Poród w wodzie

Poród w wodzie

Ciąża
Artykuł
Lip 23, 2024
4 min.

Porody w wodzie stają się coraz bardziej popularne. Ciepła woda może pomóc się zrelaksować i nieco złagodzić bóle porodowe. Przyszła mama może zdecydować się na taki poród i przebywać w wodzie w jego 1. fazie lub aż do rozwiązania. Przedstawiamy zalety tzw. immersji wodnej oraz podpowiadamy, jakie są przeciwwskazania do porodu w wodzie. 

Woda jest środowiskiem znanym maluszkowi. Już w brzuchu mamy przebywa on w otoczeniu wód płodowych, które umożliwiają jego prawidłowy rozwój i pełnią ochronną rolę przed bodźcami z zewnątrz. Zapewniają maluszkowi także stałą temperaturę. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, rodząca może wybrać, czy chce urodzić na łóżku położniczym, czy jednak woli relaksować się w basenie lub wannie z ciepłą wodą.

Poród w wodzie – na czym polega?

Immersja wodna to określenie dla porodu w wodzie. Oznacza to, że przyszła mama chce urodzić maluszka w specjalnej wannie do porodu w szpitalu lub decyduje się na poród domowy w wodzie, do którego potrzebny będzie specjalny basen porodowy. Jak wygląda poród w wodzie? Ciężarna może wejść do wanny lub basenu porodowego w każdym momencie porodu i przebywać w wodzie tak długo, jak zechce. Jej ciało powinno być zanurzone w wodzie na głębokość około 50-60 cm. Woda powinna mieć temperaturę 36-37°C. W 1. fazie przyszła mama zazwyczaj musi kilkakrotnie wchodzić do wanny lub basenu. Kiedy z niego wychodzi, wymieniana jest woda, do której trafiają wody płodowe, krew oraz śluz.

Ważne

Jeżeli przyszła mama decyduje się na poród w domu, można wypożyczyć specjalny basen porodowy z całą aparaturą potrzebną do wymiany wody i jej podgrzewania. Należy pamiętać, że basen przed użyciem trzeba dokładnie zdezynfekować i postawić go na specjalnej folii, która gwarantuje ochronę bakteriologiczną.

W pomieszczeniu musi być ciepło, aby rodząca nie zmarzła i czuła się komfortowo oraz przyjemnie, gdy zanurzy się w wodzie. Warto, aby miała w wannie lub w basenie dużo miejsca, by móc przybierać różne pozycje. Istotne jest także stabilne, wysokie podparcie, aby ciało mamy mogło bez przeszkód oprzeć się o rant i odpocząć między skurczami. Wanny w szpitalach często mają specjalne podpory na nogi czy uchwyty na ręce. Mają także różne wymiary i kształty.

 

zdj1 16

 

Zalety porodu w wodzie

Rodząca w wodzie może rozluźnić mięśnie i złagodzić napięcie nerwowo-mięśniowe, co pomaga przetrwać ból porodowy. Dlatego kobiety decydujące się na taką metodę porodu rzadziej korzystają z leków przeciwbólowych czy analgezji. Ciepła woda powoduje, że kobiecie łatwiej się poruszać, zmieniać pozycje i oszczędzać energię. Przebywanie w wodzie i stan odprężenia wpływają korzystnie na rozwieranie szyjki macicy, a także na tkanki krocza. W wypadku porodów do wody stwierdza się mniejszy odsetek urazów i nacięć krocza.

Spokojna i zrelaksowana w trakcie porodu ciężarna to także spokojny maluszek. Dziecko, które przychodzi na świat do wody, prosto ze środowiska wodnego w jamie macicy trafia do podobnego środowiska. Szok porodowy jest złagodzony – dziecko jest stymulowane nieco mniejszą ilością bodźców niż podczas porodu np. na fotelu położniczym. Dla noworodka światło oraz dźwięki są pod wodą stłumione, a dotyk nieco delikatniejszy. Maluszek może po narodzinach jeszcze około minutę pozostać pod wodą. Nie zachłyśnie się nią, ponieważ pierwszy oddech weźmie dopiero po wynurzeniu. Inicjują go zazwyczaj: zimno, światło, hałas i wzrost stężenia dwutlenku węgla po zaciśnięciu pępowiny. Mama i dziecko mogą razem przebywać w wodzie również w 3. fazie porodu, czyli w trakcie rodzenia łożyska.

