Połóg

Połóg – sprawdź, jak przetrwać trudny czas po porodzie

Ciąża
Artykuł
Sty 15, 2024
1 min.

Połóg to czas, kiedy Twój organizm dochodzi do siebie po olbrzymim fizycznym oraz emocjonalnym wysiłku, jakim był poród. W tym czasie powinnaś nadal bardzo o siebie dbać, by jak najszybciej wrócić do dobrej formy – sprawdzamy, jak można radzić sobie z typowymi dolegliwościami połogowymi. 

Ile trwa połóg po porodzie? Przyjęło się, że jest to okres 6 tygodni po porodzie naturalnym oraz 4 tygodni po cesarskim cięciu. Połóg nazywany bywa także czwartą fazą porodu. W tym czasie Twój organizm regeneruje się po zakończonej niedawno ciąży oraz rozwiązaniu. Połogowi może towarzyszyć wiele różnych objawów, czasem niekomfortowych i trudnych dla kobiety. Na szczęście są sposoby, by je złagodzić.

Odchody połogowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Odchody połogowe, nazywane również odchodami poporodowymi, to nic innego jak śluz, krew i resztki błon śluzowych z macicy, które w trakcie połogu są stopniowo usuwane z organizmu. Pojawiają się one bez względu na to, czy rodziłaś naturalnie czy ciąża została zakończona cesarskim cięciem.

Początkowo odchody połogowe są bardziej krwiste, czasami pojawiają się w nich skrzepy. Później wydzielina stopniowo przybiera konsystencję śluzu, staje się różowa, żółta i biała. Znika ona po około 5-6 tygodniach – proces oczyszczania się macicy przyspiesza ruch oraz karmienie piersią.

Ważne

Aby utrzymać higienę i komfort, w połogu stosuj bawełniane podpaski lub specjalne podkłady poporodowe. Zmieniaj je nawet co 2–3 godziny, za każdym razem podmywając się ciepłą wodą z delikatnym płynem do higieny intymnej. Stosowanie tamponów na razie nie jest dla Ciebie wskazane.

Jak długo boli krocze po porodzie?

Najtrudniejszy pod względem fizycznym może być dla Ciebie czas około dwóch pierwszych tygodni po porodzie. Wówczas będziesz jeszcze obolała, przede wszystkim w okolicach intymnych, które były wyjątkowo eksploatowane podczas porodu. Możesz czuć ból w trakcie oddawania moczu, chodzenia, a nawet siedzenia.

Jak sobie z tym radzić? Podmywaj się kilka razy dziennie wodą oraz delikatnym płynem do higieny intymnej. Jeśli możesz, co jakiś czas połóż się bez bielizny pod lekkim kocem, zabezpiecz łóżko podkładem i ugnij nogi w kolanach, pozwalając, by do okolic krocza dostawało się powietrze. Jeśli miałaś nacinane krocze, staraj się odpoczywać w pozycji półleżącej. Możesz również robić w okolicach intymnych zimne okłady – uważaj tylko, by nie odmrozić skóry.

Ważne

Jeżeli po około tygodniu ból w okolicach krocza nie zmniejsza się, nadal odczuwasz szczypanie przy oddawaniu moczu, a w okolicach szwów po nacięciu pojawił się obrzęk, zgłoś się do lekarza.

Kobieta w połogu – wypróżnianie

W pierwszych dniach po porodzie możesz mieć problemy z oddawaniem stolca. Twoje mięśnie miednicy są bardzo rozciągnięte, krocze – obolałe, być może masz również szwy po jego nacięciu. Sprawia to, że oddawanie kału bywa bardzo bolesne, więc instynktownie je powstrzymujesz. Wszystko to może prowadzić do przewlekłych zaparć oraz powstawania hemoroidów.

 

wypróżnianie w połogu

 

Jak sobie z tym radzić? Staraj się wypróżnić już w drugiej, trzeciej dobie po porodzie, ostrożnie napinając wszystkie niezbędne do tego mięśnie. Jeśli nie jest to wykonalne, możesz po konsultacji z lekarzem zastosować czopki glicerynowe, które pobudzają uczucie parcia na odbyt i ułatwiają przesuwanie mas kałowych. Czasami konieczne bywa jednak zastosowanie doodbytnicze lub doustne lekkich środków przeczyszczających.

