mama trzymająca nóżki maluszka

Czy skóra noworodka jest taka sama jak skóra dorosłego człowieka?

0-4 miesiące
Artykuł
Sty 15, 2024
1 min.

Skóra noworodka wymaga odpowiedniego podejścia i dużej troskliwości. Nie jest ona bowiem jeszcze tak odporna jak skóra dorosłego człowieka. Poznanie kilku zasad pielęgnacji skóry dziecka pozwoli na jej bezpieczny rozwój w pierwszych miesiącach życia.

Skóra dziecka tuż po narodzinach jest bardzo dobrze rozwinięta, ale nie jest taka sama jak u dorosłego człowieka. W pierwszym roku życia przechodzi liczne procesy, dzięki którym adaptuje się do życia poza łonem mamy. Należy więc odpowiednio zabdać o pielęgnację skóry niemowlaka, żeby zapewnić jej właściwe warunki rozwoju. Przekonaj się, że to nie tylko obowiązek, lecz także czysta przyjemność!

Niedojrzała skóra noworodka

U noworodka skóra stanowi główny i największy organ ciała. Jest delikatna i nie posiada jeszcze silnej bariery ochronnej. Gdy maluszek przychodzi na świat, jego ciało pokrywa maź płodowa, będąca naturalną barierą ochronną. Znajdująca się pod nią skóra właściwa jest znacznie mniej odporna niż u osoby dorosłej. Może być narażona na odwodnienie i podrażnienie, ponieważ:

  • jest cieńsza
  • traci więcej wody
  • ma wyższe pH

Czy wiesz, że...

Po 12 miesiącach od narodzin skóra maluszka zbliża się budową do skóry dorosłego. Warto jednak pamiętać, że taką samą barierę ochronną jak dorosły uzyskuje dopiero od około 3. roku życia dziecka.

Odpowiednia ochrona

Aby wspomóc i ochronić niedojrzałą skórę maleństwa, należy ją odpowiednio natłuszczać. Warto sięgnąć po preparaty kosmetyczne przeznaczone specjalnie dla noworodków – takie jak żele, oliwki czy balsamy. Pamiętaj o tym, że najlepiej jest wybierać kosmetyki z krótką listą składników oraz posiadające atest Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Obserwuj też, czy użyte specyfiki nie uszkadzają skóry niemowlęcia, nie doprowadzają do jej przesuszenia i czy nie wykazują właściwości alergizujących.

Oczywiście ciało noworodka wymaga też regularnego oczyszczania. Pamiętaj jednak, żeby – szczególnie w pierwszym okresie życia maluszka – nie przesadzać z ich częstotliwością. Wystarczą mniej więcej 3 kąpiele w tygodniu, w inne zaś dni użyj po prostu chusteczek pielęgnacyjnych. Możesz dzięki temu zapobiec nadmiernemu wysuszeniu skóry dziecka.

Ważne

Jeżeli u dziecka zaobserwujesz nasiloną suchość i silne swędzenie skóry, a także zaczerwienienia w zgięciach łokci i kolan oraz na twarzy, może się okazać, że maluch cierpi na tzw. AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Jest to schorzenie o podłożu alergicznym. Objawy są zazwyczaj bardzo uciążliwe dla maluszka, wymagają więc szybkiego podjęcia leczenia. Polega ono przede wszystkim na właściwej pielęgnacji skóry atopowej oraz leczeniu miejscowym i ogólnym.

Pielęgnacja główki noworodka

Istnieje kilka szczególnie wrażliwych rejonów na ciele maluszka. Należy do nich m.in. główka. Jeśli Twoje dziecko przyszło na świat z włoskami, możesz zauważyć, że początkowo zaczną one trochę się „wycierać”. Nie przejmuj się – to proces w pełni naturalny! Wrażliwą głowę i włoski dziecka myj delikatnie przynajmniej raz w tygodniu (gdy jest bardzo ciepło – zdecydowanie częściej). Używaj do tego łagodnych preparatów, które nie szczypią w oczy na wypadek ewentualnego dostania się do nich.

Ważne

Jeśli na skórze głowy lub brwiach maluszka dostrzeżesz żółtawą, łuszczącą się skórę – nie obawiaj się. To tzw. ciemieniucha. Jest to schorzenie, które wielu lekarzy uważa tylko za „defekt kosmetyczny”. Dotyka nawet 2/3 wszystkich noworodków, więc jej rozpowszechnienie jest dosyć duże. Choć maluszek jej nie odczuwa – ciemieniucha nie swędzi ani nie boli – należy zadbać o jej usunięcie. Służą do tego rozmaite preparaty, które odpowiednio natłuszczają dotknięte zmianami miejsca i pozwalają delikatnie wyczesać złuszczoną skórę. Jeśli jednak ciemieniucha utrzymuje się zbyt długo lub jej wygląd zacznie budzić Twoje obawy – nie wahaj się i skonsultuj ten przypadek ze swoim pediatrą.