 

zdj1 61

 

Przeciwwskazania do porodu w wodzie

Aby ciężarna była zaklasyfikowana do porodu w wodzie, przebieg ciąży i porodu musi być fizjologiczny, a ciąża donoszona (po 37. tygodniu). Kobieta powinna mieć też prawidłowe wyniki badań (HIV, HCV, HBS, WR, badanie moczu z ostatniego miesiąca oraz posiew z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących).

Niestety nie każda przyszła mama może pozwolić sobie na poród w wodzie. Istnieje szereg medycznych przeciwwskazań, które wykluczają taką możliwość, np. nieprawidłowy przebieg ciąży, wszelkie patologie położnicze, jak wcześniactwo, wady płodu, nieprawidłowe położenie, zaburzenia tętna płodu, krwawienie z dróg rodnych. Dodatkowo przeciwwskazaniem do przebywania w wodzie są:

  • gorączka u mamy powyżej 38°C,
  • choroby układu krążenia u mamy, w tym nadciśnienie lub obniżone ciśnienie tętnicze,
  • zakażenia skóry, dróg rodnych lub uogólnione infekcje (HIV, HCV, HBV),
  • zapalenie błon płodowych,
  • zakrzepica miednicy mniejszej,
  • odpływanie gęstego, zielonego płynu owodniowego.

W Polsce coraz więcej szpitali oferuje pacjentkom możliwość rodzenia w wodzie. Warto sprawdzić, czy wybrany przez przyszłych rodziców szpital ma taką opcję. Ciężarna w swoim planie porodu powinna także zaznaczyć, że chciałaby, aby jej poród odbył się w wodzie.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

 

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?
Artykuł
 Mama wypełniająca plan porodu

Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?

Plan porodu to dokument określający oczekiwania rodzącej związane z opieką okołoporodową, samym porodem i połogiem. Warto go przygotować, by poczuć się pewniej.

6 min. czytania

View details 34. tydzień ciąży
Artykuł
34 tydzień ciąży – przyszła mama relaksuje się

34. tydzień ciąży

34. tydzień ciąży to połowa 8. miesiąca. Twoje ciało przygotowuje się do porodu. W szkole rodzenia dowiesz się, jak przebiega ten proces i jakie są jego symptomy.

6 min. czytania

View details Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG
Artykuł
Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Domyślasz się, że możesz być w ciąży? Choć test z apteki nie pokazał dwóch kresek, cały czas odczuwasz pierwsze symptomy ciążowe?

5 min. czytania

View details Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!
Artykuł
Jak przyspieszyć poród

Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!

Na narodziny dziecka czekasz całe 9 miesięcy. Nic dziwnego, że niepokoisz się, jeśli maluszek nie pojawia się na świecie w terminie.

5 min. czytania

View details Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?
Artykuł
Noworodek po porodzie

Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?

Od ułożenia i położenia płodu w brzuchu mamy zależy to, w jaki sposób dziecko przyjdzie na świat – czy będzie to poród siłami natury czy też poprzez cesarskie cięcie.

6 min. czytania

View details Dieta w III trymestrze ciąży
Artykuł
Dieta w III trymestrze ciąży

Dieta w III trymestrze ciąży

W III trymestrze ciąży Twoje dziecko bardzo intensywnie się rozwija.

5 min. czytania

View details Domowe sposoby na mdłości w ciąży
Artykuł
Domowe sposoby na nudności

Domowe sposoby na mdłości w ciąży

Nawracające codziennie nudności w ciąży to problem większości kobiet. Jeśli i Ty się z nim zmagasz, przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość.

