Leczenie zębów w ciąży

Leczenie zębów w ciąży – dlaczego jest takie ważne?

Ciąża
Artykuł
Czer 5, 2024
6 min.

Czy wiesz, że stan zębów przyszłej mamy ma znaczący wpływ na poczęcie dziecka i przebieg ciąży? Zanim rozpoczniesz starania o zajście w ciążę, zgłoś się do stomatologa, by wyleczyć wszelkie ubytki. Warto zadbać o zęby i dziąsła jeszcze na etapie planowania macierzyństwa także dlatego, że w pierwszym trymestrze leczenie może być utrudnione, ze względu na przeciwwskazania do podawania znieczulenia. Jeśli jednak jesteś już w ciąży i pojawiły się problemy z zębami – nie zwlekaj z wizytą u dentysty. Troszcząc się o zdrowie jamy ustnej, dbasz o dobro swoje i Twojego dziecka!

Stany zapalne dziąseł i infekcje przyzębia mogą być przyczyną nie tylko kłopotów z zajściem w ciążę, ale też przedwczesnych porodów lub porodów zakończonych urodzeniem dziecka z niską masą urodzeniową. By ochronić przed tym swoje maleństwo, konieczna jest odpowiednia profilaktyka stomatologiczna i podjęte w porę właściwe leczenie. Dlatego zanim zaczniesz planować ciążę, ustal termin wizyty u stomatologa. 

Ból zęba w ciąży i infekcje przyzębia

Bakterie obecne w chorym przyzębiu rozprzestrzeniają się wraz z krwią w całym organizmie i przez łożysko docierają do płodu. Inicjują powstawanie stanu zapalnego i produkcję substancji prozapalnych, zwiększając tym samym ryzyko przedwczesnego porodu – jako przyszła mama musisz mieć tego świadomość. Z leczeniem zębów najlepiej uporać się jeszcze przed zajściem w ciążę. Nie ma wtedy przeciwwskazań do wykonania zdjęć radiologicznych, które wykluczą obecność ewentualnych stanów zapalnych i próchnicy. Pamiętaj również, że wbrew panującym opiniom w ciąży można, a nawet trzeba leczyć zęby!

 

kobieta w ciąży u dentysty

 

Jeśli masz ubytki, najlepiej wylecz je jeszcze przed ciążą. W I trymestrze wskazana jest szczególna ostrożność w stosowaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i środków znieczulających. Należy wówczas unikać zabiegów stomatologicznych, ograniczając je do sytuacji absolutnie koniecznych – w I trymestrze ma bowiem miejsce najważniejszy etap kształtowania się płodu, zwany organogenezą. To w tym czasie tworzą się podstawowe narządy oraz układy Twojego maluszka. 

Warto również pamiętać, że w I trymestrze ciąży mogą nasilić się zmiany próchnicze. Przyczyną są:

  • zwiększona liczba bakterii tworzących płytkę nazębną,
  • obniżenie pH śliny i zmniejszenie jej ilości,
  • nawracające nudności i wymioty – sok żołądkowy niszczy szkliwo i powoduje obniżenie pH w jamie ustnej, 
  • zwiększone łaknienie i ochota na produkty zawierające duże ilości węglowodanów.

Również zmiany hormonalne związane z ciążą mogą wywoływać dolegliwości ze strony dziąseł. Wzrost stężenia estrogenów we krwi powoduje, że podatna na wahania hormonalne śluzówka ma tendencję do podrażnień i urazów mechanicznych, a ponadto mniejszą zdolność reperacyjną. Stąd pacjentki często żalą się na ból dziąseł w ciąży. Z kolei wzrost poziomu progesteronu zwiększa ukrwienie dziąseł, przyczyniając się do ich rozpulchnienia.

To wszystko sprzyja podrażnieniom i prowadzi do przewlekłego zapalenia dziąseł. W ciąży bakterie wykorzystują estrogen i progesteron do swojego wzrostu. Ponadto w ciąży naturalny jest stan immunosupresji – dochodzi wówczas do osłabienia reakcji obronnych organizmu na działanie płytki nazębnej. Stan taki sprzyja powstawaniu próchnicy. 

