Wada wzroku a poród

Wzrok w ciąży

Ciąża
Artykuł
Lip 23, 2024
5 min.

Wada wzroku a poród – ta kwestia budzi często niepokój u ciężarnych okularnic. Mogłaś też słyszeć, że zdarza się pogorszenie wzroku w ciąży. Wyjaśniamy więc, jakie schorzenia oczu są wskazaniem do cesarskiego cięcia oraz jak właściwie stan błogosławiony może wpłynąć na jakość widzenia. 

Być może słyszałaś, że ciąża może wpływać na jakość widzenia. Istotnie, problemy ze wzrokiem pojawiają się u wielu ciężarnych kobiet – szczególnie tych, u których już wcześniej wykryto jakieś wady wzroku. Niektóre z tych zaburzeń mijają już po porodzie. Jednak wszystkie wady wzroku w ciąży powinny być monitorowane przez lekarza okulistę. Pod koniec ciąży przeprowadzi on badanie narządu wzroku. Na jego podstawie Twój lekarz prowadzący podejmie decyzję na temat najbezpieczniejszej dla Ciebie drogi porodu.

Badanie wzroku w ciąży

Zdarza się, że kobiety nie są świadome tego, iż mają wadę wzroku. Dlatego kiedy planujesz ciążę lub w nią zajdziesz, dobrze jest udać się do okulisty i sprawdzić, czy nie masz żadnych problemów ze wzrokiem. Jeżeli natomiast już wcześniej miałaś zdiagnozowaną chorobę oczu, wówczas poinformuj o tym swojego lekarza prowadzącego. Zapewne zaleci on, abyś przez okres ciąży pozostawała pod stałą opieką okulistyczną. Istnieją bowiem pewne wady wzroku, które stanowią przeciwwskazanie do porodu siłami natury – należy wówczas zakończyć ciążę cesarskim cięciem.

Vision in pregnancy

Wada wzroku a ciąża

Na przestrzeni lat kwestia wad wzroku u kobiet ciężarnych wywoływała sporo kontrowersji w gronie lekarskim. Położnicy i okuliści spierali się na temat tego, jakie schorzenia oczu przesądzają o konieczności porodu drogą cesarskiego cięcia. W 2014 roku udało się wypracować specjalny konsensus okulistyczno-położniczy w tej kwestii. Zawiera on wytyczne postępowania z kobietami ciężarnymi, które mają stwierdzone zmiany w narządzie wzroku.

Eksperci będący twórcami konsensusu wymieniają te wady wzroku, które stanowią wskazanie do wykonania cięcia cesarskiego. Niektóre schorzenia mogą bowiem ulec pogłębieniu podczas porodu siłami natury. Gdy np. okulista stwierdzi zwyrodnienie na siatkówce mogące predysponować do jej odwarstwienia, może zaproponować Ci wykonanie fotokoagulacji laserowej na miesiąc przed spodziewanym rozwiązaniem. To zabieg zabezpieczający siatkówkę przed odwarstwieniem, który jest w pełni bezpieczny dla kobiet w ciąży.

Ważne

Zgodnie z konsensusem okulistyczno-położniczym wskazaniem do wykonania cięcia cesarskiego są następujące wady wzroku: retinopatia cukrzycowa; nagłe stany okulistyczne, które nie mogą być leczone przed porodem, a mogą ulec pogorszeniu podczas porodu; krótkowzroczność z plamą Fuchsa; niektóre stany pooperacyjne; zaawansowana jaskra; zaawansowany lub ostry stożek rogówki; stany rzucawkowe.

W związku z zawartym konsensusem ograniczono liczbę wskazań do cesarskiego cięcia. Uznano, że nie ma przeciwwskazań do porodu naturalnego w przypadku: krótkowzroczności bez zmian w plamce, jaskry z małymi zmianami w polu widzenia, odwarstwienia siatkówki operowanego wcześniej niż na 1 miesiąc przed porodem z całkowitym przyłożeniem siatkówki, a także przy zmianach degeneracyjnych obwodu oka.

Pogorszenie wzroku w ciąży

Problemy ze wzrokiem w ciąży zwykle pojawiają się u tych kobiet, które już cierpią na chorobę mogącą pogarszać jakość widzenia. Do tego typu schorzeń należą cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy jaskra. Bywa też jednak, że zaburzenia widzenia w ciąży zdarzają się zupełnie zdrowym kobietom. Zazwyczaj zmiany te wiążą się z działaniem hormonów i ustępują po porodzie (lub po zakończeniu karmienia piersią).

