stres

Stres w ciąży. jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?

Ciąża
Artykuł
Sty 27, 2025
5 min.

Problemy z zajściem w ciążę to dla wielu par w dużej mierze skutek stresu. W negatywny sposób odbija się on na funkcjonowaniu organizmu, w tym układu rozrodczego, powoduje także napięcia emocjonalne, które utrudniają bliskość z partnerem. Stres niekorzystny jest również dla kobiet, które już zaszły w ciążę. 
 

Współcześnie stres jest obecny w życiu każdego człowieka. Bywa on skutkiem nadmiaru zawodowych obowiązków, konieczności nadążenia za zmianami społecznymi i cywilizacyjnymi, szybkiego tempa życia, problemów w pracy czy w domu. Sprawdź, co powoduje stres i jak sobie z nim radzić, zanim jeszcze zaczniesz się starać o dziecko.  

Stres a zajście w ciążę

Wiele osób sądzi, że stres odbija się jedynie na samopoczuciu emocjonalnym. Badania naukowe dowiodły jednak, że długotrwały stres ma również negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Dotyczy to także tych jego części, które związane są z owulacją i płodnością, a stąd już prosta droga do problemów z zajściem w ciążę, a nawet niepłodności u kobiet i mężczyzn.

Ważne

Według badań TNS OBOP 10% osób pod wpływem stresu pali papierosy, 7% pije alkohol, kolejne 7% nadmiernie się objada1. Tymczasem palenie, spożywanie alkoholu oraz nadwaga również mogą negatywnie wpływać na płodność.

Prolaktyna a stres – jak stres wpływa na płodność kobiet?

Stres w negatywny sposób odbija się na płodności kobiet. W sytuacjach stresowych w ich organizmie wydziela się kortyzol, czyli tzw. hormon stresu. Wpływa on na przysadkę mózgową, która zwiększa produkcję prolaktyny. Kortyzol jest obecny w kobiecym organizmie głównie w  okresie laktacji i może utrudniać zapłodnienie.
Dodatkowo stres może prowadzić do zaburzeń cyklu miesiączkowego i owulacji, zagęszczać śluz, przez co plemnikom jest trudniej dotrzeć do komórki jajowej, a także obniżać stężenie progesteronu, koniecznego do zagnieżdżenia się w macicy już zapłodnionego jajeczka.
To tylko fizjologiczne skutki stresu. Nie można jednak zapominać, że nadmierne napięcie może również powodować emocjonalną niechęć do kontaktów intymnych z partnerem, a jeśli kochacie się rzadko, Wasze szanse na zajście w ciążę spadają.

Męski stres a płodność

Badania naukowe dowiodły, że długotrwały stres bardzo negatywnie wpływa także na płodność mężczyzny. W sytuacjach stresowych u panów również uwalniane są określone hormony. Wpływają one niekorzystnie na poziom testosteronu, związku w dużej mierze odpowiedzialnego za płodność, a także jakość samego nasienia. Naukowcy potwierdzili, że u mężczyzn, którzy stresują się np. w pracy, spermy jest mniej i jest ona gorszej jakości. Ich plemniki są także mniej żywotne i mniej ruchliwe.

Zestresowany mężczyzna

U panów, podobnie jak u kobiet, stres negatywnie wpływa na emocje. Mogą oni odczuwać mniejszy popęd seksualny, pojawiają się u nich problemy z erekcją czy brak satysfakcji z seksu. Obawiają się zbliżeń i tego, że nie zadowalają partnerki, unikają seksu i… koło się zamyka.

Ważne

Stresu nie da się wyeliminować, ale można sobie z nim radzić! Zapewnijcie sobie czas na relaks i odpoczynek, starajcie się oddzielać życie zawodowe od prywatnego. Pomocna jest regularna aktywność fizyczna i prawidłowa dieta, bogata m.in. w witaminy z grupy B oraz magnez.

Stres w I trymestrze ciąży – niekorzystny dla mamy i dziecka

Stres może nie tylko negatywnie wpływać na Waszą płodność, ale również być niekorzystny dla Ciebie i dziecka, kiedy już zajdziesz w ciążę. Jeśli stres jest krótkotrwały i występuje od czasu do czasu, nie powinien być dla Was groźny. Jeśli jednak, np. z powodu obowiązków zawodowych, w I trymestrze ciąży towarzyszy Ci silny, długotrwały stres, jego skutki mogą być naprawdę poważne! Negatywne emocje w zbyt dużym nagromadzeniu nie służą Ci także na dalszych etapach ciąży. Stres w II i III trymestrze może również źle wpłynąć zarówno na Twój stan, jak i na Twoje dziecko. 

Czym może objawiać się nadmierny stres w ciąży? Bólami głowy, wzmożoną potliwością, szybszą akcją serca, czasami nawet nudnościami i wymiotami. Hormony stresu, w tym kortyzol czy katecholaminy, nie pozostają bez wpływu na rozwój dziecka. Obkurczają one naczynia krwionośne i sprawiają, że do łożyska może docierać mniej tlenu oraz substancji odżywczych. Istnieją doniesienia, że dzieci, których mamy w trakcie ciąży narażone były na długotrwały stres, miały niższą masę urodzeniową niż noworodki, które miały zapewniony spokój.

