Leczenie zębów w ciąży

Leczenie zębów w ciąży – dlaczego jest takie ważne?

Ciąża
Artykuł
Czer 5, 2024
6 min.

Czy wiesz, że stan zębów przyszłej mamy ma znaczący wpływ na poczęcie dziecka i przebieg ciąży? Zanim rozpoczniesz starania o zajście w ciążę, zgłoś się do stomatologa, by wyleczyć wszelkie ubytki. Warto zadbać o zęby i dziąsła jeszcze na etapie planowania macierzyństwa także dlatego, że w pierwszym trymestrze leczenie może być utrudnione, ze względu na przeciwwskazania do podawania znieczulenia. Jeśli jednak jesteś już w ciąży i pojawiły się problemy z zębami – nie zwlekaj z wizytą u dentysty. Troszcząc się o zdrowie jamy ustnej, dbasz o dobro swoje i Twojego dziecka!

Stany zapalne dziąseł i infekcje przyzębia mogą być przyczyną nie tylko kłopotów z zajściem w ciążę, ale też przedwczesnych porodów lub porodów zakończonych urodzeniem dziecka z niską masą urodzeniową. By ochronić przed tym swoje maleństwo, konieczna jest odpowiednia profilaktyka stomatologiczna i podjęte w porę właściwe leczenie. Dlatego zanim zaczniesz planować ciążę, ustal termin wizyty u stomatologa. 

Ból zęba w ciąży i infekcje przyzębia

Bakterie obecne w chorym przyzębiu rozprzestrzeniają się wraz z krwią w całym organizmie i przez łożysko docierają do płodu. Inicjują powstawanie stanu zapalnego i produkcję substancji prozapalnych, zwiększając tym samym ryzyko przedwczesnego porodu – jako przyszła mama musisz mieć tego świadomość. Z leczeniem zębów najlepiej uporać się jeszcze przed zajściem w ciążę. Nie ma wtedy przeciwwskazań do wykonania zdjęć radiologicznych, które wykluczą obecność ewentualnych stanów zapalnych i próchnicy. Pamiętaj również, że wbrew panującym opiniom w ciąży można, a nawet trzeba leczyć zęby!

 

kobieta w ciąży u dentysty

 

Jeśli masz ubytki, najlepiej wylecz je jeszcze przed ciążą. W I trymestrze wskazana jest szczególna ostrożność w stosowaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i środków znieczulających. Należy wówczas unikać zabiegów stomatologicznych, ograniczając je do sytuacji absolutnie koniecznych – w I trymestrze ma bowiem miejsce najważniejszy etap kształtowania się płodu, zwany organogenezą. To w tym czasie tworzą się podstawowe narządy oraz układy Twojego maluszka. 

Warto również pamiętać, że w I trymestrze ciąży mogą nasilić się zmiany próchnicze. Przyczyną są:

  • zwiększona liczba bakterii tworzących płytkę nazębną,
  • obniżenie pH śliny i zmniejszenie jej ilości,
  • nawracające nudności i wymioty – sok żołądkowy niszczy szkliwo i powoduje obniżenie pH w jamie ustnej, 
  • zwiększone łaknienie i ochota na produkty zawierające duże ilości węglowodanów.

Również zmiany hormonalne związane z ciążą mogą wywoływać dolegliwości ze strony dziąseł. Wzrost stężenia estrogenów we krwi powoduje, że podatna na wahania hormonalne śluzówka ma tendencję do podrażnień i urazów mechanicznych, a ponadto mniejszą zdolność reperacyjną. Stąd pacjentki często żalą się na ból dziąseł w ciąży. Z kolei wzrost poziomu progesteronu zwiększa ukrwienie dziąseł, przyczyniając się do ich rozpulchnienia.

To wszystko sprzyja podrażnieniom i prowadzi do przewlekłego zapalenia dziąseł. W ciąży bakterie wykorzystują estrogen i progesteron do swojego wzrostu. Ponadto w ciąży naturalny jest stan immunosupresji – dochodzi wówczas do osłabienia reakcji obronnych organizmu na działanie płytki nazębnej. Stan taki sprzyja powstawaniu próchnicy. 