Buzia dziecka wymaga częstszego przemywania – także w ciągu dnia, kiedy np. maluszek uleje. Używaj do tego nasączonych letnią wodą wacików kosmetycznych. Należy też zadbać o odpowiednią pielęgnację oczu noworodka. Przemywaj je wacikiem nasączonym letnią wodą, pamiętając przy tym o zebraniu białej wydzielinki, która pojawia się często w kącikach oczu maluszka. Ważny jest także kierunek ich przemywania – zawsze od części zewnętrznej do nasady noska.

Higiena intymna – pielęgnacja dziewczynek

Odpowiednia pielęgnacja skóry po przewijaniu maluszka jest sprawą oczywistą. Jednak początkujący rodzice często nie mają pewności co do tego, czy prawidłowo dbają o miejsca intymne noworodków. W przypadku dziewczynek pupę oraz okolice sromu należy delikatnie przecierać nawilżanymi chusteczkami przeznaczonymi dla niemowląt. Zwracaj uwagę na to, czy dokładnie przemyte zostały wszystkie fałdki skóry. Pamiętaj też, żeby ruch chusteczką przebiegał zawsze w kierunku od przodu do tyłu. Pozwala to zapobiec dostaniu się bakterii kałowych do sromu dziecka.

Ważne

Tuż po urodzeniu u dziewczynek pojawia się różowawa wydzielina z pochwy. Nie jest to jednak powód do niepokoju – to normalny stan fizjologiczny. Naturalne jest też obserwowane czasem lekkie nabrzmienie warg sromowych. Jeśli jednak objawy te nie ustępują – lub wręcz się nasilają – albo gdy zauważysz, że towarzyszą im dolegliwości bólowe, porozmawiaj o tym z lekarzem.

Higiena intymna – pielęgnacja chłopca

U chłopców wiele wątpliwości nasuwa prawidłowa pielęgnacja napletka. Po urodzeniu jest on przyklejony do brzegu żołędzi. Należy pamiętać, że nie wolno go na siłę odciągać w celu zadbania o całościową higienę. Kiedy skóra maluszka nie będzie już tak delikatna i podatna na uszkodzenia, napletek sam się odklei. Jeśli tak się nie stanie do mniej więcej 3. roku życia dziecka, poproś pediatrę o konsultację.

Troska o skórę – czysta przyjemność!

To właśnie przez skórę noworodek najsilniej odbiera otaczający go świat. Czuły dotyk i przytulanie wpływają nie tylko na samopoczucie maluszka. Częsty kontakt fizyczny i okazywanie miłości są też niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Kontakt „ciało do ciała” ma również ogromny wpływ na tworzenie i umacnianie więzi z obojgiem rodziców. Warto te cudowne chwile połączyć z rytuałem nawilżania i masowania całego ciałka. Przyniesie to maluszkowi uspokojenie i odprężenie. Jeżeli u dziecka występują dolegliwości bólowe w rejonie brzuszka, umiejętnie przeprowadzony masaż pozwoli znacznie je ograniczyć. Kąpiel, nawilżanie oraz masaż skóry dziecka mogą być dla Was i Waszego dziecka relaksującym rytuałem oraz szansą na wspólne czułe chwile.

 

metric generator
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Ćwiczenia po CC – jak krok po kroku wrócić do aktywności?
Artykuł
Ćwiczenia po CC – mama z maluszkiem w parku

Ćwiczenia po CC – jak krok po kroku wrócić do aktywności?

Cesarskie cięcie to poważna operacja, po której organizm potrzebuje czasu na regenerację.

5 min. czytania

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Pieluszki tetrowe, bambusowe czy z muślinu? Poznaj je lepiej i wybierz najlepsze!
Artykuł
Pieluchy wielokrotnego użytku

Pieluszki tetrowe, bambusowe czy z muślinu? Poznaj je lepiej i wybierz najlepsze!

Coraz więcej rodziców stara się wykorzystywać w opiece nad maluszkami wielorazowe produkty i ograniczać jednorazówki.

6 min. czytania

View details Ciemieniucha – co robić, kiedy pojawi się u Twojego maluszka?
Artykuł
Ciemieniucha u niemowlaka

Ciemieniucha – co robić, kiedy pojawi się u Twojego maluszka?

Ciemieniucha u noworodków i niemowląt jest dosyć powszechną przypadłością. Jeśli pojawiła się także u Twojego maluszka, nie ma powodów do obaw.

5 min. czytania

View details Świadczenia rodzinne – jakie wsparcie finansowe Ci przysługuje?
Artykuł
Wyliczanie świadczeń rodzinnych

Świadczenia rodzinne – jakie wsparcie finansowe Ci przysługuje?

Pojawienie się na świecie dziecka to dla Was – rodziców – z pewnością wspaniały czas. Wiąże się także jednak z dużymi wydatkami.

5 min. czytania

View details Baby blues - jak sobie z nim radzić? Checklista
Artykuł
Smutna mama obok niemowlęcego łóżeczka

Baby blues - jak sobie z nim radzić? Checklista

Początki macierzyństwa dla niektórych kobiet bywają trudne, a dla innych… trudniejsze.

