16. tydzień ciąży
16. tydzień to 4. miesiąc ciąży, a jednocześnie początek drugiego trymestru. Twoje dziecko jest coraz bardziej wyprostowane, cały czas zwiększa się też zakres jego ruchów. Przez receptory skórne odbiera z kolei coraz więcej dźwięków – powinnaś do niego jak najczęściej mówić, by pogłębiać Waszą więź!
Trwa 16. tydzień Twojej ciąży – powiększony brzuszek może już być wyraźnie widoczny, ale nie jest to regułą, zwłaszcza gdy masz silne mięśnie brzucha albo jesteś wysoka. Mogą wystąpić u Ciebie kolejne ciążowe objawy – uczucie ciężkości, gazy, skurcze mięśni. Na szczęście w większości przypadków nie są one groźne.
Rozwój dziecka – 16. tydzień ciąży
W szesnastym tygodniu ciąży dziecko cały czas się prostuje – wzmacniają się jego mięśnie i stawy, ma całkowicie ukształtowane ręce i nóżki. Potrafi już nimi poruszać, zgina nogi w kolanach, a ręce – w łokciach i nadgarstkach. Kości dziecka, początkowo zbudowane z tkanki chrzęstnej, zatrzymują teraz wapń i stają się coraz twardsze. U dziecka w 16. tygodniu ciąży pojawiają się odruchy błędnikowe. To dzięki nim będzie ono mogło w przyszłości odpowiednio się ułożyć i dostać do kanału rodnego. Odruchy te ułatwiają dziecku poród oraz pierwsze miesiące życia.
W 4. miesiącu ciąży dziecko rozwija swoje wszystkie funkcje życiowe. Co 40-45 minut oddaje mocz, zaczyna również bardzo wyraźnie oddychać – na razie do jego płuc trafia co prawda płyn owodniowy, ale jest to dla niego niezwykle ważne ćwiczenie mięśni odpowiedzialnych za oddychanie. Dzięki jego wykonywaniu będzie mogło samodzielnie podjąć oddychanie zaraz po narodzinach.
W 16. tygodniu ciąży cały czas kształtują się układ nerwowy oraz zmysły maluszka. Dziecko próbuje m.in. poruszać gałkami ocznymi. Chociaż jego uszy nie są jeszcze całkowicie rozwinięte, reaguje już też na dźwięki, przede wszystkim te przewodzone przez płyn owodniowy, które następnie odbiera przez receptory skórne. W ten sposób dziecko „słyszy” m.in. bicie Twojego serca czy pracę jelit. To dobry moment, by zacząć jak najczęściej do niego mówić – dzięki temu szybko przyzwyczai się do Twojego głosu, a Ty będziesz rozwijać Waszą wyjątkową więź.
A jak zmienia się dziecko w 16. tygodniu ciąży pod względem długości i masy ciała? Mierzy 11,6 cm, a waży 100 g.
Brzuch w 16. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?
Na początku drugiego trymestru ciąży Twoja macica – a wraz z nią brzuszek – cały czas się powiększa. W większości przypadków Twoja ciąża jest już widoczna, choć nie musi to być reguła. Jeśli masz silne, dobrze wykształcone mięśnie brzucha – zaokrąglenie może jeszcze nie być tak wyraźne. Nieco później ciąża staje się widoczna również u wysokich kobiet. Pamiętaj jednak, że prędzej czy później Twój brzuch urośnie. Weź to pod uwagę podczas zakupu odzieży na nadchodzące miesiące. To samo dotyczy bielizny. Twój biust z pewnością jeszcze się powiększy. Pamiętaj, że dobrze dopasowany biustonosz to inwestycja w dobrze wyglądające po ciąży piersi.
Jeśli nie jest to Twoja pierwsza ciąża, być może będziesz już w stanie wyczuć ruchy dziecka – jeszcze nie kopnięcia, ale leciuteńkie muśnięcia, przelewania czy uczucie bulgotania.
Ważne
Jeśli nie odczuwasz jeszcze ruchów swojego dziecka, nie martw się – to sprawa bardzo indywidualna. W wielu przypadkach wyraźnie odczuwalne są one około 18.-20. tygodnia ciąży. Masz więc jeszcze czas!
16. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?
Uczucie ciężkości, gazy, zwiększone napięcie jelit – to efekt działania progesteronu, który od początku ciąży spowalnia funkcjonowanie układu pokarmowego, a także wciąż rosnącej macicy, uciskającej inne narządy jamy brzusznej – może to powodować obniżenie wydajności pracy jelit.