Czy wiesz, że...

Po wystąpieniu wymiotów lub refluksu żołądkowo-przełykowego nie należy od razu myć zębów, aby zbyt kwaśny odczyn nie doprowadził do nadtrawienia szkliwa kwasem żołądkowym. Trzeba odczekać kilka minut, aby ślina wyrównała pH i przepłukać jamę ustną wodą lub roztworem sody oczyszczonej (łyżeczka sody na szklankę przegotowanej, schłodzonej wody). Dopiero wtedy można wyszorować zęby. W ciąży stosuj pasty wzmacniające szkliwo z hydroksyapatytem i związkami fluoru (pasta powinna zawierać 1450 ppm fluoru).

Leczenie zębów w ciąży – kiedy zaplanować wizytę?

Kobiety w ciąży potrzebują planowej opieki stomatologicznej. Najbezpieczniejszym okresem na interwencje stomatologiczne jest II trymestr, a dokładnie czas między 14. a 20. tygodniem ciąży. W III trymestrze z oczywistych względów pewne niedogodności związane z leczeniem może stwarzać powiększony brzuch, a konkretnie zbyt długie przebywanie w pozycji leżącej, które może spowodować ucisk macicy na naczynia żylne i doprowadzić do spadku ciśnienia u ciężarnej lub zaburzenia ukrwienia łożyska. Może również dojść do wystąpienia czynności skurczowej. Tym niemniej należy podkreślić, że interwencja stomatologiczna – jeśli jest konieczna – może się odbyć na każdym etapie ciąży.

Jeżeli planujesz zostać mamą i chcesz zapobiec problemom stomatologicznym, takim jak próchnica w ciąży, pomyśl o profilaktyce i regularnych kontrolach. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pierwsza konsultacja stomatologiczna powinna się odbyć w I trymestrze (przed 12. tygodniem). Następnie, o ile nie ma konieczności leczenia, zalecane są kontrolne wizyty w każdym trymestrze.

W czasie ciąży nie ma żadnych przeciwwskazań do planowanego leczenia stomatologicznego, a najbezpieczniejszym okresem na to jest II trymestr.

Leczenie zębów w ciąży – co warto wiedzieć?

Badanie RTG w ciąży jest dozwolone – dawki promieniowania są małe i całkowicie bezpieczne dla płodu. Tym niemniej, robiąc prześwietlenie lub pantomogram, należy stosować dodatkowe środki ostrożności w postaci specjalnych osłon na brzuch i szyję. Zdjęcia powinny zostać wykonane starannie, tak aby nie trzeba było powtarzać badania i niepotrzebnie naświetlać się kolejny raz. 

Znieczulenie zęba w ciąży może być stosowane bez przeciwwskazań, podobnie jak inne znieczulenia miejscowe. Współczesna stomatologia oferuje szeroki wybór środków, a wśród nich odpowiednie znieczulenia dla kobiet spodziewających się dziecka. Trzeba jednak wcześniej poinformować lekarza o swoim stanie.

Leczenie kanałowe w ciąży może być przeprowadzone. Najkorzystniej jest to zrobić w II trymestrze, jednak ostatecznie o terminie powinien zdecydować lekarz. Zanim udasz się na wizytę, wybierz gabinet, który dysponuje mikroskopem endodontycznym. 

Usuwanie zęba w ciąży jest możliwe. Należy jednak zachować szczególną ostrożność w I trymestrze, ze względu na ryzyko krwawienia oraz możliwość przeniknięcia niektórych środków znieczulających przez łożysko. Jeśli z zepsutego zęba sączy się ropa (powstaje ryzyko zakażenia) lub powoduje on bardzo dotkliwy ból, wskazana jest ekstrakcja.

