Domowe sposoby na nudności

Domowe sposoby na mdłości w ciąży

Ciąża
Artykuł
Paź 15, 2024
8 min.

Nawracające codziennie nudności w ciąży to problem większości kobiet. Jeśli i Ty się z nim zmagasz, przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość. Poranne mdłości zwykle mijają samoistnie, ale istnieją też pewne metody na ograniczenie ich uciążliwości. Poznaj skuteczne sposoby na mdłości w ciąży, bezpieczne także dla Twojego dziecka.  
 

Gdy kobieta doświadcza porannych mdłości, często jest to jeden z pierwszych objawów zajścia w ciążę. Ta dolegliwość pojawia się u bardzo wielu ciężarnych – od 50% do nawet 90%. Jest to naturalna reakcja organizmu związana ze zmianami hormonalnymi i zwykle nie stanowi powodu do niepokoju. Aby jednak łatwiej przejść ten mało przyjemny etap, warto poznać bezpieczne i naturalne metody łagodzące mdłości w ciąży.

Kiedy zaczynają się mdłości w ciąży?

Uczucie mdłości w ciąży pojawia się zazwyczaj między 4. a 12. tygodniem ciąży. Ustępują one zwykle przed końcem 4. miesiąca. Mogą mieć postać łagodną lub odwrotnie – bardzo silną. Czasem towarzyszą im wymioty, w innych zaś przypadkach – nie. Pojawiają się też z różną częstotliwością: zwykle są to tzw. poranne mdłości, nadchodzące tuż po wstaniu z łóżka. Bywa też jednak, że występują wieczorem, a nawet przez cały dzień. 

Mdłości w ciąży bez wymiotów czy z wymiotami nie muszą jednak wcale się u Ciebie pojawić. Są bowiem kobiety, które deklarują zupełny brak nudności w tym okresie. Jest to kwestia bardzo indywidualna, uwarunkowana wieloma czynnikami. Toteż jeśli nie masz mdłości w ciąży, nie musisz o nic się martwić – to tylko lepiej! Jeżeli doświadczasz nudności, ale nie powodują one trudności ze spożywaniem pokarmu – to ta sytuacja również nie powinna budzić Twojego niepokoju.

Mdłości i ból brzucha w ciąży

 

Dlaczego w ciąży się wymiotuje?

Przyczyny występowania mdłości i wymiotów w ciąży nie zostały jednoznacznie stwierdzone. W toku różnych badań analizowano powody hormonalne, ewolucyjne i psychologiczne. Obecnie przyjmuje się, że na pojawienie się nudności u ciężarnych wpływ mają przede wszystkim zmiany hormonalne. Chodzi tu o obecność ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) we krwi. Jest to tzw. hormon ciążowy, którego stężenie bada się, aby potwierdzić ciążę. Maksymalne wartości osiąga on właśnie w pierwszym trymestrze ciąży. Później zaś spada – a wraz z tym ustępują mdłości. W występowaniu nudności pewne znaczenie mogą mieć też takie czynniki jak zmęczenie, stres, niski poziom cukru we krwi czy podwyższona kwasowość żołądka.

Ważne

Niektórzy badacze uważają, że mdłości u ciężarnych pojawiły się w wyniku ewolucji. Wedle tej teorii miałyby one chronić płód przed niezdrowymi składnikami, które mogłyby być spożywane w pierwszym trymestrze przez nieświadomą jeszcze ciąży mamę. Grupa naukowców z Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka dowiodła tego, że istotnie występowanie mdłości lub wymiotów w ciąży przyczynia się do zmniejszenia ryzyka poronień1 .

Czy mdłości w ciąży występują codziennie?  

Częstotliwość występowania mdłości w ciąży to sprawa bardzo indywidualna. Niektóre kobiety odczuwają je codziennie, i to kilkakrotnie w ciągu dnia, inne zaś tylko od czasu do czasu – nieregularnie. Można jednak powiedzieć, że stosunkowo najczęściej mdłości w ciąży pojawiają się rano – codziennie lub prawie codziennie. 

Co pomaga na mdłości w ciąży?

