Kobieta w ciąży w SPA

Spa w ciąży – doskonały sposób na relaks

Ciąża
Artykuł
Maj 17, 2024
4 min.

SPA w ciąży to świetny pomysł! Póki jeszcze masz wolny czas, koniecznie dobrze go wykorzystaj - na relaks! Sprawdź, jakie zabiegi są wskazane dla przyszłych mam i na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze SPA. Daj się rozpieścić i choć na chwilę zapomnij o zbliżającym się porodzie! 

Już niedługo na świecie powitasz swojego maluszka. Zanim to nastąpi, zrelaksuj się i zaplanuj wizytę w SPA. Podczas kilkudniowego pobytu w ośrodku lub nawet szybkiego wypadu do Day SPA, zatroszcz się o opuchnięte stopy, cerę, a przede wszystkim kręgosłup nadwyrężony dźwiganiem słodkiego ciężaru. Podpowiadamy, jakie zabiegi idealnie sprawdzą się dla przyszłych mam.

SPA dla ciała i dla ducha

Ciąża to wyjątkowy czas! W Twoim organizmie w ciągu 9 miesięcy zachodzą przeróżne, często bardzo intensywne zmiany, które niekiedy są powodem gorszego samopoczucia i wyglądu oraz problemów z kręgosłupem. To dlatego odrobina wytchnienia, totalny relaks w ciąży i wyciszenie przed zbliżającym się porodem są jak najbardziej wskazane.

O wizycie w SPA najlepiej pomyśleć w II trymestrze. Wtedy ryzyko poronienia maleje, a przyszła mama nabiera sił po ciężkich tygodniach męczących nudności i wymiotów. Na pobyt w SPA udaj się najpóźniej do 34. tygodnia. Po tym czasie zwiększa się ryzyko przedwczesnego porodu, dlatego lepiej nie planować już wyjazdów.

Ważne

Zanim wybierzesz idealne miejsce na odpoczynek, poradź się swojego lekarza. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, Twój ginekolog nie powinien mieć żadnych zastrzeżeń do takiego wyjazdu. Pamiętaj, że wiele ośrodków SPA wymaga zaświadczenia od lekarza prowadzącego ciążę, aby potwierdzić brak jakichkolwiek przeciwwskazań do zaproponowanych zabiegów.

Jak wybrać najlepsze SPA dla kobiety w ciąży?

Przy wyborze idealnego miejsca na relaks warto wziąć pod uwagę przede wszystkim fachową obsługę oraz doświadczony personel, który będzie pomocny w każdej sytuacji. Przed zarezerwowaniem pakietu, przeczytaj opinie innych gości hotelowych, aby potem się nie rozczarować. Ważną kwestią jest także wyżywienie. Dla przyszłej mamy zdrowa dieta to podstawa, dlatego sprawdź menu i upewnij się, że będziesz miała dostęp do zbilansowanych posiłków dopasowanych do Twoich potrzeb. W ciąży w sposób szczególny powinnaś przecież dbać o to, co znajduje się na Twoim talerzu.

Wybierz takie miejsce na relaks, do którego podróż będzie trwała nie więcej niż 2-3 godziny. Najlepiej skupić się na SPA, które w niedalekim sąsiedztwie ma placówkę medyczną, aby w razie nagłej potrzeby szybko dotrzeć do szpitala. Dodatkowo polecamy ośrodki, w których będziesz mogła odpocząć nie tylko na basenie, ale też na łonie natury.

 

zabiegi w spa

 

Jakie zabiegi SPA są bezpieczne dla kobiety w ciąży?

Ośrodki SPA bardzo często oferują przyszłym mamom specjalne pakiety, z których warto skorzystać. W ciąży możesz pozwolić sobie np. na tonizującą lub ujędrniającą maseczkę na twarz i biust (kosmetyki nie powinny być nakładane na wrażliwe sutki i brodawki!). W SPA wypróbuj skuteczność kosmetyków dla mam, które zapobiegają rozstępom. Skuś się na refleksologiczny, aromaterapeutyczny i delikatny drenaż limfatyczny spuchniętych stóp lub obrzmiałych łydek.

