Masaż brzucha w 25 tygodniu ciąży

25. tydzień ciąży

Ciąża
Artykuł
Czer 3, 2024
5 min.

25. tydzień, czyli połowa 6. miesiąca ciąży, to czas, kiedy w Twojej macicy rozgrywa się dynamiczny mecz piłkarski. Dziecko rozpycha się, kopie i jest mu ciasno. Jego ruchy są już widoczne gołym okiem. Również Twoje narządy wewnętrzne mają coraz mniej miejsca. Pociąga to za sobą szereg zmian w organizmie, które nie powinny jednak wywoływać żadnych obaw.  

W 25. tygodniu ciąży dziecko zaczyna nabierać kształtów i coraz bardziej przypomina noworodka. To zasługa rozwijającej się podściółki tłuszczowej oraz mięśni. Dzięki temu nie będzie mu zagrażać utrata ciepła, a jego narządy wewnętrzne będą skutecznie chronione. Jednak nim ujrzysz swojego maluszka, musi minąć jeszcze trochę czasu. Sprawdźmy, co dzieje się u niego w bieżącym tygodniu.

Rozwój dziecka – 25. tydzień ciąży

25. tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju kory mózgowej dziecka. Do tej pory w mózgu rozwinęły się już obszary, które odpowiadają za kontrolowanie podstawowych funkcji życiowych.

Dziecko w 25 tygodniu ciąży

Teraz zaczyna się rozwój najważniejszej części tego narządu, czyli kory mózgu w ośrodkowym układzie nerwowym. Odpowiada ona w organizmie za najbardziej złożone procesy. Mózg dziecka zaczyna być coraz bardziej pofałdowany. Wszystko przez to, że kora mózgowa dzieli się na złożone warstwy.

W 6. miesiącu ciąży wciąż rozwijają się narządy odpowiedzialne za zmysły dziecka. Otwierają się nozdrza, dzięki którym maluszek zaczerpnie pierwszy oddech po porodzie. W pełni rozwinięte są już uszy, a także struny głosowe dziecka, które wkrótce pozwolą mu wydać pierwszy okrzyk. Jedynymi dźwiękami, które wydaje teraz dziecko, są coraz częstsze odgłosy czkawki. Możesz je odczuwać jako lekkie, regularne podskakiwanie maluszka w brzuchu.

Pod skórą dziecka zaczynają powstawać drobne naczynia krwionośne. To dzięki nim jego pulchne ciałko zaczyna teraz nabierać różowego koloru. We wcześniejszych tygodniach Twoje maleństwo rozwijało swój zmysł dotyku oraz odruch chwytny – dotykało swojej twarzy i łapało za pępowinę. Teraz nadszedł czas na kolejny etap jego rozwoju – zaciskanie dłoni w piąstki.

Dziecko w 25. tygodniu ciąży mierzy 24,6 cm i jest coraz cięższe. Jego masa to 660 g.

Płód w 25 tygodniu ciąży

 

Brzuch w 25. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

Twoja macica ma teraz średnicę 25 centymetrów. Przez to narządy jamy brzusznej przesuwają się w górę, co powoduje ucisk na przeponę. W wyniku tych zmian Twój oddech może stać się płytszy. Nadmiar dwutlenku węgla spowodowany płytkim oddechem wywołuje senność, a dodatkowym problemem może być zadyszka w ciągu dnia. Warto zatem w tym czasie nieco zwolnić, by nie męczyć organizmu. Spróbuj także wolniej mówić, aby mieć czas na wzięcie porządnego wdechu. Nocą podłóż sobie pod głowę dodatkową poduszkę, aby spać wyżej. Dzięki temu łatwiej będzie Ci oddychać.

Powiększający się brzuch w 25. tygodniu ciąży może także utrudniać Ci poruszanie. W czasie ciąży zmienia się punkt ciężkości ciała, zaś stawy stają się bardziej rozluźnione. Dochodzi przez to do zmiany postawy ciała – lekkiego odchylenia w tył i pogłębiającej się lordozy. Zwiotczeniu i osłabieniu ulegają mięśnie brzucha, które rozciągają się w sposób mechaniczny. Zmiany te mogą wywoływać ogólny dyskomfort i dolegliwości związane z układem ruchu.

Ważne

Gdy zaczynałaś swoją ciążową przygodę, dziecko było wielkości ziarenka maku. Dziś osiągnęło wielkość małej dyni! Maleństwo wciąż rośnie i rozwija się w Twojej macicy.

25. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

W 25. tygodniu ciąży możesz się borykać z problemami dotyczącymi różnych układów – oddechowego, moczowego czy pokarmowego. Przyjrzyjmy się im z bliska.