Vision in pregnancy

Najpopularniejsze problemy ze wzrokiem w ciąży

  • Vision in pregnancySuchość oczu, uczucie piasku w oczach – zmiany są związane z zatrzymywaniem wody w organizmie kobiety ciężarnej i niedostatecznym nawilżeniem oczu.

    Skonsultuj z lekarzem zastosowanie nawilżających kropli do oczu (tzw. sztucznych łez).

  • Vision in pregnancyRozmazany obraz – powodują go obrzęki w gałce ocznej, które powstają w wyniku zmian hormonalnych. Problemy te pojawiają się zwykle w trzecim trymestrze, a ustępują około 3 miesięcy po porodzie.

    Jeśli dolegliwości są uciążliwe i utrzymują się przez dłuższy czas, skonsultuj sytuację ze swoim lekarzem.

  • Vision in pregnancyMigrenowe bóle oczu i zaburzenia widzenia – u większości kobiet w ciąży zmniejsza się częstość ataków, za co odpowiada wysokie stężenie estrogenów. Ma ono też jednak związek z nawrotem migren w połogu. U około 4–8% ciężarnych dochodzi do wzrostu częstości napadów, co wynika z nadmiernej agregacji płytek krwi. Gdy pojawiają się ataki migrenowe, połóż się w zaciemnionym pokoju i postaraj się odpocząć. Pozytywny wpływ mają również zastosowanie krioterapii (kostki lodu na głowę), masaży i akupresury, a także regularne pory snu i posiłków oraz unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego i stresu.

  • Vision in pregnancyDrażliwość i łzawienie oczu w kontakcie z soczewkami – wiążą się z nieco zmienionym w czasie ciąży składem łez.

    Skonsultuj z okulistą zmianę soczewek kontaktowych na okulary. Gdy Twoja gospodarka hormonalna wyreguluje się po porodzie, będziesz mogła powrócić do noszenia soczewek.

Większość wad wzroku nie stanowi wskazania do cesarskiego cięcia. Niezależnie jednak od tego, czy masz jakieś problemy z widzeniem, czy nie, pamiętaj, aby udać się na wizytę do okulisty w trzecim trymestrze ciąży. Lekarz sprawdzi wówczas, w jakim stanie jest Twój narząd wzroku. Na podstawie tego badania wyda odpowiednie zaświadczenie dla ginekologa położnika, który następnie podejmie decyzję, jaka metoda porodu będzie najbardziej odpowiednia. Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo Twoje i Twojego maluszka – więc zawsze postępuj według zaleceń lekarza!

Pogorszenie wzroku po porodzie

Nie ma potwierdzonych badań na to, że świeżo upieczona mama jest narażona na pogorszenie wzroku po porodzie naturalnym. Jest to jednak bardzo duży wysiłek. Podczas parcia wzrasta ciśnienie żylne w górnej części ciała, dlatego u niektórych kobiet mogą pojawiać się podspojówkowe plamki (krwawe plamki na spojówce oka), które po pewnym czasie same się wchłaniają. Jeśli jednak zauważysz u siebie jakiekolwiek trudności z widzeniem po porodzie, zgłoś się do okulisty, by specjalista ocenił, czy z Twoimi oczami wszystko jest w porządku.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?
Artykuł
 Mama wypełniająca plan porodu

Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?

Plan porodu to dokument określający oczekiwania rodzącej związane z opieką okołoporodową, samym porodem i połogiem. Warto go przygotować, by poczuć się pewniej.

6 min. czytania

View details 34. tydzień ciąży
Artykuł
34 tydzień ciąży – przyszła mama relaksuje się

34. tydzień ciąży

34. tydzień ciąży to połowa 8. miesiąca. Twoje ciało przygotowuje się do porodu. W szkole rodzenia dowiesz się, jak przebiega ten proces i jakie są jego symptomy.

6 min. czytania

View details Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG
Artykuł
Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Domyślasz się, że możesz być w ciąży? Choć test z apteki nie pokazał dwóch kresek, cały czas odczuwasz pierwsze symptomy ciążowe?

5 min. czytania

View details Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!
Artykuł
Jak przyspieszyć poród

Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!

Na narodziny dziecka czekasz całe 9 miesięcy. Nic dziwnego, że niepokoisz się, jeśli maluszek nie pojawia się na świecie w terminie.

5 min. czytania

View details Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?
Artykuł
Noworodek po porodzie

Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?

Od ułożenia i położenia płodu w brzuchu mamy zależy to, w jaki sposób dziecko przyjdzie na świat – czy będzie to poród siłami natury czy też poprzez cesarskie cięcie.

