Niskie ciśnienie w ciąży

Niskie ciśnienie w ciąży

Ciąża
Artykuł
Maj 31, 2024
5 min.

Niskie ciśnienie w ciąży jest nieco mniej problematyczne niż wysokie ciśnienie u kobiety ciężarnej. Nie oznacza to jednak, że należy bagatelizować objawy niedociśnienia. Sprawdź, dlaczego ciśnienie w ciąży spada i poznaj sposoby, aby w bezpieczny sposób je podwyższyć oraz zapobiec związanym z nim dolegliwościom: zawrotom głowy czy omdleniom.  
 

O niedociśnieniu w ciąży mówimy wtedy, gdy ciśnienie krwi u przyszłej mamy spada poniżej 90/60 mmHg. Przez niskie ciśnienie tkanki i organy wewnętrzne mogą być słabiej zaopatrywane w tlen i składniki odżywcze. Jak zapobiec takiej sytuacji? Sprawdź to w artykule!

Objawy niskiego ciśnienia w ciąży 

Najczęściej spadek ciśnienia w ciąży objawia się brakiem energii, zawrotami i bólami głowy, zaburzeniami widzenia lub mroczkami przed oczami. Mogą wystąpić także omdlenia. Właśnie dlatego niedociśnienia nie można bagatelizować, ponieważ każdy upadek w ciąży może być groźny zarówno dla kobiety, jak i rozwijającego się w brzuchu maleństwa.

Omdlenia przy niskim ciśnieniu w ciąży – jak sobie z nimi radzić? 

Omdlenia przy niskim ciśnieniu w ciąży mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym: 

  • zmianą pozycji ciała (np. wstawanie z siedzenia lub łóżka), 
  • odwodnieniem, 
  • stresem, 
  • zmęczeniem, 
  • gorączką, 
  • niektórymi lekami. 

Jak reagować przy omdleniach w ciąży? 

Jeśli doświadczasz omdleń podczas ciąży, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, który pomoże Ci ustalić przyczynę takich stanów i opracuje dopasowany do Ciebie plan leczenia. Warto jednak wiedzieć, że jest kilka sposobów, aby sobie poradzić z omdleniami przy niskim ciśnieniu. 

  • Pij dużo wody. Woda pomaga utrzymać prawidłowe nawodnienie organizmu, co jest ważne dla utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi. 
  • Spożywaj zdrowe posiłki. Zdrowa dieta zapewnia organizmowi niezbędne składniki odżywcze, które są ważne do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi. 
  • Unikaj długotrwałego stania. Jeśli musisz długo stać, rób sobie regularne przerwy na siedzenie lub chodzenie. 

Przyczyny niskiego ciśnienia w ciąży

Przyczyną niskiego ciśnienia w ciąży jest większa ilość i objętość krwi, którą serce przyszłej mamy musi przetłoczyć z większą siłą. Oprócz tego naczynia żylne pod wpływem działania hormonów (głównie progesteronu) zmieniają swoją elastyczność. Stają się mniej elastyczne i łatwiej się poszerzają, przez to trudniej transportują krew z powrotem do serca. Tym samym zmniejsza się tzw. opór naczyniowy, a ciśnienie krwi się obniża. Niskie ciśnienie może zacząć doskwierać już w I trymestrze ciąży. 

Ważne

Kiedy spada ciśnienie krwi, organizm próbuje zapewnić tkankom i narządom wewnętrznym odpowiednie ukrwienie i dotlenienie. Z tego powodu bardzo często akcja serca przyspiesza i pojawia się wysoki puls. To zupełnie normalna reakcja, dlatego nie powinnaś martwić się na zapas. Jeżeli zaobserwujesz inne niepokojące dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem.

Niedociśnienie i złe samopoczucie może powodować np. upał podczas lata, przegrzanie organizmu oraz jego odwonienie. Ciśnienie może też gwałtownie spaść, gdy przyszła mama zbyt długo przebywa w pozycji stojącej, zbyt szybko wstanie lub gdy znajduje się w ciepłym i dusznym pomieszczeniu – np. stoi w autobusie, tramwaju, kolejce w sklepie czy w aptece. Zdarza się, że niskie ciśnienie związane jest także z niedokrwistością w ciąży (anemią). 

