Kreator planu porodu
Spodziewasz się Maleństwa? Użyj naszego narzędzia i stwórz swój plan porodu! Wzór do druku w formie PDF powstanie automatycznie po wpisaniu najważniejszych informacji dotyczących Twoich planów i oczekiwań co do nadchodzącego rozwiązania. Mamy nadzieję, że z pomocą naszego kreatora planu porodu łatwiej będzie Ci ułożyć myśli i uporządkować swoje wyobrażenia na temat narodzin Maluszka. Dzięki temu możesz się poczuć spokojniej, pewniej i bardziej komfortowo. Oto nasz gotowy wzór planu porodu – wypełnij go, aby mieć wszystkie ważne informacje w jednym miejscu.
Posiadanie takiego dokumentu nie jest obowiązkowe, ale gotowy plan porodu warto przedstawić lekarzowi lub położnej w szpitalu. Pozwoli im to poznać Twoje podejście co do najważniejszych kwestii związanych z tym kluczowym wydarzeniem.
Plan porodu – pytania i odpowiedzi
Co to jest plan porodu?
Plan porodu to dokument, którego stworzenie nie jest konieczne, ale jest zalecane w aktualnych standardach opieki okołoporodowej. Zawarte są w nim podstawowe dane na temat Mamy oraz oczekiwaniach co do różnych aspektów porodu: przygotowania do niego, sposobu postępowania podczas samej akcji porodowej oraz opieki poporodowej. Plan porodu przedstawisz lekarzowi lub położnej, gdy przyjedziesz do szpitala, by powitać Maluszka na świecie.
Co zawiera plan porodu?
W planie porodu możesz określić m.in., czy podczas porodu planujesz obecność bliskiej osoby (a jeśli tak – to jakiej i w których fazach), czy chcesz, by informowano Cię o przebiegu akcji porodowej, jakie masz podejście do kwestii znieczulenia czy karmienia piersią itp.
Czy plan porodu jest obowiązkowy?
Nie, plan porodu nie jest obowiązkowy. Stworzenie takiego dokumentu jest jednak rekomendowane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia zawierającym tzw. standardy opieki okołoporodowej.
Jakie są korzyści posiadania planu porodu?
Posiadanie planu porodu ma wiele zalet. Kiedy tworzysz taki dokument, zyskujesz okazję do tego, by zastanowić się nad kwestiami, które dotychczas mogły nie przyjść Ci do głowy. To również szansa, by dobrze przemyśleć, jakie pragnienia i oczekiwania masz wobec tego wyjątkowego momentu w Twoim życiu. Na tym etapie możesz też omówić z partnerem najważniejsze kwestie dotyczące tej ważnej chwili – np. czy chcecie się zdecydować na poród rodzinny, czy chcecie, aby to Tata przeciął pępowinę itp. Pozwala to zyskać więcej spokoju i poczucia bezpieczeństwa – co zapewne wyjdzie na dobre zarówno Wam, jak i Maluszkowi. Będziesz też mieć poczucie sprawczości i pewność, że lekarz i położna, którzy pomogą powitać na świecie Maleństwo, znają Twoje potrzeby.
Plan porodu – jak wypełnić?
Nasz kreator planu porodu jest bardzo prosty i intuicyjny. Najpierw wypełnij pola, w których pytamy Cię o Twoje dane, przewidywany termin porodu itd. Następnie klikaj „okienka” przy odpowiedziach na kolejne pytania. Tam, gdzie znajduje się dodatkowy boks na własną odpowiedź, możesz podać więcej informacji. I gotowe – po chwili otrzymasz swój własny gotowy plan porodu do druku. Schowaj go np. w teczce z dokumentacją ciążową i nie zapomnij wziąć ze sobą do szpitala. Pamiętaj, że nie zachowujemy podanych przez Ciebie danych – są one potrzebne tylko do wygenerowania Twojego zindywidualizowanego planu porodu.
Kiedy powinnam napisać plan porodu?
Nie ma ustalonej daty, kiedy należy stworzyć plan porodu. Radzimy jednak, żeby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę – bo może się zdarzyć, że Maluszek będzie bardzo spieszył się na świat i postanowi pojawić się na nim przed prognozowanym terminem. Najlepiej, jeśli zajmiesz się napisaniem planu porodu w II trymestrze ciąży.
Czy mogę zmienić swój plan porodu w trakcie procesu porodowego?
Tak, oczywiście! Jeśli tylko sytuacja na to pozwala, możesz zmienić zdanie i zakomunikować to prowadzącemu personelowi medycznemu. Pamiętaj, że także specjaliści mogą czasem nie do końca dostosować się do planu porodu – gdy uznają, że jest to konieczne. Najlepiej porozmawiać o tym wcześniej z lekarzem czy położną. Gdy będziecie omawiać przedstawiony przez Ciebie plan porodu, wspomnij o tym, że chciałabyś, aby każda jego zmiana była – jeśli to tylko możliwe – uzgadniana przez obie strony.
Plan porodu – czy personel medyczny musi go przestrzegać?
Według wytycznych obowiązującego standardu opieki okołoporodowej plan porodu powinien być uwzględniony przez lekarza czy położną i omówiony z przyszłą Mamą na sali porodowej. Nie jest to jednak dokument wiążący – to specjalista podejmuje ostateczne decyzje, kierując się zdrowiem i bezpieczeństwem kobiety oraz Dziecka.
Czy w planie porodu można uwzględnić cesarskie cięcie?
W planie porodu można uwzględnić, że wolałoby się rodzić siłami natury, ale w praktyce nie przekłada się to na decyzje personelu medycznego. Jeśli bowiem istnieje wyraźne wskazania do cesarskiego cięcia – z uwagi na dobro Mamy i Dziecka – to lekarz musi podjąć decyzję o takim sposobie porodu, który będzie dla nich najlepszy.
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!