Trądzik w ciąży

Trądzik w ciąży

Ciąża
Artykuł
Lip 23, 2024
5 min.

Trądzik w ciąży to problem wielu kobiet. Nieestetyczne wypryski mogą pojawić się na twarzy, plecach i w górnej części klatki piersiowej. Krostki są efektem zaburzeń hormonalnych, które zachodzą w ciele przyszłej mamy. Sprawcą trądziku jest podwyższony poziom progesteronu lub prolaktyny, który pobudza gruczoły łojowe do nadmiernego wydzielania sebum. Jak walczyć z trądzikiem w ciąży? 

Leczenie trądziku w ciąży jest utrudnione. Terapia hormonalna, antybiotyki przeciwzapalne czy silne maści są przeciwwskazane ze względu na niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Podpowiadamy, co zrobić, kiedy na twarzy, szyi lub klatce piersiowej przyszłej mamy pojawia się trądzik. Sprawdź, jak pielęgnować skórę w ciąży, aby była gładka i bez wyprysków.

Trądzik na początku ciąży – czy to normalne?

Trądzik w ciąży to problem, który najczęściej pojawia się w I trymestrze ciąży. Za wypryski odpowiadają zmiany stężeń hormonów. Gdy jesteś w ciąży, Twoje gruczoły wydzielają o wiele więcej łoju, co sprawia, że pory w skórze szybko się zapychają. Powstają bolesne, ropne krostki, cera się błyszczy, a bakterie mają idealne środowisko, by się rozmnażać w skórze i wywoływać zapalenia.

Zmiany trądzikowe mogą zniknąć w II lub III trymestrze, gdy zmniejszy się produkcja androgenów. Nie jest to jednak regułą. Jeśli trądzik wystąpił z powodu zwiększonego poziomu prolaktyny, zmiany mogą pozostać na skórze aż do porodu lub utrzymywać się nawet w okresie laktacji. Gdy hormony po zakończeniu ciąży się ustabilizują, trądzik może po prostu sam zniknąć.

Ważne

Pamiętaj, że nie należy wyciskać zmian trądzikowych. Może to tylko spowodować podrażnienie skóry, wydłużenie procesu gojenia, zwiększenie ilości zmian, a w przyszłości – powstawanie blizn na skórze.

Trądzik w ciąży – czego unikać?

Jesteś w ciąży i masz trądzik? Krostki są bardzo bolesne i duże, a zmiany rozsiewają się na skórze w zaskakująco szybkim tempie? Skonsultuj się z dermatologiem. Gdy jeszcze nie widać ciążowego brzuszka, nie zapomnij poinformować lekarza, że spodziewasz się dziecka. Stosowanie leczenia farmakologicznego u kobiet w ciąży jest utrudnione. Specjalista na pewno doradzi Ci najlepsze rozwiązanie na pozbycie się trądziku i zaleci stosowanie bezpiecznych preparatów.

Nie lecz rozległego trądziku na własną rękę. W ciąży nie należy stosować niektórych maści i leków. Zakazane są m.in. preparaty przeciwtrądzikowe na bazie pironolaktonu, prednizolonu, triklosanu, nadtlenku benzoilu. Nie można przyjmować również leków z izotretynoiną lub tetracykliną. Wymienione substancje mogą spowodować wady rozwojowe płodu.

 

dermatolog ciaza

 

Trądzik w ciąży - jak sobie radzić?

Jesteś ciekawa, jak codziennie możesz dbać o skórę trądzikową? U kobiet w ciąży świetnie sprawdzą się te metody walki z wypryskami, które były znane już naszym babciom i mamom. Gdy na skórze pojawi się trądzik, spróbuj załagodzić jego objawy za pomocą naturalnych składników. Sprawdź kilka pomysłów, dzięki którym możesz oczyścić twarz z nadmiaru sebum, zmatowić skórę i ją odświeżyć. Co najważniejsze, taka pielęgnacja jest bezpieczna dla każdej kobiety w ciąży – oczywiście jeżeli nie jesteś uczulona na którykolwiek ze składników domowego toniku czy maseczki.
 