Jeśli towarzyszą Ci tego typu objawy, pomóc może ograniczenie spożycia produktów sprzyjających występowaniu wzdęć i gazów, np. potraw smażonych, żywności typu fast food, a jeśli to nie wystarczy, także niektórych warzyw, jak kapusta, groch czy fasola. W Twojej diecie powinny się znaleźć produkty zawierające błonnik (warzywa, najlepiej świeże, kasze, pełnoziarniste pieczywo i makarony, płatki zbożowe, np. owsiane). Pomóc może też regularne picie jogurtów naturalnych lub kefiru. Nie zapominaj o odpowiedniej ilości płynów (wody mineralnej, herbat owocowych). Warto też regularnie się ruszać – już 20 minut spaceru pomoże Ci uporać się z uczuciem ciężkości.
Skurcze mięśni – jeśli nie borykałaś się z nimi wcześniej, mogą pojawić się właśnie w okolicach 4. miesiąca ciąży. Przyczyn skurczów łydek jest wiele – może to być przemęczenie nóg wywołane długim siedzeniem, ucisk macicy na nerwy miednicy, nadwaga, nieprawidłowa dieta czy zbyt niskie stężenie wapnia i magnezu w organizmie.
Jeśli skurcz jest bardzo bolesny, usiądź i przeczekaj go, rozmasowując obolałe miejsce. Może Ci w tym pomóc partner albo inna bliska osoba. W przypadku skurczów łydek pomocne jest położenie się z nogą wygodnie ułożoną na poduszkach, powyżej linii tułowia. Jedz produkty bogate w wapń (mleko i jego przetwory) oraz magnez (orzechy, migdały, pestki i nasiona, gorzką czekoladę o wysokiej zawartości kakao).
Ważne
W walce ze skurczami pomaga również suplementacja witamin z grupy B. Jeśli skurcze są bardzo częste i dokuczliwe, tak że uniemożliwiają Ci normalne funkcjonowanie – skonsultuj się jednak z lekarzem. Nie stosuj żadnych leków ani suplementów diety na własną rękę.
16. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?
Pielęgnuj włosy
Spore grono kobiet w 16. tygodniu ciąży cieszy się piękną cerą, mocnymi paznokciami i lśniącymi włosami. To efekt wysokiego stężenia estrogenów. Pamiętaj jednak, by mimo dobroczynnego działania hormonów dbać o włosy. Nie myj ich w gorącej wodzie. Unikaj częstego suszenia, prostowania, używania lokówki. Włosy nie lubią ciężkich pianek, lakierów i żeli. Myj je delikatnym szamponem, stosuj odpowiednie odżywki. Będą jeszcze piękniejsze!
Pilnuj czasu pracy przed komputerem
Jeśli czujesz się dobrze i chodzisz do pracy, a polega ona głównie na używaniu komputera, pamiętaj, że teraz przysługują Ci specjalne prawa. Na mocy przepisów, które obowiązują od 1 maja 2017 roku, kobieta w ciąży może jednorazowo spędzić przed ekranem komputera najwyżej 50 minut; po tym czasie przysługuje jej 10 minut przerwy. Pilnuj tych ram. Warto również postarać się o zaświadczenie o ciąży od lekarza ginekologa i pokazać je pracodawcy, tak byś mogła swobodnie korzystać ze wszystkich przysługujących Ci teraz praw.
Kup szczoteczkę do zębów z miękkim włosiem
Jeżeli nadal borykasz się z opuchlizną dziąseł i krwawieniem podczas szczotkowania, koniecznie zmień szczoteczkę do zębów na taką z miękkim (lub nawet bardzo miękkim) włosiem. Szczotkuj nią zęby 2-3 razy dziennie przez 2-3 minuty, dokładnie, ale bardzo delikatnie – nie wkładaj w tę czynność zbyt wiele siły. Zapobiegniesz dzięki temu kolejnym podrażnieniom.
16. tydzień ciąży – jakie badania?
Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, a wcześniejsze badania nie wykryły żadnych nieprawidłowości, w 16. tygodniu ciąży nie musisz wykonywać kolejnych. Pamiętaj jedynie, by regularnie kontrolować ciśnienie krwi.
Konsultacja merytoryczna:
DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA
Specjalista położnictwa i ginekologii
II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP
Szpital Bielański w Warszawie
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.