Zakażenia układu moczowego – dolegliwość często występująca w ciąży, której nie należy lekceważyć. Objawami ZUM jest pieczenie, ból czy też nieprzyjemny zapach podczas oddawania moczu. Częste wizyty w toalecie i parcie na pęcherz mogą również świadczyć o rozwijającej się w drogach moczowych infekcji.


radaNie wstrzymuj potrzeby oddania moczu. Kiedy poczujesz parcie na pęcherz, skorzystaj z toalety – to najlepsza profilaktyka. Rób regularnie badania moczu. Bezobjawowa bakteriuria – czyli pojawienie się bakterii w moczu bez odczuwalnych z Twojej strony objawów, może być dla Ciebie równie niebezpieczna jak pełnoobjawowa infekcja.



Zaparcia – podwyższony poziom progesteronu może powodować spowolnienie pracy jelit. Dodatkowo powiększająca się macica uciska na jelita, przez co może dochodzić do częstych zaparć.


radaJest wiele sposobów na przezwyciężenie zaparć w czasie ciąży. Warto pić codziennie min. 2 litry płynów, głównie wody niegazowanej, a do posiłków włączyć możesz świeżo wyciskane soki – także warzywne oraz kompoty z suszu. Spożywaj również produkty bogate w błonnik np. pełnoziarniste pieczywo, kasze, warzywa i owoce ze skórką. Ogranicz jedzenie słodyczy i często się ruszaj, ponieważ ruch także wspomaga pracę jelit.

 

25. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

Nie martw się chrapaniem!
Ucisk na przeponę sprawia, że oddychanie staje się teraz trudniejsze, czego objawem może być chrapanie. Nie przejmuj się, ta dolegliwość zwykle mija po porodzie. Jeśli jednak chrapanie przeszkadza Twojemu partnerowi, rozwiązaniem dla niego będą zatyczki do uszu. Najważniejsze, aby nikt nie przerywał Twojego snu.

Masuj brzuch
Już od 17. tygodnia ciąży mogłaś czuć nadmierne rozciąganie naskórka na brzuchu i suchość skóry. Aby złagodzić ten dyskomfort, pomocne może okazać się nie tylko nawilżanie, ale także masaż, który poprawia ukrwienie i sprawia, że skóra jest bardziej elastyczna. Rób to delikatnie, unikając masowania górnych partii brzucha. Możesz chwycić dwoma palcami za skórę, lekko ją unieść i delikatnie poruszać. Pamiętaj, aby masaż wykonywać z wykorzystaniem oliwki lub olejku.

Ważne

25. tydzień ciąży to idealny moment, aby przeprowadzić ciążową sesję zdjęciową. Twój brzuch jest już widoczny, a Ty wyglądasz atrakcyjnie. To będzie wspaniała pamiątka z tego magicznego okresu.

25. tydzień ciąży – jakie badania?

Na etapie 25. tygodnia ciąży diagnostyki jest niewiele. Powinnaś jednak pamiętać o częstym pomiarze ciśnienia krwi, które nie powinno przekraczać wartości 140/90 mmHg. Zadbaj także o to, aby w każdym miesiącu ciąży wykonać badanie ogólne moczu oraz morfologię krwi. Jeśli w 6. miesiącu nadal ich nie zrobiłaś, teraz jest na to dobry moment.

Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA


Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?
Artykuł
 Mama wypełniająca plan porodu

Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?

Plan porodu to dokument określający oczekiwania rodzącej związane z opieką okołoporodową, samym porodem i połogiem. Warto go przygotować, by poczuć się pewniej.

6 min. czytania

View details 34. tydzień ciąży
Artykuł
34 tydzień ciąży – przyszła mama relaksuje się

34. tydzień ciąży

34. tydzień ciąży to połowa 8. miesiąca. Twoje ciało przygotowuje się do porodu. W szkole rodzenia dowiesz się, jak przebiega ten proces i jakie są jego symptomy.

6 min. czytania

View details Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG
Artykuł
Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Domyślasz się, że możesz być w ciąży? Choć test z apteki nie pokazał dwóch kresek, cały czas odczuwasz pierwsze symptomy ciążowe?

5 min. czytania

View details Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!
Artykuł
Jak przyspieszyć poród

Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!

Na narodziny dziecka czekasz całe 9 miesięcy. Nic dziwnego, że niepokoisz się, jeśli maluszek nie pojawia się na świecie w terminie.

5 min. czytania

View details Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?
Artykuł
Noworodek po porodzie

Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?

Od ułożenia i położenia płodu w brzuchu mamy zależy to, w jaki sposób dziecko przyjdzie na świat – czy będzie to poród siłami natury czy też poprzez cesarskie cięcie.