Dieta w połogu

W szybkim dojściu do siebie z pewnością pomoże Ci odpowiednie odżywanie. Twój organizm jest osłabiony, być może cierpisz na zaparcia, masz wahania nastrojów – musisz zdrowo jeść, by jak najszybciej wrócić do formy. Nie obawiaj się, że któreś produkty spożywcze mogą zaszkodzić dziecku – Twój pokarm nie jest produkowany w żołądku czy jelitach.

 

dieta w połogu

 

Dieta w połogu powinna uwzględniać produkty pełnoziarniste, m.in. pieczywo, kasze czy makarony, które są świetnym źródłem węglowodanów złożonych. W chudym mięsie, np. wieprzowym czy wołowym znajdziesz żelazo, w rybach – nienasycone kwasy tłuszczowe, w mleku i jego przetworach – wapń. Nie zapominaj o warzywach i owocach, będących źródłem witamin i mikroelementów. Musisz również dużo pić – około 2,5-3 litrów płynów dziennie.

Pamiętaj, że w okresie połogu nie musisz, a nawet nie powinnaś robić wszystkiego sama – w opiece nad dzieckiem czy codziennych domowych pracach na pewno pomoże Ci partner, mama czy przyjaciółka. Jeśli niepokoi Cię coś związanego z Twoim zdrowiem, zawsze możesz skonsultować się ze swoją położną lub lekarzem.

question mark  Pytania i odpowiedzi

1. Ile trwa połóg?

To, jak długo trwa połóg, zależy od sposobu, w jaki kobieta rodziła dziecko. Uznaje się, że po porodzie naturalnym połóg trwa 6 tygodni. Jeżeli zaś dziecko przyszło na świat w wyniku cesarskiego cięcia, czas połogu wynosi 4 tygodnie.

2. Co to jest połóg?

Mianem połogu określa się czas, w trakcie którego organizm kobiety podlega intensywnej regeneracji po ciąży i rozwiązaniu. Bywa czasem określany „czwartą fazą porodu”, ponieważ towarzyszy mu często sporo niekomfortowych lub bolesnych dla kobiety objawów.

3. Ile trwa połóg po cesarskim cięciu?

Przyjęło się, że połóg po cesarskim cięciu trwa 4 tygodnie. Jednak okres rekonwalescencji po tym rodzaju porodu może się znacznie wydłużyć – do około 8 tygodni, a nawet więcej, jeśli występują jakieś problemy z gojeniem się rany pooperacyjnej.

4. Ile trwa połóg po porodzie naturalnym?

Uznaje się, że połóg po porodzie naturalnym to okres mniej więcej 6 tygodni. W tym czasie organizm zwykle ulega regeneracji i ustępują nieprzyjemne objawy poporodowe, takie jak choćby odchody połogowe.

 

stwórz pamiątkową metryczkę
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Fazy porodu
Artykuł
Fazy porodu

Fazy porodu

Poród kończy okres ciążowy i dla każdej mamy jest bardzo ważnym przeżyciem. Choć kojarzy się z bólem i dużym wysiłkiem, po jego zakończeniu nareszcie można wziąć w ramiona wyczekiwane maleństwo.

8 min. czytania

View details 21. tydzień ciąży
Artykuł
21 tydzień ciąży - ruchy dziecka

21. tydzień ciąży

21. tydzień to początek drugiej połowy ciąży. Jest to już druga połowa 5. miesiąca, dlatego dobrze, abyś teraz uważnie obserwowała swój organizm i nieco zwolniła tempo życia.

5 min. czytania

View details Nadciśnienie tętnicze w ciąży
Artykuł
Nadciśnienie w ciąży

Nadciśnienie tętnicze w ciąży

Nadciśnienie w ciąży to problem, który powinien być monitorowany przez lekarza.

5 min. czytania

View details Jak przygotować ciało do porodu?
Artykuł
Jak przygotować ciało do porodu?

Jak przygotować ciało do porodu?

Do porodu zostało już tylko kilka dni? Przygotowałaś pokój dla dziecka, spakowałaś walizkę z wyprawką do szpitala, masz zebrane w jednej teczce wyniki badań? Powinnaś jeszcze zadbać o swoje ciało.

6 min. czytania

View details 2. trymestr ciąży
Artykuł
Kobieta w 2. trymestrze trzyma się za ciążowy brzuch

2. trymestr ciąży

Drugi trymestr przez wiele mam opisywany jest jako najprzyjemniejszy okres ciąży.

8 min. czytania

View details 4. tydzień ciąży
Artykuł
4 tydzień ciąży – czy to już czas na USG?

4. tydzień ciąży

Jeśli jeszcze nie podejrzewałaś u siebie ciąży, w czwartym tygodniu prawdopodobnie zaczniesz się domyślać, że wkrótce zostaniesz mamą.