Poznaj propozycje domowej przeciwtrądzikowej pielęgnacji skóry!

ikona 1
Tonik z zielonego ogórka
Skóra, która produkuje dużą ilość sebum, potrzebuje tonizacji. Aby przywrócić cerze równowagę, użyj domowego toniku z ogórka. Aby go przygotować, umyj ogórek, obierz ze skórki, zetrzyj na tarce i zalej wrzątkiem, tak aby woda całkowicie go zakryła. Możesz wcisnąć dodatkowo odrobinę soku z cytryny. Kiedy woda ostygnie, odcedź miksturę, a tonik przelej do butelki z atomizerem. Zarówno ogórek, jak i cytryna mają właściwości tonizujące i odświeżające cerę. Warto mieć taki kosmetyk zawsze pod ręką i stosować nie tylko rano i wieczorem, lecz także np. jako odświeżającą mgiełkę w ciągu dnia.
 

ikona 2
Peeling cukrowo-kawowy dla skóry trądzikowej
Jeśli zmiany trądzikowe na twarzy nie są ropne, możesz pomyśleć również o delikatnym peelingu. Zamiast sięgać po kosmetyki z drogerii, zrób naturalną mieszankę w domu. Wykorzystaj do tego 2 łyżki fusów z kawy, 2 łyżki brązowego cukru i 2 łyżki oliwy. Wymieszaj wszystkie składniki – i peeling gotowy! Nałóż go palcami lub za pomocą pędzelka do podkładu. Twarz peelinguj 1–2 razy w tygodniu. Drobinki cukru delikatnie usuną martwy naskórek, kawa pomoże pozbyć się toksyn, a oliwa zadba o nawilżenie skóry twarzy.
 

ikona 3
Drożdżowa maseczka na trądzik
Maseczka drożdżowa jest jedną z popularnych metod na uregulowanie produkcji sebum i zmniejszenie liczby zaskórników. Możesz ją stosować również w ciąży. Zalej około ¼ opakowania drożdży kuchennych 2 łyżkami ciepłego mleka. Dokładnie wymieszaj składniki i nałóż na skórę. Po około 20 minutach i wyschnięciu maseczki zmyj ją ciepłą wodą. Drożdże mają w swoim składzie m.in. witaminy z grupy B, biotynę, cynk i chrom.


 

Pamiętaj, że pierwsze efekty naturalnej pielęgnacji zauważysz, gdy będziesz regularnie dbać o skórę!

Ważne

Gdy masz skórę trądzikową, nie rezygnuj z nawilżania twarzy. Nadmierne wysuszanie skóry zmusza gruczoły łojowe do wzmożonej produkcji, dlatego codziennie stosuj nawilżający krem na dzień i na noc (najlepiej z kojącą alantoiną i przeciwzapalnym cynkiem). Nie zapominaj też o podstawowej zasadzie: zawsze dokładnie zmywaj makijaż przed snem, aby dodatkowo nie zwiększać produkcji sebum w skórze, która nie oddycha pod niezmytą na noc warstwą make-upu.

Kosmetyki przeciwtrądzikowe z drogerii

Nie masz czasu na przygotowywanie domowych kosmetyków przeciwtrądzikowych? Możesz wykorzystać gotowe produkty z drogerii. Wypróbuj kosmetyki na bazie aloesu, pokrzywy czy naturalnych olejków (arganowego, lawendowego, jaśminowego), które mają działanie antyseptyczne, łagodzące i oczyszczające. Sprawdzą się delikatne dermokosmetyki – żele do mycia twarzy, toniki i kremy. Przed ich zakupem zawsze sprawdzaj etykiety, aby mieć pewność, że produkt możesz bezpiecznie stosować również w ciąży.