Gdzie można wykonać pomiar ciśnienia w ciąży? 

Ciśnienie krwi można zmierzyć w dowolnym gabinecie lekarskim, w tym w przychodni zdrowia, szpitalu lub klinice. Niektóre apteki również oferują ten rodzaj usługi. Jeśli masz ciążę wysokiego ryzyka lub inne problemy zdrowotne, możesz potrzebować regularnie mierzyć ciśnienie krwi. W takim przypadku lekarz może zalecić Ci zakup ciśnieniomierza. Pamiętaj, że wartości ciśnienia krwi mogą się różnić w ciągu dnia. Ważne jest, aby pomiary robić w różnych porach dnia. Jeśli zauważysz, że ciśnienie krwi jest stale wysokie lub niskie, skonsultuj się z lekarzem. 

 

measuring pressure

 

Jak leczyć niskie ciśnienie w ciąży? 

Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z niedociśnieniem, należy kontrolować ciśnienie we krwi (obowiązkowo podczas każdej wizyty u ginekologa). Warto też regularnie wykonywać badania sprawdzające poziom żelaza i prawidłowo się odżywiać, aby uniknąć anemii. Niskie ciśnienie zazwyczaj nie wymaga leczenia farmakologicznego. Aby poczuć się lepiej, można zastosować kilka sprawdzonych metod. 

Poznaj 10 wskazówek, które pomogą Ci walczyć z objawami niskiego ciśnienia w ciąży!  

  • Aby poradzić sobie ze spadkiem energii, złym samopoczuciem czy zawrotami głowy, które są spowodowane niskim ciśnieniem, dużo odpoczywaj i oszczędzaj się w ciąży.
  • Unikaj przebywania w dusznych miejscach. 
  • Często zmieniaj pozycję ciała – gdy długo stoisz, poszukaj miejsca, żeby usiąść. Gdy długo siedzisz (np. w pracy przy komputerze), często wstawaj, aby się rozchodzić. 
  • Dobre nawodnienie organizmu to podstawa, dlatego by zapobiec odwodnieniu, które sprzyja niskiemu ciśnieniu, pij dużo wody mineralnej – minimum 2 litry dziennie. 
  • Gdy na dworze jest gorąco, w miarę możliwości pozostań w domu. Jeśli musisz wyjść, pamiętaj o kapeluszu bądź schowaj się przed słońcem pod parasolem. 
  • Nie noś obcisłej i ciasnej odzieży, która krępuje ruchy i ogranicza prawidłowy przepływ krwi w naczyniach. Postaw na przewiewne materiały, aby nie przegrzewać organizmu i unikać nadmiernego pocenia się w ciąży. Zrezygnuj również z sauny, jacuzzi i gorących kąpieli
  • Kładąc się do łóżka, układaj się na lewym boku, aby nie uciskać żyły głównej.
  • Przy wstawaniu z siedzącej lub leżącej pozycji, rób to powoli, aby uniknąć zawrotów głowy i groźnych upadków po omdleniu. 
  • Gdy zrobi Ci się słabo, postaraj się usiąść i opuść jak najniżej głowę. Pochyl ją w kierunku kolan. Jeżeli masz taką możliwość, możesz również położyć się i unieść lekko nogi, aby krew zaczęła swobodnie przepływać przez ciało. 
  • Więcej się ruszaj. Postaw na aktywność fizyczną dopasowaną do swoich możliwości – np. pływaj lub spaceruj, aby dotlenić organizm. 
  • Wypij kawę, żeby podnieść ciśnienie. Nie przekraczaj jednak 1-2 filiżanek dziennie. Nadmiar kofeiny w ciąży może również zaszkodzić – pamiętaj o tym! Nie lubisz kawy? Mocno zaparzona herbata zadziała podobnie jak „mała czarna”. Pamiętaj, aby nie była to biała lub zielona herbata – których nie wolno pić w ciąży. 

