Zabiegi kosmetyczne bezpieczne dla kobiet w ciąży
Dość często słyszy się, że w okresie ciąży kobieta powinna omijać zarówno salony fryzjerskie, jak i gabinety kosmetyczne czy medycyny estetycznej. Wszystko to ze względu na rzekomą szkodliwość tego typu zabiegów dla dziecka. Nie jest to do końca prawda. Oczywiście nie wszystko jest dla ciężarnych dozwolone, ale z pewnością przyszła mama może i powinna bezpiecznie dbać o swój wygląd!
Czy w ciąży można farbować włosy i malować paznokcie? Czy henna brwi w ciąży jest dozwolona? Wokół pielęgnacji ciała w trakcie oczekiwania na dziecko narosło naprawdę wiele mitów. Są kobiety, które na całe 9 miesięcy rezygnują z dbania o siebie, by nie zaszkodzić dziecku. To jednak niepotrzebne – powinnaś się o siebie troszczyć, by wyglądać i czuć się dobrze!
Ważne
Pamiętaj, że za wygląd w ciąży w głównej mierze odpowiadają hormony oraz Twoje indywidualne predyspozycje. Niektóre panie cieszą się w tym czasie lśniącymi włosami i piękną cerą, u innych – pojawiają się niedoskonałości. U części kobiet skóra się przesusza i pojawiają się rozstępy, u innych – nie ma takich objawów. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji również w ciąży możesz jednak czuć się piękna!
Malowanie paznokci w ciąży
Sporo kobiet zastanawia się, czy w ciąży można malować paznokcie. Otóż nie udowodniono żadnej szkodliwości wykonywania tego typu zabiegów upiększających dla przebiegu ciąży oraz rozwoju płodu. Możesz malować paznokcie sama albo chodzić do kosmetyczki – zwróć jednak szczególną uwagę, czy w gabinecie przestrzegane są wszystkie procedury dotyczące czystości oraz dezynfekowania narzędzi – pilników, cążków, nożyczek. Przed wizytą w salonie warto sprawdzić, czy masz przeciwciała przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B (WZW B), by uniknąć ewentualnego zakażenia.
Sporo kontrowersji budzi wykonywanie w tym okresie manicure hybrydowego. Jest on w ostatnich latach bardzo popularny, bo cechuje się trwałością, naturalnością, a jednocześnie nie niszczy płytki tak bardzo jak np. manicure żelowy. Nie udowodniono u ciężarnych kobiet negatywnego wpływu hybrydy na zdrowie dziecka. Oczywiście należy pamiętać, że zarówno manicure hybrydowy, jak i tradycyjny, muszą być usunięte przed porodem. Wygląd płytki paznokcia bywa bowiem dla lekarzy ważną oznaką tego, czy z Twoim organizmem w trakcie akcji porodowej wszystko jest w porządku.
Obcinanie i farbowanie włosów w ciąży
Pielęgnacja włosów w ciąży rządzi się takimi samymi prawami, jak przed ciążą. Warto jednaj stosować szampony i odżywki o łagodnym, niezbyt intensywnym zapachu. Zwłaszcza w I trymestrze ciąży bardzo ostre aromaty mogą u Ciebie powodować lub potęgować nudności, mdłości czy bóle głowy.
Obcinanie włosów w ciąży, i to na każdym etapie, jest zabiegiem absolutnie bezpiecznym. A czy w ciąży można farbować włosy? Z tym lepiej wstrzymać się do II trymestru. Farby do włosów zawierają niekiedy substancje o drażniącym zapachu, które dodatkowo mogą przenikać przez skórę. Poinformuj o ciąży swojego fryzjera – wówczas będzie mógł wybrać dla Ciebie farbę bez amoniaku, o łagodnym, neutralnym zapachu.
Jakie zabiegi kosmetyczne można wykonywać w ciąży?
Istnieje spora grupa zabiegów kosmetycznych oraz estetycznych, które kobiety w ciąży mogą wykonywać bez żadnych obaw. Część z nich jest nawet dla ciężarnych wskazana – możesz je zrobić sama w domu albo udać się do SPA!
Masaż twarzy Wykonywany przez kosmetyczkę lub w domu, podczas nakładania porcji nawilżającego kremu. Poprawia ukrwienie skóry oraz zmniejsza ryzyko występowania opuchlizny.
Peelingi na ciało Pozwalają usunąć martwy naskórek, poprawić krążenie krwi oraz dodatkowo nawilżyć skórę. Możesz bez obaw zrobić sobie peeling podczas prysznica czy kąpieli. Pamiętaj jednak, by wybierać peelingi cukrowe, bez kofeiny.
Masaż kręgosłupa Delikatny masaż, który jest dedykowany kobietom w ciąży, może przynieść Ci wielką ulgę, jeśli borykasz się z bólami kręgosłupa. Warto skorzystać z usług fizjoterapeutów. Masaż jest nie tylko zbawienny w przypadku bólu kręgosłupa, ale także poprawia jego funkcjonowanie i rozluźnia nadwyrężone mięśnie.
Maseczki nawilżające na twarz Twoja skóra w ciąży może ulegać dość silnemu przesuszeniu. Jeśli zauważysz, że jest sucha czy podrażniona, w pielęgnacji cery pomoże Ci maseczka nawilżająca, np. na bazie kwasu hialuronowego.