Pamiętaj o tym, że sięgnięcie po jakiekolwiek tabletki na mdłości w ciąży należy skonsultować z lekarzem. Wiele z nich jest bowiem przeciwwskazanych (lub co najmniej niezalecanych) do stosowania przez ciężarne kobiety. Na szczęście istnieją jednak także naturalne sposoby na poradzenie sobie z nudnościami. Oczywiście nie ma pewności, że na pewno zadziałają w Twoim przypadku. Niemniej warto je wypróbować i sprawdzić, czy któraś z tych metod przyniesie Ci ulgę i pozwoli łatwiej znosić tę nieprzyjemną ciążową dolegliwość.

Naturalne metody ograniczające mdłości

Przyszłe mamy mają swoje sprawdzone sposoby na mdłości w ciąży. Poniżej prezentujemy kilka produktów, po które sięgają najczęściej. Pamiętaj jednak, że zanim zdecydujesz się wypróbować któryś z nich, powinnaś skonsultować to ze swoim lekarzem.

rada

  Przestrzegaj zasad zdrowej diety – jedz około 5–6 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu, dzięki czemu unikniesz wahań cukru we krwi. Złota zasada brzmi: lepiej jeść małe porcje częściej niż duże rzadziej. Posiłki spożywaj w spokojnych warunkach i dokładnie żuj. Wieczorem przyrządź sobie lekką kolację – tak aby nie przejeść się na noc.

rada

  Unikaj pokarmów o intensywnym zapachu i zdecydowanym smaku (szczególnie pikantnym lub kwaśnym) – mogą one podrażniać żołądek i prowokować występowanie dolegliwości.

rada

  Zadbaj o to, aby w Twojej diecie znalazły się produkty wysokobiałkowe, łagodzą one bowiem zaburzenia pracy żołądka.

rada

  Spożywaj duże ilości wody, ale staraj się jej nie pić w trakcie posiłku.

rada

  Po spaniu zapewnij sobie czas na spokojne rozpoczęcie dnia. Nie podnoś się zbyt gwałtownie i zjedz pierwszy posiłek jeszcze w łóżku. Poproś partnera o przygotowanie Ci śniadania lub zostaw wieczorem na szafce nocnej drobną przekąskę – np. suche płatki śniadaniowe, krakersy, chrupkie pieczywo czy migdały. Po zjedzeniu wypij ciepłą herbatę i poleż jeszcze 10–15 minut.

rada

  Unikaj tych zapachów i widoków, przy których robi Ci się niedobrze. Stroń też od przebywania w dymie tytoniowym (tzw. bierne palenie), może to bowiem również prowokować nudności.

rada

  W razie wystąpienia wymiotów koniecznie uzupełnij płyny w organizmie i zadbaj o zwiększenie ilości witamin i składników mineralnych w diecie.

rada

 Noś zawsze przy sobie zdrową przekąskę, która pozwoli Ci szybko zaspokoić ewentualny głód, zapobiec nudnościom i nie dopuścić do zbytnich wahań cukru we krwi. Staraj się też mieć zawsze pod ręką któryś z naturalnych środków ograniczających mdłości.

 

Napar imbirowo-cytrynowy

 

Naturalne składniki zmniejszające mdłości

Imbir ikonka

Imbir od lat jest stosowany w celu zmniejszenia mdłości u ciężarnych kobiet. Najlepiej go spożywać w postaci naparu. Aby go przyrządzić, zalej wrzącą wodą kawałek korzenia imbiru pokrojony w drobne cząstki, starty na tarce lub w postaci proszku bądź suszonego zioła. Do takiej herbatki możesz dodać np. miód, cukier trzcinowy, cynamon lub goździki – w celu złagodzenia ostrego smaku imbiru.

Cytryna ikonka

Aby zapobiec nudnościom, możesz też sięgnąć po cytrynę. Żucie lub ssanie jej kawałka bądź wypicie naparu z tego owocu zazwyczaj łagodzi nieprzyjemne dolegliwości. Aby zwiększyć ten efekt, możesz dodać cytryny do wspomnianej herbatki z imbiru.