 

pregnant coffee

 

Kiedy jechać do szpitala przy niskim ciśnieniu w ciąży? 

Jeśli masz któryś z poniższych objawów, natychmiast udaj się do szpitala: 

  • omdlenia, 
  • zawroty głowy, 
  • wymioty, 
  • silny ból głowy, 
  • duszność i ból w klatce piersiowej, 
  • krwawienie z dróg rodnych.

Zawsze lepiej sprawdzić powyższe symptomy i mieć pewność, że z maluszkiem jest wszystko dobrze, a Twojemu zdrowiu nic nie zagraża. 

Pamiętaj tez, że z niskim ciśnieniem w ciąży można walczyć. Zastosuj nasze wskazówki i wybierz najlepszą metodę. Zadbaj o swoje dobre samopoczucie oraz bezpieczeństwo. Powoli wstawaj, zmieniaj często pozycję ciała, unikaj przegrzania i odwodnienia. Mamy nadzieję, że wkrótce zapomnisz o nieprzyjemnych dolegliwościach związanych z niedociśnieniem.

Ważne

Dolna granica prawidłowego ciśnienia w ciąży to 90/60 mmHg, a górna granica to 140/95 mmHg. Wartości poniżej dolnej granicy określane są mianem niedociśnienia, a powyżej górnej granicy nazywane są nadciśnieniem ciążowym.

Normy ciśnienia krwi w ciąży - tabela

Kategoria ciśnienia
tętniczego
Ciśnienie skurczowe
[mm Hg]
 Ciśnienie rozkurczowe [mm Hg]
Optymalne<120i<80
Prawidłowe120-129i/lub80-84
Wysokie prawidłowe130-139i/lub85-89
Nadciśnienie tętnicze
1. stopnia
140-159i/lub90-99
Nadciśnienie tętnicze
2. stopnia
160-179i/lub100-109
Nadciśnienie tętnicze
3. stopnia
≥ 180i/lub≥ 110
Izolowane nadciśnienie tętnicze skurczowe≥ 140i<90

 

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

 

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?
Artykuł
 Mama wypełniająca plan porodu

Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?

Plan porodu to dokument określający oczekiwania rodzącej związane z opieką okołoporodową, samym porodem i połogiem. Warto go przygotować, by poczuć się pewniej.

6 min. czytania

View details 34. tydzień ciąży
Artykuł
34 tydzień ciąży – przyszła mama relaksuje się

34. tydzień ciąży

34. tydzień ciąży to połowa 8. miesiąca. Twoje ciało przygotowuje się do porodu. W szkole rodzenia dowiesz się, jak przebiega ten proces i jakie są jego symptomy.

6 min. czytania

View details Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG
Artykuł
Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Domyślasz się, że możesz być w ciąży? Choć test z apteki nie pokazał dwóch kresek, cały czas odczuwasz pierwsze symptomy ciążowe?

5 min. czytania

View details Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!
Artykuł
Jak przyspieszyć poród

Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!

Na narodziny dziecka czekasz całe 9 miesięcy. Nic dziwnego, że niepokoisz się, jeśli maluszek nie pojawia się na świecie w terminie.

5 min. czytania

View details Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?
Artykuł
Noworodek po porodzie

Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?

Od ułożenia i położenia płodu w brzuchu mamy zależy to, w jaki sposób dziecko przyjdzie na świat – czy będzie to poród siłami natury czy też poprzez cesarskie cięcie.

6 min. czytania

View details Dieta w III trymestrze ciąży
Artykuł
Dieta w III trymestrze ciąży

Dieta w III trymestrze ciąży

W III trymestrze ciąży Twoje dziecko bardzo intensywnie się rozwija.

5 min. czytania

View details Domowe sposoby na mdłości w ciąży
Artykuł
Domowe sposoby na nudności

Domowe sposoby na mdłości w ciąży

Nawracające codziennie nudności w ciąży to problem większości kobiet. Jeśli i Ty się z nim zmagasz, przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość.

