Cholestaza w ciąży

Cholestaza ciążowa

Ciąża
Artykuł
Maj 27, 2024
4 min.

Cholestaza ciążowa może pojawić się w ostatnich miesiącach ciąży. Choć dla Ciebie jest niegroźna, dla maleństwa w brzuchu stanowi duże niebezpieczeństwo. Poznaj objawy cholestazy oraz czynniki zwiększające ryzyko jej wystąpienia. Dowiedz się również, czy można ją leczyć w ciąży. 

Cholestazy ciążowej nie można bagatelizować, ponieważ może przyczynić się m.in. do przedwczesnego porodu i krwotoków. W skrajnych przypadkach może nawet zagrozić życiu jeszcze nienarodzonego maluszka. 

Cholestaza ciężarnych – na czym polega?

Wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych (z ang. Intrahepatic Cholestasis of Pregnancy – ICP) to najczęstsza odwracalna choroba wątroby, występująca tylko w ciąży i samoistnie ustępująca po jej zakończeniu. Schorzenie polega na nieprawidłowym transporcie żółci w komórkach wątroby (tzw. hepatocytach) i nadmiernej przepuszczalności błon komórkowych, skutkiem czego składniki żółci pojawiają się we krwi. Przyczyny cholestazy są złożone. Choć czynniki genetyczne nie są przyczyną choroby, mogą sprzyjać jej występowaniu. Wiele badań wskazuje też na istotną rolę hormonów płciowych, co może potwierdzać fakt występowania cholestazy w III trymestrze ciąży, kiedy stężenia estrogenu i progesteronu są najwyższe. Lekarze do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia cholestazy ciążowej zaliczają również m.in. ciążę mnogą i przebyte choroby wątroby przed ciążą. Jeżeli cholestaza wystąpiła w pierwszej ciąży, zwykle w kolejnej ujawnia się ponownie, przybierając bardziej nasiloną postać.

 

itching in pregnancy

 

Cholestaza w ciąży – objawy

Najbardziej typowym objawem cholestazy ciążowej jest swędzenie skóry, bez wysypki skórnej, które najczęściej pojawia się po 30 tygodniu ciąży. Uporczywe swędzenie nasila się w nocy, co może powodować problemy ze snem. Zazwyczaj świąd obejmuje wewnętrzną stronę dłoni oraz podeszwy stóp, ale może też przenieść się na uszy, twarz i tułów. Pierwszym objawem cholestazy może też być zażółcenie powiek (do 60% przypadków). Rzadziej występują bóle w dole brzucha, wymioty czy nudności. Cholestaza na szczęście nie uszkadza wątroby przyszłej mamy, jednak schorzenie jest bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się w łonie dziecka. Zaburzenia czynności wątroby przy cholestazie ciążowej zwiększają ryzyko powikłań noworodkowych i porodu przedwczesnego. Gdy zdrowie i życie maluszka jest zagrożone, cholestaza może być powodem cesarskiego cięcia lub wcześniejszego wywoływania porodu. To dlatego bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie objawów, diagnoza i rozpoczęcie właściwego nadzoru i leczenia, aby zminimalizować ryzyko zagrożenia płodu.

Ważne

Pamiętaj, że nie każde swędzenie jest powodem do paniki. Czasami świąd na ciele może pojawić się w wyniku alergii, grzybicy skóry lub świerzbu. Jeżeli od kilku dni obserwujesz u siebie swędzenie, które towarzyszy Ci zazwyczaj w nocy, skonsultuj się z lekarzem. Specjalista zleci badania (tzw. próby wątrobowe), aby sprawdzić, czy we krwi jest podwyższone stężenie kwasów żółciowych, bilirubiny oraz aminotransferazy alaninowej i asparaginowej.

Cholestaza ciążowa – diagnoza

Diagnoza cholestazy ciążowej opiera się na występowaniu charakterystycznych objawów oraz obecności podwyższonych wartości kwasów żółciowych i enzymów wątrobowych. Wzrost stężenia kwasów żółciowych we krwi może być pierwszą i jedyną nieprawidłowością. Od ich stężenia zależeć może też decyzja o konieczności ukończenia ciąży.

