Cholestaza w ciąży

Cholestaza ciążowa

Ciąża
Artykuł
Maj 27, 2024
4 min.

Cholestaza ciążowa może pojawić się w ostatnich miesiącach ciąży. Choć dla Ciebie jest niegroźna, dla maleństwa w brzuchu stanowi duże niebezpieczeństwo. Poznaj objawy cholestazy oraz czynniki zwiększające ryzyko jej wystąpienia. Dowiedz się również, czy można ją leczyć w ciąży. 

Cholestazy ciążowej nie można bagatelizować, ponieważ może przyczynić się m.in. do przedwczesnego porodu i krwotoków. W skrajnych przypadkach może nawet zagrozić życiu jeszcze nienarodzonego maluszka. 

Cholestaza ciężarnych – na czym polega?

Wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych (z ang. Intrahepatic Cholestasis of Pregnancy – ICP) to najczęstsza odwracalna choroba wątroby, występująca tylko w ciąży i samoistnie ustępująca po jej zakończeniu. Schorzenie polega na nieprawidłowym transporcie żółci w komórkach wątroby (tzw. hepatocytach) i nadmiernej przepuszczalności błon komórkowych, skutkiem czego składniki żółci pojawiają się we krwi. Przyczyny cholestazy są złożone. Choć czynniki genetyczne nie są przyczyną choroby, mogą sprzyjać jej występowaniu. Wiele badań wskazuje też na istotną rolę hormonów płciowych, co może potwierdzać fakt występowania cholestazy w III trymestrze ciąży, kiedy stężenia estrogenu i progesteronu są najwyższe. Lekarze do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia cholestazy ciążowej zaliczają również m.in. ciążę mnogą i przebyte choroby wątroby przed ciążą. Jeżeli cholestaza wystąpiła w pierwszej ciąży, zwykle w kolejnej ujawnia się ponownie, przybierając bardziej nasiloną postać.

 

itching in pregnancy

 

Cholestaza w ciąży – objawy

Najbardziej typowym objawem cholestazy ciążowej jest swędzenie skóry, bez wysypki skórnej, które najczęściej pojawia się po 30 tygodniu ciąży. Uporczywe swędzenie nasila się w nocy, co może powodować problemy ze snem. Zazwyczaj świąd obejmuje wewnętrzną stronę dłoni oraz podeszwy stóp, ale może też przenieść się na uszy, twarz i tułów. Pierwszym objawem cholestazy może też być zażółcenie powiek (do 60% przypadków). Rzadziej występują bóle w dole brzucha, wymioty czy nudności. Cholestaza na szczęście nie uszkadza wątroby przyszłej mamy, jednak schorzenie jest bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się w łonie dziecka. Zaburzenia czynności wątroby przy cholestazie ciążowej zwiększają ryzyko powikłań noworodkowych i porodu przedwczesnego. Gdy zdrowie i życie maluszka jest zagrożone, cholestaza może być powodem cesarskiego cięcia lub wcześniejszego wywoływania porodu. To dlatego bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie objawów, diagnoza i rozpoczęcie właściwego nadzoru i leczenia, aby zminimalizować ryzyko zagrożenia płodu.

Ważne

Pamiętaj, że nie każde swędzenie jest powodem do paniki. Czasami świąd na ciele może pojawić się w wyniku alergii, grzybicy skóry lub świerzbu. Jeżeli od kilku dni obserwujesz u siebie swędzenie, które towarzyszy Ci zazwyczaj w nocy, skonsultuj się z lekarzem. Specjalista zleci badania (tzw. próby wątrobowe), aby sprawdzić, czy we krwi jest podwyższone stężenie kwasów żółciowych, bilirubiny oraz aminotransferazy alaninowej i asparaginowej.

Cholestaza ciążowa – diagnoza

Diagnoza cholestazy ciążowej opiera się na występowaniu charakterystycznych objawów oraz obecności podwyższonych wartości kwasów żółciowych i enzymów wątrobowych. Wzrost stężenia kwasów żółciowych we krwi może być pierwszą i jedyną nieprawidłowością. Od ich stężenia zależeć może też decyzja o konieczności ukończenia ciąży.

