Poród przedwczesny

Poród przedwczesny i jego objawy

Ciąża
Artykuł
Czer 12, 2024
3 min.

Poród przedwczesny to sytuacja, w której zakończenie ciąży następuje przed ukończeniem 37. tygodnia. W połowie przypadków pojawia się samoistnie – i może się zdarzyć z bardzo różnych przyczyn. Bywa też, że zostaje celowo wywołany przez lekarzy z powodu wyjątkowych wskazań medycznych. 

Samoistny poród przedwczesny pozostaje dla lekarzy pewną zagadką. Przyczyn jego wystąpienia często nie da się ustalić. Drugi typ porodu przedwczesnego to „sztuczne” wywołanie narodzin dziecka przed terminem ze wskazań medycznych. Decyzję o jego przeprowadzeniu podejmuje wyłącznie lekarz.

Czas występowania porodu przedwczesnego

O porodzie przedwczesnym mówimy wtedy, gdy dochodzi do niego po ukończonym 22. tygodniu, ale przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży. Za poród w terminie uważa się bowiem urodzenie dziecka od 38. do 41. tygodnia. Okres ten może się jeszcze wydłużyć do 42. tygodnia. Jeśli jednak maluszek dalej nie przychodzi na świat po tym terminie, taką ciążę określa się mianem przeterminowanej. Dzieci urodzone przedwcześnie to tzw. wcześniaki. Mają one często niską masę urodzeniową i specjalne wymagania żywieniowe. Mogą też być obciążone pewnymi problemami medycznymi. Im bliżej wyznaczonego terminu porodu maluszek przychodzi na świat, tym ryzyko ich pojawienia się jest jednak mniejsze. Tak czy owak, jego stan i rozwój jest ściśle monitorowany przez lekarza.

 

wczesny porod

 

Objawy przedwczesnego porodu

Samoistny poród przedwczesny objawia się w zasadzie tak samo jak ten odbywający się w odpowiednim terminie – tyle że następuje po prostu wcześniej. Zazwyczaj zwiastują go przedwczesne skurcze macicy oraz skracanie oraz rozwieranie się jej szyjki i/lub pęknięcie błon płodowych przed terminem. Do sygnałów zapowiadających, że zbliża się poród przedwczesny, zaliczamy następujące objawy występujące przed 37. tygodniem ciąży:

  • silne, regularne skurcze, które – w przeciwieństwie do wcześniejszych Braxtona Hicksa – nie ustępują, tylko z czasem coraz bardziej się intensyfikują
  • bóle nie tylko brzucha, lecz także odczuwane w krzyżu
  • odpłynięcie płynu owodniowego
  • krwawienie lub plamienie z pochwy

Przyczyny przedwczesnego porodu

Przyczyny przedwczesnego porodu zależą od jego rodzaju. Jeśli stanowi on konsekwencję decyzji lekarza, to wówczas muszą istnieć do tego określone wskazania medyczne. Wywołanie porodu przed terminem przeprowadza się bowiem wyłącznie wtedy, gdy ma to na celu ochronę organizmu mamy lub płodu przed negatywnymi konsekwencjami dalszego trwania ciąży.

Ważne

Wywołanie narodzin dziecka przed terminem to tzw. jatrogenny poród przedwczesny. Rozważa się go w sytuacji, gdy nie jest możliwe leczenie chorób płodu bądź mamy. Lekarze muszą wtedy podjąć decyzję, co będzie bardziej korzystne: utrzymanie maluszka w brzuchu jeszcze przez jakiś czas czy narodziny wcześniaka.

Przyczyny samoistnego porodu przedwczesnego są z kolei podobne do tych wywołujących poronienia. Czynniki ryzyka mogą mieć charakter medyczny – poród jest wtedy spowodowany określoną chorobą – oraz społeczny, związany ze stylem życia i indywidualnymi cechami przyszłej mamy.

Do medycznych czynników ryzyka zaliczamy m.in.:

  • przebyte już wcześniej porody przedwczesne lub poronienia
  • ciążę mnogą
  • nadciśnienie i związane z nim rzucawka lub stan przedrzucawkowy
  • infekcje dróg moczowych lub pochwowe
  • łożysko przodujące
  • cukrzyca

Wśród społecznych czynników ryzyka porodu przedwczesnego wymienia się natomiast następujące:

  • silny stres
  • niski status społeczno-ekonomiczny (przedwczesne porody zdarzają się częściej w krajach rozwijających się niż w tych wysoko rozwiniętych)
  • palenie papierosów, alkoholizm
  • późna ciąża lub ciąża nieletnich

 

wsparcie dla kobiet

 

Jak ograniczać ryzyko przedwczesnego porodu?

Dobrze jest więc unikać tych czynników, na które można mieć wpływ. Nie opuszczaj wyznaczonych przez ginekologa wizyt kontrolnych i wykonuj wszelkie zalecone przez niego badania. Regularna kontrola pozwoli ocenić ryzyko porodu przedwczesnego i umożliwi szybką reakcję oraz odpowiednie postępowanie w razie jego wystąpienia. Dbaj też o swój komfort emocjonalny i psychiczny – staraj się nie dopuszczać do stresujących sytuacji, zapewnij sobie konieczną porcję relaksu. Jeżeli jednak pomimo wszystko dojdzie u Ciebie do porodu przedwczesnego i Twój maluszek urodzi się jako wcześniak – to przede wszystkim nie martw się na zapas. Pod troskliwą opieką zarówno lekarza, jak i Waszą jako rodziców, dziecko może wkrótce dogonić w rozwoju swoich rówieśników.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

 

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.