niedoczynność tarczycy w ciąży

Niedoczynność tarczycy w ciąży

Ciąża
Artykuł
Maj 31, 2024
4 min.

Niedoczynność tarczycy to choroba, w przebiegu której gruczoł ten produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Ponieważ do pewnego etapu ciąży rozwijające się dziecko czerpie hormony tarczycy wyłącznie od matki, niedoczynność tarczycy może wpływać niekorzystnie na rozwój maluszka. 

Tarczyca to gruczoł produkujący trijodotyroninę (T3) oraz tyroksynę (T4), czyli hormony, które regulują pracę poszczególnych narządów. Gdy ich stężenie we krwi jest zbyt małe, oznacza to, że mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy. Pamiętaj, że tarczycę do pracy pobudza hormon tyreotropowy (TSH), produkowany przez przysadkę mózgową. Poziom TSH oraz T3 i T4 są ze sobą wzajemnie powiązane. Jeżeli hormonów tarczycy jest we krwi za mało, wzrasta stężenie hormonu tyreotropowego. Jeśli jest ich za dużo – stężenie TSH we krwi maleje. 

Niedoczynność tarczycy a ciąża

Do około 10.-12. tygodnia ciąży tarczyca dziecka nie produkuje jeszcze własnych hormonów, więc ich źródłem jest wyłącznie Twoja tarczyca. I choć później produkcja T3 i T4 u dziecka wzrasta, to jednak aż do porodu będzie ono korzystało z Twoich hormonów. Niedoczynność tarczycy w ciąży może sprawiać, że dziecko otrzyma ich mniej niż potrzebuje, a są one niezbędne m.in. do prawidłowego rozwoju jego mózgu.

Niedoczynność tarczycy może mieć wpływ nie tylko na rozwój dziecka, ale także na przebieg ciąży i porodu. Wiąże się ją m.in. z występowaniem niedokrwistości (anemii) w ciąży, nadciśnienia tętniczego, ale również ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnego porodu, oddzielenia się łożyska oraz krwawienia poporodowego.
 

Ważne

Niedoczynność tarczycy bywa przyczyną problemów z płodnością. Zbyt niskie stężenie hormonów tarczycy może zaburzać owulację oraz regularność cykli miesiączkowych. Z kolei u panów niedoczynność tarczycy negatywnie wpływa na jakość nasienia.

Niedoczynność tarczycy – przyczyny

Niedoczynność tarczycy w ciąży może mieć wiele przyczyn. Może być skutkiem m.in. choroby Hashimoto, niedoczynności podwzgórza oraz niedoczynności przysadki mózgowej, a także leczenia choroby Gravesa-Basedowa (objawiającej się nadczynnością tarczycy).

U niektórych kobiet niedoczynność tarczycy bywa również spowodowana niedoborem jodu. Pierwiastek ten jest podstawowym składnikiem hormonów produkowanych przez tarczycę. Na terenach nadmorskich jod występuje w sposób naturalny w powietrzu, znaleźć go można również w żywności: rybach, owocach morza oraz soli jodowanej. Dostępne są również wody mineralne zawierające jod.
 

Ważne

Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia powinny spożywać około 250 mikrogramów jodu na dobę. Możliwe jest dostarczenie takiej ilości z dietą (np. 1 litr wody mineralnej z jodem i 100 g dorsza), ale nie jest to łatwe. Zalecana jest więc standardowa suplementacja 200 mikrogramów jodu u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących.

Niedoczynność tarczycy – objawy

Objawy niedoczynności tarczycy w ciąży nie są zbyt charakterystyczne. Zaliczają się do nich: stałe poczucie zmęczenia, nadmierna senność, problemy z koncentracją, nieuzasadniony przyrost masy ciała, bladość i suchość skóry oraz zaparcia. Jeżeli niedoczynność tarczycy nie jest nasilona, może nie dawać żadnych symptomów. Dodatkowo wiele z wymienionych objawów pokrywa się z objawami ciąży, dlatego u kobiet spodziewających się dziecka ważne jest wykonywanie badań w kierunku chorób tarczycy.

sleeping pregnant woman


Podstawą diagnostyki niedoczynności tarczycy w ciąży jest oznaczenie poziomu hormonu tyreotropowego, który reguluje pracę tarczycy. Norma TSH w ciąży jest różna w zależności od trymestru ciąży i nie ma tu niestety jednolitych rekomendacji, zarówno polskich, jak i zagranicznych. 

