Dziecko w foteliku dla 4-latka

Fotelik samochodowy dla dziecka

0-4 miesiące
Artykuł
Maj 13, 2024
7 min.

Fotelik dla dziecka do samochodu to niezbędne wyposażenie w każdej rodzinie, w której nawet sporadycznie odbywa się podróże tym środkiem transportu. Wybór tego odpowiedniego może nastręczać jednak sporych trudności. Do rozważenia pozostaje wiele kwestii: jaki fotelik dla noworodka wybrać, a jaki dla starszej pociechy? Na co zwracać uwagę? Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika? Jeśli stajesz przed koniecznością zakupu tego akcesorium, przeczytaj nasz tekst. Mamy nadzieję, że rozwieje on wiele Twoich wątpliwości.

O czym przeczytasz w artykule:

 

Przewożenie dzieci w samochodzie – co warto wiedzieć?

Zasady jazdy w foteliku regulują przepisy – nie jest to pozostawione wyłącznie dobrej woli rodziców i ich dbałości o bezpieczeństwo dzieci. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym każde dziecko, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym. Od tej zasady przewidziano dwa wyjątki:

  • Jeśli dziecko ma powyżej 135 cm wzrostu, a jego masa i wzrost uniemożliwiają dopasowanie odpowiedniego fotelika, może być ono przewożone na tylnym siedzeniu i przypięte jedynie pasami bezpieczeństwa. W praktyce dotyczy to dzieci, które ważą powyżej 36 kg.
  • Jeśli na tylnej kanapie jest przewożonych troje dzieci, to maluszek, który ukończył 3 lata, może siedzieć bezpośrednio na kanapie. Warunkiem jest to, że w samochodzie nie ma miejsca na trzy foteliki dla dzieci.

Pamiętaj, że jeśli szkrab jest poniżej 3. roku życia, to nie obowiązują żadne wyjątki. Musi być przewożony w odpowiednim foteliku – to znaczy takim, który jest dostosowany do jego masy i wzrostu, sprawny, a także prawidłowo zamontowany niezależnie od tego, czy jedziecie na wakacje, czy do sklepu za rogiem. Za niespełnianie któregokolwiek z tych warunków grozi – podobnie jak za jazdę bez fotelika – mandat karny.

 

Foteliki dla dzieci – jak wybrać właściwy?

Producenci fotelików dla dzieci do samochodu zwykle posługują się przedziałami wagowymi dla określenia grupy, dla jakiej przeznaczony jest dany model. Podział wygląda tak:

  • Grupa 0 – dzieci do 10 kg
  • Grupa 0+ – dzieci do 13 kg
  • Grupa 1 – dzieci od 9 do 18 kg
  • Grupa 2 – dzieci od 15 do 25 kg
  • Grupa 3 – dzieci od 22 do 36 kg

Przedziały te zazębiają się, bo dzieci różnią się też wzrostem i czasem wyrastają z fotelików samochodowych przeznaczonych dla ich wagi. Dlatego tak ważne jest monitorowanie na bieżąco tego, czy Twoja pociecha wciąż mieści się w swoim modelu (np. czy jego głowa nie wystaje poza oparcie).

Jak przewozić dziecko w foteliku? Minimum do ukończenia 3. roku życia powinno ono jeździć tyłem do kierunku jazdy. Jest to dla niego bezpieczniejsze i wynika z budowy ciała: główka maluszka jest stosunkowo duża (to aż 25% jego ciała!) i ciężka w stosunku do reszty ciała, a mięśnie, chrząstki i kości kręgosłupa oraz szyi – słabe. W przypadku zderzenia czołowego albo nawet gwałtownego hamowania łatwo o uszkodzenie kręgów szyjnych, które nie są w stanie przytrzymać głowy na miejscu. Siedzenie tyłem minimalizuje ryzyko wystąpienia takiego scenariusza. Starszaki można sadzać przodem, ale póki to możliwe (i póki nie protestują), lepiej tego nie robić.

Fotelik samochodowy obrotowy

Foteliki obrotowe są dostępne w dwóch wersjach: 180 i 360 stopni. Ich podstawą jest baza obrotowa, która pozwala na manewrowanie nimi i montowanie w różnym ustawieniu. Fotelik 360 stopni można montować zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy, a przy tym dowolnie obracać, żeby na przykład łatwiej wyjąć dziecko. Z kolei modele 180 stopni zezwalają na łatwy obrót (co ułatwia korzystanie z nich), ale nie na montaż przodem do kierunku jazdy.

