Połóg

Połóg – sprawdź, jak przetrwać trudny czas po porodzie

Ciąża
Artykuł
Sty 15, 2024
1 min.

Połóg to czas, kiedy Twój organizm dochodzi do siebie po olbrzymim fizycznym oraz emocjonalnym wysiłku, jakim był poród. W tym czasie powinnaś nadal bardzo o siebie dbać, by jak najszybciej wrócić do dobrej formy – sprawdzamy, jak można radzić sobie z typowymi dolegliwościami połogowymi. 

Ile trwa połóg po porodzie? Przyjęło się, że jest to okres 6 tygodni po porodzie naturalnym oraz 4 tygodni po cesarskim cięciu. Połóg nazywany bywa także czwartą fazą porodu. W tym czasie Twój organizm regeneruje się po zakończonej niedawno ciąży oraz rozwiązaniu. Połogowi może towarzyszyć wiele różnych objawów, czasem niekomfortowych i trudnych dla kobiety. Na szczęście są sposoby, by je złagodzić.

Odchody połogowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Odchody połogowe, nazywane również odchodami poporodowymi, to nic innego jak śluz, krew i resztki błon śluzowych z macicy, które w trakcie połogu są stopniowo usuwane z organizmu. Pojawiają się one bez względu na to, czy rodziłaś naturalnie czy ciąża została zakończona cesarskim cięciem.

Początkowo odchody połogowe są bardziej krwiste, czasami pojawiają się w nich skrzepy. Później wydzielina stopniowo przybiera konsystencję śluzu, staje się różowa, żółta i biała. Znika ona po około 5-6 tygodniach – proces oczyszczania się macicy przyspiesza ruch oraz karmienie piersią.

Ważne

Aby utrzymać higienę i komfort, w połogu stosuj bawełniane podpaski lub specjalne podkłady poporodowe. Zmieniaj je nawet co 2–3 godziny, za każdym razem podmywając się ciepłą wodą z delikatnym płynem do higieny intymnej. Stosowanie tamponów na razie nie jest dla Ciebie wskazane.

Jak długo boli krocze po porodzie?

Najtrudniejszy pod względem fizycznym może być dla Ciebie czas około dwóch pierwszych tygodni po porodzie. Wówczas będziesz jeszcze obolała, przede wszystkim w okolicach intymnych, które były wyjątkowo eksploatowane podczas porodu. Możesz czuć ból w trakcie oddawania moczu, chodzenia, a nawet siedzenia.

Jak sobie z tym radzić? Podmywaj się kilka razy dziennie wodą oraz delikatnym płynem do higieny intymnej. Jeśli możesz, co jakiś czas połóż się bez bielizny pod lekkim kocem, zabezpiecz łóżko podkładem i ugnij nogi w kolanach, pozwalając, by do okolic krocza dostawało się powietrze. Jeśli miałaś nacinane krocze, staraj się odpoczywać w pozycji półleżącej. Możesz również robić w okolicach intymnych zimne okłady – uważaj tylko, by nie odmrozić skóry.

Ważne

Jeżeli po około tygodniu ból w okolicach krocza nie zmniejsza się, nadal odczuwasz szczypanie przy oddawaniu moczu, a w okolicach szwów po nacięciu pojawił się obrzęk, zgłoś się do lekarza.

Kobieta w połogu – wypróżnianie

W pierwszych dniach po porodzie możesz mieć problemy z oddawaniem stolca. Twoje mięśnie miednicy są bardzo rozciągnięte, krocze – obolałe, być może masz również szwy po jego nacięciu. Sprawia to, że oddawanie kału bywa bardzo bolesne, więc instynktownie je powstrzymujesz. Wszystko to może prowadzić do przewlekłych zaparć oraz powstawania hemoroidów.

 

wypróżnianie w połogu

 

Jak sobie z tym radzić? Staraj się wypróżnić już w drugiej, trzeciej dobie po porodzie, ostrożnie napinając wszystkie niezbędne do tego mięśnie. Jeśli nie jest to wykonalne, możesz po konsultacji z lekarzem zastosować czopki glicerynowe, które pobudzają uczucie parcia na odbyt i ułatwiają przesuwanie mas kałowych. Czasami konieczne bywa jednak zastosowanie doodbytnicze lub doustne lekkich środków przeczyszczających.

