27. tydzień ciąży
W 27. tygodniu kończysz szósty miesiąc ciąży. Twoja masa ciała stale rośnie, co między innymi może wpływać na większe zmęczenie. Choć liczba ruchów dziecka zmniejszyła się w porównaniu z minionymi tygodniami, cały czas trwa jego intensywny rozwój.
Od 27. tygodnia dziecko szybciej przybiera na wadze, a jego poszczególne narządy wewnętrzne dojrzewają. Coraz sprawniej działają także wszystkie układy, a wśród nich układ krwionośny, oddechowy, pokarmowy i nerwowy. Dzięki temu dziecko po porodzie będzie mogło samodzielnie funkcjonować.
Rozwój dziecka – 27. tydzień ciąży
W 27. tygodniu ciąży Twoje dziecko dalej rośnie.
Rozwija się u niego tkanka podskórna, dzięki czemu buzia dziecka nabiera okrągłych kształtów. Wyglądem coraz bardziej przypomina noworodka. Przyrost masy wiąże się z dużym spożyciem płynu owodniowego. Maleństwo pije już około pół litra płynu dziennie!
Otwarte od minionego tygodnia powieki dziecka skrywają błękitne tęczówki. W tym czasie ostatecznie wykształca się siatkówka oka, a gałki oczne wciąż nieustannie się poruszają. Pamiętaj, że dziecko reaguje na zmiany natężenia światła. Nie tylko stara się chronić dopiero co otwarte oczy przed jasnością, ale również niepokoi je nagła zmiana w otoczeniu – z tego powodu serce maluszka może bić szybciej. Jeśli tylko poczujesz jego niepokój, mów do niego. Twój głos, który dziecko słyszy już od 17. tygodnia, może przynieść mu ukojenie.
Dziecko w 27. tygodniu ciąży mierzy 36,6 cm i waży 875 g.
Brzuch w 27. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?
Pod koniec drugiego trymestru ciąży możesz nie mieć już tyle siły i energii, co w minionych miesiącach. Ostatnie tygodnie ciąży to zwykle trochę gorsze samopoczucie. U niektórych kobiet pojawiają się również obawy związane z porodem. Nie martw się – Twoje ciało wciąż przygotowuje się do ważnego momentu, jakim jest rozwiązanie.
Twój brzuch rośnie teraz w tempie około 1 cm na tydzień, a masa ciała w tym czasie zwiększa się średnio o pół kilograma, co bezpośrednio jest związane ze wzrostem dziecka. Co ciekawe, szybciej przybierają na wadze zwykle te kobiety, które przed ciążą były szczupłe. Jeśli chcesz szybko wrócić do formy po ciąży, koniecznie powinnaś teraz pilnować prawidłowej masy ciała. Absolutnie nie należy jednak w tym czasie stosować żadnych diet odchudzających! Musisz po prostu jeść regularnie, spożywać zróżnicowane produkty, dostarczając sobie i dziecku niezbędnych składników odżywczych oraz dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.
Ważne
Przyrost masy ciała w ciąży zależny jest od tego, ile ważyłaś wcześniej.
- Jeśli przed ciążą byłaś szczupła i Twoje BMI było niskie (poniżej 19), możesz spodziewać się, że przybędzie Ci ok. 13-16 kilogramów
- Przy prawidłowym BMI przed ciążą – pomiędzy 19 a 26 – możesz przybrać w granicach 11-13 kilogramów
- Jeśli przed ciążą miałaś nadwagę i Twoje BMI wynosiło powyżej 26, powinnaś zwiększyć masę ciała o maksymalnie ok. 10-11 kilogramów
27. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?
Zmienia się nie tylko Twój brzuch, ale również piersi. Około 27. tygodnia ciąży ciemna otoczka sutków może się rozrosnąć. Widoczna, wtórna obwódka może sięgać nawet do połowy piersi. Ten stan potencjalnie utrzyma się jeszcze przez rok po porodzie. Co jeszcze może wzbudzić Twój niepokój w tym czasie?
Hemoroidy – zmiany w Twoim organizmie i częste zaparcia mogą spowodować pojawienie się wokół odbytu guzków krwawniczych, czyli tzw. hemoroidów. To niestety powszechna dolegliwość kobiet w ciąży. Jej pierwszym objawem jest świąd i pieczenie w okolicach odbytu, a w dalszych stadiach choroby pojawia się także ból i krwawienia. Zmiany rozwijają się, gdy naczynia żylne w tej okolicy rozciągają się pod wpływem znajdującej się w nich nadmiernej ilości krwi. Spowodowane jest to uciskiem powiększonej macicy na żyły miednicy, co utrudnia swobodny przepływ krwi. Tak zmienione naczynia mogą stać się źródłem stanu zapalnego, który wymaga leczenia.
