Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie

Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie

Ciąża
Artykuł
Maj 22, 2024
5 min.

Nietrzymanie moczu w ciąży to problem, który dotyka wiele przyszłych mam. Dolegliwość może powodować dyskomfort. Zdarza się, że jest bardzo męcząca i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo czasami towarzyszy jeszcze przez kilka tygodni lub miesięcy po porodzie. Jakie są przyczyny nietrzymania moczu i w jaki sposób można walczyć z tą wstydliwą przypadłością?
 

Mimowolny wyciek moczu przez cewkę moczową to tzw. nietrzymanie moczu. Może się ono pojawić u przyszłych mam, które są już w zaawansowanej ciąży. Zdarza się, że problem nasila się dopiero po rozwiązaniu. Wyjaśniamy, dlaczego nietrzymanie moczu dotyka kobiety i w jaki sposób walczyć z tą nieprzyjemną dolegliwością w trakcie ciąży i po porodzie.

Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie nie musi wykluczać kobiety z życia towarzyskiego i normalnego funkcjonowania. Istnieją sposoby, aby zmniejszyć dyskomfort i usprawnić działanie mięśni odpowiedzialnych za trzymanie moczu.

Nietrzymanie moczu w ciąży

Na nietrzymanie moczu w ciąży ma wpływ kilka czynników. Jedną z przyczyn są zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Niektóre hormony sprawiają, że mięśnie dna miednicy rozciągają się i są bardziej luźne, co nie sprzyja kontrolowaniu wypływu moczu. Rozluźniająco na mięśnie działa m.in. progesteron i relaksyna, których stężenie we krwi w ciąży rośnie. Problem nietrzymania moczu pojawia się najczęściej w III trymestrze, gdy macica jest już bardzo duża, a mięśnie dna miednicy są osłabione i mogą nie spełniać odpowiednio swoich funkcji.

Oprócz tego rosnąca macica może uciskać pęcherz moczowy ciężarnej, który zaczyna się w niekontrolowany sposób sam opróżniać. Może wystąpić tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu, do którego dochodzi np. podczas kichania, schylania się lub nawet niewielkiego wysiłku.

 

nietrzymanie moczu w ciąży

 

Nietrzymanie moczu w ciąży a infekcje

Nietrzymanie moczu i parcie na pęcherz może pojawić się również podczas zapalenia pęcherza i infekcji intymnych. Aby uniknąć tych problemów, należy dbać o higienę intymną. Warto też pić dużo wody, aby usprawnić filtrację nerek. Należy również zapobiegać zaparciom – by uniknąć silnego parcia podczas oddawania stolca i uciskania pełnych jelit na pęcherz, co może dodatkowo osłabiać mięśnie dna miednicy.
 

Ważne

W trakcie ciąży istnieje zwiększone ryzyko występowania infekcji intymnych, którym sprzyja problem nietrzymania moczu i parcia na pęcherz. Aby uniknąć tych problemów, należy dbać o higienę intymną. Warto też pić dużo wody, aby usprawnić filtrację nerek. Należy również zapobiegać zaparciom – by uniknąć silnego parcia podczas oddawania stolca i uciskania pełnych jelit na pęcherz, co może dodatkowo osłabiać mięśnie dna miednicy.

Nietrzymanie moczu po porodzie – przyczyny 

Problem nietrzymania moczu może pojawić się dopiero po porodzie. Częściej dolegliwość dotyka kobiety, które rodziły naturalnie. Podczas 2. fazy porodu, kiedy pojawiają się skurcze parte, mięśnie oraz więzadła dna miednicy rozluźniają się i mocno rozciągają – szczególnie wtedy, gdy dziecko ma dużą masę urodzeniową. Dodatkowym niekorzystnym schorzeniem, które może przyczynić się do problemów z nietrzymaniem moczu, jest otyłość.

Panie, które miały cesarskie cięcie, nieco rzadziej skarżą się na nietrzymanie moczu, ale nie oznacza to, że problem w ogóle ich nie dotyczy. Do zmian anatomicznych i funkcjonalnych mięśni dna miednicy w ciąży dochodzi na długo przed porodem. Już sama ciąża trwająca powyżej 20 tygodni jest czynnikiem ryzyka wystąpienia nietrzymania moczu.

 

wizyta u urologa

 

Dbanie o higienę przy nietrzymaniu moczu w ciąży i po porodzie

Nieprzyjemny zapach moczu i uczucie wilgoci to skutki nietrzymania moczu. Można jednak sobie z nimi radzić. Wystarczy używać wkładek urologicznych lub chłonnych podpasek, aby uniknąć przykrych sytuacji. Należy pamiętać, aby często je zmieniać, ponieważ ciepło oraz wilgoć to idealne środowisko dla bakterii, które mogą powodować infekcje dróg moczowych lub rodnych. Zatem prawidłowa higiena intymna to podstawa. 