Dieta w połogu

W szybkim dojściu do siebie z pewnością pomoże Ci odpowiednie odżywanie. Twój organizm jest osłabiony, być może cierpisz na zaparcia, masz wahania nastrojów – musisz zdrowo jeść, by jak najszybciej wrócić do formy. Nie obawiaj się, że któreś produkty spożywcze mogą zaszkodzić dziecku – Twój pokarm nie jest produkowany w żołądku czy jelitach.

 

dieta w połogu

 

Dieta w połogu powinna uwzględniać produkty pełnoziarniste, m.in. pieczywo, kasze czy makarony, które są świetnym źródłem węglowodanów złożonych. W chudym mięsie, np. wieprzowym czy wołowym znajdziesz żelazo, w rybach – nienasycone kwasy tłuszczowe, w mleku i jego przetworach – wapń. Nie zapominaj o warzywach i owocach, będących źródłem witamin i mikroelementów. Musisz również dużo pić – około 2,5-3 litrów płynów dziennie.

Pamiętaj, że w okresie połogu nie musisz, a nawet nie powinnaś robić wszystkiego sama – w opiece nad dzieckiem czy codziennych domowych pracach na pewno pomoże Ci partner, mama czy przyjaciółka. Jeśli niepokoi Cię coś związanego z Twoim zdrowiem, zawsze możesz skonsultować się ze swoją położną lub lekarzem.

question mark  Pytania i odpowiedzi

1. Ile trwa połóg?

To, jak długo trwa połóg, zależy od sposobu, w jaki kobieta rodziła dziecko. Uznaje się, że po porodzie naturalnym połóg trwa 6 tygodni. Jeżeli zaś dziecko przyszło na świat w wyniku cesarskiego cięcia, czas połogu wynosi 4 tygodnie.

2. Co to jest połóg?

Mianem połogu określa się czas, w trakcie którego organizm kobiety podlega intensywnej regeneracji po ciąży i rozwiązaniu. Bywa czasem określany „czwartą fazą porodu”, ponieważ towarzyszy mu często sporo niekomfortowych lub bolesnych dla kobiety objawów.

3. Ile trwa połóg po cesarskim cięciu?

Przyjęło się, że połóg po cesarskim cięciu trwa 4 tygodnie. Jednak okres rekonwalescencji po tym rodzaju porodu może się znacznie wydłużyć – do około 8 tygodni, a nawet więcej, jeśli występują jakieś problemy z gojeniem się rany pooperacyjnej.

4. Ile trwa połóg po porodzie naturalnym?

Uznaje się, że połóg po porodzie naturalnym to okres mniej więcej 6 tygodni. W tym czasie organizm zwykle ulega regeneracji i ustępują nieprzyjemne objawy poporodowe, takie jak choćby odchody połogowe.

 

stwórz pamiątkową metryczkę
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?
Artykuł
 Mama wypełniająca plan porodu

Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?

Plan porodu to dokument określający oczekiwania rodzącej związane z opieką okołoporodową, samym porodem i połogiem. Warto go przygotować, by poczuć się pewniej.

6 min. czytania

View details 34. tydzień ciąży
Artykuł
34 tydzień ciąży – przyszła mama relaksuje się

34. tydzień ciąży

34. tydzień ciąży to połowa 8. miesiąca. Twoje ciało przygotowuje się do porodu. W szkole rodzenia dowiesz się, jak przebiega ten proces i jakie są jego symptomy.

6 min. czytania

View details Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG
Artykuł
Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Domyślasz się, że możesz być w ciąży? Choć test z apteki nie pokazał dwóch kresek, cały czas odczuwasz pierwsze symptomy ciążowe?

5 min. czytania

View details Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!
Artykuł
Jak przyspieszyć poród

Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!

Na narodziny dziecka czekasz całe 9 miesięcy. Nic dziwnego, że niepokoisz się, jeśli maluszek nie pojawia się na świecie w terminie.

5 min. czytania

View details Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?
Artykuł
Noworodek po porodzie

Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?

Od ułożenia i położenia płodu w brzuchu mamy zależy to, w jaki sposób dziecko przyjdzie na świat – czy będzie to poród siłami natury czy też poprzez cesarskie cięcie.

6 min. czytania

View details Dieta w III trymestrze ciąży
Artykuł
Dieta w III trymestrze ciąży

Dieta w III trymestrze ciąży

W III trymestrze ciąży Twoje dziecko bardzo intensywnie się rozwija.