6 min. czytania

View details Dieta w III trymestrze ciąży
Artykuł
Dieta w III trymestrze ciąży

Dieta w III trymestrze ciąży

W III trymestrze ciąży Twoje dziecko bardzo intensywnie się rozwija.

5 min. czytania

View details Domowe sposoby na mdłości w ciąży
Artykuł
Domowe sposoby na nudności

Domowe sposoby na mdłości w ciąży

Nawracające codziennie nudności w ciąży to problem większości kobiet. Jeśli i Ty się z nim zmagasz, przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość.

8 min. czytania

View details Zdrowa dieta w ciąży + jadłospis na II i III trymestr
Artykuł
jadlospis-dla-kobiet-w-ciazy

Zdrowa dieta w ciąży + jadłospis na II i III trymestr

Zastanawiasz się, co jeść, a czego unikać w diecie, aby zapewnić zdrowie rozwijającemu się maluszkowi i sobie?

3 min. czytania

View details Skurcze Braxtona Hicksa
Artykuł
Skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa nie są to jeszcze prawdziwe skurcze porodowe. Bywają odczuwalne, ale nie musi towarzyszyć im ból.

3 min. czytania

View details Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy
Artykuł
9 month

Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy

Jesteś w ciąży? Gratulacje! Ciąża to szczególny czas dla Ciebie i rozwijającego się w Tobie życia. Poznaj przebieg i etapy ciąży miesiąc po miesiącu.

4 min. czytania

View details Rola kwasu DHA w diecie przyszłej mamy
Artykuł
Rola kwasu DHA w diecie kobiet w ciąży

Rola kwasu DHA w diecie przyszłej mamy

DHA, kwas tłuszczowy należący do rodziny omega-3, to bardzo ważny składnik diety kobiet w ciąży. Jest odpowiedzialny np. za prawidłowy rozwój mózgu dziecka. Kwas DHA można znaleźć m.in.

3 min. czytania

View details Wszystko o USG w ciąży – czy jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?
Artykuł
USG w ciąży

Wszystko o USG w ciąży – czy jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?

USG to jedno z najważniejszych badań, które należy wykonać w ciąży. Warto się dowiedzieć, kiedy należy je robić, jak często oraz jaki ma ono wpływ na Twój organizm.

6 min. czytania

View details Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista
Artykuł
Kobieta w ciąży podczas wizyty u ginekologa

Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista

Jesteś ciekawa, jak przebiega wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży? O co możesz zapytać lekarza i czy w jakiś sposób powinnaś przygotować się do badania?

3 min. czytania

View details Prawidłowa waga i BMI w ciąży
Artykuł
bmi

Prawidłowa waga i BMI w ciąży

Utrzymywanie prawidłowej wagi w ciąży jest ważne ze względu na zdrowie mamy i dziecka. Dowiedz się, ile najlepiej przytyć w ciąży w zależności od wagi wyjściowej.

6 min. czytania

View details USG połówkowe – dlaczego takie ważne?
Artykuł
USG połówkowe

USG połówkowe – dlaczego takie ważne?

USG połówkowe wykonuje się u kobiet w II trymestrze ciąży, najlepiej

4 min. czytania

View details Obawy w I trymestrze ciąży. Checklista
Artykuł
Objawy w I trymestrze ciąży

Obawy w I trymestrze ciąży. Checklista

Niedawno dowiedzieliście się, że będziecie rodzicami!

3 min. czytania

View details Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?
Artykuł
Stres w ciąży i gdy starasz się o dziecko

Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?

Problemy z zajściem w ciążę to dla wielu par w dużej mierze skutek stresu.

5 min. czytania

View details Ćwiczenia 30 minut dziennie – dla zdrowia mamy i dziecka!
Artykuł
Aktywność fizyczna w ciąży – kobieta siedząca w pozycji relaksacyjnej

Ćwiczenia 30 minut dziennie – dla zdrowia mamy i dziecka!

Czy to prawda, że aktywność fizyczna w ciąży jest niewskazana i kobiety powinny w tym czasie odpoczywać i unikać wysiłku? Nic bardziej mylnego!

4 min. czytania

View details Ciąża po 40. roku życia. Kiedy zostać mamą?
Artykuł
mama-przytulająca-niemowlę

Ciąża po 40. roku życia. Kiedy zostać mamą?

Wiek, w którym kobiety decydują się na macierzyństwo, jest bardzo różny. Pierwsza ciąża po 40. już nie szokuje, więc kiedy najlepiej zostać mamą?

5 min. czytania