Czy wiesz, że...

Po wystąpieniu wymiotów lub refluksu żołądkowo-przełykowego nie należy od razu myć zębów, aby zbyt kwaśny odczyn nie doprowadził do nadtrawienia szkliwa kwasem żołądkowym. Trzeba odczekać kilka minut, aby ślina wyrównała pH i przepłukać jamę ustną wodą lub roztworem sody oczyszczonej (łyżeczka sody na szklankę przegotowanej, schłodzonej wody). Dopiero wtedy można wyszorować zęby. W ciąży stosuj pasty wzmacniające szkliwo z hydroksyapatytem i związkami fluoru (pasta powinna zawierać 1450 ppm fluoru).

Leczenie zębów w ciąży – kiedy zaplanować wizytę?

Kobiety w ciąży potrzebują planowej opieki stomatologicznej. Najbezpieczniejszym okresem na interwencje stomatologiczne jest II trymestr, a dokładnie czas między 14. a 20. tygodniem ciąży. W III trymestrze z oczywistych względów pewne niedogodności związane z leczeniem może stwarzać powiększony brzuch, a konkretnie zbyt długie przebywanie w pozycji leżącej, które może spowodować ucisk macicy na naczynia żylne i doprowadzić do spadku ciśnienia u ciężarnej lub zaburzenia ukrwienia łożyska. Może również dojść do wystąpienia czynności skurczowej. Tym niemniej należy podkreślić, że interwencja stomatologiczna – jeśli jest konieczna – może się odbyć na każdym etapie ciąży.

Jeżeli planujesz zostać mamą i chcesz zapobiec problemom stomatologicznym, takim jak próchnica w ciąży, pomyśl o profilaktyce i regularnych kontrolach. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pierwsza konsultacja stomatologiczna powinna się odbyć w I trymestrze (przed 12. tygodniem). Następnie, o ile nie ma konieczności leczenia, zalecane są kontrolne wizyty w każdym trymestrze.

W czasie ciąży nie ma żadnych przeciwwskazań do planowanego leczenia stomatologicznego, a najbezpieczniejszym okresem na to jest II trymestr.

Leczenie zębów w ciąży – co warto wiedzieć?

Badanie RTG w ciąży jest dozwolone – dawki promieniowania są małe i całkowicie bezpieczne dla płodu. Tym niemniej, robiąc prześwietlenie lub pantomogram, należy stosować dodatkowe środki ostrożności w postaci specjalnych osłon na brzuch i szyję. Zdjęcia powinny zostać wykonane starannie, tak aby nie trzeba było powtarzać badania i niepotrzebnie naświetlać się kolejny raz. 

Znieczulenie zęba w ciąży może być stosowane bez przeciwwskazań, podobnie jak inne znieczulenia miejscowe. Współczesna stomatologia oferuje szeroki wybór środków, a wśród nich odpowiednie znieczulenia dla kobiet spodziewających się dziecka. Trzeba jednak wcześniej poinformować lekarza o swoim stanie.

Leczenie kanałowe w ciąży może być przeprowadzone. Najkorzystniej jest to zrobić w II trymestrze, jednak ostatecznie o terminie powinien zdecydować lekarz. Zanim udasz się na wizytę, wybierz gabinet, który dysponuje mikroskopem endodontycznym. 

Usuwanie zęba w ciąży jest możliwe. Należy jednak zachować szczególną ostrożność w I trymestrze, ze względu na ryzyko krwawienia oraz możliwość przeniknięcia niektórych środków znieczulających przez łożysko. Jeśli z zepsutego zęba sączy się ropa (powstaje ryzyko zakażenia) lub powoduje on bardzo dotkliwy ból, wskazana jest ekstrakcja.

