Trening mięśni kegla w ciąży
Mięśnie Kegla są dla kobiet szczególnie ważne. Otaczają one pochwę, odbytnicę i cewkę moczową, podtrzymują też od dołu narządy jamy brzusznej. Dobrze wytrenowane wpływają na doznania seksualne, pomagają kontrolować parcie na pęcherz, a także ułatwiają poród. Jak ćwiczyć mięśnie Kegla w ciąży? Podpowiadamy!
Ćwiczenia mięśni Kegla powinny tak naprawdę wykonywać wszystkie kobiety, nawet te młode, które nie myślą jeszcze o ciąży i porodzie. Mocne, wyćwiczone mięśnie Kegla poprawiają jakość doznań seksualnych oraz pomagają uniknąć nietrzymania moczu. Ich odpowiedni trening pozwala też ułatwić poród, szybciej wrócić po nim do formy, a także zapobiega przykrym następstwom porodu, np. wypadaniu macicy.
Mięśnie Kegla – co trzeba o nich wiedzieć?
Mięśnie Kegla określa się czasami mianem mięśni dna miednicy oraz mięśni łonowo-guzicznych. Są one rozpięte między kością łonową a guziczną. Otaczają cewkę moczową, odbytnicę oraz pochwę, podtrzymują również od dołu narządy wewnętrzne jamy brzusznej. Razem z przeponą, mięśniami części grzbietu oraz mięśniami brzucha wpływają m.in. na utrzymywanie się prawidłowego ciśnienia w jamie brzusznej.
Mięśnie Kegla pełnią w organizmie kobiety kilka funkcji. Przede wszystkim ich zadaniem jest podtrzymywanie macicy, a także kontrolowanie pęcherza. Im są mocniejsze i bardziej elastyczne, tym lepiej potrafimy powstrzymywać wypływ moczu. Dodatkowo, mają one duży wpływ na jakość doznań seksualnych (pozwalają lepiej odczuwać ruchy partnera podczas stosunku).
Ćwiczenie mięśni Kegla – dlaczego warto?
Ciąża oraz poród niekorzystnie odbijają się na elastyczności i sprężystości mięśni Kegla – stają się one słabsze, wiotkie oraz rozluźnione. Może to mieć wpływ zarówno na jakość Twojego życia seksualnego, jak i na zdrowie. Osłabienie mięśni Kegla po porodzie czasami skutkuje nietrzymaniem moczu, wypadaniem pęcherza oraz wypadaniem macicy.
Warto pamiętać, że mięśnie Kegla biorą także udział w samym porodzie. Jeśli są elastyczne i przyzwyczajone do wysiłku, podczas przechodzenia dziecka przez kanał rodny pracują szybko oraz efektywnie, a dodatkowo – chronią krocze przed pęknięciem czy koniecznością nacięcia w trakcie porodu.
Ważne
Rolę mięśni Kegla oraz dobroczynne skutki ich treningu odkrył na przełomie lat 40. i 50. XX wieku amerykański ginekolog – dr Arnold Kegel. Przygotował on zestaw prostych i skutecznych ćwiczeń mięśni, które na pamiątkę dokonanego odkrycia nazwano jego imieniem.
Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?
Trening mięśni Kegla mogą tak naprawdę wykonywać już młode dziewczęta i kobiety, które nie planują jeszcze ciąży i dzieci. Po pierwsze, ćwiczenia poprawiają wiedzę młodej kobiety o funkcjonowaniu własnego ciała. Po drugie, ich efekty nie pojawią się od razu. Dobrym momentem na rozpoczęcie treningu jest także podjęcie współżycia seksualnego, a następnie ciąża.
Jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, ćwiczenia mięśni dna miednicy powinnaś regularnie wykonywać przez cały okres ciąży, a także już po porodzie. Trening poporodowy powinien trwać co najmniej 2-3 miesiące – pomoże on zapobiegać problemom z pęcherzem, a także podniesie satysfakcję płynącą z seksu po okresie połogu. Oczywiście o mięśnie Kegla powinnaś dbać także później. To inwestycja na długie lata Twojego życia!
Ważne
Dzięki ćwiczeniom mięśni Kegla możesz również zminimalizować problem zaparć. Wykonując ćwiczenia trenujesz jednocześnie mięśnie odbytu, które biorą udział w procesie wypróżniania.
Ćwiczenia Kegla – przykłady
Ćwiczenia mięśni Kegla są jednym z głównych elementów zajęć fizycznych w różnego rodzaju szkołach rodzenia, podczas zajęć pilatesu, jogi czy gimnastyki dla ciężarnych. Tak naprawdę są na tyle proste i nieskomplikowane, że możesz bez obaw wykonywać je w domu, a nawet w pracy – siedząc przy biurku, oglądając telewizję czy gotując obiad.
Trening mięśni Kegla polega na ich systematycznym napinaniu – można opisać to jako chęć wciągnięcia mięśni dna miednicy jak najwyżej do góry. Odczujesz to jako powiększające się napięcie w podbrzuszu. Policz wówczas do pięciu i powoli rozluźnij mięśnie. Możesz zacząć od serii pięciu powtórzeń trzy razy dziennie, by dojść do około piętnastu powtórzeń kilka razy dziennie.
Ważne
Do treningu mięśni Kegla przed ciążą i już po porodzie wykorzystać można tzw. kulki gejszy. Są to specjalne kulki waginalne, które pozytywnie wpływają na kondycję mięśni dna miednicy oraz czynią ćwiczenia bardziej efektywnymi. W ciąży jednak lepiej ich nie stosować, ponieważ kulki gejszy mogą dodatkowo obciążać mięśnie nadwyrężone koniecznością podtrzymywania powiększającej się macicy.
Konsultacja merytoryczna:
DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA
Specjalista położnictwa i ginekologii
II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP
Szpital Bielański w Warszawie
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.
Powiązane artykuły