Higienizacja w ciąży jest jak najbardziej wskazana. Systematyczne usuwanie płytki nazębnej i kamienia chroni zęby przed rozwojem bakterii, stanowiąc skuteczną profilaktykę chorób jamy ustnej. NFZ refunduje dwukrotne usuwanie kamienia nazębnego w trakcie ciąży w odstępie 6 miesięcy, natomiast zalecenia stomatologiczne mówią o higienizacji jamy ustnej w każdym trymestrze ciąży.

Opieka stomatologiczna w ciąży powinna być nakierowana na profilaktykę, a nie jedynie na doraźne interwencje lecznicze. Próchnica jest bowiem skutkiem braku profilaktyki – dlatego najlepiej do niej po prostu nie dopuścić i nie martwić się o zepsute zęby w ciąży.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Ikonka znak zapytania
 Pytania i odpowiedzi

 

  1. Dentysta w ciąży – czy w ciąży można leczyć zęby?
    Tak. W ciąży nie należy zaniedbywać stanu zdrowia jamy ustnej. Przyszła mama powinna jednak poinformować stomatologa o swoim stanie – ma to szczególne znaczenie w początkowych miesiącach. 

    Jeśli wiesz, że masz jakiś problem, nie zwlekaj i umów się na wizytę. Najbezpieczniejszym okresem na interwencje stomatologiczne jest czas między 14. a 20. tygodniem ciąży. Leczenie zębów w 3 trymestrze ciąży może być utrudnione ze względu na duży brzuch.
     
  2. Niewyleczone zęby a ciąża – czy możliwe jest wyrywanie zęba w ciąży?
    Tak, należy jednak unikać usuwania zębów w I trymestrze ciąży, ze względu na ryzyko krwawienia i przenikanie niektórych substancji znieczulających do łożyska. Natomiast jeśli zachodzi ryzyko zakażenia (z zęba sączy się ropa) lub ból jest nie do zniesienia, stomatolog najprawdopodobniej przeprowadzi ekstrakcję niezależnie od zaawansowania ciąży.
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Seks w ciąży
Artykuł
brzuch-ciężarnej

Seks w ciąży

 Zapewne słyszałaś już o wielu powodach, dla których seks w ciąży może wydawać się niebezpieczny? Czas obalić kilka mitów!

 

3 min. czytania

View details 31. tydzień ciąży
Artykuł
31 tydzień ciąży - samopoczucie mamy

31. tydzień ciąży

W 31. tygodniu ciąży czasem trudno może być Ci kontrolować emocje: raz płaczesz, raz się śmiejesz, bywasz nieco drażliwa i często wybuchasz. Nic dziwnego!

5 min. czytania

View details Cholestaza ciążowa
Artykuł
Cholestaza w ciąży

Cholestaza ciążowa

Cholestaza ciążowa może pojawić się w ostatnich miesiącach ciąży. Choć dla Ciebie jest niegroźna, dla maleństwa w brzuchu stanowi duże niebezpieczeństwo.

4 min. czytania

View details Skurcze Braxtona Hicksa
Artykuł
Skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa nie są to jeszcze prawdziwe skurcze porodowe. Bywają odczuwalne, ale nie musi towarzyszyć im ból.

3 min. czytania

View details Cukrzyca ciążowa – odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych pytań
Artykuł
Kobieta w ciąży z łyżką w dłoni

Cukrzyca ciążowa – odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych pytań

Cukrzyca ciążowa to częsty problem wśród kobiet. Czy można jej uniknąć, a jeśli tak - to jak to zrobić? Dowiedz się wszystkiego na ten temat!

8 min. czytania

View details 7. tydzień ciąży
Artykuł
Para spodziewająca się dziecka

7. tydzień ciąży

7. tydzień to koniec drugiego miesiąca ciąży. Choć możesz jeszcze nie zauważać zmian w swoim wyglądzie, Twoja macica się powiększa, by stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju dziecka.

5 min. czytania

View details 40. tydzień ciąży
Artykuł
Poród w 40 tygodniu ciąży

40. tydzień ciąży

Gratulacje! Dotrwałaś do 40. tygodnia ciąży. W ciągu najbliższych kilku lub kilkunastu dni powinien rozpocząć się poród.