Napar malinowy ikonka

Regularne picie herbatek z suszonych liści malin także osłabia uczucie mdłości. Opakowania z takim suszem możesz dostać w sklepach ze zdrową żywnością lub aptece, ale bywają też dostępne w większych marketach. Uwaga: tego naparu nie powinny pić kobiety w zaawansowanej ciąży, bowiem w tej fazie może on przyspieszać poród.

Rumianek ikonka

Odruchy wymiotne w ciąży pomoże złagodzić również napar z rumianku. Możesz przyrządzić go sama, zalewając wrzątkiem suszone koszyczki rumianku, lub zaparzyć gotową herbatkę na bazie tego zioła.
 

Migdały ikonka

Jako przekąskę stosuj np. migdały. Ograniczają one nudności, a co więcej obniżają poziom cukru we krwi i koją nerwy.

Warto podkreślić, że powyższe sposoby są najskuteczniejsze jako profilaktyka. Dlatego aby uzyskać najlepsze efekty, nie czekaj, aż mdłości ciążowe się nasilą – wtedy będzie trudniej je opanować. Naturalnymi metodami najlepiej wspomagać się, zanim jeszcze nadejdzie fala nudności.

Mdłości w ciąży poza domem  

Co jednak zrobić, gdy profilaktyka nie zadziała lub mdłości w ciąży zaskoczą Cię poza domem? Gdy czujesz, że zbliża się „fala”, postaraj się wziąć oddech i się zrelaksować. Jeśli tylko masz możliwość, usiądź gdzieś, by przeczekać nieprzyjemny stan. Staraj się zawsze mieć ze sobą butelkę wody i przekąskę w postaci któregoś z powyższych naturalnych środków na nudności, takich jak migdały. Jeżeli tylko uznasz, że czujesz się coraz gorzej, a mdłości nie ustępują, skontaktuj się z kimś, kto będzie mógł pomóc Ci wrócić do domu.  

Kiedy udać się do lekarza z mdłościami w ciąży?  

Zazwyczaj mdłości w ciąży nie wymagają wizyty u lekarza, uznawane są bowiem za zupełnie naturalny stan, który nie musi niepokoić. Może się jednak zdarzyć, że konsultacja ze specjalistą okaże się konieczna. Najlepiej udać się do lekarza wówczas, gdy po trzech pierwszych miesiącach ciąży mdłości dalej nie mijają i nie tracą na sile. Równie niepokojąca może być sytuacja, gdy pojawią się one nagle ponownie – w drugim czy trzecim trymestrze.  

Konsultacja z lekarzem jest także wskazana, kiedy mdłości powodują wymioty, które są tak silne, że kobieta zaczyna tracić na wadze, słabnąć. Potencjalnie niebezpieczna jest też sytuacja, w której nudnościom towarzyszą skurcze czy bóle brzucha na wysokości miednicy. Na wizytę u specjalisty należy się też umówić, kiedy wymioty mają krwawe zabarwienie.  

Ponadto naczelna zasada mówi: jeśli tylko Twój stan Cię niepokoi lub nie jesteś pewna, czy wszystko jest w porządku – omów to ze swoim lekarzem. Pamiętaj, że ma on za zadanie Cię wspierać i rozwiewać Twoje wszelkie wątpliwości. Jeśli więc nudności, które odczuwasz, budzą w Tobie jakiekolwiek obawy, umów się na wizytę u specjalisty. Pozwoli Ci to zachować spokój i pewność, że maluszek w Twoim brzuchu rozwija się zdrowo i bezpiecznie.  

1 Hinkle SN, Mumford SL, Grantz KL et al. Association of Nausea and Vomiting During Pregnancy With Pregnancy Loss: A Secondary Analysis of a Randomized Clinical Trial, JAMA Intern Med 2016, Nov 1; 176 (11): 1621–1627 (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6191846/). 

question mark

Pytania i odpowiedzi

  1. Co pomaga na mdłości w ciąży?

    Na mdłości w ciąży pomaga przede wszystkim odpowiednia zdrowa dieta. Powinny się w niej znaleźć produkty wysokobiałkowe i dużo wody. Należy jeść częściej, za to mniej obfite posiłki. Naturalne składniki ograniczające nudności to również migdały, imbir, cytryna, liście malin czy rumianek. Aby ograniczyć potrzebę wymiotów, dobrze jest też unikać potraw pikantnych i kwaśnych, o intensywnych zapachach.
     

