6. tydzień ciąży

6. tydzień ciąży

Ciąża
Artykuł
Maj 31, 2024
5 min.

Na przełomie 5. i 6. tygodnia warto wykonać pierwsze badanie USG, w którym powinna się już uwidocznić aktywność skurczowa serca Twojego maluszka. Dla niektórych mam będzie to z pewnością piękna i wzruszająca chwila, inne dopiero zaczną się odnajdywać w swojej nowej roli. Wiele z nich bowiem dopiero teraz odkryje, że doszło do zapłodnienia. 

Tydzień 6 to 2. miesiąc ciąży – cały czas jesteś w I trymestrze. W Twoim ciele trwa rewolucja hormonalna, więc towarzyszą Ci zmiany nastroju i uczucie senności. Cały czas oswajasz się z nową sytuacją. Dla niektórych mam szczególnym momentem będzie ten, w którym podczas ultrasonografii po raz pierwszy zobaczą, jak pracuje serce ich dziecka. W jego życiu to okres intensywnego rozwoju: to właśnie teraz zaczynają powstawać wszystkie najważniejsze narządy – serce, układ pokarmowy i wydalniczy oraz układ nerwowy. Nie powinnaś więc zapominać o suplementowaniu kwasu foliowego.

Rozwój dziecka – 6. tydzień ciąży

W tym tygodniu jama owodniowa wypełnia się płynem wytwarzanym przez komórki nabłonka owodni oraz przez sam zarodek. 

Dziecko w 6 tygodniu ciąży

Zapewni on Twojemu maleństwu ochronę przed urazami, pozwoli utrzymać stałą temperaturę oraz będzie stanowił fizyczną barierę przed infekcjami. Cały czas trwa proces kształtowania się układów – z endodermy powstają układ pokarmowy, oddechowy i moczowy, z mezodermy – płciowy, wydalniczy, mięśniowy i szkieletowy. Z ektodermy powstanie natomiast skóra oraz włosy i paznokcie, uformuje się szkliwo zębów, a także gruczoły mlekowe, części wewnętrzne uszu oraz soczewki oczu.

Około 40. dnia ciąży zaczyna bić serce dziecka, a tym samym zaczyna się krążenie krwi w jego organizmie. Na tym etapie czynność serca wynosi 115 uderzeń na minutę. Szybko rozwija się także ośrodkowy układ nerwowy. Jest to również moment tworzenia się mięśni dziecka. Zarodek przejawia już pewną spontaniczną aktywność ruchową, którą można dostrzec na monitorze USG, kiedy wspólnie zaczynają pracować mięśnie i nerwy dziecka.

W 6 tygodniu ciąży zarodek jest jeszcze bardzo mały. Na monitorze zobaczycie najwyżej maleńką kreskę lub laseczkę, której długość w ostatnich dniach tego tygodnia może wynieść od 0,7 do 0,9 cm.

Płód w 6 tygodniu ciąży

 

6. tydzień ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

Na tym etapie jeszcze nie zauważysz większych zmian. Pod wpływem działania hormonów szyjka macicy staje się elastyczna i rozpulchniona, co zresztą jest jednym z kryteriów rozpoznawania ciąży. Wskutek zmian hormonalnych następuje także rozwój tkanki gruczołowej, dlatego rośnie liczba pęcherzyków oraz całego systemu kanalików i przewodów wyprowadzających mleko i w konsekwencji Twoje piersi powiększają się. Możesz odczuwać napięcie piersi, a nawet ich bolesność i tkliwość. Powiększają się także brodawki sutkowe oraz ich otoczki, które ciemnieją na skutek zwiększenia pigmentacji.

Jest to okres, kiedy nasilają się nudności i wymioty. Niestety, te dolegliwości mogą potrwać nawet do 16.-18. tygodnia. Jeśli staną się na tyle uciążliwe (do trzech razy dziennie), że ograniczą Twoją aktywność, zgłoś ten problem swojemu lekarzowi.

