Kobieta w ciąży

Cesarskie cięcie - co warto wiedzieć?

Artykuł
Czer 5, 2024
6 min.

Nawet książkowo przebiegająca ciąża może skończyć się cesarskim cięciem. Niezależnie do tego, czy lekarz zdecyduje o CC na długo przed terminem, czy dopiero na porodówce – nie musisz się bać. To dość poważna, ale jednocześnie jedna z najczęściej wykonywanych operacji na świecie. Przeczytaj nasz tekst, aby dowiedzieć się więcej o cesarskim cięciu.

Co znajdziesz w artykule:

 

Czym jest cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie to operacja, którą wykonuje się w szczególnych wypadkach, gdy poród siłami natury może być zagrożeniem dla Ciebie lub dziecka. Zazwyczaj o jej przeprowadzeniu decyduje lekarz. Ponieważ wymaga interwencji chirurgicznej, operację przeprowadza się na bloku operacyjnym w znieczuleniu. W trakcie cesarki nacina się przednią ścianę powłok brzusznych i macicy, a następnie wydostaje noworodka na świat.

Nie da się dokładnie powiedzieć, ile trwa cesarskie cięcie. W zależności od zastosowanych leków, zespołu przeprowadzającego i innych warunków, cała operacja mieści się zwykle w 60-90 minutach.

Czy wiesz, że...

Nie da się dokładnie powiedzieć, ile trwa cesarskie cięcie. W zależności od zastosowanych leków, zespołu przeprowadzającego i innych warunków, cała operacja mieści się zwykle w 60-90 minutach.

Wskazania do CC – jakie są?

Jeśli jesteś w ciąży, pewnie wiesz, jak wiele badań wykonuje się zarówno mamie, jak i maluszkowi już od pierwszego trymestru. Wszystko po to, by wszelkie problemy wyłapać jak najwcześniej i skutecznie je rozwiązać, najlepiej jeszcze przed rozwiązaniem. Z różnych przyczyn lekarz może też uznać, że bezpieczniejszą formą przyjścia na świat dziecka będzie cesarskie cięcie. Skierowanie na CC można otrzymać już na wczesnym etapie ciąży, ale istnieją również sytuacje, kiedy decyduje się o tym dopiero w trakcie porodu. Wyróżnia się następujące wskazania do CC:

wskazania elektywne (planowe) – np. nieprawidłowe położenie dziecka w łonie mamy lub wady anatomiczne macicy;
wskazania pilne – gdy poród siłami natury może być ryzykowny dla mamy i dziecka, np. w sytuacji, gdy trwają skurcze, a maluszek jest nieprawidłowo ułożony, lub poród zaczął się przedwcześnie;
wskazania naglące – np. powtarzające się sytuacje bradykardii u maluszka (nieprawidłowy, zbyt wolny rytm serca);
wskazania nagłe (natychmiastowe) – wypadnięcie pępowiny (pępowina wypada wtedy z kanału rodnego i jest to bezpośrednie zagrożenia życia płodu) lub przedwczesne oddzielenie łożyska (łożysko oddziela się od ścian macicy i dziecko, pozostając w łonie matki, przestaje dostawać niezbędne do życia substancje. Stanowi to bezpośrednie zagrożenie życia płodu, ale również i matki, gdyż w tej sytuacji dochodzi do ogromnego krwotoku położniczego);

Czy wiesz, że...

Jedną z najczęstszych przyczyn nagłego cesarskiego cięcia jest spadek tętna płodu (do poniżej 100 uderzeń na minutę) lub zbyt wysokie tętno (170-180 uderzeń na minutę). Jeśli taka sytuacja trwa dłużej niż 2 minuty i nie zmienia się pod wpływem leków, lekarz decyduje o operacji.

