Niskie ciśnienie w ciąży

Niskie ciśnienie w ciąży

Ciąża
Artykuł
Maj 31, 2024
5 min.

Niskie ciśnienie w ciąży jest nieco mniej problematyczne niż wysokie ciśnienie u kobiety ciężarnej. Nie oznacza to jednak, że należy bagatelizować objawy niedociśnienia. Sprawdź, dlaczego ciśnienie w ciąży spada i poznaj sposoby, aby w bezpieczny sposób je podwyższyć oraz zapobiec związanym z nim dolegliwościom: zawrotom głowy czy omdleniom.  
 

O niedociśnieniu w ciąży mówimy wtedy, gdy ciśnienie krwi u przyszłej mamy spada poniżej 90/60 mmHg. Przez niskie ciśnienie tkanki i organy wewnętrzne mogą być słabiej zaopatrywane w tlen i składniki odżywcze. Jak zapobiec takiej sytuacji? Sprawdź to w artykule!

Objawy niskiego ciśnienia w ciąży 

Najczęściej spadek ciśnienia w ciąży objawia się brakiem energii, zawrotami i bólami głowy, zaburzeniami widzenia lub mroczkami przed oczami. Mogą wystąpić także omdlenia. Właśnie dlatego niedociśnienia nie można bagatelizować, ponieważ każdy upadek w ciąży może być groźny zarówno dla kobiety, jak i rozwijającego się w brzuchu maleństwa.

Omdlenia przy niskim ciśnieniu w ciąży – jak sobie z nimi radzić? 

Omdlenia przy niskim ciśnieniu w ciąży mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym: 

  • zmianą pozycji ciała (np. wstawanie z siedzenia lub łóżka), 
  • odwodnieniem, 
  • stresem, 
  • zmęczeniem, 
  • gorączką, 
  • niektórymi lekami. 

Jak reagować przy omdleniach w ciąży? 

Jeśli doświadczasz omdleń podczas ciąży, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, który pomoże Ci ustalić przyczynę takich stanów i opracuje dopasowany do Ciebie plan leczenia. Warto jednak wiedzieć, że jest kilka sposobów, aby sobie poradzić z omdleniami przy niskim ciśnieniu. 

  • Pij dużo wody. Woda pomaga utrzymać prawidłowe nawodnienie organizmu, co jest ważne dla utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi. 
  • Spożywaj zdrowe posiłki. Zdrowa dieta zapewnia organizmowi niezbędne składniki odżywcze, które są ważne do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi. 
  • Unikaj długotrwałego stania. Jeśli musisz długo stać, rób sobie regularne przerwy na siedzenie lub chodzenie. 

Przyczyny niskiego ciśnienia w ciąży

Przyczyną niskiego ciśnienia w ciąży jest większa ilość i objętość krwi, którą serce przyszłej mamy musi przetłoczyć z większą siłą. Oprócz tego naczynia żylne pod wpływem działania hormonów (głównie progesteronu) zmieniają swoją elastyczność. Stają się mniej elastyczne i łatwiej się poszerzają, przez to trudniej transportują krew z powrotem do serca. Tym samym zmniejsza się tzw. opór naczyniowy, a ciśnienie krwi się obniża. Niskie ciśnienie może zacząć doskwierać już w I trymestrze ciąży. 

Ważne

Kiedy spada ciśnienie krwi, organizm próbuje zapewnić tkankom i narządom wewnętrznym odpowiednie ukrwienie i dotlenienie. Z tego powodu bardzo często akcja serca przyspiesza i pojawia się wysoki puls. To zupełnie normalna reakcja, dlatego nie powinnaś martwić się na zapas. Jeżeli zaobserwujesz inne niepokojące dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem.

Niedociśnienie i złe samopoczucie może powodować np. upał podczas lata, przegrzanie organizmu oraz jego odwonienie. Ciśnienie może też gwałtownie spaść, gdy przyszła mama zbyt długo przebywa w pozycji stojącej, zbyt szybko wstanie lub gdy znajduje się w ciepłym i dusznym pomieszczeniu – np. stoi w autobusie, tramwaju, kolejce w sklepie czy w aptece. Zdarza się, że niskie ciśnienie związane jest także z niedokrwistością w ciąży (anemią). 