8 min. czytania

View details Zdrowa dieta w ciąży + jadłospis na II i III trymestr
Artykuł
jadlospis-dla-kobiet-w-ciazy

Zdrowa dieta w ciąży + jadłospis na II i III trymestr

Zastanawiasz się, co jeść, a czego unikać w diecie, aby zapewnić zdrowie rozwijającemu się maluszkowi i sobie?

3 min. czytania

View details Wszystko o USG w ciąży – czy jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?
Artykuł
USG w ciąży

Wszystko o USG w ciąży – czy jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?

USG to jedno z najważniejszych badań, które należy wykonać w ciąży. Warto się dowiedzieć, kiedy należy je robić, jak często oraz jaki ma ono wpływ na Twój organizm.

6 min. czytania

View details Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy
Artykuł
9 month

Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy

Jesteś w ciąży? Gratulacje! Ciąża to szczególny czas dla Ciebie i rozwijającego się w Tobie życia. Poznaj przebieg i etapy ciąży miesiąc po miesiącu.

4 min. czytania

View details Rola kwasu DHA w diecie przyszłej mamy
Artykuł
Rola kwasu DHA w diecie kobiet w ciąży

Rola kwasu DHA w diecie przyszłej mamy

DHA, kwas tłuszczowy należący do rodziny omega-3, to bardzo ważny składnik diety kobiet w ciąży. Jest odpowiedzialny np. za prawidłowy rozwój mózgu dziecka. Kwas DHA można znaleźć m.in.

3 min. czytania

View details Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista
Artykuł
Kobieta w ciąży podczas wizyty u ginekologa

Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista

Jesteś ciekawa, jak przebiega wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży? O co możesz zapytać lekarza i czy w jakiś sposób powinnaś przygotować się do badania?

3 min. czytania

View details Prawidłowa waga i BMI w ciąży
Artykuł
bmi

Prawidłowa waga i BMI w ciąży

Utrzymywanie prawidłowej wagi w ciąży jest ważne ze względu na zdrowie mamy i dziecka. Dowiedz się, ile najlepiej przytyć w ciąży w zależności od wagi wyjściowej.

6 min. czytania

View details USG połówkowe – dlaczego takie ważne?
Artykuł
USG połówkowe

USG połówkowe – dlaczego takie ważne?

USG połówkowe wykonuje się u kobiet w II trymestrze ciąży, najlepiej

4 min. czytania

View details Obawy w I trymestrze ciąży. Checklista
Artykuł
Objawy w I trymestrze ciąży

Obawy w I trymestrze ciąży. Checklista

Niedawno dowiedzieliście się, że będziecie rodzicami!

3 min. czytania

View details Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?
Artykuł
Stres w ciąży i gdy starasz się o dziecko

Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?

Problemy z zajściem w ciążę to dla wielu par w dużej mierze skutek stresu.

5 min. czytania

View details Ćwiczenia 30 minut dziennie – dla zdrowia mamy i dziecka!
Artykuł
Aktywność fizyczna w ciąży – kobieta siedząca w pozycji relaksacyjnej

Ćwiczenia 30 minut dziennie – dla zdrowia mamy i dziecka!

Czy to prawda, że aktywność fizyczna w ciąży jest niewskazana i kobiety powinny w tym czasie odpoczywać i unikać wysiłku? Nic bardziej mylnego!

4 min. czytania

View details Ciąża po 40. roku życia. Kiedy zostać mamą?
Artykuł
mama-przytulająca-niemowlę

Ciąża po 40. roku życia. Kiedy zostać mamą?

Wiek, w którym kobiety decydują się na macierzyństwo, jest bardzo różny. Pierwsza ciąża po 40. już nie szokuje, więc kiedy najlepiej zostać mamą?

5 min. czytania

View details Trening mięśni Kegla w ciąży
Artykuł
Ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży

Trening mięśni Kegla w ciąży

Mięśnie Kegla są dla kobiet szczególnie ważne. Otaczają one pochwę, odbytnicę i cewkę moczową, podtrzymują też od dołu narządy jamy brzusznej.

4 min. czytania