Pamiętaj, że najlepiej jest unikać kosmetyków, które w składzie mają substancje przenikające przez skórę. Zaliczają się do nich m.in. kwasy owocowe, retinol, kwas salicylowy, triklosan, kwas azelainowy i syntetyczne detergenty, które często wykorzystywane są podczas zabiegów kosmetycznych w salonach piękności lub w SPA.

 

zdrowe odzywianie ciaza

 

Zadbaj o skórę od wewnątrz

Aby walczyć z trądzikiem w ciąży, oprócz doboru odpowiednich kosmetyków, zwróć uwagę na to, co jesz! W menu powinno znaleźć się więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin A, E, B2, B7, B5, PP oraz cynku i chromu. Pij również dużo wody, aby przyspieszyć oczyszczanie organizmu z substancji toksycznych. Jedz więcej produktów z błonnikiem, warzyw i owoców. Ogranicz czekoladę, ostre przyprawy oraz tłuste i smażone dania. Wyeliminuj z diety słodkie napoje gazowane, konserwanty i żywność modyfikowaną genetycznie. To, co znajduje się na Twoim talerzu, ma duży wpływ na kondycję nie tylko organizmu, Twoje dobre samopoczucie i zdrowie maluszka, lecz także na stan cery!

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom uporasz się z trądzikiem w ciąży. Pamiętaj, aby każdego dnia dbać o skórę. Tonizuj ją, nawilżaj i usuwaj zanieczyszczenia, które mogą zapychać pory i pogarszać kondycję cery. Jeżeli trądzik nie minie po ciąży, skonsultuj się z dermatologiem i zrób badania, aby mieć pewność, że zmiany nie są konsekwencją zaburzeń hormonalnych.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

 

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?
Artykuł
 Mama wypełniająca plan porodu

Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?

Plan porodu to dokument określający oczekiwania rodzącej związane z opieką okołoporodową, samym porodem i połogiem. Warto go przygotować, by poczuć się pewniej.

6 min. czytania

View details 34. tydzień ciąży
Artykuł
34 tydzień ciąży – przyszła mama relaksuje się

34. tydzień ciąży

34. tydzień ciąży to połowa 8. miesiąca. Twoje ciało przygotowuje się do porodu. W szkole rodzenia dowiesz się, jak przebiega ten proces i jakie są jego symptomy.

6 min. czytania

View details Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG
Artykuł
Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Domyślasz się, że możesz być w ciąży? Choć test z apteki nie pokazał dwóch kresek, cały czas odczuwasz pierwsze symptomy ciążowe?

5 min. czytania

View details Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!
Artykuł
Jak przyspieszyć poród

Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!

Na narodziny dziecka czekasz całe 9 miesięcy. Nic dziwnego, że niepokoisz się, jeśli maluszek nie pojawia się na świecie w terminie.

5 min. czytania

View details Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?
Artykuł
Noworodek po porodzie

Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?

Od ułożenia i położenia płodu w brzuchu mamy zależy to, w jaki sposób dziecko przyjdzie na świat – czy będzie to poród siłami natury czy też poprzez cesarskie cięcie.

6 min. czytania

View details Dieta w III trymestrze ciąży
Artykuł
Dieta w III trymestrze ciąży

Dieta w III trymestrze ciąży

W III trymestrze ciąży Twoje dziecko bardzo intensywnie się rozwija.

5 min. czytania

View details Domowe sposoby na mdłości w ciąży
Artykuł
Domowe sposoby na nudności

Domowe sposoby na mdłości w ciąży

Nawracające codziennie nudności w ciąży to problem większości kobiet. Jeśli i Ty się z nim zmagasz, przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość.

8 min. czytania

View details Jakie owoce jeść w ciąży? Które warzywa wybierać?
Artykuł
Owoce i warzywa w ciąży

Jakie owoce jeść w ciąży? Które warzywa wybierać?

