Zadowolona kobieta w 1. trymestrze z pozytywnym testem ciążowym

1. trymestr ciąży

Ciąża
Artykuł
Paź 11, 2024
9 min.

Jesteś w I trymestrze albo dopiero planujesz zostać mamą i chcesz dowiedzieć się, co Cię czeka w poszczególnych tygodniach? Z myślą o Tobie zebraliśmy najważniejsze informacje związane z początkiem ciąży. Podpowiemy Ci m.in. ile trwa 1. trymestr i jak przebiega. Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości dotyczące diety i aktywności fizycznej w tym czasie. W artykule przeczytasz także, jakie badania należy wykonać, aby sprawdzić, czy maluszek rośnie i rozwija się prawidłowo. Oprócz tego przygotowaliśmy kilka wskazówek dotyczących radzenia sobie z ciążowymi dolegliwościami.

Czego dowiesz się z artykułu?

W 1. trymestrze dowiadujesz się, że spodziewasz się dziecka. Kolejne tygodnie z pewnością będą dla Ciebie niezwykle emocjonujące. Bardzo często po fali ekscytacji przyszłe mamy zaczynają myśleć, co może się wkrótce zmienić w ich wyglądzie czy samopoczuciu. Zastanawiają się także, jak rozwija się ich maleństwo i w jaki sposób postępować, aby zapewnić mu do tego jak najlepsze warunki. Abyś mogła ze spokojem oczekiwać na kolejne trymestry i pojawienie się na świecie Twojej pociechy, przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł z najważniejszymi informacjami dotyczącymi początku ciąży.

Ile trwa 1. trymestr ciąży?

Pierwszy trymestr wcale nie zaczyna się od momentu poczęcia. W medycynie liczy się go od 1. dnia ostatniej miesiączki poprzedzającej zapłodnienie, które realnie nastąpi dopiero w 3. tygodniu ciąży. Jeśli starasz się o dziecko, możesz zacząć przygotować swoje ciało na ten ważny moment już o wiele wcześniej. Odstaw używki, zadbaj o swoją dietę i suplementuj kwas foliowy.

Odwiedź także dentystę, aby zrobić przegląd zębów, postaraj się zredukować poziom stresu i po prostu ciesz się bliskością z partnerem. Gdy w odpowiednim momencie dojdzie do połączenia się komórki żeńskiej z męską, a zarodek zagnieździ się w ściance macicy (co może spowodować tzw. plamienie implantacyjne) i zacznie się w niej dalej rozwijać i produkować gonadotropinę kosmówkową (b-hCG), będzie to oznaczało, że jesteś w ciąży! A do kiedy trwa pierwszy trymestr? Uznaje się, że do końca 13 tygodnia. Do tego czasu w Twoim ciele zajdą liczne zmiany.

1. trymestr ciąży – co warto wiedzieć?

Przyszła mama na samym początku jeszcze nie wie, że jest w ciąży. Test ciążowy z moczu pokaże dwie kreski dopiero w okolicach 5. tygodnia. Kiedy zaplanować pierwszą ciążową wizytę u ginekologa? Pamiętaj, że pęcherzyk ciążowy będzie widoczny dopiero wtedy, gdy poziom b-hCG osiągnie 1000 mlU/ml, czyli w około 5.-6. tygodniu. Dlatego na konsultację umów najlepiej między 6. a 7. tygodniem. Wtedy lekarz będzie mógł już potwierdzić, czy ciąża rozwija się w macicy, a nie np. w jajowodzie, zaś na ekranie monitora zobaczysz po raz pierwszy bijące serduszko dziecka.

Szacuje się, że w 13. tygodniu maluszek mierzy około 7,4 cm i waży 23 g. Początek ciąży to czas tzw. organogenezy, czyli tworzenia się organów wewnętrznych i układów. Pod koniec 1. trymestru serduszko dziecka będzie już w pełni ukształtowane i sprawne. Także mózg będzie miał już swoje struktury, a nerki zaczną produkować mocz.