• wskazania pozapołożnicze (np. kardiologiczne, ortopedyczne, neurologiczne, okulistyczne wskazania do CC) – są brane pod uwagę w momencie, gdy lekarz ginekolog-położnik ustala sposób rozwiązania ciąży. Konsultuje się wówczas z odpowiednim specjalistą i razem podejmują decyzję o cesarskim cięciu;
• wskazania psychiatryczne – kiedy mama nie akceptuje możliwości porodu siłami natury i bardzo się tego boi (ma tokofobię), lekarz psychiatra może wystawić skierowanie na cesarkę. Wskazaniem do CC mogą być też nerwica, stany lękowe i choroby, które uniemożliwiają albo bardzo utrudniają współpracę pacjentek z personelem;

ciąża mnoga, czyli taka, w której w brzuchu mamy rozwija się więcej niż jedno dziecko – jest to ciąża wysokiego ryzyka, która znacznie częściej niż ciąża pojedyncza kończy się cesarskim cięciem.

 

Cesarskie cięcie – jak się przygotować i co spakować do walizki

 

Jak się przygotować do CC?

Jeśli dostałaś skierowanie na planowe cesarskie cięcie, z pewnością zastanawiasz się, jak się przygotować. Do CC nie są wymagane szczególne przygotowania. Co ważne, mimo że to operacja, to nawet infekcja nie jest przeszkodą do jej wykonania. Lekarz, który będzie ją przeprowadzał poinformuje Cię o szczegółowych wytycznych panujących w szpitalu: terminie przyjęcia, kwestii badań itp. Możesz jednak we własnym zakresie zadbać o kilka szczegółów, aby czuć się bezpiecznie.

Jeśli jest taka możliwość, warto wcześniej zebrać dokładne informacje dotyczące oddziału, na którym będziesz rodzić, zapoznać się z personelem oraz spytać o kilka kwestii, m.in.:

• jakie rzeczy dla siebie i dla noworodka należy zabrać ze sobą do szpitala,
• w jakich godzinach są możliwe odwiedziny na oddziale,
• czy istnieje możliwość, aby ojciec dziecka został na noc razem z Tobą i noworodkiem,
• czy na oddziale jest poradnia laktacyjna i w jakich godzinach dyżuruje doradca laktacyjny,
• czy w razie konieczności można wypożyczyć laktator.

Czy wiesz, że...

Pomalowane paznokcie same w sobie nie są przeszkodą przy cesarskim cięciu. Przynajmniej jeden palec powinien jednak pozostać bez lakieru, aby nie zaburzać odczytu pulsoksymetru, czyli urządzenia, które nakłada się mamie na palec, by mierzyło stopień wysycenia krwi tlenem.

Zastanawiasz się, jak się golić do CC? Wcale! Przynajmniej 7 dni przed planowaną datą operacji nie powinno się golić miejsc intymnych, ponieważ nawet mikroranki mogą zwiększać ryzyko infekcji rany po cesarskim cięciu. Przed przyjęciem do szpitala warto jednak dokładnie się umyć, zwracając szczególną uwagę na pachwiny, oraz wytrzeć czystym ręcznikiem.

 

Ile trwa cesarka? Przebieg operacji krok po kroku

Jeśli masz wskazanie do CC, z pewnością chcesz się jak najlepiej przygotować także mentalnie. Dlatego poniżej przedstawiamy opis tego, jak wygląda cesarskie cięcie. Mamy nadzieję, że dzięki temu spokojnie podejdziesz do operacji – w końcu będzie wykonana po to, by Twoje maleństwo zdrowe przyszło na świat!

