Rola kwasu DHA w diecie kobiet w ciąży

Rola kwasu dha w diecie przyszłej mamy

Ciąża
Artykuł
Sty 15, 2024
3 min.

DHA, kwas tłuszczowy należący do rodziny omega-3, to bardzo ważny składnik diety kobiet w ciąży. Jest odpowiedzialny np. za prawidłowy rozwój mózgu dziecka. Kwas DHA można znaleźć m.in. w mięsie ryb. U zdecydowanej większości pań, które spodziewają się dziecka, konieczna jest jednak jego suplementacja. 

Odżywianie w ciąży, czyli to, co ląduje każdego dnia na talerzu przyszłej mamy, to jeden z najważniejszych czynników decydujących o prawidłowym rozwoju dziecka. Pamiętaj, by codzienny jadłospis uwzględniał nie tylko odpowiednią ilość kalorii, ale również wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym cenny tłuszcz DHA.

 

kobieta w ciazy je posilek

 

Tłuszcze w diecie przyszłej mamy

Tłuszcze powinny pokrywać od 20% do 35% Twojego dobowego zapotrzebowania energetycznego w ciąży. Kwasy tłuszczowe nasycone znajdujące się przede wszystkim w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego (tłustym mięsie i jego przetworach, pełnotłustych produktach mlecznych) powinnaś spożywać w jak najmniejszych ilościach.

W ciąży bardzo wzrasta zapotrzebowanie na niezbędne wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. Jest to przede wszystkim kwas alfa-linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA) oraz kwas dokozaheksaenowy (DHA). Ten ostatni, szczególnie ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka, zawarty jest głównie w tłustych rybach morskich, owocach morza oraz algach.

DHA w ciąży – dlaczego jest tak ważny?

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 są niezbędne do budowy nowych tkanek zarówno Twoich, jak i Twojego dziecka. Mają one korzystny wpływ na rozwój mózgu oraz siatkówki oka dziecka, a także przebieg całej ciąży. Szczególnie duże zapotrzebowanie na DHA występuje u pań w III trymestrze ciąży. Jest to związane z bardzo intensywnym rozwojem układu nerwowego dziecka w tym okresie.

Co ważne, u kobiet, które przyjmują odpowiednie ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczonych, rzadziej występuje przedwczesny poród, stan przedrzucawkowy oraz depresja poporodowa. Mniejsze jest także ryzyko niskiej masy urodzeniowej dziecka oraz wystąpienia u niego alergii w wieku późniejszym*.

 

kwas dha w rybach

 

Dieta w ciąży a zawartość DHA

Głównym źródłem DHA w diecie są wspomniane już ryby morskie, owoce morza i algi. Według statystyk, kobiety w naszym kraju spożywają jednak średnio zaledwie nieco ponad 100 gramów ryb w tygodniu, podczas gdy zalecane spożycie jest aż 2 razy większe. Trzeba zaś pamiętać, że nie zawsze muszą być to te najbardziej rekomendowane rodzaje ryb, będące źródłem DHA. Wiele mam nie spożywa w związku z tym odpowiedniej ilości tego składnika.

Suplementacja kwasów DHA w ciąży i po porodzie

Według zaleceń zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, dla zapewnienia właściwych zasobów DHA w organizmie kobiety i zaspokojenia potrzeb rozwijającego się dziecka, ciężarna powinna przyjmować 600 mg DHA dziennie już od pierwszego miesiąca ciąży. Jeśli istnieje ryzyko przedwczesnego porodu, powinno to być nawet 1000 mg DHA dziennie.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca nawet, by suplementację kontynuować też po porodzie, by zapewnić odpowiednią zawartość DHA w mleku mamy. Lekarz z pewnością podpowie Ci, który preparat będzie najlepszy i jaka ilość tego składnika jest dla Ciebie optymalna.

*Świątkowska D. Poradnik żywienia kobiet w ciąży. Instytut Matki i Dziecka. Warszawa; 2013.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

 

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Seks w ciąży
Artykuł
brzuch-ciężarnej

Seks w ciąży

 Zapewne słyszałaś już o wielu powodach, dla których seks w ciąży może wydawać się niebezpieczny? Czas obalić kilka mitów!

 

3 min. czytania

View details 31. tydzień ciąży
Artykuł
31 tydzień ciąży - samopoczucie mamy

31. tydzień ciąży

W 31. tygodniu ciąży czasem trudno może być Ci kontrolować emocje: raz płaczesz, raz się śmiejesz, bywasz nieco drażliwa i często wybuchasz. Nic dziwnego!

5 min. czytania

View details Bezsenność w ciąży – jak sobie z nią poradzić?
Artykuł
Bezsenność w ciąży

Bezsenność w ciąży – jak sobie z nią poradzić?

Wiele kobiet uskarża się na bezsenność w ciąży, mimo iż działanie hormonów sprawia, że czują się one ciągle senne.

6 min. czytania

View details Skurcze Braxtona Hicksa
Artykuł
Skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa nie są to jeszcze prawdziwe skurcze porodowe. Bywają odczuwalne, ale nie musi towarzyszyć im ból.

