Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (azs) u dzieci

5 - 6 miesięcy
Artykuł
Lip 26, 2024
5 min.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci, czyli AZS, to przewlekła choroba o podłożu alergicznym, która objawia się zazwyczaj silnym swędzeniem oraz suchością skóry. AZS najczęściej jest dolegliwością niemowląt oraz dzieci poniżej 12. roku życia. Sprawdź, jak sobie z nią poradzić!

Atopowe zapalenie skóry u dziecka rozpoznawane jest zwykle już we wczesnym okresie dzieciństwa. AZS ma charakter przewlekły i może nawracać nawet po dłuższym okresie bezobjawowym, co ma np. związek z sezonowym występowaniem alergii. Maluszek z AZS może mieć problemy ze snem, bywa płaczliwy i rozdrażniony. Podpowiadamy, jak postępować, gdy pojawi się choroba i w jaki sposób rozszerzać dietę dziecka oraz pielęgnować skórę z AZS.

Atopowe zapalenie skóry – objawy

Atopowe zapalenie skóry należy do alergicznych i zapalnych chorób skóry. Dolegliwość jest związana z uczuleniem na substancje, które znajdują się w środowisku zewnętrznym, czyli na tzw. alergeny. Choroba ma podłoże genetyczne, co oznacza, że jeśli rodzice dziecka cierpią na choroby alergiczne, istnieje bardzo duże ryzyko wystąpienia AZS także u maluszka.

Chorobę można rozpoznać po występujących stanach zapalnych skóry w różnych częściach ciała, np. na twarzy, dłoniach, główce, karku i szyi dziecka. W niektórych przypadkach charakterystyczne zaczerwienienia mogą pojawić się także na łokciach, kolanach i nadgarstkach.

 

atopic dermatitis in infants

 

Skóra atopowa, czyli jaka?

Skóra dziecka z AZS może się łuszczyć, swędzi, jest zaczerwieniona. W ostrej fazie AZS mogą występować nawet ogniska rumieniowe, zmiany skórne w postaci grudek, pęcherzyków i nadżerek. Ranki na skórze są narażone na zakażenia bakteryjne spowodowane przez gronkowce i paciorkowce. Jeżeli zauważysz na ciele dziecka pęcherzyki i zaczerwienienia, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Jak wykryć AZS?

Występowanie AZS u dzieci można potwierdzić, wykonując badanie krwi lub alergiczne testy punktowe (wykonuje się je powyżej 4. roku życia). Dokładna analiza laboratoryjna pozwala stwierdzić podwyższone poziomy immunoglobuliny E (przeciwciała klasy IgE). To oznacza, że układ immunologiczny maluszka wytwarza przeciwciała w odpowiedzi na obecność alergenów zawartych w pokarmach (np. białka mleka krowiego i białka jaja kurzego) oraz wdychanych wraz z powietrzem (pyłki drzew, traw, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, pleśń). Dochodzi w ten sposób do tzw. reakcji alergicznej. Ważną rolę w powstawaniu zmian zapalnych na skórze odgrywa również układ hormonalny i nerwowy.

 

baby azs

 

Postępowanie przy atopowym zapaleniu skóry

Jeżeli zauważysz wczesne objawy AZS u dziecka, na podstawie obserwacji maluszka spróbuj ustalić, jakie alergeny je wywołują i postaraj się ograniczyć kontakt maluszka z tymi czynnikami. Zdarza się, że atopowe zapalenie skóry u niemowląt nasila np. zmiana proszku do prania, stosowanie ubranek z wełny lub wprowadzanie nowych kosmetyków do pielęgnacji.

Gdy pojawi się AZS, można walczyć z jego objawami na kilka sposobów. Po pierwsze należy odpowiednio pielęgnować skórę dziecka, wykorzystując dobrane do potrzeb specjalistyczne kosmetyki (tzw. kosmeceutyki). Stosować można także metody farmakologiczne np. przepisane przez lekarza leki przeciwhistaminowe i przeciwzapalne, specjalne kremy i maści na receptę. Zaleca się także wprowadzenie odpowiedniej diety.

Ważne

Kosmeceutyki to odrębna grupa preparatów, które mają w składzie wysoką zawartość składników aktywnych. Produkty te wspomagają szybszą regenerację naskórka. Przywracają także prawidłową funkcję barierze naskórkowej i pomagają zredukować stany zapalne wywołane przez AZS. Najczęściej w recepturze kosmeceutyków zawarte są: fitoestrogeny, beta-karoten, witaminy (A, C, K, niacyna), składniki mineralne, przeciwutleniacze (rutyna), nienasycone kwasy tłuszczowe oraz naturalne ekstrakty roślinne (z arniki, kasztanowca, miłorzębu japońskiego).

Jak pielęgnować skórę dziecka z AZS?