8 min. czytania

View details Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista
Artykuł
Kobieta w ciąży podczas wizyty u ginekologa

Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista

Jesteś ciekawa, jak przebiega wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży? O co możesz zapytać lekarza i czy w jakiś sposób powinnaś przygotować się do badania?

3 min. czytania

View details Prawidłowa waga i BMI w ciąży
Artykuł
bmi

Prawidłowa waga i BMI w ciąży

Utrzymywanie prawidłowej wagi w ciąży jest ważne ze względu na zdrowie mamy i dziecka. Dowiedz się, ile najlepiej przytyć w ciąży w zależności od wagi wyjściowej.

6 min. czytania

View details USG połówkowe – dlaczego takie ważne?
Artykuł
USG połówkowe

USG połówkowe – dlaczego takie ważne?

USG połówkowe wykonuje się u kobiet w II trymestrze ciąży, najlepiej

4 min. czytania

View details Obawy w I trymestrze ciąży. Checklista
Artykuł
Objawy w I trymestrze ciąży

Obawy w I trymestrze ciąży. Checklista

Niedawno dowiedzieliście się, że będziecie rodzicami!

3 min. czytania

View details Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?
Artykuł
Stres w ciąży i gdy starasz się o dziecko

Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?

Problemy z zajściem w ciążę to dla wielu par w dużej mierze skutek stresu.

5 min. czytania

View details Ćwiczenia 30 minut dziennie – dla zdrowia mamy i dziecka!
Artykuł
Aktywność fizyczna w ciąży – kobieta siedząca w pozycji relaksacyjnej

Ćwiczenia 30 minut dziennie – dla zdrowia mamy i dziecka!

Czy to prawda, że aktywność fizyczna w ciąży jest niewskazana i kobiety powinny w tym czasie odpoczywać i unikać wysiłku? Nic bardziej mylnego!

4 min. czytania

View details Ciąża po 40. roku życia. Kiedy zostać mamą?
Artykuł
mama-przytulająca-niemowlę

Ciąża po 40. roku życia. Kiedy zostać mamą?

Wiek, w którym kobiety decydują się na macierzyństwo, jest bardzo różny. Pierwsza ciąża po 40. już nie szokuje, więc kiedy najlepiej zostać mamą?

5 min. czytania

View details Trening mięśni Kegla w ciąży
Artykuł
Ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży

Trening mięśni Kegla w ciąży

Mięśnie Kegla są dla kobiet szczególnie ważne. Otaczają one pochwę, odbytnicę i cewkę moczową, podtrzymują też od dołu narządy jamy brzusznej.

4 min. czytania

View details Jakie owoce jeść w ciąży? Które warzywa wybierać?
Artykuł
Owoce i warzywa w ciąży

Jakie owoce jeść w ciąży? Które warzywa wybierać?

W ciąży w sposób szczególny powinnaś zwrócić uwagę na to, co znajduje się na Twoim talerzu. Pamiętaj, że jesz dla dwojga, nie za dwoje!

7 min. czytania

View details Infografika - Dieta w trakcie ciąży
Artykuł
Dieta w trakcie ciąży

Infografika - Dieta w trakcie ciąży

Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? To wspaniała wiadomość! Koniecznie zadbaj o swoje zdrowie i zwróć szczególną uwagę na to, co jesz.

1 min. czytania

View details Jak przygotować dom na przybycie maluszka? Checklista
Artykuł
Jak przygotować dom na przybycie maluszka? Checklista

Jak przygotować dom na przybycie maluszka? Checklista

Jeśli dzień porodu zbliża się już wielkimi krokami, pewnie zastanawiacie się, jak przemeblować dom i przystosować go do potrzeb rodziny z małym dzieckiem.

3 min. czytania

View details Skurcze Braxtona Hicksa
Artykuł
Skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa nie są to jeszcze prawdziwe skurcze porodowe. Bywają odczuwalne, ale nie musi towarzyszyć im ból.

3 min. czytania