Higienizacja w ciąży jest jak najbardziej wskazana. Systematyczne usuwanie płytki nazębnej i kamienia chroni zęby przed rozwojem bakterii, stanowiąc skuteczną profilaktykę chorób jamy ustnej. NFZ refunduje dwukrotne usuwanie kamienia nazębnego w trakcie ciąży w odstępie 6 miesięcy, natomiast zalecenia stomatologiczne mówią o higienizacji jamy ustnej w każdym trymestrze ciąży.

Opieka stomatologiczna w ciąży powinna być nakierowana na profilaktykę, a nie jedynie na doraźne interwencje lecznicze. Próchnica jest bowiem skutkiem braku profilaktyki – dlatego najlepiej do niej po prostu nie dopuścić i nie martwić się o zepsute zęby w ciąży.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Ikonka znak zapytania
 Pytania i odpowiedzi

 

  1. Dentysta w ciąży – czy w ciąży można leczyć zęby?
    Tak. W ciąży nie należy zaniedbywać stanu zdrowia jamy ustnej. Przyszła mama powinna jednak poinformować stomatologa o swoim stanie – ma to szczególne znaczenie w początkowych miesiącach. 

    Jeśli wiesz, że masz jakiś problem, nie zwlekaj i umów się na wizytę. Najbezpieczniejszym okresem na interwencje stomatologiczne jest czas między 14. a 20. tygodniem ciąży. Leczenie zębów w 3 trymestrze ciąży może być utrudnione ze względu na duży brzuch.
     
  2. Niewyleczone zęby a ciąża – czy możliwe jest wyrywanie zęba w ciąży?
    Tak, należy jednak unikać usuwania zębów w I trymestrze ciąży, ze względu na ryzyko krwawienia i przenikanie niektórych substancji znieczulających do łożyska. Natomiast jeśli zachodzi ryzyko zakażenia (z zęba sączy się ropa) lub ból jest nie do zniesienia, stomatolog najprawdopodobniej przeprowadzi ekstrakcję niezależnie od zaawansowania ciąży.
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?
Artykuł
 Mama wypełniająca plan porodu

Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?

Plan porodu to dokument określający oczekiwania rodzącej związane z opieką okołoporodową, samym porodem i połogiem. Warto go przygotować, by poczuć się pewniej.

6 min. czytania

View details 34. tydzień ciąży
Artykuł
34 tydzień ciąży – przyszła mama relaksuje się

34. tydzień ciąży

34. tydzień ciąży to połowa 8. miesiąca. Twoje ciało przygotowuje się do porodu. W szkole rodzenia dowiesz się, jak przebiega ten proces i jakie są jego symptomy.

6 min. czytania

View details Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG
Artykuł
Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Domyślasz się, że możesz być w ciąży? Choć test z apteki nie pokazał dwóch kresek, cały czas odczuwasz pierwsze symptomy ciążowe?

5 min. czytania

View details Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!
Artykuł
Jak przyspieszyć poród

Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!

Na narodziny dziecka czekasz całe 9 miesięcy. Nic dziwnego, że niepokoisz się, jeśli maluszek nie pojawia się na świecie w terminie.

5 min. czytania

View details Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?
Artykuł
Noworodek po porodzie

Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?

Od ułożenia i położenia płodu w brzuchu mamy zależy to, w jaki sposób dziecko przyjdzie na świat – czy będzie to poród siłami natury czy też poprzez cesarskie cięcie.

6 min. czytania

View details Dieta w III trymestrze ciąży
Artykuł
Dieta w III trymestrze ciąży

Dieta w III trymestrze ciąży

W III trymestrze ciąży Twoje dziecko bardzo intensywnie się rozwija.

5 min. czytania

View details Domowe sposoby na mdłości w ciąży
Artykuł
Domowe sposoby na nudności

Domowe sposoby na mdłości w ciąży

Nawracające codziennie nudności w ciąży to problem większości kobiet. Jeśli i Ty się z nim zmagasz, przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość.