  1. Podanie znieczulenia – to pierwszy etap cesarskiego cięcia, konieczny, by lekarz mógł skupić się na jak najszybszym i najlepszym wyjęciu dziecka na świat. Przy planowanych operacjach jest to zwykle znieczulenie podpajęczynówkowe (mama jest przytomna, ale nie czuje bólu), ale zdarzają się też sytuacje, w których konieczne jest podanie narkozy (mama jest nieprzytomna).
  2. Cewnikowanie – ponieważ pęcherz leży między macicą a skórą, przez całą operację musi być pusty. Mamie zakłada się cewnik, aby tak prozaiczna rzecz jak mocz nie przeszkadzała lekarzom.
  3. Cięcie – gdy mama jest już znieczulona, lekarz wykonuje cięcie przez kolejne powłoki brzuszne. Najczęściej ginekolodzy decydują się na cięcie poprzeczne tzn. tuż nad linią owłosienia. Ma ono długość około 15 cm. Ten etap trwa zwykle 1-2 minuty.
  4. Nacięcie macicy – to najważniejszy moment całej operacji. Lekarz skalpelem nacina macicę, a potem dwoma palcami delikatnie rozrywa ją na szerokość około 15 cm. Następnie wkłada do niej dłoń i wyciąga dziecko na świat. Gratulacje, Twoje maleństwo właśnie się urodziło!
  5. Odcięcie pępowiny – przez cały okres ciąży dziecko jest połączone z mamą za pomocą pępowiny. Jeszcze przez kilka minut po porodzie przepływa nią krew, dlatego zwykle z jej przecięciem czeka się, aż przestanie tętnić. Następnie maluszka pod swoją opiekę przejmuje neonatolog, czyli lekarz specjalizujący się w opiece nad noworodkami.
  6. Zatamowanie krwawienia – ginekolog tamuje krwawienie, wyjmuje łożysko i oczyszcza macicę.
  7. Zaszywanie macicy – to już ostatni etap cesarskiego cięcia. Zszyta macica powinna się samoistnie obkurczyć. Nie zawsze jednak się tak dzieje i wówczas mamie podaje się leki naskurczowe, które mają w tym pomóc, a samą macicę uciska się i masuje. Następnie lekarz zamyka warstwowo jamę brzuszną, a na koniec zakłada szew zewnętrzny.

Po operacji mama razem z Maluszkiem przewożona jest na salę wzmożonego nadzoru na wypadek, gdyby wystąpiły jakieś komplikacje. Jeśli wszystko jest w porządku, po kilku godzinach przenosi się ich na zwykłą salę oddziału położniczego, gdzie przebywają aż do wypisu – zazwyczaj od trzech do sześciu dni.

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?
Artykuł
 Mama wypełniająca plan porodu

Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?

Plan porodu to dokument określający oczekiwania rodzącej związane z opieką okołoporodową, samym porodem i połogiem. Warto go przygotować, by poczuć się pewniej.

6 min. czytania

View details 34. tydzień ciąży
Artykuł
34 tydzień ciąży – przyszła mama relaksuje się

34. tydzień ciąży

34. tydzień ciąży to połowa 8. miesiąca. Twoje ciało przygotowuje się do porodu. W szkole rodzenia dowiesz się, jak przebiega ten proces i jakie są jego symptomy.

6 min. czytania

View details Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG
Artykuł
Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Domyślasz się, że możesz być w ciąży? Choć test z apteki nie pokazał dwóch kresek, cały czas odczuwasz pierwsze symptomy ciążowe?

5 min. czytania

View details Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!
Artykuł
Jak przyspieszyć poród

Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!

Na narodziny dziecka czekasz całe 9 miesięcy. Nic dziwnego, że niepokoisz się, jeśli maluszek nie pojawia się na świecie w terminie.

5 min. czytania

View details Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?
Artykuł
Noworodek po porodzie

Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?

Od ułożenia i położenia płodu w brzuchu mamy zależy to, w jaki sposób dziecko przyjdzie na świat – czy będzie to poród siłami natury czy też poprzez cesarskie cięcie.

6 min. czytania

View details Dieta w III trymestrze ciąży
Artykuł
Dieta w III trymestrze ciąży

Dieta w III trymestrze ciąży

W III trymestrze ciąży Twoje dziecko bardzo intensywnie się rozwija.

5 min. czytania

View details Domowe sposoby na mdłości w ciąży
Artykuł
Domowe sposoby na nudności

Domowe sposoby na mdłości w ciąży

Nawracające codziennie nudności w ciąży to problem większości kobiet. Jeśli i Ty się z nim zmagasz, przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość.