Nietrzymanie moczu nie znika po porodzie – co robić?

Kobiety w ciąży, ale i mamy po porodzie, które zaobserwowały u siebie nietrzymanie moczu, mogą ćwiczyć mięśnie dna miednicy, wykonując tzw. ćwiczenia mięśni Kegla. Ćwiczenia są bardzo proste. Wystarczy napinać i rozluźniać mięśnie pochwy i odbytu. Czynność warto powtarzać w krótkich ostępach czasu. To sprawi, że mięśnie staną się mocniejsze, co przełoży się m.in. na poprawę kontroli mikcji (oddawania moczu), a nawet stosunków seksualnych. Ważna jest też redukcja masy ciała, zaniechanie palenia, uregulowanie posiłków i podaży płynów.

Gdy ćwiczenia mięśni Kegla nie pomogą, a po ciąży problem nietrzymania moczu nie zniknie do 6 miesięcy, warto pomyśleć o konsultacji ze specjalistą. Fizjoterapeuta pomoże w doborze odpowiednich ćwiczeń. Lekarz urolog lub ginekolog może zaproponować np. leki na nietrzymanie moczu po ciąży i porodzie. 

Stosuje się również elektrostymulację krocza, aby poprawić siłę mięśni, terapię behawioralną, trening pęcherza, biofeedback, masaż medyczny bądź używanie ciężarków dopochwowych do ćwiczeń mięśni dna miednicy. Gdy problem jest bardzo nasilony, zdarza się, że przeprowadzana jest operacja, która polega na wprowadzaniu specjalnych taśm między tkanki krocza, które podtrzymują cewkę moczową i pomagają jej prawidłowo funkcjonować. 

Gdy pojawi się problem nietrzymania moczu w ciąży lub po porodzie, nie należy bagatelizować tej dolegliwości. Choć może być nieco wstydliwa, należy przezwyciężyć to uczucie i skonsultować się z urologiem bądź ginekologiem. Warto też ćwiczyć mięśnie Kegla (bez względu na to, czy jest się jeszcze w ciąży czy nie), aby wzmocnić mięśnie i więzadła dna miednicy.

 

 question mark  Pytania i odpowiedzi

1. Jak mam odróżnić wody płodowe od nietrzymania moczu w ciąży?
Aby odróżnić te dwa płyny, należy zaobserwować ich kolor i zapach. Płyn owodniowy ma najczęściej słodki zapach i lekko różowy kolor. Z kolei mocz charakteryzuje silny zapach amoniaku i słomkowy odcień.

2. Jakie podpaski stosować podczas nietrzymania moczu w ciąży?
Jeżeli doskwiera Ci nietrzymanie moczu w ciąży, użyj chłonnych wkładek lub podpasek urologicznych, które stworzone są dla osób z takim problemem. Najlepiej wybierać produkty z bawełnianą powłoczką, która nie będzie podrażniała Twoich okolic intymnych.

3. Kiedy powinno minąć nietrzymanie moczu w ciąży?
Zazwyczaj wysiłkowe nietrzymanie moczu ustępuje samoistnie w ciągu 6 miesięcy po porodzie. Gdy poziom hormonów wróci do normy, a wraz z nim poprawi się napięcie mięśniowe, problem znika. Gdy tak się nie zadzieje, należy skonsultować się ze specjalistą – najlepiej z urologiem lub fizjoterapeutą uroginekologicznym.
 

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

 

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?
Artykuł
 Mama wypełniająca plan porodu

Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?

Plan porodu to dokument określający oczekiwania rodzącej związane z opieką okołoporodową, samym porodem i połogiem. Warto go przygotować, by poczuć się pewniej.

6 min. czytania

View details 34. tydzień ciąży
Artykuł
34 tydzień ciąży – przyszła mama relaksuje się

34. tydzień ciąży

34. tydzień ciąży to połowa 8. miesiąca. Twoje ciało przygotowuje się do porodu. W szkole rodzenia dowiesz się, jak przebiega ten proces i jakie są jego symptomy.

6 min. czytania

View details Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG
Artykuł
Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Domyślasz się, że możesz być w ciąży? Choć test z apteki nie pokazał dwóch kresek, cały czas odczuwasz pierwsze symptomy ciążowe?

5 min. czytania

View details Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!
Artykuł
Jak przyspieszyć poród

Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!

Na narodziny dziecka czekasz całe 9 miesięcy. Nic dziwnego, że niepokoisz się, jeśli maluszek nie pojawia się na świecie w terminie.

5 min. czytania

View details Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?
Artykuł
Noworodek po porodzie

Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?