Rozpocznie się też m.in. proces mineralizacji kości (rozwiną się kości czaszki i żebra) i produkcji insuliny w trzustce. Maluszek będzie miał swoje unikalne linie papilarne na paluszkach i nauczy się połykać wody płodowe, co pozwoli mu na ćwiczenie ruchów perystaltycznych w jelitach. Ruchome staną się także jego mięśnie i choć jeszcze tego nie poczujesz, szkrab będzie energicznie poruszać się w Twoim brzuchu. 

W pierwszych tygodniach ciąży nie zauważysz dużych zmian w swoim wyglądzie. Na samym początku możesz nawet stracić kilka kilogramów z powodu np. braku apetytu czy pojawiających się nudności. Twój brzuszek zacznie być lekko widoczny najpewniej dopiero pod koniec tego trymestru. To też dobry czas, aby poinformować pracodawcę o tym, że będziesz mamą. Kończy się bowiem najbardziej niebezpieczny okres, w którym istnieje spore ryzyko utraty ciąży. Możesz więc w końcu odetchnąć z ulgą i wkroczyć w II trymestr.

Dieta w ciąży: 1 trymestr – co jeść w pierwszych tygodniach ciąży?

W pierwszych tygodniach ciąży możesz nie mieć apetytu lub wręcz odwrotnie – jeść dosłownie wszystko. Jedno jest pewne – jako przyszła mama musisz zdrowo się odżywiać. Co jeść w ciąży w 1. trymestrze? Przy planowaniu posiłków zwróć uwagę na jakość spożywanych pokarmów. Zadbaj o to, aby na talerzu znalazły się warzywa i owoce, które dostarczą Tobie i dziecku potrzebnych witamin i składników mineralnych (m.in. żelaza, witaminy D, witamin z grupy B). Wybieraj pieczywo z pełnego ziarna, jedz zdrowe tłuszcze (np. kwas DHA), produkty mleczne, kasze, jajka, chude mięso, ryby z naturalnych łowisk.

Nie jedz za dwoje, a dla dwojga. To podstawowa zasada, jakiej powinnaś się teraz trzymać. Unikaj przetworzonej żywności, cukru, konserwantów i barwników. Pamiętaj także o piciu wody (nawet 2,5 litra dziennie). Przez całą ciążę przestrzegaj zasad prawidłowego przygotowywania dań. Koniecznie trzymaj się zasad mycia produktów, ich obróbki cieplnej i przechowywania, aby uniknąć np. zakażenia grzybami, bakteriami czy wirusami.

Zaleca się też, aby kobiety w ciąży nie jadły np. surowych ryb, serów pleśniowych i niepasteryzowanego mleka. Bezwzględnie wyeliminuj z diety alkohol. Jeśli potrzebujesz wsparcia w komponowaniu jadłospisu w 1. trymestrze, możesz odwiedzić dietetyka, który rozpisze Ci propozycje smacznych i różnorodnych posiłków np. na tydzień lub 14 dni.

Suplementacja w 1. trymestrze

Jeżeli po badaniach krwi okazało się, że masz np. niedobór żelaza, jodu albo witaminy D3, lekarz przepisze Ci odpowiednie suplementy dla ciężarnych. Cały czas powinnaś kontynuować także stosowanie kwasu foliowego lub jego pochodnych w dziennej dawce 0,4 mg.

Ćwiczenia w ciąży: 1 trymestr – na jaką aktywność postawić?

Jeżeli przed zajściem w ciążę prowadziłaś aktywny tryb życia i lekarz nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, abyś dalej ćwiczyła, nie musisz rezygnować ze sportu. Pamiętaj tylko, aby dopasować jego natężenie do stanu, w którym aktualnie jesteś (unikaj np. sportów ekstremalnych czy kontaktowych).

Zanim zrobiłaś test ciążowy, prowadziłaś raczej kanapowy styl życia? Postaraj się więcej ruszać, aby dotlenić organizm i poprawić swoje samopoczucie. Postaw na delikatne ćwiczenia. W 1. trymestrze ciąży możesz bezpiecznie spacerować i chodzić z kijkami albo wybrać np. zajęcia na basenie. Warto także pomyśleć o jodze dla przyszłych mam, która dodatkowo pomoże Ci się wyciszyć, bądź o pilatesie przygotowującym Twoje ciało do porodu.