Stres w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Oczywiście ze stresem w ciąży możesz, a nawet musisz sobie radzić! Pomoże Ci w tym kilka wskazówek. Oto one!

Wypoczywaj tyle, ile potrzebujesz Jeśli jesteś poddenerwowana, dobrze zrobi Ci krótka drzemka. Jeśli nie ma takiej możliwości, spróbuj chociaż usiąść na chwilę, głęboko pooddychać i uspokoić nerwy.

Pamiętaj o prawidłowej diecie Powinna być bogata we wszystkie niezbędne witaminy i mikroelementy. Jedz regularnie, najlepiej 4-5 niewielkich posiłków w ciągu dnia.

Pij odpowiednie ilości wody W ciągu dnia powinnaś przyjmować minimum 2 litry płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Jeśli jest gorąco – odpowiednio więcej.

Sięgnij po melisę w ciąży Ukoi ona Twoje nerwy, może też np. złagodzić mdłości. Zadbaj jednak o to, by nie nadużywać tego napoju. Najlepiej skonsultuj się z lekarzem, w jakich ilościach możesz pić melisę w ciąży. 

Zadbaj o regularną aktywność fizyczną Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, spaceruj, ćwicz jogę, wybierz się na basen. Nie ma lepszej metody na skołatane nerwy niż ruch!

Rób to, co sprawia Ci przyjemność Posłuchaj ulubionej muzyki, weź ciepły, odprężający prysznic, włącz lekki, zabawny film. Znajdź codziennie czas na swoje drobne przyjemności!

Słuchanie muzyki

Pamiętaj, że stres nie służy Ci ani podczas starań o dziecko, ani już podczas ciąży. Dlatego dla swojego dobra i zdrowia Twojego dziecka postaraj się, aby nie towarzyszył Ci na co dzień.

1"Jak Polacy dbają o serce" – raport TNS OBOP wykonany na w dniach 16-19 czerwca 2011 r. na reprezentatywnej grupie 1000 osób w wieku co najmniej 18 lat.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

question mark

Pytania i odpowiedzi

  1. Jak stres wpływa na ciążę i płód?

    Długotrwały, nadmierny stres w ciąży może powodować u kobiety bóle głowy, nudności, a nawet wymioty. Bywa, że wywołuje też szybszą akcję serca. W organizmie kobiety pojawiają się zwiększone ilości kortyzolu czy katecholaminy, co wpływa także na płód. Stres w ciąży sprawia, że do łożyska może dotrzeć mniej tlenu oraz substancji odżywczych – co oddziałuje na rozwój dziecka. 

     

  2. Jak uspokoić nerwy w ciąży?

    Aby wyciszyć emocje i zapanować nad nerwami w ciąży, kobieta powinna spróbować zapewnić sobie dużo odpoczynku. Dobrze jest dbać o dietę zawierającą odpowiednie wartości odżywcze, a także pić dużo wody. Na nerwy w ciąży można też sięgnąć po melisę. Ponadto warto „zaopiekować się sobą” – starać się zapewniać sobie jak najwięcej miłych chwil i pozytywnych wrażeń. 

     

  3. Jak wpływa stres na kobietę w ciąży?

    Przez stres kobieta w ciąży staje się poddenerwowana i niespokojna – a te emocje są odbierane także przez płód. Gdy dzieje się tak często i długo, może to oddziaływać zarówno na zdrowie przyszłej mamy, jak i na rozwój maluszka. 

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Jak liczyć ruchy dziecka?
Artykuł
Jak liczyć ruchy dziecka

Jak liczyć ruchy dziecka?

Liczenie ruchów dziecka to metoda, która pomoże Ci monitorować, czy z Twoim maluszkiem wszystko jest w porządku. Prowadzenie dziennika ruchów maleństwa ułatwia specjalna karta obserwacji płodu.

4 min. czytania

View details Aktywność fizyczna w ciąży
Artykuł
Aktywność fizyczna w ciąży

Aktywność fizyczna w ciąży

Nie ma żadnych wątpliwości: aktywność fizyczna w ciąży, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań medycznych, ma pozytywny wpływ na Twoje zdrowie, rozwój dziecka, a nawet przebieg porodu.

4 min. czytania

View details Pracodawco, jestem w ciąży!
Artykuł
Praca w ciąży

Pracodawco, jestem w ciąży!

Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych i dobrze się czujesz, w ciąży nadal możesz chodzić do pracy. Pamiętaj jednak, że w tym okresie przysługują Ci pewne szczególne prawa. Jakie?

5 min. czytania

View details Dieta w III trymestrze ciąży
Artykuł
Dieta w III trymestrze ciąży

Dieta w III trymestrze ciąży

W III trymestrze ciąży Twoje dziecko bardzo intensywnie się rozwija.

