Poród w wodzie

Poród w wodzie

Ciąża
Artykuł
Lip 23, 2024
4 min.

Porody w wodzie stają się coraz bardziej popularne. Ciepła woda może pomóc się zrelaksować i nieco złagodzić bóle porodowe. Przyszła mama może zdecydować się na taki poród i przebywać w wodzie w jego 1. fazie lub aż do rozwiązania. Przedstawiamy zalety tzw. immersji wodnej oraz podpowiadamy, jakie są przeciwwskazania do porodu w wodzie. 

Woda jest środowiskiem znanym maluszkowi. Już w brzuchu mamy przebywa on w otoczeniu wód płodowych, które umożliwiają jego prawidłowy rozwój i pełnią ochronną rolę przed bodźcami z zewnątrz. Zapewniają maluszkowi także stałą temperaturę. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, rodząca może wybrać, czy chce urodzić na łóżku położniczym, czy jednak woli relaksować się w basenie lub wannie z ciepłą wodą.

Poród w wodzie – na czym polega?

Immersja wodna to określenie dla porodu w wodzie. Oznacza to, że przyszła mama chce urodzić maluszka w specjalnej wannie do porodu w szpitalu lub decyduje się na poród domowy w wodzie, do którego potrzebny będzie specjalny basen porodowy. Jak wygląda poród w wodzie? Ciężarna może wejść do wanny lub basenu porodowego w każdym momencie porodu i przebywać w wodzie tak długo, jak zechce. Jej ciało powinno być zanurzone w wodzie na głębokość około 50-60 cm. Woda powinna mieć temperaturę 36-37°C. W 1. fazie przyszła mama zazwyczaj musi kilkakrotnie wchodzić do wanny lub basenu. Kiedy z niego wychodzi, wymieniana jest woda, do której trafiają wody płodowe, krew oraz śluz.

Ważne

Jeżeli przyszła mama decyduje się na poród w domu, można wypożyczyć specjalny basen porodowy z całą aparaturą potrzebną do wymiany wody i jej podgrzewania. Należy pamiętać, że basen przed użyciem trzeba dokładnie zdezynfekować i postawić go na specjalnej folii, która gwarantuje ochronę bakteriologiczną.

W pomieszczeniu musi być ciepło, aby rodząca nie zmarzła i czuła się komfortowo oraz przyjemnie, gdy zanurzy się w wodzie. Warto, aby miała w wannie lub w basenie dużo miejsca, by móc przybierać różne pozycje. Istotne jest także stabilne, wysokie podparcie, aby ciało mamy mogło bez przeszkód oprzeć się o rant i odpocząć między skurczami. Wanny w szpitalach często mają specjalne podpory na nogi czy uchwyty na ręce. Mają także różne wymiary i kształty.

 

zdj1 16

 

Zalety porodu w wodzie

Rodząca w wodzie może rozluźnić mięśnie i złagodzić napięcie nerwowo-mięśniowe, co pomaga przetrwać ból porodowy. Dlatego kobiety decydujące się na taką metodę porodu rzadziej korzystają z leków przeciwbólowych czy analgezji. Ciepła woda powoduje, że kobiecie łatwiej się poruszać, zmieniać pozycje i oszczędzać energię. Przebywanie w wodzie i stan odprężenia wpływają korzystnie na rozwieranie szyjki macicy, a także na tkanki krocza. W wypadku porodów do wody stwierdza się mniejszy odsetek urazów i nacięć krocza.

Spokojna i zrelaksowana w trakcie porodu ciężarna to także spokojny maluszek. Dziecko, które przychodzi na świat do wody, prosto ze środowiska wodnego w jamie macicy trafia do podobnego środowiska. Szok porodowy jest złagodzony – dziecko jest stymulowane nieco mniejszą ilością bodźców niż podczas porodu np. na fotelu położniczym. Dla noworodka światło oraz dźwięki są pod wodą stłumione, a dotyk nieco delikatniejszy. Maluszek może po narodzinach jeszcze około minutę pozostać pod wodą. Nie zachłyśnie się nią, ponieważ pierwszy oddech weźmie dopiero po wynurzeniu. Inicjują go zazwyczaj: zimno, światło, hałas i wzrost stężenia dwutlenku węgla po zaciśnięciu pępowiny. Mama i dziecko mogą razem przebywać w wodzie również w 3. fazie porodu, czyli w trakcie rodzenia łożyska.

