28. tydzień ciąży
28. tydzień ciąży to początek siódmego miesiąca. Tym samym rozpoczynasz ostatni, trzeci trymestr. Jeśli masz grupę krwi z ujemnym czynnikiem Rh, czyli grupę Rh minus, to w tym tygodniu ciąży możesz wykonać badania w kierunku konfliktu serologicznego. Co jeszcze przyniesie Ci ten tydzień i jak miewa się Twoje maleństwo? Sprawdźmy to!
W 28. tygodniu ciąży dziecko ma coraz mniej miejsca i wciąż daje o sobie znać poprzez kopnięcia oraz płynne ruchy. Nie są one jednak tak silne i intensywne jak chociażby w 25. tygodniu ciąży. Gdy dziecko wykonuje około 10 ruchów na godzinę, wszystko jest z nim w porządku. Liczba ruchów może się zintensyfikować po tym, gdy zjesz coś słodkiego.
Rozwój dziecka – 28. tydzień ciąży
W 7. miesiącu ciąży dziecko w Twoim brzuchu ma coraz mniej miejsca. Maluszek cały czas rośnie i rozwija swoje kolejne funkcje życiowe.
Na tym etapie ćwiczy przede wszystkim różne partie mózgu. W ten sposób powstają nowe połączenia między komórkami nerwowymi, a mózg staje się coraz bardziej pofałdowany. Maluszek ma już opanowane odruchy wrodzone, takie jak ssanie, chwytanie czy też odruch poszukiwania pokarmu.
W 28. tygodniu ciąży dziecko ćwiczy również swoje ruchy mimiczne. Coraz częściej ziewa! Na wcześniejszych etapach rozwoju mogły już pojawiać się pojedyncze ziewnięcia, ale teraz następują one regularnie i w seriach.
Maleństwo zaczyna mieć także marzenia senne. Wskazuje na to występowanie w śnie dziecka fazy REM, ujawniane w trakcie badania USG 4D. Nazwa REM pochodzi od angielskich słów rapid eye movement – co oznacza sen z szybkim poruszaniem gałek ocznych. Choć nie istnieje jeszcze możliwość zbadania fal mózgowych dziecka, które przebywa w brzuchu mamy, naukowcy uznali, że występowanie marzeń sennych jest już na tym etapie bardzo prawdopodobne.
Zazwyczaj człowiek śni tylko o tym, co już zna lub widział przynajmniej raz w życiu. O czym zatem śni jeszcze nienarodzony maluszek? Prawdopodobnie marzenia senne dziecka dotyczą głównie zabawy pępowiną, ssania palca czy ruchów, jakie wykonywało już w brzuchu mamy.
Dziecko w 28. tygodniu ciąży mierzy 37,6 cm oraz waży 1005 g.
Brzuch w 28. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?
Twoja macica zajmuje coraz więcej miejsca i nie przestaje rosnąć. Pod koniec 9. miesiąca jej pojemność będzie ponad 500 razy większa niż przed ciążą! Obecnie dno macicy znajduje się około 28 cm powyżej górnej części kości łonowej oraz sięga mniej więcej 7 cm powyżej linii pępka.
Pojawiające się w 20. tygodniu ciąży skurcze Braxtona-Hicksa są na tym etapie znacznie silniejsze i coraz częstsze. Ich intensywność na pewno nie doprowadzi jeszcze do porodu, zatem nie powinno Cię to niepokoić. Jeśli jednak skurcze są mocno nasilone i regularne lub też bolesne, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Ważne
Liczba ruchów dziecka może być na tym etapie bardzo istotna. Możesz je liczyć, kładąc się na lewym boku i trzymając rękę na brzuchu. Licz przez 10 minut każde najmniejsze przemieszczenie się dziecka czy kopnięcie. Pamiętaj też, że jego aktywność jest różna w zależności od pory dnia. Najlepiej liczyć ruchy dwa razy dziennie, szczególnie wieczorem, gdy dziecko jest bardziej aktywne. Jeśli zauważysz, że liczba ruchów jest zbyt mała, skonsultuj to z lekarzem.
28. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?
