Kangurowanie po CC

Kangurowanie po cesarce

0-4 miesiące
Artykuł
Lip 24, 2024
4 min.

Poród to dla maluszka niełatwe doświadczenie. Opuszcza swoją bezpieczną przestrzeń, w której spędził okres ciąży, dlatego zaraz po przyjściu na świat warto zapewnić mu to, czego najbardziej potrzebuje: obecność najbliższych. Kangurowanie – czyli kontakt skóra do skóry dziecka i osoby dorosłej – zaspokaja tę potrzebę, uspokaja noworodka i pozwala stworzyć unikalną więź. Co jednak w przypadku cesarskiego cięcia? Czy kangurowanie po cesarce jest możliwe? I jaka może być tu rola taty?

Co znajdziesz w artykule?

Kangurowanie po cesarce – czy jest możliwe?

Pierwsze godziny po porodzie nie są dla dziecka najłatwiejsze. Są jednak bardzo ważne. Dlatego bezpośrednio po narodzinach warto zadbać o kontakt skóra do skóry, czyli położyć maluszka na klatce piersiowej dorosłej osoby, by uspokoił się i poczuł bezpiecznie. To standard w szpitalach, zwłaszcza jeśli poród odbył się siłami natury. Jeżeli przebiegł bez komplikacji, mama może przytulić maluszka od razu.

Nieco inaczej jest w przypadku cesarskiego cięcia. Warunki sali operacyjnej nie pozwalają na długie kangurowanie. Jeśli mama była operowana pod narkozą, jeszcze przez jakiś czas po zakończeniu porodu pozostaje nieprzytomna, dlatego nie może zaopiekować się maleństwem. W przypadku, gdy zastosowano znieczulenie podpajęczynówkowe, zazwyczaj nie ma przeciwwskazań do tego, by mama mogła zobaczyć dziecko i przytulić je, a następnie – na czas szycia i kończenia operacji – przekazała je do kangurowania tacie.

Kangurowanie dziecka po cesarce – dlaczego warto?

Kangurowanie ma wiele zalet. Bliskość ciała dorosłej osoby pozwala maleństwu łatwiej przystosować się do nowego środowiska, a odgłos bicia serca oraz ruchy klatki piersiowej działają uspokajająco.

Wśród zalet kontaktu skóra do skóry wymienia się również stabilizację temperatury ciała maleństwa, ułatwienie karmienia piersią oraz przekazanie flory bakteryjnej rodziców (zanim organizm dziecka skolonizują bakterie szpitalne). To także emocjonalny moment dla rodzica – pierwsze chwile z dzieckiem to dla wielu z nich niezapomniany czas, który wspominają jako jeden z najpiękniejszych w życiu.

 

Kangurowanie ojca po CC – rodzice z noworodkiem

 

Kangurowanie przez tatę po cesarce

Na szczęście tata może zastąpić mamę w kangurowaniu po CC – i sprawdzi się w tym doskonale. Zazwyczaj wygląda to tak, że w trakcie operacji przebywa on w specjalnie wyznaczonym pomieszczeniu, do którego położna lub pielęgniarka neonatologiczna (specjalizująca się w opiece nad noworodkiem) przynosi maluszka bezpośrednio z sali operacyjnej. Tata siada na fotelu rozebrany od pasa w górę, a lekarz układa nagie dziecko na jego piersi i przykrywa kocem, by zachowany został komfort cieplny. W takim ułożeniu czekają razem na zakończenie cesarskiego cięcia.

Ważne

W grudniu 2020 roku Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenia dotyczące kangurowania dzieci przez osobę towarzyszącą przy porodzie zakończonym cięciem cesarskim. Zgodnie z nimi tata może przebywać z dzieckiem, jeśli spełni kilka podstawowych wytycznych związanych z ochroną przed rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Kangurowanie przez ojca po CC trwa zwykle 30-40 minut. Po tym czasie maleństwo zabierane jest do mamy i przystawiane do piersi. Ważne, by pierwsze karmienie po cesarskim cięciu odbyło się do 2 godzin po porodzie, bo zwiększa to szansę na udaną laktację. Ponadto siara, czyli pierwsze mleko, które dostaje maluszek, ma bogaty i unikatowy skład, dlatego warto podać ją maleństwu jak najszybciej.

Kangurowanie po cesarce – czy wymaga przygotowań?