8 min. czytania

View details Zdrowa dieta w ciąży + jadłospis na II i III trymestr
Artykuł
jadlospis-dla-kobiet-w-ciazy

Zdrowa dieta w ciąży + jadłospis na II i III trymestr

Zastanawiasz się, co jeść, a czego unikać w diecie, aby zapewnić zdrowie rozwijającemu się maluszkowi i sobie?

3 min. czytania

View details Wszystko o USG w ciąży – czy jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?
Artykuł
USG w ciąży

Wszystko o USG w ciąży – czy jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?

USG to jedno z najważniejszych badań, które należy wykonać w ciąży. Warto się dowiedzieć, kiedy należy je robić, jak często oraz jaki ma ono wpływ na Twój organizm.

6 min. czytania

View details Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy
Artykuł
9 month

Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy

Jesteś w ciąży? Gratulacje! Ciąża to szczególny czas dla Ciebie i rozwijającego się w Tobie życia. Poznaj przebieg i etapy ciąży miesiąc po miesiącu.

4 min. czytania

View details Rola kwasu DHA w diecie przyszłej mamy
Artykuł
Rola kwasu DHA w diecie kobiet w ciąży

Rola kwasu DHA w diecie przyszłej mamy

DHA, kwas tłuszczowy należący do rodziny omega-3, to bardzo ważny składnik diety kobiet w ciąży. Jest odpowiedzialny np. za prawidłowy rozwój mózgu dziecka. Kwas DHA można znaleźć m.in.

3 min. czytania

View details Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista
Artykuł
Kobieta w ciąży podczas wizyty u ginekologa

Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista

Jesteś ciekawa, jak przebiega wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży? O co możesz zapytać lekarza i czy w jakiś sposób powinnaś przygotować się do badania?

3 min. czytania

View details Prawidłowa waga i BMI w ciąży
Artykuł
bmi

Prawidłowa waga i BMI w ciąży

Utrzymywanie prawidłowej wagi w ciąży jest ważne ze względu na zdrowie mamy i dziecka. Dowiedz się, ile najlepiej przytyć w ciąży w zależności od wagi wyjściowej.

6 min. czytania

View details USG połówkowe – dlaczego takie ważne?
Artykuł
USG połówkowe

USG połówkowe – dlaczego takie ważne?

USG połówkowe wykonuje się u kobiet w II trymestrze ciąży, najlepiej

4 min. czytania

View details Obawy w I trymestrze ciąży. Checklista
Artykuł
Objawy w I trymestrze ciąży

Obawy w I trymestrze ciąży. Checklista

Niedawno dowiedzieliście się, że będziecie rodzicami!

3 min. czytania

View details Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?
Artykuł
Stres w ciąży i gdy starasz się o dziecko

Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?

Problemy z zajściem w ciążę to dla wielu par w dużej mierze skutek stresu.

5 min. czytania

View details Ćwiczenia 30 minut dziennie – dla zdrowia mamy i dziecka!
Artykuł
Aktywność fizyczna w ciąży – kobieta siedząca w pozycji relaksacyjnej

Ćwiczenia 30 minut dziennie – dla zdrowia mamy i dziecka!

Czy to prawda, że aktywność fizyczna w ciąży jest niewskazana i kobiety powinny w tym czasie odpoczywać i unikać wysiłku? Nic bardziej mylnego!

4 min. czytania

View details Ciąża po 40. roku życia. Kiedy zostać mamą?
Artykuł
mama-przytulająca-niemowlę

Ciąża po 40. roku życia. Kiedy zostać mamą?

Wiek, w którym kobiety decydują się na macierzyństwo, jest bardzo różny. Pierwsza ciąża po 40. już nie szokuje, więc kiedy najlepiej zostać mamą?

5 min. czytania

View details Trening mięśni Kegla w ciąży
Artykuł
Ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży

Trening mięśni Kegla w ciąży

Mięśnie Kegla są dla kobiet szczególnie ważne. Otaczają one pochwę, odbytnicę i cewkę moczową, podtrzymują też od dołu narządy jamy brzusznej.

4 min. czytania