5 min. czytania

View details Trening mięśni Kegla w ciąży
Artykuł
Ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży

Trening mięśni Kegla w ciąży

Mięśnie Kegla są dla kobiet szczególnie ważne. Otaczają one pochwę, odbytnicę i cewkę moczową, podtrzymują też od dołu narządy jamy brzusznej.

4 min. czytania

View details Nadmierne pocenie się w ciąży
Artykuł
Nadmierne pocenie się w ciąży

Nadmierne pocenie się w ciąży

Nadmierne pocenie się w ciąży może u niektórych kobiet budzić obawy lub zawstydzenie.

4 min. czytania

View details Prawidłowa waga i BMI w ciąży
Artykuł
bmi

Prawidłowa waga i BMI w ciąży

Utrzymywanie prawidłowej wagi w ciąży jest ważne ze względu na zdrowie mamy i dziecka. Dowiedz się, ile najlepiej przytyć w ciąży w zależności od wagi wyjściowej.

6 min. czytania

View details Nadciśnienie tętnicze w ciąży
Artykuł
Nadciśnienie w ciąży

Nadciśnienie tętnicze w ciąży

Nadciśnienie w ciąży to problem, który powinien być monitorowany przez lekarza.

5 min. czytania

View details Niedoczynność tarczycy w ciąży
Artykuł
niedoczynność tarczycy w ciąży

Niedoczynność tarczycy w ciąży

Niedoczynność tarczycy to choroba, w przebiegu której gruczoł ten produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu.

4 min. czytania

View details Częste oddawanie moczu w ciąży
Artykuł
Częste oddawanie moczu w ciąży

Częste oddawanie moczu w ciąży

Zwiększone parcie na pęcherz to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów ciąży.

4 min. czytania

View details Poród rodzinny – wady i zalety
Artykuł
Poród rodzinny – tata przy porodzie

Poród rodzinny – wady i zalety

Wielu przyszłych rodziców rozważa kwestię obecności ojca przy porodzie. Kobiety często pragną wspólnego przeżywania narodzin, ale obawiają się reakcji partnera.

5 min. czytania

View details Jak przygotować się do porodu?
Artykuł
Jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

Poród to zwieńczenie dziewięciu miesięcy oczekiwań na dziecko. Dla wielu kobiet jest to jeden z najważniejszych momentów w życiu.

4 min. czytania

View details Szkoła rodzenia – jak ją wybrać?
Artykuł
Jak wybrać szkołę rodzenia

Szkoła rodzenia – jak ją wybrać?

Dowiedziałaś się, że niedługo będziesz mamą? Zacznij przygotowywać się do porodu oraz nowej roli w swoim życiu. Zapisz się do szkoły rodzenia! Podpowiemy Ci, jak znaleźć tę najlepszą.

4 min. czytania

View details Jak przygotować ciało do porodu?
Artykuł
Jak przygotować ciało do porodu?

Jak przygotować ciało do porodu?

Do porodu zostało już tylko kilka dni? Przygotowałaś pokój dla dziecka, spakowałaś walizkę z wyprawką do szpitala, masz zebrane w jednej teczce wyniki badań? Powinnaś jeszcze zadbać o swoje ciało.

6 min. czytania

View details Poród przedwczesny i jego objawy
Artykuł
Poród przedwczesny

Poród przedwczesny i jego objawy

Poród przedwczesny to sytuacja, w której zakończenie ciąży następuje przed ukończeniem 37. tygodnia. W połowie przypadków pojawia się samoistnie – i może się zdarzyć z bardzo różnych przyczyn.

3 min. czytania

View details Odporność dziecka w brzuchu mamy
Artykuł
Odporność dziecka w brzuchu mamy

Odporność dziecka w brzuchu mamy

Rozwój układu immunologicznego dziecka rozpoczyna się już w okresie życia płodowego. Kształtowanie się odporności maluszka będzie trwało jednak aż do 12. roku życia.

6 min. czytania

View details Małowodzie i wielowodzie w ciąży
Artykuł
Małowodzie i wielowodzie w ciąży

Małowodzie i wielowodzie w ciąży

Zmiany objętości płynu owodniowego pozwalają lekarzowi określić podczas badania USG stan rozwijającego się w brzuchu mamy maluszka.

5 min. czytania

View details Kiedy można poznać płeć dziecka?
Artykuł
Kiedy można poznać płeć dziecka

Kiedy można poznać płeć dziecka?

Pytania o przewidywaną płeć dziecka przyszli rodzice często kwitują stwierdzeniem: „Wszystko jedno, byleby było zdrowe”.

4 min. czytania

View details Jaką wodę pić w ciąży i jak często?
Artykuł
Kobieta w ciąży z butelką wody i jabłkiem

Jaką wodę pić w ciąży i jak często?

Odpowiednia dieta jest szczególnie ważna w okresie ciąży i karmienia piersią, kiedy dbasz już nie tylko o siebie, lecz także o rozwój swojego maleństwa.

5 min. czytania