Kangurowanie przez ojca albo innego członka rodziny nie wymaga żadnych przygotowań. Nie trzeba się golić, korzystać z żeli odkażających lub antybakteryjnych czy ubierać odzieży ochronnej. W kontakcie skóra do skóry chodzi bowiem o przekazanie flory bakteryjnej, stosowanie antyseptyki jest więc działaniem wbrew zamierzeniom.

Ważne

Noworodka może kangurować nie tylko tata, lecz także inna osoba blisko spokrewniona – babcia, dziadek czy ciocia. Personel szpitala musi być jednak o tym poinformowany przez mamę przed rozpoczęciem operacji.

Mężczyźni czasem obawiają się, że zrobią krzywdę maluszkowi, nie będą wiedzieć, jak się zachować, albo że zarażą go jakąś chorobą. To jednak nieuzasadnione obawy i nie warto z ich powodu odbierać sobie szansy na niezapomniane przeżycie. Kangurowanie po CC to prosta czynność, która nie wymaga żadnych kwalifikacji, niesie za sobą za to wiele dobrego dla obu stron i buduje między rodzicem i dzieckiem silną więź. Jeśli wiecie, że poród odbędzie się przez cesarskie cięcie, warto zawczasu zaplanować, że to właśnie tata spędzi z maleństwem pierwsze chwile, poinformować o tym personel szpitala i wpisać to w plan porodu.

Konsultacja merytoryczna:

mgr Julia Ignaczak

Położna rodzinna

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Wyjątkowa ochrona po cesarskim cięciu
Artykuł
Mama z dzieckiem urodzonym przez cesarskie cięcie

Wyjątkowa ochrona po cesarskim cięciu

Nie wszyscy wiedzą, że cesarskie cięcie ma wpływ nie tylko na ciało kobiety, lecz także na organizm dziecka. Operacja ta stanowi pewne ryzyko i dla mamy, i dla maluszka.

4 min. czytania

View details Ubrania do karmienia, czyli mama na zakupach
Artykuł
Mama na zakupach

Ubrania do karmienia, czyli mama na zakupach

Po pewnym czasie od porodu, kiedy zaczynasz już odnajdywać się w nowej rzeczywistości, zdajesz sobie sprawę z tego, że nadszedł czas na zakupy!

5 min. czytania

View details Łóżeczko dla dziecka, kosz Mojżesza czy dostawka do łóżka – co wybrać?
Artykuł
Noworodek w koszu Mojżesza

Łóżeczko dla dziecka, kosz Mojżesza czy dostawka do łóżka – co wybrać?

W czym powinien spać Twój maluszek – w łóżeczku dziecięcym ze szczebelkami, dostawce do łóżka rodziców, a może w przenośnym koszu Mojżesza?

4 min. czytania

View details Żółtaczka u noworodka
Artykuł
Zoltaczka u noworodka

Żółtaczka u noworodka

Fizjologiczna żółtaczka u noworodków dotyczy około 60% dzieci urodzonych w terminie i około 80% wcześniaków. To naturalne zjawisko, które może pojawić się u maluszka tuż po porodzie.

4 min. czytania

View details Piękna mama – zadbaj o siebie
Artykuł
Piękna mama - zadbaj o siebie

Piękna mama – zadbaj o siebie

Każdy musi czasem się odprężyć i naładować akumulatory – a młode mamy przede wszystkim. Zrób coś tylko dla siebie i zrelaksuj się, abyś potem wróciła do obowiązków wypoczęta.

4 min. czytania

View details Jak możesz poradzić sobie z niechcianymi radami? Checklista
Artykuł
Kobieta w dojrzałym wieku tłumaczy coś zdenerwowanej młodej kobiecie.

Jak możesz poradzić sobie z niechcianymi radami? Checklista

Twoje dziecko właśnie pojawiło się na świecie, więc to normalne, że jako świeżo upieczony rodzic czujesz się niepewnie w nowej sytuacji.

3 min. czytania

View details Pieluszki wielorazowe – czym są i co warto o nich wiedzieć?
Artykuł
Kolorowe pieluszki wielorazowe wiszące na sznurku

Pieluszki wielorazowe – czym są i co warto o nich wiedzieć?

Pieluszki wielorazowe dla dzieci są coraz częściej wybierane przez rodziców. To rozwiązanie nie tylko ekologiczne i korzystne finansowo, lecz także – wbrew pozorom – wygodne!

7 min. czytania

View details Zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne po ciąży
Artykuł
Zabiegi kosmetyczne po ciąży

Zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne po ciąży

Po ciąży Twoje ciało wymaga wyjątkowej uwagi. Być może zastanawiasz się, jak zmienić wygląd brzucha po porodzie, jak uporać się z rozstępami czy jak zadbać o piersi.