Cholestaza ciążowa – postępowanie

Postępowanie w przypadku cholestazy ciążowej nakierowane jest na zmniejszenie objawów u przyszłej mamy i przede wszystkim zminimalizowanie ryzyka zagrożenia dla płodu. Gdy cholestaza zostanie zdiagnozowana, pacjentka zazwyczaj kierowana jest do szpitala, gdzie możliwe jest monitorowanie „dobrostanu” płodu i przeprowadzenie dodatkowych badań. Lekarz może też zalecić przyjmowanie specjalnych leków z kwasem ursodeoksycholowym (UDCA). W nadzorze kluczowe jest wykonywanie KTG, USG oraz liczenie ruchów dziecka przez ciężarną. Cholestaza może powodować zaburzenia wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach z powodu ograniczonego krążenia jelitowo-wątrobowego. Dlatego lekarze często podają ciężarnej z cholestazą rozpuszczalną w wodzie witaminę K (odpowiedzialną za krzepnięcie krwi) w dawce 10 mg na dobę. Dzięki temu uzupełniają niedobory tej witaminy u mamy i jeszcze nienarodzonego dziecka, aby zmniejszyć ryzyko krwotoku poporodowego, krwawień płodowych i noworodkowych. Po porodzie w ciągu 2-3 tygodni objawy cholestazy samoistnie ustępują.

 

pregnancy ultrasound

 

Dieta przy cholestazie ciążowej

Kobieta w ciąży, która ma cholestazę, powinna w szczególny sposób zadbać o zbilansowaną dietę. Jadłospis powinien być lekkostrawny, aby dodatkowo nie obciążać wątroby. Najlepiej wykluczyć ciężkostrawne dania. Smażenie zamienić na pieczenie w folii lub gotowanie na parze. Z menu powinny zniknąć napoje gazowane i mocna kawa, przetworzona żywność, nadmierna ilość cukru i soli. W diecie powinno znaleźć się więcej warzyw oraz owoców. Bacznie obserwuj swoje ciało i reaguj, kiedy w ciąży zauważysz objawy cholestazy. Im wcześniej zostanie wykryta, tym lepiej. Jeśli masz cholestazę, dużo wypoczywaj i spróbuj się zrelaksować. Zwróć uwagę na to, co znajduje się na Twoim talerzu i bądź pod stałą opieką lekarza.

Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?
Artykuł
 Mama wypełniająca plan porodu

Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?

Plan porodu to dokument określający oczekiwania rodzącej związane z opieką okołoporodową, samym porodem i połogiem. Warto go przygotować, by poczuć się pewniej.

6 min. czytania

View details 34. tydzień ciąży
Artykuł
34 tydzień ciąży – przyszła mama relaksuje się

34. tydzień ciąży

34. tydzień ciąży to połowa 8. miesiąca. Twoje ciało przygotowuje się do porodu. W szkole rodzenia dowiesz się, jak przebiega ten proces i jakie są jego symptomy.

6 min. czytania

View details Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG
Artykuł
Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Domyślasz się, że możesz być w ciąży? Choć test z apteki nie pokazał dwóch kresek, cały czas odczuwasz pierwsze symptomy ciążowe?

5 min. czytania

View details Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!
Artykuł
Jak przyspieszyć poród

Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!

Na narodziny dziecka czekasz całe 9 miesięcy. Nic dziwnego, że niepokoisz się, jeśli maluszek nie pojawia się na świecie w terminie.

5 min. czytania

View details Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?
Artykuł
Noworodek po porodzie

Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?

Od ułożenia i położenia płodu w brzuchu mamy zależy to, w jaki sposób dziecko przyjdzie na świat – czy będzie to poród siłami natury czy też poprzez cesarskie cięcie.

6 min. czytania

View details Dieta w III trymestrze ciąży
Artykuł
Dieta w III trymestrze ciąży

Dieta w III trymestrze ciąży

W III trymestrze ciąży Twoje dziecko bardzo intensywnie się rozwija.