Badanie poziomu TSH ginekolog zleca zwykle już podczas pierwszej wizyty ciążowej, na początku I trymestru.
 

Ważne

U sporej grupy kobiet w ciąży występuje tzw. subkliniczna niedoczynność tarczycy. Jest to stan, w którym badania wykazują podwyższone stężenie TSH, ale jednocześnie prawidłowy poziom wolnych, niezwiązanych z białkami, hormonów tarczycy (T3 oraz T4) we krwi. Brak jest również objawów klinicznych lub są one bardzo słabe. Wówczas diagnozę stawia się na podstawie wyników badań hormonalnych.

Niedoczynność tarczycy – leczenie

Niedoczynność tarczycy w ciąży musi być oczywiście odpowiednio leczona. Jeśli lekarz stwierdzi u Ciebie to schorzenie, lekiem z wyboru jest preparat zawierający syntetyczną lewotyroksynę, która działa podobnie do hormonu wydzielanego przez tarczycę.

pills during pregnancy


Pamiętaj, że lekarz może zlecać Ci wykonywanie badań określających stężenie hormonów tarczycy we krwi nawet co kilka tygodni – jest to konieczne, by na bieżąco modyfikować dawkę przyjmowanego leku. 

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

 

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details 2. tydzień ciąży
Artykuł
para zakochanych

2. tydzień ciąży

2. tydzień to tzw. okres umowny ciąży. Jeśli w tym cyklu dojdzie do zapłodnienia, z punktu widzenia lekarza pierwszy i drugi tydzień od miesiączki zaliczają się już do czasu trwania ciąży.

5 min. czytania

View details 11. tydzień ciąży
Artykuł
Jedzenie w ciąży

11. tydzień ciąży

11. tydzień to 3 miesiąc ciąży. Twoje dziecko się prostuje, jego szyja staje się coraz dłuższa, wstępnie kształtują się także małżowiny uszne.

6 min. czytania

View details Jakie owoce jeść w ciąży? Które warzywa wybierać?
Artykuł
Owoce i warzywa w ciąży

Jakie owoce jeść w ciąży? Które warzywa wybierać?

W ciąży w sposób szczególny powinnaś zwrócić uwagę na to, co znajduje się na Twoim talerzu. Pamiętaj, że jesz dla dwojga, nie za dwoje!

7 min. czytania

View details Konflikt serologiczny – na czym polega?
Artykuł
Konflikt serologiczny

Konflikt serologiczny – na czym polega?

Konflikt serologiczny to sytuacja, w której czynnik krwi przyszłej mamy to Rh-, a dziecko odziedziczyło po tacie czynnik krwi Rh+.

5 min. czytania

View details Jak wybrać szpital do porodu
Artykuł
rodzice-z-dzieckiem

Jak wybrać szpital do porodu

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze szpitala, czym się kierować, czy mogą nas nie przyjąć, czy powinnaś mieć skierowanie, czy mogę rodzić w towarzystwie męża? 

5 min. czytania

View details 23. tydzień ciąży
Artykuł
Kobieta w 23 tygodniu ciąży

23. tydzień ciąży

W 23. tygodniu możesz usłyszeć wiele komplementów na temat tego, jak ciąża Ci służy! Wszystko przez zmiany hormonalne, które sprawiają, że włosy są wzmocnione i odżywione.

4 min. czytania

View details Leczenie zębów w ciąży – dlaczego jest takie ważne?
Artykuł
Leczenie zębów w ciąży

Leczenie zębów w ciąży – dlaczego jest takie ważne?

Czy wiesz, że stan zębów przyszłej mamy ma znaczący wpływ na poczęcie dziecka i przebieg ciąży?