5 min. czytania

View details Domowe sposoby na mdłości w ciąży
Artykuł
Domowe sposoby na nudności

Domowe sposoby na mdłości w ciąży

Nawracające codziennie nudności w ciąży to problem większości kobiet. Jeśli i Ty się z nim zmagasz, przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość.

8 min. czytania

View details Zdrowa dieta w ciąży + jadłospis na II i III trymestr
Artykuł
jadlospis-dla-kobiet-w-ciazy

Zdrowa dieta w ciąży + jadłospis na II i III trymestr

Zastanawiasz się, co jeść, a czego unikać w diecie, aby zapewnić zdrowie rozwijającemu się maluszkowi i sobie?

3 min. czytania

View details Wszystko o USG w ciąży – czy jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?
Artykuł
USG w ciąży

Wszystko o USG w ciąży – czy jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?

USG to jedno z najważniejszych badań, które należy wykonać w ciąży. Warto się dowiedzieć, kiedy należy je robić, jak często oraz jaki ma ono wpływ na Twój organizm.

6 min. czytania

View details Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy
Artykuł
9 month

Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy

Jesteś w ciąży? Gratulacje! Ciąża to szczególny czas dla Ciebie i rozwijającego się w Tobie życia. Poznaj przebieg i etapy ciąży miesiąc po miesiącu.

4 min. czytania

View details Rola kwasu DHA w diecie przyszłej mamy
Artykuł
Rola kwasu DHA w diecie kobiet w ciąży

Rola kwasu DHA w diecie przyszłej mamy

DHA, kwas tłuszczowy należący do rodziny omega-3, to bardzo ważny składnik diety kobiet w ciąży. Jest odpowiedzialny np. za prawidłowy rozwój mózgu dziecka. Kwas DHA można znaleźć m.in.

3 min. czytania

View details Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista
Artykuł
Kobieta w ciąży podczas wizyty u ginekologa

Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista

Jesteś ciekawa, jak przebiega wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży? O co możesz zapytać lekarza i czy w jakiś sposób powinnaś przygotować się do badania?

3 min. czytania

View details Prawidłowa waga i BMI w ciąży
Artykuł
bmi

Prawidłowa waga i BMI w ciąży

Utrzymywanie prawidłowej wagi w ciąży jest ważne ze względu na zdrowie mamy i dziecka. Dowiedz się, ile najlepiej przytyć w ciąży w zależności od wagi wyjściowej.

6 min. czytania

View details USG połówkowe – dlaczego takie ważne?
Artykuł
USG połówkowe

USG połówkowe – dlaczego takie ważne?

USG połówkowe wykonuje się u kobiet w II trymestrze ciąży, najlepiej

4 min. czytania

View details Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?
Artykuł
Stres w ciąży i gdy starasz się o dziecko

Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?

Problemy z zajściem w ciążę to dla wielu par w dużej mierze skutek stresu.

5 min. czytania

View details Obawy w I trymestrze ciąży. Checklista
Artykuł
Objawy w I trymestrze ciąży

Obawy w I trymestrze ciąży. Checklista

Niedawno dowiedzieliście się, że będziecie rodzicami!

3 min. czytania

View details Ćwiczenia 30 minut dziennie – dla zdrowia mamy i dziecka!
Artykuł
Aktywność fizyczna w ciąży – kobieta siedząca w pozycji relaksacyjnej

Ćwiczenia 30 minut dziennie – dla zdrowia mamy i dziecka!

Czy to prawda, że aktywność fizyczna w ciąży jest niewskazana i kobiety powinny w tym czasie odpoczywać i unikać wysiłku? Nic bardziej mylnego!

4 min. czytania

View details Ciąża po 40. roku życia. Kiedy zostać mamą?
Artykuł
mama-przytulająca-niemowlę

Ciąża po 40. roku życia. Kiedy zostać mamą?

Wiek, w którym kobiety decydują się na macierzyństwo, jest bardzo różny. Pierwsza ciąża po 40. już nie szokuje, więc kiedy najlepiej zostać mamą?

5 min. czytania

View details Trening mięśni Kegla w ciąży
Artykuł
Ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży

Trening mięśni Kegla w ciąży

Mięśnie Kegla są dla kobiet szczególnie ważne. Otaczają one pochwę, odbytnicę i cewkę moczową, podtrzymują też od dołu narządy jamy brzusznej.

4 min. czytania