5 min. czytania

View details Dieta odchudzająca dla mam
Artykuł
Mama gotująca z niemowlakiem

Dieta odchudzająca dla mam

Niedawno zostałaś mamą i chciałabyś wrócić do sylwetki sprzed ciąży? Chciałabyś przejść na dietę odchudzającą, ale nie wiesz, czy to nie zaszkodzi maluszkowi, którego karmisz piersią?

4 min. czytania

View details Domowe sposoby na lepszy sen – aktywność w ciągu dnia
Artykuł
Sposoby na lepszy sen – mama trzyma na kolanach śpiące niemowlę

Domowe sposoby na lepszy sen – aktywność w ciągu dnia

Naukowcy są zgodni, że prawidłowy odpoczynek wpływa na zdrowy rozwój dziecka. Popatrz, co możesz zrobić w ciągu dnia, żeby zapewnić lepszy sen niemowlaka.

3 min. czytania

View details Kolejna ciąża po cesarce
Artykuł
Najszybsza ciąża po cesarce – rodzice z córeczką czekają na narodziny drugiego dziecka

Kolejna ciąża po cesarce

Temat następnej ciąży po cesarce budzi wiele wątpliwości. Wiele par zastanawia się, po jakim czasie zdecydować się na kolejne dziecko, aby zarówno ono, jak i mama byli możliwie bezpieczni.

4 min. czytania

View details Wielokulturowość od kołyski – jak nauczyć dziecko szacunku do innych nacji?
Artykuł
Wielokulturowość

Wielokulturowość od kołyski – jak nauczyć dziecko szacunku do innych nacji?

W dzisiejszym świecie wielokulturowość towarzyszy nam na każdym kroku: na ulicy, w sklepie, na placu zabaw, u znajomych...

5 min. czytania

View details Ćwiczenia na uda i bryczesy
Artykuł
Ćwiczenia na uda i bryczesy

Ćwiczenia na uda i bryczesy

Wiele młodych mam zastanawia się, jak szybko schudnąć z nóg, pozbyć się bryczesów i ukształtować zgrabne pośladki.

4 min. czytania

View details Jak możesz poradzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka? Checklista
Artykuł
Mama podtrzymuje płaczącego chłopca, który stoi na kanapie.

Jak możesz poradzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka? Checklista

Początki zwykle bywają trudne.

5 min. czytania

View details Jak powinna wyglądać dieta mamy karmiącej piersią?
Artykuł
Dieta matki karmiącej piersią

Jak powinna wyglądać dieta mamy karmiącej piersią?

Jeśli karmisz maluszka piersią, powinnaś zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. Ma to bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka, ale i dla funkcjonowania Twojego organizmu.

8 min. czytania

View details Oznaki głodu u niemowlaka – jak odczytywać sygnały Twojego dziecka
Artykuł
Głodne niemowlę – objawy: dziecko płaczące z głodu

Oznaki głodu u niemowlaka – jak odczytywać sygnały Twojego dziecka

Masz wrażenie, że Twój niemowlak ciągle chce jeść? Skąd masz wiedzieć, kiedy zacząć karmienie i kiedy maluch jest już najedzony? Może się zdarzyć, że sam Ci o tym powie!

4 min. czytania

View details Ocena noworodka wg skali Apgar
Artykuł
dłoń-mamy-i-dziecka

Ocena noworodka wg skali Apgar

Skala Apgar to ocena, na podstawie której lekarze określają stan zdrowia noworodka tuż po porodzie. Sprawdź tabelę oraz poznaj interpretację wyników.

3 min. czytania

View details Pokochaj swoje ciało po porodzie
Artykuł
Akceptacja swojego ciała po porodzie

Pokochaj swoje ciało po porodzie

Czas powiedzieć to sobie wprost: ciało po ciąży nie będzie dokładnie takie samo jak przed nią. Nie oznacza to jednak, że wygląda ono źle – jest po prostu inne.

4 min. czytania

View details Poznaj listę 10 rzeczy do zrobienia dla mamy singielki i jej maluszka. Checklista
Artykuł
Uśmiechnięte mamy singielki z dziećmi podczas spotkania

Poznaj listę 10 rzeczy do zrobienia dla mamy singielki i jej maluszka. Checklista

Jesteś singielką wychowującą maleństwo? Z myślą o Tobie przygotowaliśmy listę rzeczy, które warto zrobić razem z dzieckiem. Przekonaj się, że wcale nie musisz czuć się samotna.

5 min. czytania