6 min. czytania

View details Planowanie zdrowego menu
Artykuł
Planowanie zdrowego menu

Planowanie zdrowego menu

W łatwy sposób skomponuj zdrową, bilansowaną dietę, opartą na żywności z 5 grup produktowych i weź udział w wyzwaniu Dnia zdrowego żywienia.

1 min. czytania

View details Infografika - Dieta w trakcie ciąży
Artykuł
Dieta w trakcie ciąży

Infografika - Dieta w trakcie ciąży

Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? To wspaniała wiadomość! Koniecznie zadbaj o swoje zdrowie i zwróć szczególną uwagę na to, co jesz.

1 min. czytania

View details 34. tydzień ciąży
Artykuł
34 tydzień ciąży – przyszła mama relaksuje się

34. tydzień ciąży

34. tydzień ciąży to połowa 8. miesiąca. Twoje ciało przygotowuje się do porodu. W szkole rodzenia dowiesz się, jak przebiega ten proces i jakie są jego symptomy.

6 min. czytania

View details Małowodzie i wielowodzie w ciąży
Artykuł
Małowodzie i wielowodzie w ciąży

Małowodzie i wielowodzie w ciąży

Zmiany objętości płynu owodniowego pozwalają lekarzowi określić podczas badania USG stan rozwijającego się w brzuchu mamy maluszka.

5 min. czytania

View details Pierwsze objawy porodu – jak je rozpoznać?
Artykuł
Kobieta w ciąży stoi w kuchni i odczuwa skurcze

Pierwsze objawy porodu – jak je rozpoznać?

Zbliża się termin porodu, a Ty wciąż zastanawiasz się, jak rozpoznać pierwsze jego oznaki? Bez obaw!

7 min. czytania

View details 37. tydzień ciąży
Artykuł
37 tydzień ciąży - relacja z dzieckiem

37. tydzień ciąży

37. tydzień to moment, w którym więź między Tobą a Twoim dzieckiem jest już bardzo silna. Dzięki temu możecie się skutecznie ze sobą komunikować.

5 min. czytania

View details Relaks w ciąży – jacuzzi, sauna, a może kąpiel?
Artykuł
Kobieta w ciąży podczas masażu

Relaks w ciąży – jacuzzi, sauna, a może kąpiel?

Masz ochotę na odrobinę relaksu, ale obawiasz się, która z metod będzie bezpieczna dla rozwijającego się w Tobie dziecka?

5 min. czytania

View details Budżet domowy - wskazówki oszczędzania dla przyszłych rodziców
Artykuł
Młode małżeństwo oczekujące dziecko planuje domowy budżet

Budżet domowy - wskazówki oszczędzania dla przyszłych rodziców

Zachęcamy do przeczytania naszych prostych wskazówek dotyczących oszczędzania pieniędzy przez przyszłych rodziców – od tworzenia domowego budżetu po kupowanie tylko koniecznych artykułów dziecięcyc

6 min. czytania

View details Domowe sposoby na mdłości w ciąży
Artykuł
Domowe sposoby na nudności

Domowe sposoby na mdłości w ciąży

Nawracające codziennie nudności w ciąży to problem większości kobiet. Jeśli i Ty się z nim zmagasz, przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość.

8 min. czytania

View details 18. tydzień ciąży
Artykuł
18 tydzień ciąży – kobieta w ciąży słuchająca muzyki

18. tydzień ciąży

Właśnie rozpoczęłaś 18. tydzień ciąży. To początek 5. miesiąca, a więc jesteś już niemal w połowie drogi do celu.

7 min. czytania

View details Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?
Artykuł
Stres w ciąży i gdy starasz się o dziecko

Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?

Problemy z zajściem w ciążę to dla wielu par w dużej mierze skutek stresu.

5 min. czytania

View details Wzrok w ciąży
Artykuł
Wada wzroku a poród

Wzrok w ciąży

Wada wzroku a poród – ta kwestia budzi często niepokój u ciężarnych okularnic. Mogłaś też słyszeć, że zdarza się pogorszenie wzroku w ciąży.

5 min. czytania