Badania w pierwszym trymestrze ciąży

Podczas pierwszej wizyty ciążowej lekarz skieruje Cię na badania. Podstawowy pakiet dla kobiet w ciąży to:

  • badanie grupy krwi i czynnika Rh,
  • morfologia krwi,
  • badanie stężenia glukozy we krwi na czczo,
  • badanie ogólne moczu,
  • cytologia i USG piersi (jeśli nie masz aktualnych wyników),
  • oznaczenie przeciwciał IgG, IgM przeciwko wirusowi CMV (cytomegalia),
  • oznaczenie poziomu hormonów TSH, fT3 i fT4,
  • badanie na obecność przeciwciał IgG i IgM przeciwko toksoplazmozie,
  • badanie na obecność przeciwciał IgG przeciwko różyczce,
  • badanie w kierunku obecności wirusa HIV,
  • badania w kierunku zapalenia wątroby typu C (HCV),
  • badania w kierunku kiły (VDRL),
  • przegląd stomatologiczny.

Niezwykle istotne są także badania prenatalne 1. trymestru w kierunku wad rozwojowych (to tzw. USG genetyczne z zalecanym testem PAPP-A – pozwalającym wykryć trisomię, czyli obecność dodatkowego chromosomu u dziecka, który powoduje np. zespół Downa, Pataua i Edwardsa). Przy złym wyniku USG lekarz może zalecić badanie prenatalne (NIPT) – skupiające się na sekwencjonowaniu DNA płodu. Charakteryzuje się ono wyższą czułością i pozwala uniknąć inwazyjnej amniopunkcji. Test PAPP-A i NIPT są nieinwazyjne i polegają na pobraniu krwi z żyły łokciowej przyszłej mamy. Niestety wszystkie badania prenatalne (testy + USG) nie są refundowane przez NFZ i trzeba za nie zapłacić.
 

USG – badanie pierwszego trymestru

Pierwszy trymestr ciąży – objawy różnych dolegliwości

Najczęściej pierwszym objawem ciąży jest spóźniająca się miesiączka. Wiele kobiet obserwuje u siebie także inne charakterystyczne objawy, np.:

  • bolesność i obrzęk piersi,
  • metaliczny smak w ustach,
  • nudności i wymioty,
  • wyczulony węch i zmiana apetytu,
  • zmęczenie, zadyszka, senność i zmienne nastroje.

Za powyższe symptomy odpowiadają rosnące stężenia hormonów – m.in. wspomnianego już b-hCG czy progesteronu, który ma za zadanie podtrzymać ciążę. Oprócz tego może nieco obniżyć ciśnienie i powodować nawet omdlenia lub ból głowy w 1. trymestrze, dlatego postaraj się dużo wypoczywać. Progesteron spowalnia także procesy trawienia, co skutkuje zaparciami i wzdęciami. Remedium na te dolegliwości będzie spożywanie większej ilości błonnika i unikanie wzdymających produktów.

W przypadku powracających nudności, postaraj się jeść regularnie – częściej, ale w mniejszych ilościach. Pomocne mogą okazać się też napary z imbiru. Jeśli nic nie będzie Ci pomagać, skonsultuj się z lekarzem, który przepisze Ci bezpieczne leki przeciwwymiotne.

Przyszła mama – oprócz wymienionych wyżej objawów ciążowych – może zaobserwować u siebie częstsze oddawanie moczu. Jest to zupełnie normalne i wynika z poszerzenia się moczowodów i ze spowolnienia ich perystaltyki. Parcie na pęcherz mija, ale może ponownie powrócić na samej końcówce ciąży – w III trymestrze. Pamiętaj, że możesz odczuwać wszystkie symptomy wczesnej ciąży, jak i nie mieć żadnego dyskomfortu – wszystko jest bardzo indywidualną kwestią. 

Czy wiesz, że…

Niektóre kobiety doświadczają kłucia w podbrzuszu w 1. trymestrze. Jeśli nie towarzyszą temu inne niepokojące dolegliwości, nie ma powodów do obaw. Jest to po prostu znak, że macica się powiększa, a dyskomfort czy delikatny ból są wynikiem rozciągających się mięśni dna miednicy i brzucha, w którym rozwija się Twoje dziecko.

