmniejsza. Wszystko przez to, że ma coraz mniej miejsca. Maleństwo trwa w pozycji embrionalnej, przygotowując się do przyjścia na świat. To także czas na osiągnięcie pełni dojrzałości organizmu, niezbędnej do samodzielnego życia poza brzuchem mamy.

Rozwój dziecka – 36. tydzień ciąży

W 36. tygodniu ciąży płuca dziecka zwykle osiągają pełną dojrzałość.

baby in the 36th week of pregnancy

Oprócz nich właściwie wykształcone są już wszystkie narządy i układy krążenia, nerwowy, wydalniczy, mięśniowo-szkieletowy czy też pokarmowy. Niektóre z nich, m.in. układ pokarmowy i odpornościowy w pełni dojrzeją jednak dopiero po porodzie, gdy dziecko zacznie otrzymywać mleko mamy.

Na tym etapie ciąży wiele dzieci jest już w stanie funkcjonować samodzielnie poza organizmem mamy. Jeśli więc oczekujesz więcej niż jednego maluszka, możesz spodziewać się porodu nawet teraz!

W tym czasie delikatnie utwardzają się kości czaszki, zanika maź płodowa, dziecko doskonali swoje odruchy, a jego główka powoli kieruje się ku kanałowi rodnemu.

Średnie wymiary dziecka w 36. tygodniu ciąży to 47,4 cm a waga to ok. 2622 g.
 

fetus in the 36th week of pregnancy

 

Brzuch w 36. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

36. tydzień ciąży to moment, kiedy wreszcie możesz odetchnąć! Choć poród jeszcze przed Tobą, to Twój brzuch nareszcie się obniżył. Dzięki temu macica nie napiera już na przeponę. Niestety dziecko może teraz naciskać na szyjkę macicy, więc może zdarzyć się, że zaczniesz odczuwać kłucie w okolicy krocza. Obniżenie macicy nie jest jednak sygnałem, że poród rozpocznie się lada moment może to nastąpić nawet na miesiąc przed porodem.

Twoja macica jest na tym etapie 1000 razy większa niż przed ciążą! Dziecko jest jednak na tyle duże, że 36. tydzień to jeden z ostatnich momentów, aby mogło ono przyjąć pozycję główkową, o której pisaliśmy już w 34. tygodniu ciąży. Z Twojej perspektywy to ostatnie tygodnie, kiedy może przybyć Ci jeszcze trochę kilogramów. Do tej pory, w zależności od indywidualnych predyspozycji i wagi przed ciążą, przybrałaś zapewne od 10 do 16 kilogramów. By na ostatniej prostej nie zwiększyć zanadto swojej masy ciała, a jednocześnie jeść tyle, aby uzupełniać zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze, powinnaś spożywać małe, a częste posiłki. Dbaj o zróżnicowaną i wartościową dietę.

Ważne

Jeśli w 36. tygodniu lekarz stwierdzi położenie miednicowe u kobiety, która rodzi po raz pierwszy, prawdopodobnie zakwalifikuje Cię do cięcia cesarskiego. Tuż przed cięciem lub przed rozpoczęciem się porodu położenie płodu sprawdza się jednak jeszcze raz. Wszystko jest możliwe i dziecko może obrócić się nawet w 40. tygodniu ciąży, choć niewątpliwie rzadko się to zdarza. W ściśle określonych sytuacjach można także wykonać w szpitalu tzw. obrót zewnętrzny , czyli zmienić położenie płodu na główkowe, naciskając na powłoki brzuszne pacjentki.

36. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

Nawet jeśli dobrze znosisz ciążę i wszystkie przyszłe mamy zazdroszczą Ci wyglądu oraz samopoczucia, wciąż musisz na siebie uważać. W 36. tygodniu wydzielana jest większa niż na wcześniejszych etapach ciąży ilość relaksyny hormonu powodującego rozluźnienie stawów. Może to doprowadzić do trudności z poruszaniem się. Dbaj więc o siebie i troszcz się o brzuszek oraz rosnące w nim maleństwo. Co jeszcze może się wydarzyć na tym etapie ciąży?

Krwawienie z nosa – obrzęk, rozszerzenie i osłabienie ścian naczyń krwionośnych nosa to przyczyny, dla których u niemal 10% kobiet w ciąży występują tego rodzaju krwawienia. Osłabione naczynka są znacznie bardziej podatne na pękanie.

 
radaW przypadku krwawienia z nosa warto zastosować zimny okład na kark i czoło. Należy także pochylić się do przodu i uciskać płatki nosa.

 

Brak pokarmu – niektóre przyszłe mamy już od kilku tygodni mają problemy z wyciekami mleka, inne na tym etapie ciąży nie mają jeszcze pokarmu. To bardzo indywidualna kwestia, na którą nie mamy wpływu.

 
radaDo porodu zostało jeszcze trochę czasu, mleko więc może pojawić się w każdej chwili. U niektórych kobiet pokarm pojawia się dopiero po porodzie lub nawet w momencie, gdy dziecko zacznie ssać pierś. Zapotrzebowanie dziecka na pokarm w pierwszych dniach po porodzie jest bardzo niewielkie, zatem nawet jeśli dopiero po narodzinach pojawi się bogata w substancje odżywcze siara, a później mleko, możesz być spokojna.

 

36. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

Brak ochoty na seks? To się zdarza
Zmęczenie, duży brzuch, złe samopoczucie to wszystko może na tym etapie ciąży zniechęcić Cię do seksu. Nawet jeśli tak się zdarza, warto pozwolić sobie na intymne chwile z partnerem. To ostatni moment, kiedy możecie być ze sobą sam na sam. Nie zmuszaj się do niczego, jednak staraj się wykorzystywać te spokojne i pełne miłości chwile.

Uelastycznienie krocza
W czasie porodu siłami natury czasami dochodzi do nacięcia krocza. Ma to pomóc uniknąć samoczynnego pęknięcia tej części ciała u rodzącej. Aby uelastycznić ten obszar, warto masować krocze, zmniejszając w ten sposób ryzyko jego pęknięcia podczas porodu. Ćwicz mięśnie dna miednicy i bądź aktywna fizycznie. Możesz także podjąć decyzję o tym, że nie chcesz zabiegu nacięcia krocza w trakcie porodu. Poinformuj o tym wcześniej lekarza lub zaznacz w planie porodu.

Ważne

W dziewiątym miesiącu ciąży nie należy ograniczać ilości spożywanych płynów. Musisz wciąż dbać o odpowiednie nawodnienie, mimo że częste oddawanie moczu, ból w okolicach krocza oraz trudności z poruszaniem się mogą Cię do tego zniechęcić.

36. tydzień ciąży – jakie badania?

W dziewiątym miesiącu ciąży wizyty u lekarza będą coraz częstsze. Może się okazać, że będzie to konieczne nawet raz w tygodniu. Lekarz przy każdym spotkaniu będzie oceniał dojrzałość szyjki macicy i możliwość nastąpienia porodu.

Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA


Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.