5 min. czytania

View details Rozstępy – pielęgnacja skóry w ciąży
Artykuł
Rozstępy

Rozstępy – pielęgnacja skóry w ciąży

Statystyki nie pozostawiają złudzeń – z rozstępami boryka się nawet 90% kobiet w ciąży.

4 min. czytania

View details Poród w wodzie
Artykuł
Poród w wodzie

Poród w wodzie

Porody w wodzie stają się coraz bardziej popularne. Ciepła woda może pomóc się zrelaksować i nieco złagodzić bóle porodowe.

4 min. czytania

View details Szkoła rodzenia – jak ją wybrać?
Artykuł
Jak wybrać szkołę rodzenia

Szkoła rodzenia – jak ją wybrać?

Dowiedziałaś się, że niedługo będziesz mamą? Zacznij przygotowywać się do porodu oraz nowej roli w swoim życiu. Zapisz się do szkoły rodzenia! Podpowiemy Ci, jak znaleźć tę najlepszą.

4 min. czytania

View details Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy
Artykuł
9 month

Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy

Jesteś w ciąży? Gratulacje! Ciąża to szczególny czas dla Ciebie i rozwijającego się w Tobie życia. Poznaj przebieg i etapy ciąży miesiąc po miesiącu.

4 min. czytania

View details 39. tydzień ciąży
Artykuł
Kobieta w 39 tygodniu ciąży z małymi bucikami

39. tydzień ciąży

W 39. tygodniu ciąży z niecierpliwością oczekujesz na swojego maluszka, który lada moment przyjdzie na świat. Na tym etapie większość dzieci jest już w pozycji z główką zwróconą w dół.

5 min. czytania

View details Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG
Artykuł
Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Domyślasz się, że możesz być w ciąży? Choć test z apteki nie pokazał dwóch kresek, cały czas odczuwasz pierwsze symptomy ciążowe?

5 min. czytania

View details Dieta w ciąży – jak zmniejszyć ryzyko alergii u dziecka?
Artykuł
Kobieta w ciąży ze szklanką soku w kuchni

Dieta w ciąży – jak zmniejszyć ryzyko alergii u dziecka?

Nie wiesz, co jeść w ciąży? Martwisz się, że na ten czas musisz zrezygnować ze swoich ulubionych owoców czy jogurtów ze względu na potencjalną alergię dziecka? Niepotrzebnie!

2 min. czytania

View details 10. tydzień ciąży
Artykuł
Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch

10. tydzień ciąży

10. tydzień to 3 miesiąc ciąży – Twoje dziecko ma już ukształtowane nóżki i rączki. Coraz częściej nimi porusza, ale Ty jeszcze nie możesz tego poczuć.

6 min. czytania

View details Trening mięśni Kegla w ciąży
Artykuł
Ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży

Trening mięśni Kegla w ciąży

Mięśnie Kegla są dla kobiet szczególnie ważne. Otaczają one pochwę, odbytnicę i cewkę moczową, podtrzymują też od dołu narządy jamy brzusznej.

4 min. czytania

View details Jakie owoce jeść w ciąży? Które warzywa wybierać?
Artykuł
Owoce i warzywa w ciąży

Jakie owoce jeść w ciąży? Które warzywa wybierać?

W ciąży w sposób szczególny powinnaś zwrócić uwagę na to, co znajduje się na Twoim talerzu. Pamiętaj, że jesz dla dwojga, nie za dwoje!

7 min. czytania

View details Aktualne standardy opieki okołoporodowej w pigułce
Artykuł
Aktualne standardy opieki okołoporodowej w pigułce

Aktualne standardy opieki okołoporodowej w pigułce

Dokładnie 1 stycznia 2019 r. weszło w życie rozporządzenie dotyczące nowych standardów opieki okołoporodowej, przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia.

4 min. czytania

View details 19. tydzień ciąży
Artykuł
kobieta w 19 tygodniu ciąży

19. tydzień ciąży

19. tydzień to 5. miesiąc, a zarazem połowa drugiego trymestru ciąży. Twoje dziecko nadal ma w macicy sporo wolnego miejsca, więc nie martw się, jeśli jeszcze nie czujesz jego ruchów.

5 min. czytania

View details Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?
Artykuł
 Mama wypełniająca plan porodu

Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?

Plan porodu to dokument określający oczekiwania rodzącej związane z opieką okołoporodową, samym porodem i połogiem. Warto go przygotować, by poczuć się pewniej.

6 min. czytania