W AZS szczególną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja wrażliwej skóry dziecka. Należy regularnie nawilżać i natłuszczać skórę maluszka specjalnymi preparatami zwanymi emolientami. Zaleca się stosowanie produktów o pH 5,5 (specjalne emulsje do kąpieli, szampony i balsamy do skóry atopowej), które łagodzą swędzenie. Kąpiele dziecka z AZS powinny być krótkie (około 5 minut), ponieważ woda dodatkowo wysusza skórę.

Po kąpieli należy unikać mocnego wycierania, aby nie uszkodzić delikatnej skóry. O wiele lepiej jest osuszyć ciało dziecka, lekko dotykając je ręcznikiem. Maluszka z atopowym zapaleniem skóry należy ubierać w przewiewną odzież, wybierając ubrania bez podrażniających włókien (np. zrobionych z wełny i nieprzepuszczalnych tworzyw sztucznych).

 

baby is swimming in the bathtub

 

Dieta eliminacyjna przy atopowym zapaleniu skóry

Około połowa niemowląt i małych dzieci z AZS wykazuje także nietolerancję na niektóre pokarmy, co może nasilać zmiany na skórze. Najczęstszymi alergenami pokarmowymi są: mleko krowie, jaja kurze i orzechy. Dla łagodzenia objawów alergii ważna jest odpowiednia dieta eliminacyjna bez alergenów pokarmowych, na które jest uczulone Twoje dziecko.

Dieta eliminacyjna powinna być jednak wprowadzona tylko po zaleceniu lekarza. Pamiętaj, że dieta przy atopowym zapaleniu skóry nie powinna wykluczać produktów na wszelki wypadek. Eliminuj tylko te składniki, które u dziecka nasilają objawy AZS.

Rozszerzanie diety dziecka z AZS

Pamiętaj, aby u dziecka z AZS nie opóźniać rozszerzania diety. Już po 4. miesiącu życia możesz zacząć wprowadzać do jadłospisu maluszka pierwsze przeciery warzywne, a potem owocowe. Nowe składniki diety włączaj pojedynczo, bacznie obserwując reakcję dziecka. Przerwa między jedną a drugą nowością w menu powinna trwać 3-4 dni.

 

azs baby diet

 

Nestlé Sinlac na specjalne potrzeby żywieniowe

Gdy zaczniesz serwować dziecku pierwsze produkty zbożowe, warto sięgnąć po Nestlé Sinlac specjalny produkt zbożowy dla dzieci na diecie eliminacyjnej, który nie zawiera białka mleka krowiego i laktozy, glutenu ani soi. Produkt ten pomoże Ci skomponować smaczny i pełnowartościowy jadłospis dla Twojego dziecka na diecie eliminacyjnej tak, by maluszek otrzymywał każdego dnia wszystkie składniki, których potrzebuje.

Ważne

Zawsze przed wyłączeniem produktów z diety skonsultuj się z lekarzem pediatrą, aby nie popełnić żywieniowych błędów i nie narazić maluszka na niedobory ważnych składników w diecie.

U niektórych dzieci zmiany skórne z wiekiem ustępują, jednak nawet najmniejszych objawów AZS nie można bagatelizować. Choroba wymaga odpowiedniej diety, starannej pielęgnacji skóry oraz przestrzegania zasad, które zaleci Wam lekarz pediatra.

View details Strefa Eksperta
Strefa Eksperta

Strefa Eksperta

Masz pytanie dotyczące ciąży, porodu albo rozwoju Maluszka? Skorzystaj z bezpłatnej porady naszych Ekspertek.
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Suplement diety NANCARE® FLORA-EQUILIBRIUM – opinie rodziców
Artykuł
Spokojna, uśmiechnięta mama ze śpiącym na niej niemowlakiem

Suplement diety NANCARE® FLORA-EQUILIBRIUM – opinie rodziców

Twój maluszek cierpi na zaparcia, a Ty nie wiesz, jak mu pomóc?

4 min. czytania

View details Zaparcia u niemowlaka. Sposoby na zatwardzenie u dzieci
Artykuł
Zaparcia u niemowlaka

Zaparcia u niemowlaka. Sposoby na zatwardzenie u dzieci

Zaparcia u niemowląt to dość powszechny problem. Wiele mam ma obawy, czy ich maluszek wypróżnia się wystarczająco często. Ta dolegliwość zależna jest w pewnym stopniu od jadłospisu dziecka.

5 min. czytania

View details Alergia i nietolerancja pokarmowa u dziecka – co warto wiedzieć? Checklista
Artykuł
Dziewczynka z alergią pokarmową po zjedzeniu uczulającego produktu

Alergia i nietolerancja pokarmowa u dziecka – co warto wiedzieć? Checklista

Jeśli rodzeństwo lub rodzice maluszka mają alergię pokarmową, prawdopodobieństwo, że wystąpi ona także u dziecka, jest większe.

3 min. czytania

View details Wzdęcia i gazy u niemowlaka
Artykuł
Wzdecia i gazy

Wzdęcia i gazy u niemowlaka

Wzdęcia i gazy u noworodka i niemowlaka to jedna z najczęstszych dolegliwości, z którymi zgłaszają się do lekarza zaniepokojeni rodzice. Dyskomfort u maluszka pojawia się głównie po jedzeniu.