Cholestaza ciążowa – postępowanie

Postępowanie w przypadku cholestazy ciążowej nakierowane jest na zmniejszenie objawów u przyszłej mamy i przede wszystkim zminimalizowanie ryzyka zagrożenia dla płodu. Gdy cholestaza zostanie zdiagnozowana, pacjentka zazwyczaj kierowana jest do szpitala, gdzie możliwe jest monitorowanie „dobrostanu” płodu i przeprowadzenie dodatkowych badań. Lekarz może też zalecić przyjmowanie specjalnych leków z kwasem ursodeoksycholowym (UDCA). W nadzorze kluczowe jest wykonywanie KTG, USG oraz liczenie ruchów dziecka przez ciężarną. Cholestaza może powodować zaburzenia wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach z powodu ograniczonego krążenia jelitowo-wątrobowego. Dlatego lekarze często podają ciężarnej z cholestazą rozpuszczalną w wodzie witaminę K (odpowiedzialną za krzepnięcie krwi) w dawce 10 mg na dobę. Dzięki temu uzupełniają niedobory tej witaminy u mamy i jeszcze nienarodzonego dziecka, aby zmniejszyć ryzyko krwotoku poporodowego, krwawień płodowych i noworodkowych. Po porodzie w ciągu 2-3 tygodni objawy cholestazy samoistnie ustępują.

 

pregnancy ultrasound

 

Dieta przy cholestazie ciążowej

Kobieta w ciąży, która ma cholestazę, powinna w szczególny sposób zadbać o zbilansowaną dietę. Jadłospis powinien być lekkostrawny, aby dodatkowo nie obciążać wątroby. Najlepiej wykluczyć ciężkostrawne dania. Smażenie zamienić na pieczenie w folii lub gotowanie na parze. Z menu powinny zniknąć napoje gazowane i mocna kawa, przetworzona żywność, nadmierna ilość cukru i soli. W diecie powinno znaleźć się więcej warzyw oraz owoców. Bacznie obserwuj swoje ciało i reaguj, kiedy w ciąży zauważysz objawy cholestazy. Im wcześniej zostanie wykryta, tym lepiej. Jeśli masz cholestazę, dużo wypoczywaj i spróbuj się zrelaksować. Zwróć uwagę na to, co znajduje się na Twoim talerzu i bądź pod stałą opieką lekarza.

Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Fazy porodu
Artykuł
Fazy porodu

Fazy porodu

Poród kończy okres ciążowy i dla każdej mamy jest bardzo ważnym przeżyciem. Choć kojarzy się z bólem i dużym wysiłkiem, po jego zakończeniu nareszcie można wziąć w ramiona wyczekiwane maleństwo.

8 min. czytania

View details 21. tydzień ciąży
Artykuł
21 tydzień ciąży - ruchy dziecka

21. tydzień ciąży

21. tydzień to początek drugiej połowy ciąży. Jest to już druga połowa 5. miesiąca, dlatego dobrze, abyś teraz uważnie obserwowała swój organizm i nieco zwolniła tempo życia.

5 min. czytania

View details Nadciśnienie tętnicze w ciąży
Artykuł
Nadciśnienie w ciąży

Nadciśnienie tętnicze w ciąży

Nadciśnienie w ciąży to problem, który powinien być monitorowany przez lekarza.

5 min. czytania

View details Jak przygotować ciało do porodu?
Artykuł
Jak przygotować ciało do porodu?

Jak przygotować ciało do porodu?

Do porodu zostało już tylko kilka dni? Przygotowałaś pokój dla dziecka, spakowałaś walizkę z wyprawką do szpitala, masz zebrane w jednej teczce wyniki badań? Powinnaś jeszcze zadbać o swoje ciało.

6 min. czytania

View details 2. trymestr ciąży
Artykuł
Kobieta w 2. trymestrze trzyma się za ciążowy brzuch

2. trymestr ciąży

Drugi trymestr przez wiele mam opisywany jest jako najprzyjemniejszy okres ciąży.

8 min. czytania

View details 4. tydzień ciąży
Artykuł
4 tydzień ciąży – czy to już czas na USG?

4. tydzień ciąży

Jeśli jeszcze nie podejrzewałaś u siebie ciąży, w czwartym tygodniu prawdopodobnie zaczniesz się domyślać, że wkrótce zostaniesz mamą.

