Karmienie piersią – najlepsze, bo naturalne
Mleko mamy powstaje specjalnie dla jej maluszka i zapewnia mu zdrowy rozwój oraz dostarcza cenne składniki odżywcze. Sprawdź, dlaczego karmienie piersią jest tak ważne!
Szukanie piersi mamy jest zaraz po pierwszym oddechu jednym z ważniejszych instynktownych odruchów dziecka po jego przyjściu na świat. Możliwość karmienia piersią niemowlaka może być wspaniałym darem i szczęściem! Przekonaj się, ile korzyści przynosi zarówno dziecku, jak i mamie.
Pierwsze karmienie piersią noworodka zaraz porodzie
Tuż po porodzie jesteś zmęczona, ale szczęśliwa. Masz ogromną moc − przytulone przez Ciebie maleństwo, czując Twoją bliskość, uspokaja się i przestaje płakać. W pierwszych chwilach Waszego bycia razem ważne jest, by dziecko jak najszybciej spróbowało uchwycić Twoją pierś i zaczęło ją ssać.
Czy wiesz, że...
Nowo narodzone dziecko ma bardzo silny odruch ssania, który rozwijał się u niego już w życiu płodowym. Właśnie dlatego praktycznie od urodzenia będzie szukało piersi.
Przez pierwsze dwie, trzy doby po porodzie pokarmu w piersiach jest jeszcze mało, ale to zupełnie naturalne. Z piersi wypływa siara – bogata w składniki odżywcze, niezwykle cenna dla zdrowia dziecka. Dopiero w kolejnych dobach pojawia się nawał pokarmu. Później ilość pokarmu zależy od tego, jak często dziecko jest przystawiane do piersi i jak długo ssie. Im częściej maleństwo opróżnia pierś, tym więcej mleka powstaje. Laktację zaburzyć może natomiast niepotrzebne dokarmianie, dopajanie, podawanie niemowlęciu smoczka czy stres mamy. Pamiętaj, że pokarm zmienia się wraz z upływem czasu. Ilość i skład mleka kobiecego zależy bowiem od okresu laktacji.
Karmienie i laktacja, czyli rodzaje mleka mamy
Siara – pierwsze mleko, którym karmisz noworodka tuż po porodzie. Wyróżnia je gęsta konsystencja oraz żółtawy kolor. Z uwagi na wysoką zawartość czynników immunologicznych, np. oligosacharydów mleka kobiecego (HMO), jest też nazywane „mlekiem odpornościowym”.
Mleko przejściowe – występuje między 6. a 14. dniem po porodzie. Jest lekko pomarańczowe i mniej gęste od siary.
Mleko dojrzałe – zaczyna pojawiać się w drugim tygodniu po porodzie. Jest bogate w składniki odżywcze i bardziej kaloryczne. Zawiera o połowę mniej białka, ale więcej tłuszczu w porównaniu do siary. Rozpoznajesz je po wodnistej konsystencji oraz niebieskim lub żółtawym kolorze.
Na karmienie piersią nie wpływa ani wielkość biustu, ani kształt brodawek. Maleństwo sobie poradzi! Zdarza się, że w pierwszych dniach karmienia sutki są obolałe, a nawet czasem lekko krwawią. Ich delikatna skóra musi przyzwyczaić się do takiego rodzaju kontaktu. W razie potrzeby możesz korzystać z miękkich, silikonowych, dopasowanych do wielkości brodawki nakładek ochraniających sutek przed uszkodzeniem.
Karmienie naturalne a więź emocjonalna
Karmiąc swoje maleństwo piersią, tworzysz z nim silną więź emocjonalną, która ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju. Pierwsze wzruszające chwile po porodzie, kiedy dziecko szuka instynktownie Twojej piersi, będziesz wspominać po latach z rozrzewnieniem. Od tego momentu przez wiele miesięcy będziesz dla swojego dziecka najważniejszą osobą, niezbędną i niezastąpioną. Sama laktacja stymulowana jest zresztą przez bliski fizyczny kontakt mamy z dzieckiem. Karmienie piersią odgrywa też ważną rolę w tzw. programowaniu żywieniowym Twojego maluszka.
Techniki karmienia piersią i najlepsze pozycje do karmienia
Przez najbliższe miesiące będziesz karmić piersią, zarówno w dzień, jak w nocy. Ważne jest, aby w tych chwilach było Wam wygodnie i abyście oboje, i Ty i maluszek, czuli się komfortowo. Wybierz zatem najlepszą dla Was obojga pozycję do karmienia piersią. Jest ich kilka, na pewno znajdziecie swoją ulubioną.
Karmienie piersią − korzyści dla maluszka
Twój maluszek karmiony piersią do ukończenia szóstego miesiąca nie musi dostawać żadnych dodatkowych pokarmów i napojów. Wszystko, czego potrzebuje, by zdrowo rosnąć, rozwijać się i aktywnie poznawać świat, znajdzie w Twoim mleku. Cóż może być doskonalszego niż pokarm, który:
- jest wytwarzany przez Ciebie na bieżąco
- zmienia swój skład w zależności od pory dnia – w nocy zawiera więcej tłuszczu, więc zaspokaja głód na dłużej
- zmienia się w czasie tego samego karmienia – z płynnego, służącego do zaspokojenia pragnienia, na gęstszy, bardziej sycący
- jest dostosowany do potrzeb i możliwości trawiennych dziecka, zmienia się wraz z jego rozwojem i potrzebami
- jest dostępny wszędzie i w każdej chwili
- ma zawsze właściwą temperaturę
- nie wymaga żadnego przygotowania
- jest całkowicie za darmo
- pomaga chronić dziecko przed infekcjami i alergiami
Aby dowiedzieć się więcej o karmieniu piersią, pobierz nasz poradnik dla karmiących mam.
Karmienie piersią – korzyści dla Ciebie
Korzyści z karmienia piersią czerpie nie tylko dziecko. Karmienie naturalne jest wygodne dla mamy – pokarm jest zawsze gotowy do podania. To jednak nie jedyna korzyść. Kiedy po porodzie noworodek ssie pierś, rozpoczyna się laktacja i uruchamia proces obkurczania się macicy. Im intensywniejsze karmienie, tym proces ten przebiega sprawniej. Zobaczysz, jak szybko w związku z tym zacznie znikać brzuszek po ciąży, dość wydatny jeszcze w trakcie połogu. Ponadto wydatek energetyczny związany z karmieniem piersią w połączeniu z racjonalną, różnorodną dietą, pozwoli Ci systematycznie zmniejszać masę ciała i powrócić do komfortowej dla Ciebie sylwetki. A nawet jeśli nie w pełni się to uda, pamiętaj – nie tylko Twoje dziecko to prawdziwy cud. Ty sama, jako karmiąca mama, też nim jesteś!
Pomożemy Ci zapamiętać ważne szczegóły, które dotyczą żywienia maluszka. Ściągnij harmonogram z logo Baby&me i zaznaczaj w nim m.in. daty i godziny karmień. Te ważne informacje mogą przydać się podczas wizyty u pediatry.
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.
Powiązane artykuły