W 28. tygodniu możesz odczuwać permanentne zmęczenie i zmienne nastroje. W dużej mierze odpowiadają za to hormony. Pamiętaj jednak, że nie wszystko w ciąży można na nie zrzucić. Jeśli wystąpią u Ciebie niepokojące objawy – skonsultuj się z lekarzem. Aby poprawić swoje nienajlepsze samopoczucie, możesz zacząć kompletować wyprawkę lub przygotować pokoik dla dziecka. Będzie to doskonała odpowiedź na pojawiający się w tym czasie syndrom wicia gniazda i instynkt macierzyński. Powinnaś także w tym czasie zadbać o zdrowie swojego maleństwa.
Konflikt serologiczny – powstaje, gdy organizm mamy wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko krwinkom dziecka, gdy te dostaną się do krwi matki. Konflikt bardzo rzadko występuje w pierwszej ciąży (najczęściej pojawia się w kolejnych), ale nie można go wykluczyć. Zachodzi w układzie Rh, gdy kobieta ma grupę krwi Rh ujemną, zaś dziecko, tak jak i ojciec, Rh dodatnią.
Konflikt można wykryć poprzez badanie krwi matki w kierunku obecności przeciwciał skierowanych przeciw krwinkom płodu. W trakcie ciąży monitorowany jest przepływ krwi w tętnicach mózgowych dziecka. Jest to czuły wskaźnik, który ukazuje, czy istnieje dla maluszka zagrożenie i czy potrzeba przedsięwziąć jakieś kroki. Po porodzie badana jest krew matki i jeśli są do tego wskazania, podawany jest domięśniowy zastrzyk z immunoglobuliny. U kobiet Rh ujemnych zastrzyk jest zalecany także w 28. tygodniu ciąży.
Zespół niespokojnych nóg – jest to problematyczna dolegliwość, która wywołuje potrzebę ciągłej zmiany pozycji nóg. Towarzyszące temu mrowienie i drętwienie nóg nasilają się zwykle w trakcie odpoczynku. Zespół niespokojnych nóg może dotknąć nawet co piątą kobietę w ciąży. Nie jest znana bezpośrednia przyczyna tego problemu. Wiadomo jednak, że pojawia się ona częściej, gdy w organizmie występują niedobory żelaza czy zaburzenia wydzielania dopaminy, a także przy niewydolności nerek.
Joga i różnorodne techniki relaksacyjne mogą być niezwykle pomocne w terapii zespołu niespokojnych nóg.
Ważne
Twoja dieta powinna być bogata w kwasy tłuszczowe omega-3. Jest to szczególnie istotne dla dalszego rozwoju mózgu i wzroku dziecka. Aby uzupełnić niedobory niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, sięgaj po ryby lub odpowiednie suplementy diety.
28. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?
W trzecim trymestrze ciąży możesz częściej myśleć o zbliżającym się porodzie. Z jednej strony pojawi się pewna ciekawość, a z drugiej może wystąpić strach dotyczący rozwiązania. Aby tego uniknąć i nabrać większej pewności siebie oraz bardziej zaufać swojemu ciału, warto popracować nad oddechem, starając się oczyścić umysł ze wszystkich niepotrzebnych myśli. Zrelaksuj się! Zastosuj aroma – lub dźwiękoterapię, medytację lub trenuj jogę dla kobiet w ciąży.
Oprócz technik relaksacyjnych powinnaś w tym czasie jak najwięcej odpoczywać. Wsłuchuj się w swój organizm i nie narzucaj sobie zbyt wielu zadań w tym czasie. Odpoczynek będzie służył Tobie i dziecku.
Ważne
Natura wyposażyła kobietę w silny instynkt macierzyński, za co odpowiadają hormony, takie jak progesteron, oksytocyna i prolaktyna. Ma to również wpływ na Twoją więź z dzieckiem. Z pewnością bez problemu podołasz nowej roli i na tym skoncentruj teraz swoją uwagę. Jeśli poczujesz się przytłoczona odpowiedzialnością, poproś o wsparcie partnera i bliskich – wspólnie zadbajcie o odrobinę rozrywki – poczucie humoru jest jak najbardziej wskazane.
28. tydzień ciąży – jakie badania?
Oprócz badania w kierunku ewentualnego konfliktu serologicznego powinnaś wykonać również:
- morfologię
- badanie ogólne moczu
- pomiar ciśnienia krwi
- test obciążenia glukozą, jeśli do tej pory nie był przeprowadzany
Pomiędzy 28. a 30. tygodniem ciąży należy wykonać badanie USG, które ma na celu ocenę ułożenia płodu.
Konsultacja merytoryczna:
DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA
Specjalista położnictwa i ginekologii
II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP
Szpital Bielański w Warszawie
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.