3 min. czytania

View details Cukrzyca ciążowa – odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych pytań
Artykuł
Kobieta w ciąży z łyżką w dłoni

Cukrzyca ciążowa – odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych pytań

Cukrzyca ciążowa to częsty problem wśród kobiet. Czy można jej uniknąć, a jeśli tak - to jak to zrobić? Dowiedz się wszystkiego na ten temat!

8 min. czytania

View details 7. tydzień ciąży
Artykuł
Para spodziewająca się dziecka

7. tydzień ciąży

7. tydzień to koniec drugiego miesiąca ciąży. Choć możesz jeszcze nie zauważać zmian w swoim wyglądzie, Twoja macica się powiększa, by stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju dziecka.

5 min. czytania

View details 40. tydzień ciąży
Artykuł
Poród w 40 tygodniu ciąży

40. tydzień ciąży

Gratulacje! Dotrwałaś do 40. tygodnia ciąży. W ciągu najbliższych kilku lub kilkunastu dni powinien rozpocząć się poród.

6 min. czytania

View details Nadmierne pocenie się w ciąży
Artykuł
Nadmierne pocenie się w ciąży

Nadmierne pocenie się w ciąży

Nadmierne pocenie się w ciąży może u niektórych kobiet budzić obawy lub zawstydzenie.

4 min. czytania

View details Kim jest doula?
Artykuł
Kim jest doula

Kim jest doula?

Doula to doświadczona kobieta, która towarzyszy przyszłej mamie podczas ciąży, w trakcie porodu, a potem w trudnym okresie połogu.

4 min. czytania

View details 20. tydzień ciąży
Artykuł
20. tydzień ciąży

20. tydzień ciąży

W 20. tygodniu przekraczasz półmetek ciąży. Warto upamiętnić ten moment zdjęciem potomka wykonanym podczas badania USG 3D i 4D.

5 min. czytania

View details Późna ciąża - trudności zajścia w ciążę
Artykuł
Późna ciąża - trudności zajścia w ciążę

Późna ciąża - trudności zajścia w ciążę

Ciężko stwierdzić, kiedy jest najlepszy wiek do rodzenia dzieci. Współcześnie na pierwsze dziecko decydujemy się z pewnością coraz później – często spotykane są ciąże po 35., a nawet po 40.

5 min. czytania

View details Zabiegi kosmetyczne bezpieczne dla kobiet w ciąży
Artykuł
zabiegi kosmetyczne bezpieczne w ciąży

Zabiegi kosmetyczne bezpieczne dla kobiet w ciąży

Dość często słyszy się, że w okresie ciąży kobieta powinna omijać zarówno salony fryzjerskie, jak i gabinety kosmetyczne czy medycyny estetycznej.

6 min. czytania

View details Jak przygotować dom na przybycie maluszka? Checklista
Artykuł
Jak przygotować dom na przybycie maluszka? Checklista

Jak przygotować dom na przybycie maluszka? Checklista

Jeśli dzień porodu zbliża się już wielkimi krokami, pewnie zastanawiacie się, jak przemeblować dom i przystosować go do potrzeb rodziny z małym dzieckiem.

3 min. czytania

View details Kalendarz badań w ciąży
Artykuł
Kalendarz badań w ciąży

Kalendarz badań w ciąży

Badania w ciąży są niezbędne – i to na każdym jej etapie!

7 min. czytania

View details 13. tydzień ciąży
Artykuł
Zdrowa dieta w ciąży

13. tydzień ciąży

13. tydzień to koniec trzeciego miesiąca, a tym samym koniec 1 trymestru ciąży. Dolegliwości w postaci nudności czy złego samopoczucia powinny więc powoli odchodzić w zapomnienie.

5 min. czytania

View details Mija termin porodu i nic – co dalej?
Artykuł
Kobieta w ciąży trzyma swój brzuch

Mija termin porodu i nic – co dalej?

Termin porodu, który orientacyjnie ustalił lekarz na początku ciąży, wcale nie musi oznaczać, że maluszek pojawi się na świecie dokładnie w tym dniu. Czasami zdarza się, że mija już 40.

6 min. czytania

View details Poród przedwczesny i jego objawy
Artykuł
Poród przedwczesny

Poród przedwczesny i jego objawy

Poród przedwczesny to sytuacja, w której zakończenie ciąży następuje przed ukończeniem 37. tygodnia. W połowie przypadków pojawia się samoistnie – i może się zdarzyć z bardzo różnych przyczyn.

3 min. czytania

View details 1. trymestr ciąży
Artykuł
Zadowolona kobieta w 1. trymestrze z pozytywnym testem ciążowym

1. trymestr ciąży

Jesteś w I trymestrze albo dopiero planujesz zostać mamą i chcesz dowiedzieć się, co Cię czeka w poszczególnych tygodniach?

9 min. czytania

View details 16. tydzień ciąży
Artykuł
Kobieta w ciąży szczotkująca włosy

16. tydzień ciąży

16. tydzień to 4. miesiąc ciąży, a jednocześnie początek drugiego trymestru. Twoje dziecko jest coraz bardziej wyprostowane, cały czas zwiększa się też zakres jego ruchów.

5 min. czytania