 

zdj1 61

 

Przeciwwskazania do porodu w wodzie

Aby ciężarna była zaklasyfikowana do porodu w wodzie, przebieg ciąży i porodu musi być fizjologiczny, a ciąża donoszona (po 37. tygodniu). Kobieta powinna mieć też prawidłowe wyniki badań (HIV, HCV, HBS, WR, badanie moczu z ostatniego miesiąca oraz posiew z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących).

Niestety nie każda przyszła mama może pozwolić sobie na poród w wodzie. Istnieje szereg medycznych przeciwwskazań, które wykluczają taką możliwość, np. nieprawidłowy przebieg ciąży, wszelkie patologie położnicze, jak wcześniactwo, wady płodu, nieprawidłowe położenie, zaburzenia tętna płodu, krwawienie z dróg rodnych. Dodatkowo przeciwwskazaniem do przebywania w wodzie są:

  • gorączka u mamy powyżej 38°C,
  • choroby układu krążenia u mamy, w tym nadciśnienie lub obniżone ciśnienie tętnicze,
  • zakażenia skóry, dróg rodnych lub uogólnione infekcje (HIV, HCV, HBV),
  • zapalenie błon płodowych,
  • zakrzepica miednicy mniejszej,
  • odpływanie gęstego, zielonego płynu owodniowego.

W Polsce coraz więcej szpitali oferuje pacjentkom możliwość rodzenia w wodzie. Warto sprawdzić, czy wybrany przez przyszłych rodziców szpital ma taką opcję. Ciężarna w swoim planie porodu powinna także zaznaczyć, że chciałaby, aby jej poród odbył się w wodzie.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

 

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details 24. tydzień ciąży
Artykuł
Badania w 24 tygodniu ciąży

24. tydzień ciąży

24. tydzień ciąży to początek 6. miesiąca. To czas, kiedy lekarz może przeprowadzić kontrolny pomiar poziomu glukozy we krwi – niezbędny w diagnostyce cukrzycy ciążowej.

5 min. czytania

View details Częste oddawanie moczu w ciąży
Artykuł
Częste oddawanie moczu w ciąży

Częste oddawanie moczu w ciąży

Zwiększone parcie na pęcherz to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów ciąży.

4 min. czytania

View details Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista
Artykuł
Kobieta w ciąży podczas wizyty u ginekologa

Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista

Jesteś ciekawa, jak przebiega wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży? O co możesz zapytać lekarza i czy w jakiś sposób powinnaś przygotować się do badania?

3 min. czytania

View details Co warto wiedzieć przed planowanym cesarskim cięciem?
Artykuł
Cesarskie ciecie - co warto wiedzieć?

Co warto wiedzieć przed planowanym cesarskim cięciem?

Nawet książkowo przebiegająca ciąża może skończyć się cesarskim cięciem. Niezależnie do tego, czy lekarz zdecyduje o CC na długo przed terminem, czy dopiero na porodówce – nie musisz się bać.

6 min. czytania

View details 30. tydzień ciąży
Artykuł
30 tydzień ciąży – kobieta w ciąży w pracy

30. tydzień ciąży

Od 30. tygodnia ciąży coraz częściej będziesz myśleć o porodzie. Twój maluszek, który cały czas dojrzewa, również będzie się powoli przygotowywał do tego wydarzenia i zmieniał ułożenie.

6 min. czytania

View details Biust w ciąży – jak zmienia się jego kształt i wygląd?
Artykuł
biust w ciąży

Biust w ciąży – jak zmienia się jego kształt i wygląd?

Ból piersi i tkliwość sutków często należą do pierwszych objawów ciąży. To początek różnych zmian, którym w tym okresie będzie poddawany Twój biust.

5 min. czytania

View details Zakażenia bakteryjne i grzybicze w ciąży – jak sobie z nimi radzić?
Artykuł
Infekcje intymne w ciąży

Zakażenia bakteryjne i grzybicze w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Infekcje intymne mogą przytrafić się każdej kobiecie w ciąży.

