kobieta w ciąży podczas masażu

Relaks w ciąży – jacuzzi, sauna, a może kąpiel?

Ciąża
Artykuł
Maj 31, 2024
5 min.

Masz ochotę na odrobinę relaksu, ale obawiasz się, która z metod będzie bezpieczna dla rozwijającego się w Tobie dziecka? Marzysz o saunie albo jacuzzi w ciąży, jednak masz wątpliwości, czy możesz z nich skorzystać? Dowiedz się, które sposoby na relaks są wskazane dla kobiet ciężarnych, i spokojnie się odpręż po trudnym dniu. 

Wiele osób powtarza, że „ciąża to nie choroba” – i oczywiście mają rację. Jednak bez dwóch zdań zazwyczaj nie jest to lekki okres dla przyszłej mamy. Noszenie coraz bardziej rosnącego brzuszka może być męczące, a dodatkowo bywa, że ciężarna kobieta zmaga się ze stresującymi myślami – obawia się np. o to, jak sobie poradzi w nowej roli. W takiej sytuacji postaw na relaks! Jednak zadbaj o to, aby jego forma była bezpieczna dla Ciebie i maluszka, którego nosisz w swoim łonie.

Kąpiel w ciąży

Dla wielu kobiet pierwszym pomysłem na relaks jest długa kąpiel w wannie. Mogą jej towarzyszyć migoczące płomyki świec zapachowych, kojąca zmysły muzyka, pachnąca pianka na wodzie… Ale czy taka kąpiel nie zaszkodzi ciężarnym? Bez obaw – nikt nie może Ci zabronić zażywania relaksu w wannie, gdy jesteś w ciąży. Dobrze by jednak było, abyś pamiętała o przestrzeganiu paru ogólnych zasad. Przede wszystkim: woda w wannie nie może być zbyt gorąca – nie powinna być cieplejsza niż temperatura Twojego ciała (czyli 37°C – kobietom w ciąży lekko się ona podnosi). Gdy woda jest zbyt gorąca, mogłabyś omdleć lub dostać mdłości, ponieważ wówczas znacznie obniża się ciśnienie krwi, a mogłoby nawet dojść do dużego krwawienia z dróg rodnych.

Jak sprawdzić, czy woda w wannie ma odpowiednią temperaturę?

Jeśli nie masz termometru, który pokazałby szczegółowe dane, przed wejściem do wanny zamocz w niej łokieć. Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca – taka, żebyś mogła od razu się w niej zanurzyć.

Pamiętaj również o tym, że kąpiel w ciąży nie powinna być zbyt długa. Najlepiej, jeśli jej czas nie będzie przekraczał 10–15 minut. Dłuższa kąpiel mogłaby spowodować zbytnie nagrzanie Twojego ciała, to zaś może negatywnie wpływać na rozwój płodu. Gdy Twoja ciąża jest już mocno zaawansowana, możesz często decydować się na orzeźwiający prysznic. Właśnie w wodzie bowiem masz szansę naprawdę odetchnąć. Gdy masz już duży brzuszek i ciężko jest Ci wejść do wanny, a potem się z niej podnieść, zdecyduj się na basen! Pławiąc się w wodzie, odciążysz organizm z dodatkowego ciężaru, który dźwigasz, poczujesz się też zrelaksowana i pełna energii.

Jacuzzi w ciąży

Korzystanie z jacuzzi w ciąży to temat bardziej kontrowersyjny. Duża część lekarzy zwraca uwagę na fakt, że po pierwsze – temperatura w nim jest zbyt wysoka i nie ulega obniżeniu (jak to ma miejsce np. w wannie, w której woda stygnie). Po drugie – chodzi o stan bakteryjny wody w jacuzzi. Jeśli znajduje się w niej wiele bakterii, mogłyby one przeniknąć do organizmu kobiety i rozwinąć infekcje, które mogłyby skutkować powikłaniami i stanowić zagrożenie dla płodu. Jeśli więc zastanawiasz się nad skorzystaniem z jacuzzi, najlepiej skonsultuj się najpierw ze swoim lekarzem.

 

jacuzzi w ciazy

 

Nieco inaczej rzecz się ma z prywatnym jacuzzi (np. ogrodowym) czy wanną z hydromasażem. Korzystanie z tego typu odprężających atrakcji nie jest odradzane. Specjaliści mówią, że najlepsze są te urządzenia, w których możesz sama ustawić temperaturę oraz siłę masażu – powinien on być możliwie delikatny. Należy też pamiętać, aby także tego typu kąpiel nie była za długa. Niemniej jacuzzi świetnie odpręża, więc dobrze wpływa na kojenie zmysłów w czasie ciąży.