Gdzie można wykonać pomiar ciśnienia w ciąży? 

Ciśnienie krwi można zmierzyć w dowolnym gabinecie lekarskim, w tym w przychodni zdrowia, szpitalu lub klinice. Niektóre apteki również oferują ten rodzaj usługi. Jeśli masz ciążę wysokiego ryzyka lub inne problemy zdrowotne, możesz potrzebować regularnie mierzyć ciśnienie krwi. W takim przypadku lekarz może zalecić Ci zakup ciśnieniomierza. Pamiętaj, że wartości ciśnienia krwi mogą się różnić w ciągu dnia. Ważne jest, aby pomiary robić w różnych porach dnia. Jeśli zauważysz, że ciśnienie krwi jest stale wysokie lub niskie, skonsultuj się z lekarzem. 

 

measuring pressure

 

Jak leczyć niskie ciśnienie w ciąży? 

Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z niedociśnieniem, należy kontrolować ciśnienie we krwi (obowiązkowo podczas każdej wizyty u ginekologa). Warto też regularnie wykonywać badania sprawdzające poziom żelaza i prawidłowo się odżywiać, aby uniknąć anemii. Niskie ciśnienie zazwyczaj nie wymaga leczenia farmakologicznego. Aby poczuć się lepiej, można zastosować kilka sprawdzonych metod. 

Poznaj 10 wskazówek, które pomogą Ci walczyć z objawami niskiego ciśnienia w ciąży!  

  • Aby poradzić sobie ze spadkiem energii, złym samopoczuciem czy zawrotami głowy, które są spowodowane niskim ciśnieniem, dużo odpoczywaj i oszczędzaj się w ciąży.
  • Unikaj przebywania w dusznych miejscach. 
  • Często zmieniaj pozycję ciała – gdy długo stoisz, poszukaj miejsca, żeby usiąść. Gdy długo siedzisz (np. w pracy przy komputerze), często wstawaj, aby się rozchodzić. 
  • Dobre nawodnienie organizmu to podstawa, dlatego by zapobiec odwodnieniu, które sprzyja niskiemu ciśnieniu, pij dużo wody mineralnej – minimum 2 litry dziennie. 
  • Gdy na dworze jest gorąco, w miarę możliwości pozostań w domu. Jeśli musisz wyjść, pamiętaj o kapeluszu bądź schowaj się przed słońcem pod parasolem. 
  • Nie noś obcisłej i ciasnej odzieży, która krępuje ruchy i ogranicza prawidłowy przepływ krwi w naczyniach. Postaw na przewiewne materiały, aby nie przegrzewać organizmu i unikać nadmiernego pocenia się w ciąży. Zrezygnuj również z sauny, jacuzzi i gorących kąpieli
  • Kładąc się do łóżka, układaj się na lewym boku, aby nie uciskać żyły głównej.
  • Przy wstawaniu z siedzącej lub leżącej pozycji, rób to powoli, aby uniknąć zawrotów głowy i groźnych upadków po omdleniu. 
  • Gdy zrobi Ci się słabo, postaraj się usiąść i opuść jak najniżej głowę. Pochyl ją w kierunku kolan. Jeżeli masz taką możliwość, możesz również położyć się i unieść lekko nogi, aby krew zaczęła swobodnie przepływać przez ciało. 
  • Więcej się ruszaj. Postaw na aktywność fizyczną dopasowaną do swoich możliwości – np. pływaj lub spaceruj, aby dotlenić organizm. 
  • Wypij kawę, żeby podnieść ciśnienie. Nie przekraczaj jednak 1-2 filiżanek dziennie. Nadmiar kofeiny w ciąży może również zaszkodzić – pamiętaj o tym! Nie lubisz kawy? Mocno zaparzona herbata zadziała podobnie jak „mała czarna”. Pamiętaj, aby nie była to biała lub zielona herbata – których nie wolno pić w ciąży. 

 

pregnant coffee

 

Kiedy jechać do szpitala przy niskim ciśnieniu w ciąży? 