Ważne

Macica jest narządem, który w trakcie ciąży zmienia się w niezwykle spektakularny sposób. U kobiet, które jeszcze nie rodziły, mierzy około 7,5 centymetra i waży około 60 gramów. W trakcie rozwoju płodu jej pojemność zwiększa się od kilku mililitrów do około 5 litrów! Wzrasta również jej masa, liczba i wielkość naczyń krwionośnych oraz limfatycznych – w zaawansowanej ciąży przepływ krwi przez macicę w punkcie przyczepu łożyska osiąga nawet 600 mililitrów na minutę!

6. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

Ból brzucha lub delikatne skurcze macicy – czynność skurczowa macicy pojawia się już na początku 1 trymestru ciąży, jest jednak nierytmiczna i sporadyczna. Rozciąganie się macicy lub jej więzadeł może być szczególnie odczuwalne u kobiet, które wcześniej nie rodziły.
rada

 

Delikatne skurcze czy ból brzucha nie stanowią powodu do obaw. Do lekarza należy udać się, jeśli ból jest bardzo silny lub towarzyszy mu krwawienie.

 

Tkliwe piersi – bolesne i nadwrażliwe piersi są jednym z bardziej powszechnych objawów ciąży.


rada

 

Jeśli należysz do grona kobiet, które odczuwają ból piersi, może się zdarzyć, że będziesz potrzebowała nowego biustonosza. Zadbaj nie tylko o to, aby był większy, ale też wykonany z delikatniejszych materiałów, które nie będą podrażniać wrażliwych piersi.

 

6. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

Już wiesz, że będziesz mamą. Poza nudnościami Twoje ciało na razie jeszcze nie komunikuje Ci większych zmian. Mimo to może pojawić się uczucie zagubienia – ciąża to wielka zmiana. To okres ciągłej adaptacji do nowej roli. Zmienia się także Twój stosunek do partnera – nic w tym procesie nie będzie statyczne. Pomimo pełnej akceptacji dla istnienia dziecka może pojawić się uczucie zwątpienia i przygaszenie Twojego entuzjazmu. To zupełnie normalne! Porozmawiaj o tym z zaufaną osobą. Pamiętaj, że zwątpienie, które na początku ciąży nie należy do rzadkości, jest częścią tego procesu, podobnie jak zachwyt i radość.

6. tydzień ciąży – jakie badania?

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG) zaleca odbycie pierwszej wizyty ginekologicznej między 6. a 8. tygodniem ciąży. Możesz zatem już teraz potwierdzić swoją ciążę. Jeśli podczas tej wizyty lekarz wykona przezpochwowe badanie USG, być może zobaczysz bijące serce Twojego dziecka.

Poza szczegółowym wywiadem i badaniami ogólnolekarskimi lekarz prowadzący ciążę wykona:

  • badanie ginekologiczne
  • pomiar ciśnienia tętniczego
  • badanie gruczołów sutkowych
  • ocenę ryzyka ciążowego
  • określi też Twój wzrost i masę ciała

Lekarz przekazuje również informacje o możliwości wykonania badań w kierunku wad rozwojowych (USG genetycznego z testem PAPPA lub nieinwazyjnych badaniach prenatalnych polegających na sekwencjonowaniu DNA płodu).

Ponadto ginekolog zaleci zapewne przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia, przyjmowania kwasu foliowego oraz kontrolę stomatologiczną z uwzględnieniem oceny stanu zdrowia jamy ustnej.

Zakres obowiązkowych badań dodatkowych, jeśli nie były wykonywane wcześniej:

  • oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh
  • oznaczenie przeciwciał odpornościowych (odczyn Coombsa)
  • morfologia krwi
  • badanie ogólne moczu
  • badanie cytologiczne
  • badanie czystości pochwy
  • oznaczenie stężenia glukozy we krwi na czczo
  • VDRL (badanie w kierunku kiły)
  • badania pod kątem zakażenia HIV, HCV oraz oznaczenie antygenu HBs
  • badanie w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM) i różyczki.

Ważne

Dzięki rozwijającemu się w Tobie maleństwu właśnie zaczynasz wielką przygodę. Jeśli chcesz poznać dokładny termin porodu, możesz skorzystać z naszego kalkulatora ciąży. Pozostałe 8 miesięcy, które są jeszcze przed Tobą, mogą się wydawać długim okresem, ale tyle właśnie potrzebujesz, aby przygotować się psychicznie do macierzyństwa.

Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA


Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.