A może zauważyłaś na twarzy przebarwienia, trądzik i gorszą kondycję skóry? To zupełnie normalne na początku ciąży. Aby poprawić wygląd cery, regularnie oczyszczaj i pielęgnuj twarz kosmetykami przeznaczonymi dla przyszłych mam. Najczęściej wszelkie niedoskonałości znikają wraz z wkroczeniem w II trymestr ciąży. Warto jednak dodać, że niektóre panie nawet w I trymestrze wyglądają kwitnąco, a za wszystko odpowiadają geny i ilość wyprodukowanych hormonów.

W 1. trymestrze ciąży może Ci też dokuczać bezsenność. Przyczyna bywa różna. Problemy ze snem mogą być wynikiem gonitwy myśli związanej z Twoim nowym stanem albo częstej potrzeby oddawania moczu, mdłości i wymiotów, które czasami pojawiają się też w nocy, bądź bólów pleców występujących pod koniec tego trymestru. Aby spać spokojnie, wycisz się wieczorem, zadbaj o komfortowe ułożenie ciała, ogranicz ilość bodźców i postaraj się zniwelować główną przyczynę Twojej bezsenności.

question mark

 

 Pytania i odpowiedzi

 

  1. Kiedy kończy się 1. trymestr?
    Pierwszy trymestr, który rozpoczyna się wraz z pojawieniem się ostatniej miesiączki przed zapłodnieniem, trwa do końca 13. tygodnia ciąży.
     
  2. Kiedy do lekarza w ciąży?
    Najlepiej na pierwszą wizytę udać się w około 6.-7. tygodniu ciąży, czyli 2-3 tygodnie po tym, jak test ciążowy pokaże pozytywny wynik. Dopiero wtedy – za pomocą USG przezpochwowego – ginekolog będzie mógł potwierdzić, czy ciąża umiejscowiona jest w prawidłowym miejscu i czy serduszko dziecka zaczęło już bić.
     
  3. Jak spać w 1. trymestrze ciąży?
    W 1. trymestrze ciąży, kiedy brzuszek jest jeszcze niewidoczny i nie ciąży, możesz spać w dowolnej pozycji – nawet na brzuchu. Pod koniec trymestru, mogą jednak pojawić się pewne niedogodności (np. ból pleców). Aby wygodnie ułożyć się wtedy w łóżku, możesz skorzystać z poduszki ciążowej albo zwinąć kołdrę w rulon i podeprzeć nią plecy i brzuch lub włożyć ją między kolana.
     
  4. Jak przetrwać 1. trymestr ciąży?
    Nie ma złotego środka, który pomoże Ci przetrwać początkowy okres ciąży w dobrym samopoczuciu i humorze. To, jak będziesz się czuła, w dużej mierze zależy od stanu zdrowia, kondycji czy nawet ilości produkowanych hormonów. Być może będziesz jedną z tych mam, które w pierwszym trymestrze nie odczuwają żadnych dolegliwości i czują się lepiej niż dotychczas. Z pewnością pierwszy trymestr ciąży to dobry czas, by zacząć bardziej dbać o siebie, rozważyć zmiany w diecie, suplementować kwas foliowy i odstawić używki. Przy pierwszej wizycie u ginekologa zapewne będziesz mogła porozmawiać już z położną, która odpowie na Twoje pytania dotyczące diety, kolejnych badań czy objawów, które mogą Ci towarzyszyć w pierwszych miesiącach. W tym wyjątkowym czasie staraj się więcej odpoczywać, zadbaj o siebie i unikaj stresujących sytuacji. Jeżeli nie ma żadnych przeciwskazań, prowadź aktywny tryb życia. Gdy pojawią się ciążowe dolegliwości, spróbuj poradzić sobie z nimi domowymi sposobami, a jeśli to nie pomoże, skontaktuj się ze swoim lekarzem.
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
2024-02-01_baby_me_banner_rejestracyjny_z_wozkiem.jpg

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&Me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.