4 min. czytania

View details Na jakie znieczulenia mogę liczyć podczas cesarskiego cięcia?
Artykuł
Znieczulenie przy cesarce – anestezjolog podaje pacjentce zastrzyk dolędźwiowy

Na jakie znieczulenia mogę liczyć podczas cesarskiego cięcia?

Cesarskie cięcie to operacja, którą przeprowadza się w znieczuleniu.

5 min. czytania

View details 5. tydzień ciąży
Artykuł
5. tydzień ciąży

5. tydzień ciąży

5. tydzień to moment, w którym większość kobiet jest już pewna swojej ciąży. Pierwszym sygnałem jest brak spodziewanej miesiączki.

7 min. czytania

View details Rola kwasu DHA w diecie przyszłej mamy
Artykuł
Rola kwasu DHA w diecie kobiet w ciąży

Rola kwasu DHA w diecie przyszłej mamy

DHA, kwas tłuszczowy należący do rodziny omega-3, to bardzo ważny składnik diety kobiet w ciąży. Jest odpowiedzialny np. za prawidłowy rozwój mózgu dziecka. Kwas DHA można znaleźć m.in.

3 min. czytania

View details Skurcze łydek w ciąży
Artykuł
Skurcze łydek w ciąży

Skurcze łydek w ciąży

Skurcze łydek w ciąży to bardzo często występująca dolegliwość. W trzecim trymestrze mogą się pojawiać nawet co noc. Zazwyczaj skurcze nóg są bardzo uciążliwe i towarzyszy im silny ból.

4 min. czytania

View details Naturalne metody łagodzące ból podczas porodu
Artykuł
Naturalne metody łagodzące ból podczas porodu

Naturalne metody łagodzące ból podczas porodu

W miarę jak zbliża się termin porodu, wiele kobiet coraz bardziej obawia się czekających je dolegliwości.

4 min. czytania

View details Ciąża po 40. roku życia. Kiedy zostać mamą?
Artykuł
mama-przytulająca-niemowlę

Ciąża po 40. roku życia. Kiedy zostać mamą?

Wiek, w którym kobiety decydują się na macierzyństwo, jest bardzo różny. Pierwsza ciąża po 40. już nie szokuje, więc kiedy najlepiej zostać mamą?

5 min. czytania

View details 28. tydzień ciąży
Artykuł
Badanie krwi w 28 tygodniu ciąży

28. tydzień ciąży

28. tydzień ciąży to początek siódmego miesiąca. Tym samym rozpoczynasz ostatni, trzeci trymestr.

5 min. czytania

View details Jak spać w ciąży?
Artykuł
Śpiąca kobieta w ciąży

Jak spać w ciąży?

Spanie w ciąży może być dla przyszłej mamy wyzwaniem. Ciężarna często jest zmęczona i potrzebuje regenerującego snu, aby odpocząć. Na którym boku spać w ciąży?

5 min. czytania

View details Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?
Artykuł
Noworodek po porodzie

Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?

Od ułożenia i położenia płodu w brzuchu mamy zależy to, w jaki sposób dziecko przyjdzie na świat – czy będzie to poród siłami natury czy też poprzez cesarskie cięcie.

6 min. czytania

View details Cukrzyca ciążowa – jak jeszcze przed poczęciem chronić dziecko przed jej skutkami?
Artykuł
Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa – jak jeszcze przed poczęciem chronić dziecko przed jej skutkami?

Cukrzyca ciążowa to dość często spotykany problem. Już planując ciążę możesz jednak spróbować zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. Skorzystaj z naszych cennych wskazówek!

2 min. czytania

View details 1. tydzień ciąży
Artykuł
kobieta spodziewająca się dziecka

1. tydzień ciąży

Z medycznego punktu widzenia ciąża zaczyna się na początku cyklu, a więc dwa tygodnie przed zapłodnieniem.

4 min. czytania

View details 38. tydzień ciąży
Artykuł
Kobieta w 38 tygodniu ciąży

38. tydzień ciąży

38. tydzień to 9. miesiąc wszystko wskazuje na to, że narodziny dziecka mogą nastąpić tak naprawdę w każdej chwili. Po wielu miesiącach ciąży z pewnością wyczekujesz tego momentu.

4 min. czytania