Jeśli masz któryś z poniższych objawów, natychmiast udaj się do szpitala: 

  • omdlenia, 
  • zawroty głowy, 
  • wymioty, 
  • silny ból głowy, 
  • duszność i ból w klatce piersiowej, 
  • krwawienie z dróg rodnych.

Zawsze lepiej sprawdzić powyższe symptomy i mieć pewność, że z maluszkiem jest wszystko dobrze, a Twojemu zdrowiu nic nie zagraża. 

Pamiętaj tez, że z niskim ciśnieniem w ciąży można walczyć. Zastosuj nasze wskazówki i wybierz najlepszą metodę. Zadbaj o swoje dobre samopoczucie oraz bezpieczeństwo. Powoli wstawaj, zmieniaj często pozycję ciała, unikaj przegrzania i odwodnienia. Mamy nadzieję, że wkrótce zapomnisz o nieprzyjemnych dolegliwościach związanych z niedociśnieniem.

Ważne

Dolna granica prawidłowego ciśnienia w ciąży to 90/60 mmHg, a górna granica to 140/95 mmHg. Wartości poniżej dolnej granicy określane są mianem niedociśnienia, a powyżej górnej granicy nazywane są nadciśnieniem ciążowym.

Normy ciśnienia krwi w ciąży - tabela

Kategoria ciśnienia
tętniczego
Ciśnienie skurczowe
[mm Hg]
 Ciśnienie rozkurczowe [mm Hg]
Optymalne<120i<80
Prawidłowe120-129i/lub80-84
Wysokie prawidłowe130-139i/lub85-89
Nadciśnienie tętnicze
1. stopnia
140-159i/lub90-99
Nadciśnienie tętnicze
2. stopnia
160-179i/lub100-109
Nadciśnienie tętnicze
3. stopnia
≥ 180i/lub≥ 110
Izolowane nadciśnienie tętnicze skurczowe≥ 140i<90

 

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

 

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Fazy porodu
Artykuł
Fazy porodu

Fazy porodu

Poród kończy okres ciążowy i dla każdej mamy jest bardzo ważnym przeżyciem. Choć kojarzy się z bólem i dużym wysiłkiem, po jego zakończeniu nareszcie można wziąć w ramiona wyczekiwane maleństwo.

8 min. czytania

View details 21. tydzień ciąży
Artykuł
21 tydzień ciąży - ruchy dziecka

21. tydzień ciąży

21. tydzień to początek drugiej połowy ciąży. Jest to już druga połowa 5. miesiąca, dlatego dobrze, abyś teraz uważnie obserwowała swój organizm i nieco zwolniła tempo życia.

5 min. czytania

View details Mija termin porodu i nic – co dalej?
Artykuł
Kobieta w ciąży trzyma swój brzuch

Mija termin porodu i nic – co dalej?

Termin porodu, który orientacyjnie ustalił lekarz na początku ciąży, wcale nie musi oznaczać, że maluszek pojawi się na świecie dokładnie w tym dniu. Czasami zdarza się, że mija już 40.

6 min. czytania

View details Jak przygotować ciało do porodu?
Artykuł
Jak przygotować ciało do porodu?

Jak przygotować ciało do porodu?

Do porodu zostało już tylko kilka dni? Przygotowałaś pokój dla dziecka, spakowałaś walizkę z wyprawką do szpitala, masz zebrane w jednej teczce wyniki badań? Powinnaś jeszcze zadbać o swoje ciało.

6 min. czytania

View details 2. trymestr ciąży
Artykuł
Kobieta w 2. trymestrze trzyma się za ciążowy brzuch

2. trymestr ciąży

Drugi trymestr przez wiele mam opisywany jest jako najprzyjemniejszy okres ciąży.

8 min. czytania

View details 4. tydzień ciąży
Artykuł
4 tydzień ciąży – czy to już czas na USG?

4. tydzień ciąży

Jeśli jeszcze nie podejrzewałaś u siebie ciąży, w czwartym tygodniu prawdopodobnie zaczniesz się domyślać, że wkrótce zostaniesz mamą.

5 min. czytania

View details Rozstępy – pielęgnacja skóry w ciąży
Artykuł
Rozstępy

Rozstępy – pielęgnacja skóry w ciąży

Statystyki nie pozostawiają złudzeń – z rozstępami boryka się nawet 90% kobiet w ciąży.