Skonsultuj się z lekarzem, który przepisze Ci właściwe leki np. czopki lub maść do miejscowego stosowania, a także zaleci odpowiednią dietę. Jeśli masz problem z hemoroidami, powinnaś jeść produkty bogate w błonnik m.in. warzywa, owoce i produkty zbożowe pełnoziarniste. Wszystko po to, aby poprawić pracę jelit i zapobiegać zaparciom. Pomocne mogą być także nasiadówki ziołowe z rumianku i kory dębu, a przede wszystkim ruch! Mięśnie nóg działają jak naturalna pompa. Kiedy się ruszasz, pomagają przepchnąć krew w górę Twojego ciała.
Skurcze łydek – ich powodem jest zaburzenie równowagi elektrolitowej. Utrzymanie prawidłowego poziomu jonów magnezu, wapnia i potasu w ciąży jest bardzo ważne dla rozwoju dziecka i Twojego dobrego samopoczucia.
Jeśli złapie Cię pojedynczy skurcz, wystarczy rozciągnąć stopę, odciągając palce w kierunku ciała. Jeśli skurcze pojawiają się często, możesz poprosić lekarza o przepisanie odpowiednich preparatów z mikroelementami. Stosuj dietę bogatą w magnez, wapń i potas. Pomocne może być także moczenie nóg w roztworze wody z solą (np. morską). Lecznicze kąpiele poprawiają krążenie, działają rozkurczająco, a także zmniejszają obrzęki i przekrwienie tkanek.
Ważne
W 27. tygodniu ruchy dziecka stają się mniej intensywne. Wszystko przez to, że ma ono coraz mniej miejsca, a także coraz częściej śpi. Wciąż jednak powinno się ruszać kilkanaście razy na dobę. Zwracaj uwagę na liczbę ruchów, a w razie wątpliwości udaj się na USG i skontroluj czynność serca dziecka.
27. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?
Zwiększ dzienną porcję jodu
Pod koniec szóstego miesiąca ciąży Twoja tarczyca znacznie zwiększa ilość produkowanych hormonów. Może ich być nawet o 50% więcej niż przed ciążą. Z tego powodu musisz spożywać około 250 mikrogramów jodu dziennie. Zwiększone zapotrzebowanie na ten składnik najlepiej równoważyć odpowiednią suplementacją. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na Twoje samopoczucie, ale również na inteligencję dziecka.
Przygotuj się do porodu
Już w 26. tygodniu ciąży zachęcaliśmy Cię do wyboru szkoły rodzenia. Oprócz zajęć z wykwalifikowanym personelem, zaplanuj także swój poród. Poznaj placówkę, w której chcesz rodzić i zastanów się nad wyborem indywidualnej położnej. Za jej fachową pomoc należy dodatkowo zapłacić, ale będziesz miała pewność, że w czasie porodu położna skupi się tylko na Tobie. To także dobry czas na czytanie książek o macierzyństwie. Wszystko po to, abyś nie martwiła się porodem, ani nową rolą w Twoim życiu – rolą mamy. Zapoznaj się też z obowiązującymi standardami opieki okołoporodowej.
Ważne
W 27. tygodniu ciąży Twoje zapotrzebowanie na kalorie jest wyższe od tego sprzed ciąży o ok. 360 kcal dziennie. Do jadłospisu powinnaś włączyć jeden, dodatkowy posiłek. Może to być np. owocowo-warzywne smoothie, kanapka z pełnoziarnistego chleba, porcja budyniu z kaszy jaglanej lub lekka sałatka owocowa.
27. tydzień ciąży – jakie badania?
Od 27. tygodnia powoli zacznie się zwiększać częstotliwość wizyt u lekarza. Pod koniec ciąży będziesz się spotykać z nim nawet co 2 tygodnie. Na razie wystarczy jedna wizyta w miesiącu, podczas której lekarz zleci przeprowadzenie takich badań jak:
- morfologia
- badanie ogólne moczu
- USG z oceną biometrii
- cytologia, o ile nie była wykonywana wcześniej
Konsultacja merytoryczna:
DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA
Specjalista położnictwa i ginekologii
II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP
Szpital Bielański w Warszawie
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.