8 min. czytania

View details Zdrowa dieta w ciąży + jadłospis na II i III trymestr
Artykuł
jadlospis-dla-kobiet-w-ciazy

Zdrowa dieta w ciąży + jadłospis na II i III trymestr

Zastanawiasz się, co jeść, a czego unikać w diecie, aby zapewnić zdrowie rozwijającemu się maluszkowi i sobie?

3 min. czytania

View details Rola kwasu DHA w diecie przyszłej mamy
Artykuł
Rola kwasu DHA w diecie kobiet w ciąży

Rola kwasu DHA w diecie przyszłej mamy

DHA, kwas tłuszczowy należący do rodziny omega-3, to bardzo ważny składnik diety kobiet w ciąży. Jest odpowiedzialny np. za prawidłowy rozwój mózgu dziecka. Kwas DHA można znaleźć m.in.

3 min. czytania

View details Wszystko o USG w ciąży – czy jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?
Artykuł
USG w ciąży

Wszystko o USG w ciąży – czy jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?

USG to jedno z najważniejszych badań, które należy wykonać w ciąży. Warto się dowiedzieć, kiedy należy je robić, jak często oraz jaki ma ono wpływ na Twój organizm.

6 min. czytania

View details Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy
Artykuł
9 month

Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy

Jesteś w ciąży? Gratulacje! Ciąża to szczególny czas dla Ciebie i rozwijającego się w Tobie życia. Poznaj przebieg i etapy ciąży miesiąc po miesiącu.

4 min. czytania

View details USG połówkowe – dlaczego takie ważne?
Artykuł
USG połówkowe

USG połówkowe – dlaczego takie ważne?

USG połówkowe wykonuje się u kobiet w II trymestrze ciąży, najlepiej

4 min. czytania

View details Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista
Artykuł
Kobieta w ciąży podczas wizyty u ginekologa

Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista

Jesteś ciekawa, jak przebiega wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży? O co możesz zapytać lekarza i czy w jakiś sposób powinnaś przygotować się do badania?

3 min. czytania

View details Prawidłowa waga i BMI w ciąży
Artykuł
bmi

Prawidłowa waga i BMI w ciąży

Utrzymywanie prawidłowej wagi w ciąży jest ważne ze względu na zdrowie mamy i dziecka. Dowiedz się, ile najlepiej przytyć w ciąży w zależności od wagi wyjściowej.

6 min. czytania

View details Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?
Artykuł
Stres w ciąży i gdy starasz się o dziecko

Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?

Problemy z zajściem w ciążę to dla wielu par w dużej mierze skutek stresu.

5 min. czytania

View details Trening mięśni Kegla w ciąży
Artykuł
Ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży

Trening mięśni Kegla w ciąży

Mięśnie Kegla są dla kobiet szczególnie ważne. Otaczają one pochwę, odbytnicę i cewkę moczową, podtrzymują też od dołu narządy jamy brzusznej.

4 min. czytania

View details Infografika - Dieta w trakcie ciąży
Artykuł
Dieta w trakcie ciąży

Infografika - Dieta w trakcie ciąży

Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? To wspaniała wiadomość! Koniecznie zadbaj o swoje zdrowie i zwróć szczególną uwagę na to, co jesz.

1 min. czytania

View details Obawy w I trymestrze ciąży. Checklista
Artykuł
Objawy w I trymestrze ciąży

Obawy w I trymestrze ciąży. Checklista

Niedawno dowiedzieliście się, że będziecie rodzicami!

3 min. czytania

View details Ćwiczenia 30 minut dziennie – dla zdrowia mamy i dziecka!
Artykuł
Aktywność fizyczna w ciąży – kobieta siedząca w pozycji relaksacyjnej

Ćwiczenia 30 minut dziennie – dla zdrowia mamy i dziecka!

Czy to prawda, że aktywność fizyczna w ciąży jest niewskazana i kobiety powinny w tym czasie odpoczywać i unikać wysiłku? Nic bardziej mylnego!

4 min. czytania