Tata montuje fotelik dla noworodków i układa w nim maluszka

 

Fotelik dla niemowlaka i noworodka

Jeśli właśnie kompletujesz dziecięcą wyprawkę, z pewnością zastanawiasz się, jaki fotelik samochodowy dla noworodka wybrać. Na co zwracać uwagę? Najlepiej udaj się do profesjonalnego sklepu, gdzie specjaliści pomogą Ci wybrać najlepszy model do Twojego samochodu i taki dopasowany do Waszych potrzeb, a przy okazji rozwieją wszelkie wątpliwości związane z tym, jak przewozić dziecko w samochodzie. Jeżeli jednak zdecydowałaś się na zakup przez internet lub chcesz po prostu sama wiedzieć jak najwięcej, poniżej przedstawiamy kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę.

Wybierając fotelik samochodowy dla noworodka i niemowlaka, lepiej postawić na taki z wąskim zakresem wagowym, czyli z kategorii 0 lub 0+ (do 10-13 kg, czyli ok. 15 miesięcy). Co prawda można kupić foteliki, które rosną razem z dzieckiem, ale jest to mniej bezpieczne rozwiązanie i odradzamy je zwłaszcza w przypadku niemowląt. Urządzenia z grupy 0 i 0+ mają kształt muszli i przypominają nosidło, dzięki czemu łatwiej przenosić maluszka bez wyciągania go i przekładania do wózka. Warto, by fotelik-nosidełko miał wkładkę redukcyjną, która sprawia, że jego powierzchnia jest bardziej płaska. Dzięki temu jest wygodniejsza dla szkraba i amortyzuje wstrząsy podczas jazdy. Zwróć uwagę też na pasy bezpieczeństwa. 5-punktowe (dwa pasy ramienne, pas na kroczu, dwa pasy na biodra) są bezpieczniejsze i lepiej trzymają niemowlę w foteliku niż 3-punktowe. Tak jak już wspomnieliśmy, taki mały szkrab bezwzględnie powinien być też przewożony tyłem do kierunku jazdy, potrzebujecie więc fotelika typu RWF (od angielskiego reward facing), który pozwala na tego typu montaż.

Jak przewozić dziecko w foteliku zimą?

Bezpieczny fotelik to między innymi taki, w którym maluszek jest dokładnie zapięty, co znaczy, że pasy ściśle przylegają do jego ciała. Gruby ubiór to utrudnia, a czasem nawet uniemożliwia, bo pod wpływem nacisku kompresuje się, w efekcie czego mogą powstawać niechciane wolne przestrzenie. Taka sytuacja może być niebezpieczna i skończyć się nawet wysunięciem z fotelika. Dlatego zarówno starsze dziecko, jak i noworodek w foteliku zimą powinien być rozebrany z warstwy wierzchniej. Jeśli boisz się, że maluszkowi bez kombinezonu czy kurtki będzie zimno, możesz zainwestować na przykład w specjalny otulacz.

Rodzic zapina pasy do fotelika samochodowego

 

Jak zamontować fotelik samochodowy?

Wbrew obiegowym opiniom kompatybilność fotelika z samochodem nie jest sprawą oczywistą. Dlatego profesjonalny sprzedawca na pewno spyta Cię o to, jakim autem jeździsz, by właściwie dobrać pasujący model. Najpopularniejszym sposobem montażu fotelika jest system ISOFIX – aby jednak z niego korzystać, auto musi być wyposażone w odpowiednie zaczepy. Drugim sposobem mocowania jest użycie po prostu pasów samochodowych.