7 min. czytania

View details Alergia pokarmowa – na tropie uczulenia
Artykuł
Alergia pokarmowa – na tropie uczulenia

Alergia pokarmowa – na tropie uczulenia

Wysypka u niemowląt, częste biegunki, swędzenie skóry – to tylko przykładowe objawy alergii pokarmowych. Dowiedz się, które produkty najczęściej powodują alergie.

5 min. czytania

View details Alergia pokarmowa u dziecka a karmienie piersią
Artykuł
Alergia u dziecka a karmienie piersią

Alergia pokarmowa u dziecka a karmienie piersią

Lekarz zdiagnozował u maluszka alergię pokarmową? Dowiedz się, na czym polega bilansowanie diety eliminacyjnej i jakie są jej zasady, których powinnaś się trzymać.

4 min. czytania

View details Biegunka u niemowląt i dzieci – przyczyny, skutki i postępowanie
Artykuł
Biegunka

Biegunka u niemowląt i dzieci – przyczyny, skutki i postępowanie

Nie każda rzadka kupka u niemowlaka musi oznaczać biegunkę. Kiedy jednak luźne stolce pojawiają się zbyt często, trzeba reagować.

3 min. czytania

View details Rozszerzanie diety małego alergika
Artykuł
Roszerzanie diety

Rozszerzanie diety małego alergika

Czy Twój niemowlak cierpi na alergię pokarmową? Poznaj jej objawy i dowiedz się, czym jest dieta eliminacyjna.

3 min. czytania

View details Kiedy układ odpornościowy jest zbyt aktywny, czyli alergia u niemowląt i dzieci
Artykuł
Alergia u niemowląt i dzieci – co to jest?

Kiedy układ odpornościowy jest zbyt aktywny, czyli alergia u niemowląt i dzieci

Alergia pokarmowa u niemowląt i dzieci jest coraz bardziej powszechnym problemem. Czym jest marsz alergiczny i jak chronić maluszka przed alergią?

4 min. czytania

View details 6. miesiąc życia dziecka
Artykuł
6. miesiąc życia dziecka - zdjęcie główne

6. miesiąc życia dziecka

Niemowlak w 6. miesiącu życia zwykle coraz sprawniej się przemieszcza. Bardzo szybko postępuje też jego rozwój psychiczny.

6 min. czytania

View details 5. miesiąc życia dziecka
Artykuł
5. miesiąc życia Dziecka

5. miesiąc życia dziecka

Wasz maluszek ma już 5 miesięcy? Zapewne każdego dnia obserwujecie, jak intensywnie rośnie i się rozwija.

5 min. czytania

View details Mikrobiota jelitowa u dzieci – czym jest i jak o nią dbać?
Artykuł
Mama z dzieckiem

Mikrobiota jelitowa u dzieci – czym jest i jak o nią dbać?

Mikrobiota jelitowa (nazywana kiedyś mikroflorą) to bakterie, które zamieszkują przewód pokarmowy człowieka.

5 min. czytania

View details Jak mądrze i zdrowo rozszerzać dietę niemowlaka?
Artykuł
Matka karmiąca dziecko łyżką w środku

Jak mądrze i zdrowo rozszerzać dietę niemowlaka?

Wasz maluszek rośnie jak na drożdżach i widzicie, że już niedługo przyjdzie czas na rozszerzanie diety? To świetnie!

5 min. czytania

View details Napoje - kiedy I co podawac dziecku?
Artykuł
Mom breastfeeding baby

Napoje - kiedy I co podawac dziecku?

Napoje - kiedy I co podawac dziecku?

1 min. czytania

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Dlaczego niemowlę nie chce spać? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania o problemy ze snem
Artykuł
Mom breastfeeding baby

Dlaczego niemowlę nie chce spać? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania o problemy ze snem

Czy Twoje dziecko ma problemy z układaniem się do snu? Wielokrotnie wybudza się w nocy? A może budzi się jeszcze przed świtem?

3 min. czytania

View details Żywność organiczna - co to oznacza dla dziecka?
Artykuł
13 sposobów na słodkie sny

Żywność organiczna - co to oznacza dla dziecka?

Czy wiesz, czym jest "żywność organiczna"? Zapoznaj się z naszymi informacjami i dowiedz się, czy warto wprowadzić ją do diety Twojego dziecka.

2 min. czytania

View details Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka
Artykuł
Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Wybierz posiłki zawierające te kluczowe witaminy i składniki mineralne, by pomóc swojemu dziecku zdrowo się rozwijać.

1 min. czytania

View details Suplement diety NANCARE MAMA LACTO+™ w opiniach mam
Artykuł
Mama karmiąca dziecko piersią

Suplement diety NANCARE MAMA LACTO+™ w opiniach mam

Mleko mamy to wyjątkowy pokarm stworzony przez naturę po to, byś w pierwszych miesiącach życia maluszka mogła dawać mu to, co najważniejsze dla jego rozwoju.

5 min. czytania