Domowe zabiegi na cellulit i rozstępy Możesz poprawiać ukrwienie skóry, stosując podczas prysznica naprzemienne strumienie zimnej i ciepłej wody. Nie może być ona jednak zbyt gorąca, co może doprowadzić do czynności skurczowej i krwawień z dróg rodnych. Pomóc mogą też kosmetyki pielęgnacyjne przeznaczone dla ciężarnych.
Czego unikać w ciąży?
Pamiętaj, że dla bezpieczeństwa Twojego dziecka w trakcie ciąży powinnaś zrezygnować z niektórych zabiegów, nawet jeśli wcześniej wykonywałaś je regularnie. Niewskazane jest przeprowadzanie u ciężarnych wszystkich procedur z użyciem prądów, fal radiowych (jonoforeza, galwanizacja) i pola magnetycznego. W ciąży nie powinnaś poddawać się też depilacji woskiem, ani jakimkolwiek zabiegom z użyciem lasera.
Niedozwolone są także wizyty w solarium i w saunie oraz wykonywanie zabiegów z wykorzystaniem ultradźwięków, takie jak peeling kawitacyjny. Wstrzymaj się również z zabiegami przeciwtrądzikowymi, zwalczaniem przebarwień czy wykonywaniem makijażu permanentnego. Czytaj etykiety kosmetyków i sprawdzaj, czy ciąża nie jest przeciwwskazaniem do ich zastosowania.
W ciąży nie zaleca się stosowania kosmetyków, które w swoim składzie zawierają substancje przenikające przez skórę. Zaliczają się do nich kwasy owocowe, retinol, kwas salicylowy, triklosan, kwas azelainowy i syntetyczne detergenty.
Pytania i odpowiedzi
1. Czy w ciąży można farbować włosy?
Ciężarne mogą farbować włosy, jednak warto z tym odczekać do II trymestru. Po pierwsze, farby do włosów mają czasem drażniący zapach – na co kobiety we wczesnej ciąży bywają często mocno wyczulone. Po drugie, niektóre substancje w nich zawarte mogą przenikać przez skórę. Przy koloryzacji włosów w ciąży dobrze jest wybierać farbę bez amoniaku, mającą delikatny, łagodny zapach.
2. Czy w ciąży można malować paznokcie?
Nie udowodniono żadnego negatywnego wpływu malowania paznokci na organizm ciężarnej kobiety ani na rozwój płodu. Jeśli kobieta decyduje się wykonać manicure i malowanie w salonie kosmetycznym, warto jednak zwrócić uwagę na to, czy są tam przestrzegane podstawowe wymogi higieniczne. Należy też pamiętać, że lakier należy zmyć przed rozwiązaniem ciąży. Wygląd płytki paznokcia podczas akcji porodowej jest bowiem ważną wskazówką na temat tego, czy cały proces przebiega prawidłowo.
3. Czy w ciąży można robić paznokcie hybrydowe?
Nie ma przeciwwskazań do robienia paznokci hybrydowych podczas ciąży. Jest to metoda bezpieczna dla ciężarnej i rozwijającego się w niej płodu, a ponadto nie niszczy mocno płytki paznokcia. Lakierem hybrydowym można malować paznokcie zarówno samodzielnie, jak i w gabinetach kosmetycznych – oczywiście przy zachowaniu wymaganego w takich punktach reżimu sanitarnego. Kobieta w ciąży powinna jednak zmyć go przed porodem. Naturalny wygląd płytek paznokci ułatwia lekarzom ocenę stanu pacjentki podczas akcji porodowej.
4. Czy w ciąży można korzystać z sauny?
Korzystanie z sauny podczas ciąży to kwestia dyskusyjna. Z jednej strony, istnieje wówczas ryzyko zbytniego przeciążenia układu krążenia i np. utraty przytomności. Z drugiej strony, jeśli kobieta przed ciążą często chodziła do sauny, jej organizm może już być przyzwyczajony do panujących tam warunków. Ciężarna powinna jednak skonsultować swoje plany z lekarzem. Należy też pamiętać, że niewskazane jest chodzenie do sauny w I trymestrze oraz bezpośrednio przed porodem. Nie powinno się również korzystać z niej zbyt często, a sesje dobrze jest skrócić do 5–10 minut.
5. Czy w ciąży można chodzić na solarium?
Chodzenie na solarium jest zdecydowanie niewskazane w I trymestrze ciąży. Promienie UV mogą bowiem zaburzać wchłanianie kwasu foliowego, który ma niezwykle duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu. Z solarium nie powinny korzystać także ciężarne z nadciśnieniem czy innymi problemami zdrowotnymi. Jeśli przed ciążą kobieta często opalała się w ten sposób i chciałaby to kontynuować także teraz, powinna spytać lekarza o opinię na ten temat. Z pewnością jednak należy ograniczyć czas opalania do maksymalnie kilku minut i zadbać o to, aby moc lamp nie była zbyt duża.
Konsultacja merytoryczna:
DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA
Specjalista położnictwa i ginekologii
II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP
Szpital Bielański w Warszawie
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.
Powiązane artykuły