  2. Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży?

    Mdłości w ciąży występują w różnym terminie – a u niektórych kobiet nie pojawiają się wcale. Zazwyczaj jednak nudności zaczynają się między 4. a 12. tygodniem ciąży. Ustępują zwykle do końca I trymestru, niemniej bywa, że mogą potrwać nawet do końca 4. miesiąca. U niektórych ciężarnych kobiet ciążowe mdłości powracają jeszcze przed porodem.
     

  3. Jak długo trwają mdłości w ciąży?

    Mdłości w ciąży utrzymują się zwykle przez I trymestr. Bywa jednak, że ustępują dopiero pod koniec 4. miesiąca. U niektórych kobiet nudności powracają jeszcze na sam koniec ciąży, niedługo przed porodem.
     

  4. Kiedy mijają mdłości w ciąży?

    Mdłości w ciąży mijają zwykle pod koniec I trymestru. Bywa też jednak, że okres ten może się nieco przeciągnąć – w takim przypadku ciążowe nudności ustępują zazwyczaj do końca 4. miesiąca.
     

  5. Co jeść na mdłości w ciąży?

    Na mdłości w ciąży pomagają m.in. produkty wysokobiałkowe. Jako przekąskę ograniczającą nudności można potraktować migdały. Ciężarne kobiety chwalą sobie też herbatki lub napary z liści malin bądź rumianku. Zapobiegające mdłościom działanie wykazuje również cytryna – można żuć jej kawałek lub dodać jej np. do herbaty. Pozytywny efekt w przypadku ciążowych nudności daje także imbir. Najlepiej spożywać go w postaci naparu.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. Jakub Rzepka

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

*Miód jest wartościowym składnikiem i może być częścią zdrowej diety, także u dzieci.

Produkt ten może jednak zawierać bakterie, które mogą powodować botulizm niemowlęcy. Dlatego miód nie powinien być wprowadzany przed ukończeniem 12 miesięcy, chyba że zarodniki Clostridium botulinum zostały  inaktywowane odpowiednimi metodami wykorzystującymi wysokie ciśnienie i temperaturę, stosowanymi w produkcji żywności.

Jeśli miód jest składnikiem naszych produktów, przechodzi zewnętrznie zwalidowaną obróbkę cieplną, która gwarantuje, że nasze produkty są bezpieczne do spożycia.

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?
Artykuł
 Mama wypełniająca plan porodu

Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?

Plan porodu to dokument określający oczekiwania rodzącej związane z opieką okołoporodową, samym porodem i połogiem. Warto go przygotować, by poczuć się pewniej.

6 min. czytania

View details 34. tydzień ciąży
Artykuł
34 tydzień ciąży – przyszła mama relaksuje się

34. tydzień ciąży

34. tydzień ciąży to połowa 8. miesiąca. Twoje ciało przygotowuje się do porodu. W szkole rodzenia dowiesz się, jak przebiega ten proces i jakie są jego symptomy.

6 min. czytania

View details Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG
Artykuł
Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Domyślasz się, że możesz być w ciąży? Choć test z apteki nie pokazał dwóch kresek, cały czas odczuwasz pierwsze symptomy ciążowe?

5 min. czytania

View details Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!
Artykuł
Jak przyspieszyć poród

Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!

Na narodziny dziecka czekasz całe 9 miesięcy. Nic dziwnego, że niepokoisz się, jeśli maluszek nie pojawia się na świecie w terminie.

5 min. czytania

View details Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?
Artykuł
Noworodek po porodzie

Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?

Od ułożenia i położenia płodu w brzuchu mamy zależy to, w jaki sposób dziecko przyjdzie na świat – czy będzie to poród siłami natury czy też poprzez cesarskie cięcie.

6 min. czytania

View details Dieta w III trymestrze ciąży
Artykuł
Dieta w III trymestrze ciąży

Dieta w III trymestrze ciąży

W III trymestrze ciąży Twoje dziecko bardzo intensywnie się rozwija.