6 min. czytania

View details Odporność dziecka w brzuchu mamy
Artykuł
Odporność dziecka w brzuchu mamy

Odporność dziecka w brzuchu mamy

Rozwój układu immunologicznego dziecka rozpoczyna się już w okresie życia płodowego. Kształtowanie się odporności maluszka będzie trwało jednak aż do 12. roku życia.

6 min. czytania

View details Kim jest doula?
Artykuł
Kim jest doula

Kim jest doula?

Doula to doświadczona kobieta, która towarzyszy przyszłej mamie podczas ciąży, w trakcie porodu, a potem w trudnym okresie połogu.

4 min. czytania

View details 20. tydzień ciąży
Artykuł
20. tydzień ciąży

20. tydzień ciąży

W 20. tygodniu przekraczasz półmetek ciąży. Warto upamiętnić ten moment zdjęciem potomka wykonanym podczas badania USG 3D i 4D.

5 min. czytania

View details Jak przygotować się do porodu?
Artykuł
Jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

Poród to zwieńczenie dziewięciu miesięcy oczekiwań na dziecko. Dla wielu kobiet jest to jeden z najważniejszych momentów w życiu.

4 min. czytania

View details Muzyka w ciąży i jej wpływ na dziecko
Artykuł
Kobieta w ciąży słuchająca muzyki

Muzyka w ciąży i jej wpływ na dziecko

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednio dobrana muzyka może wywoływać w organizmie człowieka fizjologiczne i psychiczne reakcje.

6 min. czytania

View details Jak przygotować dom na przybycie maluszka? Checklista
Artykuł
Jak przygotować dom na przybycie maluszka? Checklista

Jak przygotować dom na przybycie maluszka? Checklista

Jeśli dzień porodu zbliża się już wielkimi krokami, pewnie zastanawiacie się, jak przemeblować dom i przystosować go do potrzeb rodziny z małym dzieckiem.

3 min. czytania

View details Kalendarz badań w ciąży
Artykuł
Kalendarz badań w ciąży

Kalendarz badań w ciąży

Badania w ciąży są niezbędne – i to na każdym jej etapie!

7 min. czytania

View details 13. tydzień ciąży
Artykuł
Zdrowa dieta w ciąży

13. tydzień ciąży

13. tydzień to koniec trzeciego miesiąca, a tym samym koniec 1 trymestru ciąży. Dolegliwości w postaci nudności czy złego samopoczucia powinny więc powoli odchodzić w zapomnienie.

5 min. czytania

View details Kiedy można poznać płeć dziecka?
Artykuł
Kiedy można poznać płeć dziecka

Kiedy można poznać płeć dziecka?

Pytania o przewidywaną płeć dziecka przyszli rodzice często kwitują stwierdzeniem: „Wszystko jedno, byleby było zdrowe”.

4 min. czytania

View details Poród przedwczesny i jego objawy
Artykuł
Poród przedwczesny

Poród przedwczesny i jego objawy

Poród przedwczesny to sytuacja, w której zakończenie ciąży następuje przed ukończeniem 37. tygodnia. W połowie przypadków pojawia się samoistnie – i może się zdarzyć z bardzo różnych przyczyn.

3 min. czytania

View details 1. trymestr ciąży
Artykuł
Zadowolona kobieta w 1. trymestrze z pozytywnym testem ciążowym

1. trymestr ciąży

Jesteś w I trymestrze albo dopiero planujesz zostać mamą i chcesz dowiedzieć się, co Cię czeka w poszczególnych tygodniach?

9 min. czytania

View details 16. tydzień ciąży
Artykuł
Kobieta w ciąży szczotkująca włosy

16. tydzień ciąży

16. tydzień to 4. miesiąc ciąży, a jednocześnie początek drugiego trymestru. Twoje dziecko jest coraz bardziej wyprostowane, cały czas zwiększa się też zakres jego ruchów.

5 min. czytania