Ważne

Sprawdź, jakie kosmetyki wykorzystywane są w gabinetach masażu i odnowy biologicznej. Powinnaś unikać produktów z dodatkiem retinolu, kwasów owocowych, jodu, kofeiny i kwasu alfa-liponowego. Te składniki mogą podrażniać Twoją skórę i przenikać przez nią do krwioobiegu. Zabiegi złuszczająco-liftingujące lepiej odłóż na później.

Masaż kręgosłupa i pielęgnacja dłoni oraz stóp

Możesz również wybrać chwilę ulgi dla mięśni miednicy oraz kręgosłupa podczas masażu (nie powinnaś jednak długo leżeć na brzuchu, najlepiej poprosić o masaż w pozycji siedzącej). Oczywiście tradycyjny manicure i pedicure oraz masaż dłoni także są jak najbardziej wskazane. Jeśli chcesz pomalować paznokcie, upewnij się wcześniej, że w salonie kosmetycznym lakiery i zmywacze nie zawierają szkodliwego acetonu, formaldehydu i toluenu.

Ważne

Bezwzględnie zrezygnuj z zabiegów, które polegają na stymulacji prądem i ultradźwiękami. Krioterapia, wizyty w każdym rodzaju sauny, w łaźni parowej i w jacuzzi nie wchodzą w grę. Przegrzewanie organizmu może zwiększyć ciśnienie i być groźne dla Ciebie i dla dziecka. Zapomnij również o sesjach w solarium oraz kosmetycznych zabiegach z użyciem lasera.

Basen i kapsuła floatingowa

Podczas wizyty w SPA koniecznie skorzystaj z basenu. Możesz pływać ulubionym stylem albo wziąć udział w zajęciach aqua fitness dla przyszłych mam. To świetnie działa na kręgosłup i mięśnie. W wodzie jesteś lekka i możesz się odprężyć. Najlepiej, jeśli woda w basenie będzie ozonowana. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia infekcji grzybiczej dróg rodnych.

 

basen w ciazy

 

Ostatnio dużym zainteresowaniem wśród przyszłym mam cieszą się sesje floatingowe. To kąpiel w dźwiękoszczelnej kapsule, która jest wypełniona do głębokości 30 cm słoną wodą z dodatkiem magnezu i siarki. Już jeden seans cudownie odpręża mięśnie i daje ulgę obciążonym stawom. To również chwila wyciszenia, zniwelowania stresu i odcięcie się od wszystkich zewnętrznych bodźców. Ciało jest lekkie, a osoba, która korzysta z kapsuły floatingowej, ma wrażenie, że lewituje, ponieważ zanika siła grawitacji. Floating polecany jest kobietom w II i III trymestrze. Godzina snu w kapsule jest porównywalna do 4-godzinnego odpoczynku w trakcie nocy!

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?
Artykuł
 Mama wypełniająca plan porodu

Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?

Plan porodu to dokument określający oczekiwania rodzącej związane z opieką okołoporodową, samym porodem i połogiem. Warto go przygotować, by poczuć się pewniej.

6 min. czytania

View details 34. tydzień ciąży
Artykuł
34 tydzień ciąży – przyszła mama relaksuje się

34. tydzień ciąży

34. tydzień ciąży to połowa 8. miesiąca. Twoje ciało przygotowuje się do porodu. W szkole rodzenia dowiesz się, jak przebiega ten proces i jakie są jego symptomy.

6 min. czytania

View details Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG
Artykuł
Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Domyślasz się, że możesz być w ciąży? Choć test z apteki nie pokazał dwóch kresek, cały czas odczuwasz pierwsze symptomy ciążowe?

5 min. czytania

View details Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!
Artykuł
Jak przyspieszyć poród

Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!

Na narodziny dziecka czekasz całe 9 miesięcy. Nic dziwnego, że niepokoisz się, jeśli maluszek nie pojawia się na świecie w terminie.

5 min. czytania

View details Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?
Artykuł
Noworodek po porodzie

Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?

Od ułożenia i położenia płodu w brzuchu mamy zależy to, w jaki sposób dziecko przyjdzie na świat – czy będzie to poród siłami natury czy też poprzez cesarskie cięcie.

6 min. czytania

View details Dieta w III trymestrze ciąży
Artykuł
Dieta w III trymestrze ciąży

Dieta w III trymestrze ciąży

W III trymestrze ciąży Twoje dziecko bardzo intensywnie się rozwija.