5 min. czytania

View details Domowe sposoby na mdłości w ciąży
Artykuł
Domowe sposoby na nudności

Domowe sposoby na mdłości w ciąży

Nawracające codziennie nudności w ciąży to problem większości kobiet. Jeśli i Ty się z nim zmagasz, przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość.

8 min. czytania

View details Skurcze Braxtona Hicksa
Artykuł
Skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa nie są to jeszcze prawdziwe skurcze porodowe. Bywają odczuwalne, ale nie musi towarzyszyć im ból.

3 min. czytania

View details SPA w ciąży – doskonały sposób na relaks
Artykuł
Kobieta w ciąży w SPA

SPA w ciąży – doskonały sposób na relaks

SPA w ciąży to świetny pomysł! Póki jeszcze masz wolny czas, koniecznie dobrze go wykorzystaj - na relaks!

4 min. czytania

View details Planowanie urlopu macierzyńskiego. Checklista
Artykuł
Urlop macierzyński i wynagrodzenie

Planowanie urlopu macierzyńskiego. Checklista

Jeszcze przed chwilą cieszyłaś się pozytywnym wynikiem na teście ciążowym, a już za moment rozpoczniesz urlop macierzyński.

1 min. czytania

View details Żylaki w ciąży
Artykuł
Żylaki w ciąży

Żylaki w ciąży

Żylaki nóg, pochwy i sromu to dolegliwość, która bardzo często dotyka przyszłe mamy. Dowiedz się, dlaczego powstają żylaki i jak można im zapobiegać, będąc w ciąży.

5 min. czytania

View details Zdrowa dieta w ciąży + jadłospis na II i III trymestr
Artykuł
jadlospis-dla-kobiet-w-ciazy

Zdrowa dieta w ciąży + jadłospis na II i III trymestr

Zastanawiasz się, co jeść, a czego unikać w diecie, aby zapewnić zdrowie rozwijającemu się maluszkowi i sobie?

3 min. czytania

View details Wszystko o USG w ciąży – czy jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?
Artykuł
USG w ciąży

Wszystko o USG w ciąży – czy jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?

USG to jedno z najważniejszych badań, które należy wykonać w ciąży. Warto się dowiedzieć, kiedy należy je robić, jak często oraz jaki ma ono wpływ na Twój organizm.

6 min. czytania

View details Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy
Artykuł
9 month

Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy

Jesteś w ciąży? Gratulacje! Ciąża to szczególny czas dla Ciebie i rozwijającego się w Tobie życia. Poznaj przebieg i etapy ciąży miesiąc po miesiącu.

4 min. czytania

View details Rola kwasu DHA w diecie przyszłej mamy
Artykuł
Rola kwasu DHA w diecie kobiet w ciąży

Rola kwasu DHA w diecie przyszłej mamy

DHA, kwas tłuszczowy należący do rodziny omega-3, to bardzo ważny składnik diety kobiet w ciąży. Jest odpowiedzialny np. za prawidłowy rozwój mózgu dziecka. Kwas DHA można znaleźć m.in.

3 min. czytania

View details Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista
Artykuł
Kobieta w ciąży podczas wizyty u ginekologa

Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista

Jesteś ciekawa, jak przebiega wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży? O co możesz zapytać lekarza i czy w jakiś sposób powinnaś przygotować się do badania?

3 min. czytania

View details Prawidłowa waga i BMI w ciąży
Artykuł
bmi

Prawidłowa waga i BMI w ciąży

Utrzymywanie prawidłowej wagi w ciąży jest ważne ze względu na zdrowie mamy i dziecka. Dowiedz się, ile najlepiej przytyć w ciąży w zależności od wagi wyjściowej.

6 min. czytania

View details USG połówkowe – dlaczego takie ważne?
Artykuł
USG połówkowe

USG połówkowe – dlaczego takie ważne?

USG połówkowe wykonuje się u kobiet w II trymestrze ciąży, najlepiej

4 min. czytania

View details Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?
Artykuł
Stres w ciąży i gdy starasz się o dziecko

Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?

Problemy z zajściem w ciążę to dla wielu par w dużej mierze skutek stresu.

5 min. czytania