6 min. czytania

View details Jak pozbyć się poczucia winy będąc mamą? Checklista
Artykuł
Jak pozbyć się poczucia winy będąc mamą? Checklista

Jak pozbyć się poczucia winy będąc mamą? Checklista

Macierzyństwo miało być pięknym okresem poznawania się z maleństwem i budowania więzi. Czujesz, że jest inaczej, nie jesteś dostatecznie dobra i wiele rzeczy Ci nie wychodzi?

2 min. czytania

View details Ćwiczenia po porodzie – jak zacząć?
Artykuł
Ćwiczenia po porodzie – jak zacząć?

Ćwiczenia po porodzie – jak zacząć?

Młode mamy bardzo często chcą szybko wrócić do formy sprzed ciąży. Zastanawiają się jednak, kiedy mogą rozpocząć ćwiczenia, tak aby było to dla nich zdrowe i bezpieczne.

4 min. czytania

View details Jak schudnąć po ciąży? Ćwiczenia i dieta
Artykuł
Mama ćwicząca z niemowlakiem

Jak schudnąć po ciąży? Ćwiczenia i dieta

Zastanawiasz się, jak schudnąć po ciąży i wrócić do formy po porodzie? Dostosowana do Twoich potrzeb dieta i ćwiczenia pomogą Ci skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów.

7 min. czytania

View details Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem
Artykuł
Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem

Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem

Aktywne mamy powinny zachęcać do wspólnych ćwiczeń także swoje dziecko. Możesz dopasować swój plan treningowy w taki sposób, aby były to też ćwiczenia ogólnorozwojowe dla maluszka.

4 min. czytania

View details Jak możesz poradzić sobie z niechcianymi radami? Checklista
Artykuł
Kobieta w dojrzałym wieku tłumaczy coś zdenerwowanej młodej kobiecie.

Jak możesz poradzić sobie z niechcianymi radami? Checklista

Twoje dziecko właśnie pojawiło się na świecie, więc to normalne, że jako świeżo upieczony rodzic czujesz się niepewnie w nowej sytuacji.

3 min. czytania

View details Poznaj listę 10 rzeczy do zrobienia dla mamy singielki i jej maluszka. Checklista
Artykuł
Uśmiechnięte mamy singielki z dziećmi podczas spotkania

Poznaj listę 10 rzeczy do zrobienia dla mamy singielki i jej maluszka. Checklista

Jesteś singielką wychowującą maleństwo? Z myślą o Tobie przygotowaliśmy listę rzeczy, które warto zrobić razem z dzieckiem. Przekonaj się, że wcale nie musisz czuć się samotna.

5 min. czytania

View details Ćwiczenia z wykorzystaniem ławki i drzewa
Artykuł
Ćwiczenia na świeżym powietrzu

Ćwiczenia z wykorzystaniem ławki i drzewa

Park, do którego wybierasz się na spacer z maluszkiem, możesz zamienić w swoją siłownię na świeżym powietrzu! Jako przyrządy do ćwiczeń posłużą Ci drzewo, ławka czy latarnia.

3 min. czytania

View details Żółtaczka u noworodka
Artykuł
Zoltaczka u noworodka

Żółtaczka u noworodka

Fizjologiczna żółtaczka u noworodków dotyczy około 60% dzieci urodzonych w terminie i około 80% wcześniaków. To naturalne zjawisko, które może pojawić się u maluszka tuż po porodzie.

4 min. czytania

View details Ćwiczenia na uda i bryczesy
Artykuł
Ćwiczenia na uda i bryczesy

Ćwiczenia na uda i bryczesy

Wiele młodych mam zastanawia się, jak szybko schudnąć z nóg, pozbyć się bryczesów i ukształtować zgrabne pośladki.

4 min. czytania

View details Jak możesz poradzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka? Checklista
Artykuł
Mama podtrzymuje płaczącego chłopca, który stoi na kanapie.

Jak możesz poradzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka? Checklista

Początki zwykle bywają trudne.

5 min. czytania

View details Ocena noworodka wg skali Apgar
Artykuł
dłoń-mamy-i-dziecka

Ocena noworodka wg skali Apgar

Skala Apgar to ocena, na podstawie której lekarze określają stan zdrowia noworodka tuż po porodzie. Sprawdź tabelę oraz poznaj interpretację wyników.

3 min. czytania

View details Ćwiczenia z dzieckiem w wózku
Artykuł
Ćwiczenia z wózkiem

Ćwiczenia z dzieckiem w wózku

Spacer z dzieckiem to doskonała okazja do wykonania treningu. Gdy Twoje maleństwo zaśnie w swoim wózeczku, wykorzystaj ten czas na solidną dawkę ćwiczeń na świeżym powietrzu.

4 min. czytania

View details Jak radzić sobie z gośćmi po porodzie? Checklista
Artykuł
Kobieta trzymająca niemowlę otoczona przez czworo ludzi

Jak radzić sobie z gośćmi po porodzie? Checklista

Jeśli przytłacza Was sama myśl o gościach, którzy zapowiadają się z wizytą, by odwiedzić nowo narodzonego maluszka, nie musicie czuć się z tym źle.

3 min. czytania