6 min. czytania

View details Dieta w III trymestrze ciąży
Artykuł
Dieta w III trymestrze ciąży

Dieta w III trymestrze ciąży

W III trymestrze ciąży Twoje dziecko bardzo intensywnie się rozwija.

5 min. czytania

View details Domowe sposoby na mdłości w ciąży
Artykuł
Domowe sposoby na nudności

Domowe sposoby na mdłości w ciąży

Nawracające codziennie nudności w ciąży to problem większości kobiet. Jeśli i Ty się z nim zmagasz, przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość.

8 min. czytania

View details Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista
Artykuł
Kobieta w ciąży podczas wizyty u ginekologa

Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista

Jesteś ciekawa, jak przebiega wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży? O co możesz zapytać lekarza i czy w jakiś sposób powinnaś przygotować się do badania?

3 min. czytania

View details Prawidłowa waga i BMI w ciąży
Artykuł
bmi

Prawidłowa waga i BMI w ciąży

Utrzymywanie prawidłowej wagi w ciąży jest ważne ze względu na zdrowie mamy i dziecka. Dowiedz się, ile najlepiej przytyć w ciąży w zależności od wagi wyjściowej.

6 min. czytania

View details Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?
Artykuł
Stres w ciąży i gdy starasz się o dziecko

Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?

Problemy z zajściem w ciążę to dla wielu par w dużej mierze skutek stresu.

5 min. czytania

View details Trening mięśni Kegla w ciąży
Artykuł
Ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży

Trening mięśni Kegla w ciąży

Mięśnie Kegla są dla kobiet szczególnie ważne. Otaczają one pochwę, odbytnicę i cewkę moczową, podtrzymują też od dołu narządy jamy brzusznej.

4 min. czytania

View details Obawy w I trymestrze ciąży. Checklista
Artykuł
Objawy w I trymestrze ciąży

Obawy w I trymestrze ciąży. Checklista

Niedawno dowiedzieliście się, że będziecie rodzicami!

3 min. czytania

View details Ćwiczenia 30 minut dziennie – dla zdrowia mamy i dziecka!
Artykuł
Aktywność fizyczna w ciąży – kobieta siedząca w pozycji relaksacyjnej

Ćwiczenia 30 minut dziennie – dla zdrowia mamy i dziecka!

Czy to prawda, że aktywność fizyczna w ciąży jest niewskazana i kobiety powinny w tym czasie odpoczywać i unikać wysiłku? Nic bardziej mylnego!

4 min. czytania

View details Ciąża po 40. roku życia. Kiedy zostać mamą?
Artykuł
mama-przytulająca-niemowlę

Ciąża po 40. roku życia. Kiedy zostać mamą?

Wiek, w którym kobiety decydują się na macierzyństwo, jest bardzo różny. Pierwsza ciąża po 40. już nie szokuje, więc kiedy najlepiej zostać mamą?

5 min. czytania

View details Jakie owoce jeść w ciąży? Które warzywa wybierać?
Artykuł
Owoce i warzywa w ciąży

Jakie owoce jeść w ciąży? Które warzywa wybierać?

W ciąży w sposób szczególny powinnaś zwrócić uwagę na to, co znajduje się na Twoim talerzu. Pamiętaj, że jesz dla dwojga, nie za dwoje!

7 min. czytania

View details Infografika - Dieta w trakcie ciąży
Artykuł
Dieta w trakcie ciąży

Infografika - Dieta w trakcie ciąży

Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? To wspaniała wiadomość! Koniecznie zadbaj o swoje zdrowie i zwróć szczególną uwagę na to, co jesz.

1 min. czytania

View details Jak przygotować dom na przybycie maluszka? Checklista
Artykuł
Jak przygotować dom na przybycie maluszka? Checklista

Jak przygotować dom na przybycie maluszka? Checklista

Jeśli dzień porodu zbliża się już wielkimi krokami, pewnie zastanawiacie się, jak przemeblować dom i przystosować go do potrzeb rodziny z małym dzieckiem.

3 min. czytania

View details Skurcze Braxtona Hicksa
Artykuł
Skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa nie są to jeszcze prawdziwe skurcze porodowe. Bywają odczuwalne, ale nie musi towarzyszyć im ból.

3 min. czytania

View details SPA w ciąży – doskonały sposób na relaks
Artykuł
Kobieta w ciąży w SPA

SPA w ciąży – doskonały sposób na relaks

SPA w ciąży to świetny pomysł! Póki jeszcze masz wolny czas, koniecznie dobrze go wykorzystaj - na relaks!

4 min. czytania