4 min. czytania

View details Poród w wodzie
Artykuł
Poród w wodzie

Poród w wodzie

Porody w wodzie stają się coraz bardziej popularne. Ciepła woda może pomóc się zrelaksować i nieco złagodzić bóle porodowe.

4 min. czytania

View details Szkoła rodzenia – jak ją wybrać?
Artykuł
Jak wybrać szkołę rodzenia

Szkoła rodzenia – jak ją wybrać?

Dowiedziałaś się, że niedługo będziesz mamą? Zacznij przygotowywać się do porodu oraz nowej roli w swoim życiu. Zapisz się do szkoły rodzenia! Podpowiemy Ci, jak znaleźć tę najlepszą.

4 min. czytania

View details Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy
Artykuł
9 month

Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy

Jesteś w ciąży? Gratulacje! Ciąża to szczególny czas dla Ciebie i rozwijającego się w Tobie życia. Poznaj przebieg i etapy ciąży miesiąc po miesiącu.

4 min. czytania

View details 39. tydzień ciąży
Artykuł
Kobieta w 39 tygodniu ciąży z małymi bucikami

39. tydzień ciąży

W 39. tygodniu ciąży z niecierpliwością oczekujesz na swojego maluszka, który lada moment przyjdzie na świat. Na tym etapie większość dzieci jest już w pozycji z główką zwróconą w dół.

5 min. czytania

View details Ból pleców w ciąży
Artykuł
Ból pleców w ciąży

Ból pleców w ciąży

Ból pleców w ciąży to jedna z dolegliwości, które pojawiają się niemal powszechnie.

4 min. czytania

View details Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG
Artykuł
Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Domyślasz się, że możesz być w ciąży? Choć test z apteki nie pokazał dwóch kresek, cały czas odczuwasz pierwsze symptomy ciążowe?

5 min. czytania

View details Dieta w ciąży – jak zmniejszyć ryzyko alergii u dziecka?
Artykuł
Kobieta w ciąży ze szklanką soku w kuchni

Dieta w ciąży – jak zmniejszyć ryzyko alergii u dziecka?

Nie wiesz, co jeść w ciąży? Martwisz się, że na ten czas musisz zrezygnować ze swoich ulubionych owoców czy jogurtów ze względu na potencjalną alergię dziecka? Niepotrzebnie!

2 min. czytania

View details 10. tydzień ciąży
Artykuł
Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch

10. tydzień ciąży

10. tydzień to 3 miesiąc ciąży – Twoje dziecko ma już ukształtowane nóżki i rączki. Coraz częściej nimi porusza, ale Ty jeszcze nie możesz tego poczuć.

6 min. czytania

View details Trening mięśni Kegla w ciąży
Artykuł
Ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży

Trening mięśni Kegla w ciąży

Mięśnie Kegla są dla kobiet szczególnie ważne. Otaczają one pochwę, odbytnicę i cewkę moczową, podtrzymują też od dołu narządy jamy brzusznej.

4 min. czytania

View details Jakie owoce jeść w ciąży? Które warzywa wybierać?
Artykuł
Owoce i warzywa w ciąży

Jakie owoce jeść w ciąży? Które warzywa wybierać?

W ciąży w sposób szczególny powinnaś zwrócić uwagę na to, co znajduje się na Twoim talerzu. Pamiętaj, że jesz dla dwojga, nie za dwoje!

7 min. czytania

View details Aktualne standardy opieki okołoporodowej w pigułce
Artykuł
Aktualne standardy opieki okołoporodowej w pigułce

Aktualne standardy opieki okołoporodowej w pigułce

Dokładnie 1 stycznia 2019 r. weszło w życie rozporządzenie dotyczące nowych standardów opieki okołoporodowej, przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia.

4 min. czytania

View details 19. tydzień ciąży
Artykuł
kobieta w 19 tygodniu ciąży

19. tydzień ciąży

19. tydzień to 5. miesiąc, a zarazem połowa drugiego trymestru ciąży. Twoje dziecko nadal ma w macicy sporo wolnego miejsca, więc nie martw się, jeśli jeszcze nie czujesz jego ruchów.

5 min. czytania