5 min. czytania

View details Domowe sposoby na mdłości w ciąży
Artykuł
Domowe sposoby na nudności

Domowe sposoby na mdłości w ciąży

Nawracające codziennie nudności w ciąży to problem większości kobiet. Jeśli i Ty się z nim zmagasz, przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość.

8 min. czytania

View details Zdrowa dieta w ciąży + jadłospis na II i III trymestr
Artykuł
jadlospis-dla-kobiet-w-ciazy

Zdrowa dieta w ciąży + jadłospis na II i III trymestr

Zastanawiasz się, co jeść, a czego unikać w diecie, aby zapewnić zdrowie rozwijającemu się maluszkowi i sobie?

3 min. czytania

View details Skurcze Braxtona Hicksa
Artykuł
Skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa nie są to jeszcze prawdziwe skurcze porodowe. Bywają odczuwalne, ale nie musi towarzyszyć im ból.

3 min. czytania

View details Żylaki w ciąży
Artykuł
Żylaki w ciąży

Żylaki w ciąży

Żylaki nóg, pochwy i sromu to dolegliwość, która bardzo często dotyka przyszłe mamy. Dowiedz się, dlaczego powstają żylaki i jak można im zapobiegać, będąc w ciąży.

5 min. czytania

View details Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy
Artykuł
9 month

Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy

Jesteś w ciąży? Gratulacje! Ciąża to szczególny czas dla Ciebie i rozwijającego się w Tobie życia. Poznaj przebieg i etapy ciąży miesiąc po miesiącu.

4 min. czytania

View details Rola kwasu DHA w diecie przyszłej mamy
Artykuł
Rola kwasu DHA w diecie kobiet w ciąży

Rola kwasu DHA w diecie przyszłej mamy

DHA, kwas tłuszczowy należący do rodziny omega-3, to bardzo ważny składnik diety kobiet w ciąży. Jest odpowiedzialny np. za prawidłowy rozwój mózgu dziecka. Kwas DHA można znaleźć m.in.

3 min. czytania

View details Wszystko o USG w ciąży – czy jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?
Artykuł
USG w ciąży

Wszystko o USG w ciąży – czy jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?

USG to jedno z najważniejszych badań, które należy wykonać w ciąży. Warto się dowiedzieć, kiedy należy je robić, jak często oraz jaki ma ono wpływ na Twój organizm.

6 min. czytania

View details Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista
Artykuł
Kobieta w ciąży podczas wizyty u ginekologa

Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista

Jesteś ciekawa, jak przebiega wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży? O co możesz zapytać lekarza i czy w jakiś sposób powinnaś przygotować się do badania?

3 min. czytania

View details Prawidłowa waga i BMI w ciąży
Artykuł
bmi

Prawidłowa waga i BMI w ciąży

Utrzymywanie prawidłowej wagi w ciąży jest ważne ze względu na zdrowie mamy i dziecka. Dowiedz się, ile najlepiej przytyć w ciąży w zależności od wagi wyjściowej.

6 min. czytania

View details USG połówkowe – dlaczego takie ważne?
Artykuł
USG połówkowe

USG połówkowe – dlaczego takie ważne?

USG połówkowe wykonuje się u kobiet w II trymestrze ciąży, najlepiej

4 min. czytania

View details Obawy w I trymestrze ciąży. Checklista
Artykuł
Objawy w I trymestrze ciąży

Obawy w I trymestrze ciąży. Checklista

Niedawno dowiedzieliście się, że będziecie rodzicami!

3 min. czytania

View details Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?
Artykuł
Stres w ciąży i gdy starasz się o dziecko

Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?

Problemy z zajściem w ciążę to dla wielu par w dużej mierze skutek stresu.

5 min. czytania

View details Ćwiczenia 30 minut dziennie – dla zdrowia mamy i dziecka!
Artykuł
Aktywność fizyczna w ciąży – kobieta siedząca w pozycji relaksacyjnej

Ćwiczenia 30 minut dziennie – dla zdrowia mamy i dziecka!

Czy to prawda, że aktywność fizyczna w ciąży jest niewskazana i kobiety powinny w tym czasie odpoczywać i unikać wysiłku? Nic bardziej mylnego!

4 min. czytania