Najbezpieczniejszym miejscem w aucie jest środkowy fotel na tylnej kanapie, bo dziecko jest tam osłonięte zarówno w przypadku zderzeń czołowych, jak i bocznych. Siedzenie nie może być jednak profilowane, a zamontowane pasy muszą być 3-punktowe lub zastąpione przez punkty montażowe ISOFIX. Jeśli te warunki nie są spełnione, fotelik można zamontować z tyłu, za siedzeniem pasażera lub kierowcy (jeśli na siedzeniu pasażera ktoś siedzi). Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu nie jest najlepszym pomysłem. Po pierwsze, przepisy dopuszczają montaż fotelika z przodu tylko wówczas, gdy siedzenie nie jest wyposażone w poduszkę powietrzną lub jest ona odłączona. Po drugie, nie we wszystkich samochodach da się to zrobić tak, by fotelik stał stabilnie. Ważną kwestią jest dostosowanie go do kształtu kanapy – przestrzeń między plecami fotelika a oparciem powinna być jak najmniejsza. Warto też zwrócić uwagę na sam rozmiar – w małych samochodach lepiej wybrać mniejszy model, by maluszek miał miejsce na nogi i czuł się komfortowo.

 

Od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?

Maluszki rosną i coraz mniej chętnie spędzają czas ciasno zapięte w fotelikach samochodowych. Jeśli jesteś rodzicem 10- czy 11-latka pewnie zastanawiasz się, od kiedy można jeździć bez fotelika. Odpowiedź jest prosta – o tym, że można przesiąść się na „dorosłe” siedzenie decyduje nie wiek, ale wzrost. Dziecko musi mierzyć powyżej 150 cm, żeby obowiązek jazdy w foteliku przestał je obowiązywać. Jeżeli jednak ma więcej niż 135 cm i waży powyżej 36 kg – czyli tyle, ile przewiduje najwyższa grupa – można posadzić je na podkładkę podwyższającą. Pamiętaj jednak, że jej zadaniem jest dostosowanie wysokości, na jakiej siedzi dziecko, do odpowiedniej pozycji przechodzenia pasów. Nie oferuje ona żadnego dodatkowego zabezpieczenia.

 

 question mark  Pytania i odpowiedzi 

1. Fotelik samochodowy – do kiedy dziecko musi w nim jeździć?

Fotelik jest obowiązkowy od urodzenia do czasu, aż dziecko osiągnie 150 cm wzrostu lub wagę 36 kg. Kwestię tę reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym.

2. Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce?

Podstawki podwyższające sprawdzają się w przypadku dzieci, które nie mierzą jeszcze wymaganych 150 cm wzrostu, ale swoją wagą przekroczyły już limit fotelika, czyli 36 kg.

3. Jak wozić dziecko w foteliku – przodem czy tyłem?

Maluszek do ukończenia 3. roku życia powinien jeździć tyłem do kierunku jazdy. Starsze dzieci można przewozić przodem do kierunku jazdy, jednak specjaliści rekomendują, by poczekać z tym tak długo, jak to możliwe.

4. Jaki fotelik samochodowy dla 6-miesięcznego dziecka?

Fotelik samochodowy dla niemowlaka powinien mieć oznaczenie 0 lub 0+. Modele z tej grupy mają formę nosidła, dzięki czemu są łatwe w użytkowaniu także poza autem. Dodatkowo ich budowa sprawia, że maluszkowi jest wygodnie, a wstrząsy, jakie występują podczas jazdy, są amortyzowane.

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Dlaczego pora kładzenia się spać jest tak istotna?
Artykuł
Ojciec czyta dziecku książkę

Dlaczego pora kładzenia się spać jest tak istotna?

Czy wiesz, że to, ile czasu przesypia Twoje dziecko, może wpływać na jego zachowanie, rozwój mowy i masę ciała w przyszłości?

2 min. czytania

View details Podróże z dzieckiem - wspólne odkrywanie świata
Artykuł
Dziecko w podróży

Podróże z dzieckiem - wspólne odkrywanie świata

Kochasz podróżować, ale obawiasz się, jak będą wyglądały wakacje z dzieckiem? Spokojnie, to wcale nie jest takie trudne!

6 min. czytania

View details Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?
Artykuł
Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?

Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?

Jeśli chcesz spędzić z dzieckiem czas na wspaniałej zabawie, zapewnij mu atrakcje odpowiednio dostosowane do jego wieku i zainteresowań.

6 min. czytania

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Rozwój postawy ciała, lokomocji, chwytania i manipulacji
Artykuł
Jak dziecko uczy się przemieszczać i chwycic

Rozwój postawy ciała, lokomocji, chwytania i manipulacji

Obserwuj rozwój motoryczny dziecka, aby śledzić, jakie zmiany zachodzą w jego organizmie. W pierwszych latach życia Twoje dziecko będzie bowiem stopniowo nabywać kolejne umiejętności.