W ciąży w sposób szczególny powinnaś zwrócić uwagę na to, co znajduje się na Twoim talerzu. Pamiętaj, że jesz dla dwojga, nie za dwoje!

7 min. czytania

View details SPA w ciąży – doskonały sposób na relaks
Artykuł
Kobieta w ciąży w SPA

SPA w ciąży – doskonały sposób na relaks

SPA w ciąży to świetny pomysł! Póki jeszcze masz wolny czas, koniecznie dobrze go wykorzystaj - na relaks!

4 min. czytania

View details Planowanie urlopu macierzyńskiego. Checklista
Artykuł
Urlop macierzyński i wynagrodzenie

Planowanie urlopu macierzyńskiego. Checklista

Jeszcze przed chwilą cieszyłaś się pozytywnym wynikiem na teście ciążowym, a już za moment rozpoczniesz urlop macierzyński.

1 min. czytania

View details Żylaki w ciąży
Artykuł
Żylaki w ciąży

Żylaki w ciąży

Żylaki nóg, pochwy i sromu to dolegliwość, która bardzo często dotyka przyszłe mamy. Dowiedz się, dlaczego powstają żylaki i jak można im zapobiegać, będąc w ciąży.

5 min. czytania

View details Zdrowa dieta w ciąży + jadłospis na II i III trymestr
Artykuł
jadlospis-dla-kobiet-w-ciazy

Zdrowa dieta w ciąży + jadłospis na II i III trymestr

Zastanawiasz się, co jeść, a czego unikać w diecie, aby zapewnić zdrowie rozwijającemu się maluszkowi i sobie?

3 min. czytania

View details Skurcze Braxtona Hicksa
Artykuł
Skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa nie są to jeszcze prawdziwe skurcze porodowe. Bywają odczuwalne, ale nie musi towarzyszyć im ból.

3 min. czytania

View details Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy
Artykuł
9 month

Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy

Jesteś w ciąży? Gratulacje! Ciąża to szczególny czas dla Ciebie i rozwijającego się w Tobie życia. Poznaj przebieg i etapy ciąży miesiąc po miesiącu.

4 min. czytania

View details Rola kwasu DHA w diecie przyszłej mamy
Artykuł
Rola kwasu DHA w diecie kobiet w ciąży

Rola kwasu DHA w diecie przyszłej mamy

DHA, kwas tłuszczowy należący do rodziny omega-3, to bardzo ważny składnik diety kobiet w ciąży. Jest odpowiedzialny np. za prawidłowy rozwój mózgu dziecka. Kwas DHA można znaleźć m.in.

3 min. czytania

View details Wszystko o USG w ciąży – czy jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?
Artykuł
USG w ciąży

Wszystko o USG w ciąży – czy jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?

USG to jedno z najważniejszych badań, które należy wykonać w ciąży. Warto się dowiedzieć, kiedy należy je robić, jak często oraz jaki ma ono wpływ na Twój organizm.

6 min. czytania

View details Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista
Artykuł
Kobieta w ciąży podczas wizyty u ginekologa

Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista

Jesteś ciekawa, jak przebiega wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży? O co możesz zapytać lekarza i czy w jakiś sposób powinnaś przygotować się do badania?

3 min. czytania

View details Prawidłowa waga i BMI w ciąży
Artykuł
bmi

Prawidłowa waga i BMI w ciąży

Utrzymywanie prawidłowej wagi w ciąży jest ważne ze względu na zdrowie mamy i dziecka. Dowiedz się, ile najlepiej przytyć w ciąży w zależności od wagi wyjściowej.

6 min. czytania

View details USG połówkowe – dlaczego takie ważne?
Artykuł
USG połówkowe

USG połówkowe – dlaczego takie ważne?

USG połówkowe wykonuje się u kobiet w II trymestrze ciąży, najlepiej

4 min. czytania