5 min. czytania

View details Rozstępy – pielęgnacja skóry w ciąży
Artykuł
Rozstępy

Rozstępy – pielęgnacja skóry w ciąży

Statystyki nie pozostawiają złudzeń – z rozstępami boryka się nawet 90% kobiet w ciąży.

4 min. czytania

View details Poród w wodzie
Artykuł
Poród w wodzie

Poród w wodzie

Porody w wodzie stają się coraz bardziej popularne. Ciepła woda może pomóc się zrelaksować i nieco złagodzić bóle porodowe.

4 min. czytania

View details Szkoła rodzenia – jak ją wybrać?
Artykuł
Jak wybrać szkołę rodzenia

Szkoła rodzenia – jak ją wybrać?

Dowiedziałaś się, że niedługo będziesz mamą? Zacznij przygotowywać się do porodu oraz nowej roli w swoim życiu. Zapisz się do szkoły rodzenia! Podpowiemy Ci, jak znaleźć tę najlepszą.

4 min. czytania

View details Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy
Artykuł
9 month

Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy

Jesteś w ciąży? Gratulacje! Ciąża to szczególny czas dla Ciebie i rozwijającego się w Tobie życia. Poznaj przebieg i etapy ciąży miesiąc po miesiącu.

4 min. czytania

View details 39. tydzień ciąży
Artykuł
Kobieta w 39 tygodniu ciąży z małymi bucikami

39. tydzień ciąży

W 39. tygodniu ciąży z niecierpliwością oczekujesz na swojego maluszka, który lada moment przyjdzie na świat. Na tym etapie większość dzieci jest już w pozycji z główką zwróconą w dół.

5 min. czytania

View details Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG
Artykuł
Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Domyślasz się, że możesz być w ciąży? Choć test z apteki nie pokazał dwóch kresek, cały czas odczuwasz pierwsze symptomy ciążowe?

5 min. czytania

View details Dieta w ciąży – jak zmniejszyć ryzyko alergii u dziecka?
Artykuł
Kobieta w ciąży ze szklanką soku w kuchni

Dieta w ciąży – jak zmniejszyć ryzyko alergii u dziecka?

Nie wiesz, co jeść w ciąży? Martwisz się, że na ten czas musisz zrezygnować ze swoich ulubionych owoców czy jogurtów ze względu na potencjalną alergię dziecka? Niepotrzebnie!

2 min. czytania

View details 10. tydzień ciąży
Artykuł
Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch

10. tydzień ciąży

10. tydzień to 3 miesiąc ciąży – Twoje dziecko ma już ukształtowane nóżki i rączki. Coraz częściej nimi porusza, ale Ty jeszcze nie możesz tego poczuć.

6 min. czytania

View details Trening mięśni Kegla w ciąży
Artykuł
Ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży

Trening mięśni Kegla w ciąży

Mięśnie Kegla są dla kobiet szczególnie ważne. Otaczają one pochwę, odbytnicę i cewkę moczową, podtrzymują też od dołu narządy jamy brzusznej.

4 min. czytania

View details Jakie owoce jeść w ciąży? Które warzywa wybierać?
Artykuł
Owoce i warzywa w ciąży

Jakie owoce jeść w ciąży? Które warzywa wybierać?

W ciąży w sposób szczególny powinnaś zwrócić uwagę na to, co znajduje się na Twoim talerzu. Pamiętaj, że jesz dla dwojga, nie za dwoje!

7 min. czytania

View details Aktualne standardy opieki okołoporodowej w pigułce
Artykuł
Aktualne standardy opieki okołoporodowej w pigułce

Aktualne standardy opieki okołoporodowej w pigułce

Dokładnie 1 stycznia 2019 r. weszło w życie rozporządzenie dotyczące nowych standardów opieki okołoporodowej, przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia.

4 min. czytania

View details 19. tydzień ciąży
Artykuł
kobieta w 19 tygodniu ciąży

19. tydzień ciąży

19. tydzień to 5. miesiąc, a zarazem połowa drugiego trymestru ciąży. Twoje dziecko nadal ma w macicy sporo wolnego miejsca, więc nie martw się, jeśli jeszcze nie czujesz jego ruchów.

5 min. czytania

View details Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?
Artykuł
 Mama wypełniająca plan porodu

Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?

Plan porodu to dokument określający oczekiwania rodzącej związane z opieką okołoporodową, samym porodem i połogiem. Warto go przygotować, by poczuć się pewniej.

6 min. czytania