4 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Oparzenie termiczne
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-oparzenie-termiczne

Pierwsza Pomoc: Oparzenie termiczne

Dzieci często są narażone na oparzenia gorącymi płynami, przedmiotami lub otwartym ogniem, zwłaszcza jeśli pozostaną przez chwilę poza kontrolą rodziców.

2 min. czytania

View details Zabawki Montessori
Artykuł
Dwoje dzieci bawiących się w otoczeniu materiałów Montessori

Zabawki Montessori

Rozwój dziecka odbywa się przede wszystkim przez zabawę. Wbrew pozorom zapewnienie mu wszystkiego, co najlepsze, nie wymaga wielkich zakupów.

8 min. czytania

View details 10 zdrowych nawyków na dalszą drogę
Artykuł
10 zdrowych nawyków na dalszą drogę

10 zdrowych nawyków na dalszą drogę

Pierwsze 1000 pierwszych dni Twojego maluszka właśnie dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że to, co już wiesz, nie przyda Ci się w przyszłości!

9 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Brak oddechu (RKO)
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-RKO-brak-oddechu

Pierwsza Pomoc: Brak oddechu (RKO)

RKO to zespół czynności ratunkowych, stosowanych w sytuacji podejrzenia nagłego zatrzymania krążenia (brak prawidłowego oddechu). 

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Bezdech
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-bezdech

Pierwsza Pomoc: Bezdech

Bezdech to zanik przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Może doprowadzić do utraty przytomności i zatrzymania krążenia, dlatego wymaga szybkiej interwencji.

2 min. czytania

View details Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko
Artykuł
Sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe chłopców i dziewczynek pomogą Ci sprawdzić, czy maluszek prawidłowo się rozwija.

5 min. czytania

View details Suplement diety NANCARE® FLORA-EQUILIBRIUM – opinie rodziców
Artykuł
Spokojna, uśmiechnięta mama ze śpiącym na niej niemowlakiem

Suplement diety NANCARE® FLORA-EQUILIBRIUM – opinie rodziców

Twój maluszek cierpi na zaparcia, a Ty nie wiesz, jak mu pomóc?

4 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Ciało obce w drogach oddechowych
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-zakrztuszenie

Pierwsza Pomoc: Ciało obce w drogach oddechowych

Zakrztuszenie się to zamknięcie dróg oddechowych przez ciało obce. Zareaguj, jeśli zauważysz widoczne zasinienie twarzy malucha i wyczuwasz utrudniony oddech.

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Utrata przytomności
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-utrata-przytomności

Pierwsza Pomoc: Utrata przytomności

Utrata przytomności to stan, w którym dziecko nie reaguje na nasz głos lub dotyk, ale samodzielnie oddycha („śpi tak, że nie można go obudzić”). 

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Drgawki
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-drgawki

Pierwsza Pomoc: Drgawki

Drgawki są wynikiem nieprawidłowego działania układu nerwowego, polegające na naprzemiennych silnych skurczach i rozkurczach mięśni. 

2 min. czytania

View details Pokrzywka u dziecka – co ją wywołuje i jak sobie z nią poradzić?
Artykuł
Pokrzywka u dziecka – zdjęcia mamy z płaczącym maluszkiem

Pokrzywka u dziecka – co ją wywołuje i jak sobie z nią poradzić?

Pokrzywka u dziecka to jeden z rodzajów wysypki, jaką często zauważają u swoich maluszków rodzice.

4 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Zranienie i krwotok
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-zranienie-i-krwotok

Pierwsza Pomoc: Zranienie i krwotok

Zranienia i krwotoki to poważne obrażenia, w których uszkodzona zostaje skóra, a także inne tkanki pod nią.

2 min. czytania

View details Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka
Artykuł
Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Wybierz posiłki zawierające te kluczowe witaminy i składniki mineralne, by pomóc swojemu dziecku zdrowo się rozwijać.

1 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Duszność
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-duszność

Pierwsza Pomoc: Duszność

Duszność to stan spowodowany problemem z prawidłowym oddychaniem.

2 min. czytania