Sauna w ciąży

Kwestia wizyt w saunie w ciąży również nie przedstawia się jednoznacznie. Przeciwnicy argumentują, że w saunie dochodzi do zbytniego nagrzania organizmu, co – jak już wspomniano – jest ryzykowne dla płodu. Ponadto w trakcie wizyty w saunie kobiety ciężarnej istnieje ogromne ryzyko tego, że jej i tak już przeciążony układ naczyniowy i gorzej wydolne krążenie żylne zostaną dodatkowo rozszerzone przez ochronne mechanizmy, chcące doprowadzić do ochłodzenia organizmu. Taka sytuacja może spowodować, że kobieta straci przytomność lub dojdzie do jeszcze poważniejszych konsekwencji. Kwestię ewentualnych wizyt w saunie dobrze jest więc rozważyć z ginekologiem, który doradzi Ci odpowiednio do Twojej indywidualnej sytuacji.

 

sauna w ciazy

 

Dlatego na pytanie, czy kobieta ciężarna może chodzić do sauny, można odpowiedzieć: tak, jeśli przed ciążą często korzystała z tego typu przybytków (i oczywiście jeśli ciąża przebiega prawidłowo). Na wszelki wypadek zawsze skonsultuj swoje plany z lekarzem, który oceni Twój indywidualny stan. Ciężarne nie powinny jednak odwiedzać sauny zbyt często, a sesje należy skrócić do ok. 5–10 minut. Pamiętaj też, aby nie uczęszczać tam w pierwszym trymestrze ani przed porodem. Jeśli tylko zrobi Ci się słabo, poproś kogoś o pomoc i opuść pomieszczenie. Nie zapomnij też nigdy o odpowiednim nawodnieniu się po wyjściu z sauny.

Inne zabiegi w ciąży

Być może zazwyczaj preferujesz inne sposoby na relaks. Mogą to być np. masaże, SPA czy inne zabiegi kosmetyczne. Wiele kobiet doskonale odpręża się też podczas uprawiania aktywności fizycznej. Ogromną popularnością cieszą się również takie praktyki jak medytacje, joga czy ćwiczenia oddechowe. Pozwalają one się rozciągnąć, odprężyć i wyciszyć, a zatem wpływają zarówno na Twojego ducha, jak i na ciało. Jeżeli chcesz podjąć się jakiejś tego typu aktywności, po prostu porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. To on najlepiej może ocenić Twój stan, prawidłowość rozwoju płodu i ewentualny wpływ danych metod relaksacyjnych na Twojego maluszka.

 

spa w ciazy

 

Pamiętaj, że zapewnienie sobie odpowiedniej dawki wypoczynku w czasie ciąży ma ogromne znaczenie. Może to być dla Ciebie nieco stresujący czas, a skumulowane złe emocje nie przynoszą nic dobrego. Koniecznie znajdź więc chwilę dla siebie i oddaj się odprężającym zajęciom. Jeśli tylko mądrze wybierzesz relaksujące Cię czynności, zapewnisz sobie spokój emocjonalny i zadbasz o zdrowy rozwój ciąży – a to najlepsza inwestycja w rozwijające się w Tobie maleństwo!

Konsultacja merytoryczna

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

 

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details 2. tydzień ciąży
Artykuł
para zakochanych

2. tydzień ciąży

2. tydzień to tzw. okres umowny ciąży. Jeśli w tym cyklu dojdzie do zapłodnienia, z punktu widzenia lekarza pierwszy i drugi tydzień od miesiączki zaliczają się już do czasu trwania ciąży.

5 min. czytania

View details 11. tydzień ciąży
Artykuł
Jedzenie w ciąży

11. tydzień ciąży

11. tydzień to 3 miesiąc ciąży. Twoje dziecko się prostuje, jego szyja staje się coraz dłuższa, wstępnie kształtują się także małżowiny uszne.

6 min. czytania

View details Jakie owoce jeść w ciąży? Które warzywa wybierać?
Artykuł
Owoce i warzywa w ciąży

Jakie owoce jeść w ciąży? Które warzywa wybierać?

W ciąży w sposób szczególny powinnaś zwrócić uwagę na to, co znajduje się na Twoim talerzu. Pamiętaj, że jesz dla dwojga, nie za dwoje!

7 min. czytania

View details Konflikt serologiczny – na czym polega?
Artykuł
Konflikt serologiczny

Konflikt serologiczny – na czym polega?

Konflikt serologiczny to sytuacja, w której czynnik krwi przyszłej mamy to Rh-, a dziecko odziedziczyło po tacie czynnik krwi Rh+.

5 min. czytania

View details Jak wybrać szpital do porodu
Artykuł
rodzice-z-dzieckiem

Jak wybrać szpital do porodu

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze szpitala, czym się kierować, czy mogą nas nie przyjąć, czy powinnaś mieć skierowanie, czy mogę rodzić w towarzystwie męża? 