5 min. czytania

View details Skurcze Braxtona Hicksa
Artykuł
Skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa nie są to jeszcze prawdziwe skurcze porodowe. Bywają odczuwalne, ale nie musi towarzyszyć im ból.

3 min. czytania

View details SPA w ciąży – doskonały sposób na relaks
Artykuł
Kobieta w ciąży w SPA

SPA w ciąży – doskonały sposób na relaks

SPA w ciąży to świetny pomysł! Póki jeszcze masz wolny czas, koniecznie dobrze go wykorzystaj - na relaks!

4 min. czytania

View details Planowanie urlopu macierzyńskiego. Checklista
Artykuł
Urlop macierzyński i wynagrodzenie

Planowanie urlopu macierzyńskiego. Checklista

Jeszcze przed chwilą cieszyłaś się pozytywnym wynikiem na teście ciążowym, a już za moment rozpoczniesz urlop macierzyński.

1 min. czytania

View details Żylaki w ciąży
Artykuł
Żylaki w ciąży

Żylaki w ciąży

Żylaki nóg, pochwy i sromu to dolegliwość, która bardzo często dotyka przyszłe mamy. Dowiedz się, dlaczego powstają żylaki i jak można im zapobiegać, będąc w ciąży.

5 min. czytania

View details Zdrowa dieta w ciąży + jadłospis na II i III trymestr
Artykuł
jadlospis-dla-kobiet-w-ciazy

Zdrowa dieta w ciąży + jadłospis na II i III trymestr

Zastanawiasz się, co jeść, a czego unikać w diecie, aby zapewnić zdrowie rozwijającemu się maluszkowi i sobie?

3 min. czytania

View details Rola kwasu DHA w diecie przyszłej mamy
Artykuł
Rola kwasu DHA w diecie kobiet w ciąży

Rola kwasu DHA w diecie przyszłej mamy

DHA, kwas tłuszczowy należący do rodziny omega-3, to bardzo ważny składnik diety kobiet w ciąży. Jest odpowiedzialny np. za prawidłowy rozwój mózgu dziecka. Kwas DHA można znaleźć m.in.

3 min. czytania

View details Wszystko o USG w ciąży – czy jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?
Artykuł
USG w ciąży

Wszystko o USG w ciąży – czy jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?

USG to jedno z najważniejszych badań, które należy wykonać w ciąży. Warto się dowiedzieć, kiedy należy je robić, jak często oraz jaki ma ono wpływ na Twój organizm.

6 min. czytania

View details Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy
Artykuł
9 month

Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy

Jesteś w ciąży? Gratulacje! Ciąża to szczególny czas dla Ciebie i rozwijającego się w Tobie życia. Poznaj przebieg i etapy ciąży miesiąc po miesiącu.

4 min. czytania

View details USG połówkowe – dlaczego takie ważne?
Artykuł
USG połówkowe

USG połówkowe – dlaczego takie ważne?

USG połówkowe wykonuje się u kobiet w II trymestrze ciąży, najlepiej

4 min. czytania

View details Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista
Artykuł
Kobieta w ciąży podczas wizyty u ginekologa

Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista

Jesteś ciekawa, jak przebiega wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży? O co możesz zapytać lekarza i czy w jakiś sposób powinnaś przygotować się do badania?

3 min. czytania

View details Prawidłowa waga i BMI w ciąży
Artykuł
bmi

Prawidłowa waga i BMI w ciąży

Utrzymywanie prawidłowej wagi w ciąży jest ważne ze względu na zdrowie mamy i dziecka. Dowiedz się, ile najlepiej przytyć w ciąży w zależności od wagi wyjściowej.

6 min. czytania

View details Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?
Artykuł
Stres w ciąży i gdy starasz się o dziecko

Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?

Problemy z zajściem w ciążę to dla wielu par w dużej mierze skutek stresu.

5 min. czytania

View details Trening mięśni Kegla w ciąży
Artykuł
Ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży

Trening mięśni Kegla w ciąży

Mięśnie Kegla są dla kobiet szczególnie ważne. Otaczają one pochwę, odbytnicę i cewkę moczową, podtrzymują też od dołu narządy jamy brzusznej.

4 min. czytania