Od ułożenia i położenia płodu w brzuchu mamy zależy to, w jaki sposób dziecko przyjdzie na świat – czy będzie to poród siłami natury czy też poprzez cesarskie cięcie.

6 min. czytania

View details Dieta w III trymestrze ciąży
Artykuł
Dieta w III trymestrze ciąży

Dieta w III trymestrze ciąży

W III trymestrze ciąży Twoje dziecko bardzo intensywnie się rozwija.

5 min. czytania

View details Domowe sposoby na mdłości w ciąży
Artykuł
Domowe sposoby na nudności

Domowe sposoby na mdłości w ciąży

Nawracające codziennie nudności w ciąży to problem większości kobiet. Jeśli i Ty się z nim zmagasz, przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość.

8 min. czytania

View details Zdrowa dieta w ciąży + jadłospis na II i III trymestr
Artykuł
jadlospis-dla-kobiet-w-ciazy

Zdrowa dieta w ciąży + jadłospis na II i III trymestr

Zastanawiasz się, co jeść, a czego unikać w diecie, aby zapewnić zdrowie rozwijającemu się maluszkowi i sobie?

3 min. czytania

View details Wszystko o USG w ciąży – czy jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?
Artykuł
USG w ciąży

Wszystko o USG w ciąży – czy jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?

USG to jedno z najważniejszych badań, które należy wykonać w ciąży. Warto się dowiedzieć, kiedy należy je robić, jak często oraz jaki ma ono wpływ na Twój organizm.

6 min. czytania

View details Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy
Artykuł
9 month

Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy

Jesteś w ciąży? Gratulacje! Ciąża to szczególny czas dla Ciebie i rozwijającego się w Tobie życia. Poznaj przebieg i etapy ciąży miesiąc po miesiącu.

4 min. czytania

View details Rola kwasu DHA w diecie przyszłej mamy
Artykuł
Rola kwasu DHA w diecie kobiet w ciąży

Rola kwasu DHA w diecie przyszłej mamy

DHA, kwas tłuszczowy należący do rodziny omega-3, to bardzo ważny składnik diety kobiet w ciąży. Jest odpowiedzialny np. za prawidłowy rozwój mózgu dziecka. Kwas DHA można znaleźć m.in.

3 min. czytania

View details Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista
Artykuł
Kobieta w ciąży podczas wizyty u ginekologa

Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista

Jesteś ciekawa, jak przebiega wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży? O co możesz zapytać lekarza i czy w jakiś sposób powinnaś przygotować się do badania?

3 min. czytania

View details Prawidłowa waga i BMI w ciąży
Artykuł
bmi

Prawidłowa waga i BMI w ciąży

Utrzymywanie prawidłowej wagi w ciąży jest ważne ze względu na zdrowie mamy i dziecka. Dowiedz się, ile najlepiej przytyć w ciąży w zależności od wagi wyjściowej.

6 min. czytania

View details USG połówkowe – dlaczego takie ważne?
Artykuł
USG połówkowe

USG połówkowe – dlaczego takie ważne?

USG połówkowe wykonuje się u kobiet w II trymestrze ciąży, najlepiej

4 min. czytania

View details Obawy w I trymestrze ciąży. Checklista
Artykuł
Objawy w I trymestrze ciąży

Obawy w I trymestrze ciąży. Checklista

Niedawno dowiedzieliście się, że będziecie rodzicami!

3 min. czytania

View details Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?
Artykuł
Stres w ciąży i gdy starasz się o dziecko

Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?

Problemy z zajściem w ciążę to dla wielu par w dużej mierze skutek stresu.

5 min. czytania

View details Ćwiczenia 30 minut dziennie – dla zdrowia mamy i dziecka!
Artykuł
Aktywność fizyczna w ciąży – kobieta siedząca w pozycji relaksacyjnej

Ćwiczenia 30 minut dziennie – dla zdrowia mamy i dziecka!

Czy to prawda, że aktywność fizyczna w ciąży jest niewskazana i kobiety powinny w tym czasie odpoczywać i unikać wysiłku? Nic bardziej mylnego!

4 min. czytania

View details Ciąża po 40. roku życia. Kiedy zostać mamą?
Artykuł
mama-przytulająca-niemowlę

Ciąża po 40. roku życia. Kiedy zostać mamą?

Wiek, w którym kobiety decydują się na macierzyństwo, jest bardzo różny. Pierwsza ciąża po 40. już nie szokuje, więc kiedy najlepiej zostać mamą?

5 min. czytania

View details Trening mięśni Kegla w ciąży
Artykuł
Ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży

Trening mięśni Kegla w ciąży

Mięśnie Kegla są dla kobiet szczególnie ważne. Otaczają one pochwę, odbytnicę i cewkę moczową, podtrzymują też od dołu narządy jamy brzusznej.

4 min. czytania