5 min. czytania

View details 23. tydzień ciąży
Artykuł
Kobieta w 23 tygodniu ciąży

23. tydzień ciąży

W 23. tygodniu możesz usłyszeć wiele komplementów na temat tego, jak ciąża Ci służy! Wszystko przez zmiany hormonalne, które sprawiają, że włosy są wzmocnione i odżywione.

4 min. czytania

View details Niedoczynność tarczycy w ciąży
Artykuł
niedoczynność tarczycy w ciąży

Niedoczynność tarczycy w ciąży

Niedoczynność tarczycy to choroba, w przebiegu której gruczoł ten produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu.

4 min. czytania

View details Planowanie zdrowego menu
Artykuł
Planowanie zdrowego menu

Planowanie zdrowego menu

W łatwy sposób skomponuj zdrową, bilansowaną dietę, opartą na żywności z 5 grup produktowych i weź udział w wyzwaniu Dnia zdrowego żywienia.

1 min. czytania

View details Infografika - Dieta w trakcie ciąży
Artykuł
Dieta w trakcie ciąży

Infografika - Dieta w trakcie ciąży

Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? To wspaniała wiadomość! Koniecznie zadbaj o swoje zdrowie i zwróć szczególną uwagę na to, co jesz.

1 min. czytania

View details 34. tydzień ciąży
Artykuł
34 tydzień ciąży – przyszła mama relaksuje się

34. tydzień ciąży

34. tydzień ciąży to połowa 8. miesiąca. Twoje ciało przygotowuje się do porodu. W szkole rodzenia dowiesz się, jak przebiega ten proces i jakie są jego symptomy.

6 min. czytania

View details Małowodzie i wielowodzie w ciąży
Artykuł
Małowodzie i wielowodzie w ciąży

Małowodzie i wielowodzie w ciąży

Zmiany objętości płynu owodniowego pozwalają lekarzowi określić podczas badania USG stan rozwijającego się w brzuchu mamy maluszka.

5 min. czytania

View details Pierwsze objawy porodu – jak je rozpoznać?
Artykuł
Kobieta w ciąży stoi w kuchni i odczuwa skurcze

Pierwsze objawy porodu – jak je rozpoznać?

Zbliża się termin porodu, a Ty wciąż zastanawiasz się, jak rozpoznać pierwsze jego oznaki? Bez obaw!

7 min. czytania

View details 37. tydzień ciąży
Artykuł
37 tydzień ciąży - relacja z dzieckiem

37. tydzień ciąży

37. tydzień to moment, w którym więź między Tobą a Twoim dzieckiem jest już bardzo silna. Dzięki temu możecie się skutecznie ze sobą komunikować.

5 min. czytania

View details Linea negra – ciemna linia na brzuchu w ciąży
Artykuł
Brzuch w ciąży – linea negra

Linea negra – ciemna linia na brzuchu w ciąży

Brzuch w ciąży ulega wielu zmianom. U dużej części kobiet pojawia się na nim tzw. linea negra. Jest to ciemna linia na brzuchu, która staje się coraz bardziej widoczna wraz z zaawansowaniem ciąży.

4 min. czytania

View details Budżet domowy - wskazówki oszczędzania dla przyszłych rodziców
Artykuł
Młode małżeństwo oczekujące dziecko planuje domowy budżet

Budżet domowy - wskazówki oszczędzania dla przyszłych rodziców

Zachęcamy do przeczytania naszych prostych wskazówek dotyczących oszczędzania pieniędzy przez przyszłych rodziców – od tworzenia domowego budżetu po kupowanie tylko koniecznych artykułów dziecięcyc

6 min. czytania

View details Domowe sposoby na mdłości w ciąży
Artykuł
Domowe sposoby na nudności

Domowe sposoby na mdłości w ciąży

Nawracające codziennie nudności w ciąży to problem większości kobiet. Jeśli i Ty się z nim zmagasz, przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość.

8 min. czytania

View details 18. tydzień ciąży
Artykuł
18 tydzień ciąży – kobieta w ciąży słuchająca muzyki

18. tydzień ciąży

Właśnie rozpoczęłaś 18. tydzień ciąży. To początek 5. miesiąca, a więc jesteś już niemal w połowie drogi do celu.

7 min. czytania

View details Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?
Artykuł
Stres w ciąży i gdy starasz się o dziecko

Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?

Problemy z zajściem w ciążę to dla wielu par w dużej mierze skutek stresu.

5 min. czytania

View details Wzrok w ciąży
Artykuł
Wada wzroku a poród

Wzrok w ciąży

Wada wzroku a poród – ta kwestia budzi często niepokój u ciężarnych okularnic. Mogłaś też słyszeć, że zdarza się pogorszenie wzroku w ciąży.

5 min. czytania