Pielęgnacja noworodka

Pielęgnacja noworodka po porodzie – chłopca i dziewczynki

0-4 miesiące
Artykuł
Paź 14, 2024
4 min.

Początkowo kąpiel noworodka wydaje się dużym wyzwaniem. Jednak nie ma potrzeby się zamartwiać. Weź sprawy w swoje ręce i zatroszcz się o właściwą pielęgnację noworodka – a początkowe obawy szybko ustąpią miejsca poczuciu, że jesteś specjalistą w tej dziedzinie.

  • Lęk przed pierwszą kąpielą jest czymś naturalnym, jednak można go pokonać poprzez nabycie doświadczenia. Jeśli Tata podejmie się tego zadania i dobrze się do niego przygotuje, zyska nie tylko cenną umiejętność związaną z opieką nad dzieckiem, lecz także ogromną wdzięczność zmęczonej mamy szkraba.

Kiedy i od czego zacząć?

To Wy sami zdecydujcie, kiedy powinna mieć miejsce pierwsza kąpiel noworodka w domu - może się odbyć już tego dnia, w którym wróci ze szpitala, ale też później. Niektórzy rodzice decydują, aby do czasu odpadnięcia kikuta pępowiny myć dziecko „na sucho”, czyli tylko przecierać je wilgotną ściereczką czy wacikami. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby już wtedy kąpać maluszka w wanience – aby pępuszek pozostał suchy wystarczy nalać do wanienki odpowiednią ilość wody tak, by pępek znajdował się ponad linią wody. Dzięki temu łatwiej będzie zadbać o higienę tych okolic do czasu odpadnięcia kikuta (co następuje zwykle po kilku dniach, do około 2 tygodni). Pępek wystarczy pielęgnować na sucho, bez stosowania żadnych dodatkowych środków, jednak jeśli jest taka konieczność można przecierać go zmoczonym wacikiem lub wykorzystać preparat z oktenidyną.

Wyprawka kosmetyczna dla noworodka i akcesoria

  • Żel myjący dla niemowląt
  • Szampon dla niemowląt – jeśli dziecko ma już włoski
  • Krem lub emulsja do nawilżenia ciała po kąpieli
  • Krem do pielęgnacji pupy
  • Roztwór soli fizjologicznej do pielęgnacji oczu dziecka
  • Waciki kosmetyczne
  • Gaza do przetarcia okolic pępka
  • Nożyczki do paznokci
  • Delikatna szczotka do włosów
  • Ewentualnie termometr do sprawdzenia temperatury wody (ok. 37°C)
  • Ręcznik
  • Czyste ubranko do przebrania maluszka
  • Pieluszka jednorazowa lub tetrowa

Przed przystąpieniem do kąpieli dziecka zadbaj o odpowiednią organizację przestrzeni, w której masz zamiar je myć. Przygotuj ręcznik, kosmetyki do mycia i pielęgnacji skóry noworodka, pieluszkę i ubranko po kąpieli. Oczywiście przydatne są także wanienka i przewijak. Świetnie sprawdzają się wanienki na stelażu, ponieważ nie nadwyrężają kręgosłupa rodziców. Zadbaj też o odpowiednią temperaturę zarówno powietrza w pomieszczeniu (ok. 23–25°C), jak i wody w wanience (ok. 37°C). Pamiętaj, że mycie maluszka nie musi odbywać się wieczorem. Jest to jednak o tyle dobre rozwiązanie, że zazwyczaj dziecko po wieczornym karmieniu i kąpieli jest odprężone – dzięki czemu znacznie spokojniej zasypia.

baby in bath

 

Jak kąpać noworodka i niemowlę?

Kiedy już zgromadzisz wokół siebie wszystkie niezbędne akcesoria, przystąp do kąpieli. Delikatnie rozbierz maluszka. Pamiętaj, że także dla niego to duże przeżycie, warto więc przy tym spokojnie do niego mówić i się uśmiechać, aby czuł się bezpieczniej. Następnie chwyć dziecko pewnym ruchem, tak aby jego główka opierała się na Twoim przedramieniu, a dłonią obejmij jego ramię. Drugą ręką podtrzymaj pupę maluszka i powoli zanurz go w wodzie. Gdy będzie już w wanience, możesz umyć go dłonią, która wcześniej podtrzymywała pupę. Aby dziecko nie ślizgało się po dnie wanienki, dobrze jest wyłożyć ją specjalną matą czy wkładką antypoślizgową. Delikatnie obmyj nóżki, brzuszek, rączki, plecki i włoski dziecka przy użyciu odpowiednich kosmetyków.

Po wyjęciu maluszka z wanienki otul go ręcznikiem i umyj mu buzię wacikiem kosmetycznym nasączonym czystą wodą. Następnie zmocz gazik lub wacik w roztworze soli fizjologicznej i delikatnie przetrzyj dziecku oczy – zaczynając od zewnątrz i kierując się do wewnętrznego kącika oka. Jeśli chodzi o uszka dziecka, to przetrzyj jedynie zewnętrzną małżowinę i tył ucha (za zagięciem). Pamiętaj również, aby natłuścić ciało maluszka. Smarując skórę, wykonuj delikatny masaż, dzięki czemu dziecko się zrelaksuje i stanie się spokojniejsze. Na koniec załóż maluszkowi świeżą pieluszkę i czyste ubranko.

newborn after bathing

 

Pielęgnacja dziewczynki

W przypadku pielęgnacji małych dziewczynek pamiętaj o tym, aby zadbać o odpowiedni kierunek mycia narządów płciowych. Ruch ręki powinien przebiegać zawsze od sromu do odbytu. Chodzi o to, aby bakterie z okolic odbytu nie miały szansy dostać się w okolice cewki moczowej, może to bowiem skutkować zakażeniami dróg moczowych. Tuż po porodzie na wargach sromowych może się zbierać różowawa wydzielina. Nie jest to powód do niepokoju – to naturalny stan. Delikatnie rozchyl wargi sromowe dziewczynki i przemyj je letnią wodą.

Pielęgnacja chłopca

W przypadku chłopców wątpliwości budzi prawidłowa pielęgnacja napletka. Przez mniej więcej 6 pierwszych miesięcy, w niektórych przypadkach dłużej, napletek jest przyrośnięty do prącia – i przez ten czas nie należy próbować go odciągać podczas pielęgnacji. Należy wtedy delikatnie umyć prącie i jądra maluszka. Po kąpieli dokładnie osusz miejsca intymne chłopca.

you became a father
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details 6 najważniejszych formalności po urodzeniu dziecka
Artykuł
6 najważniejszych formalności po urodzeniu dziecka

6 najważniejszych formalności po urodzeniu dziecka

Gdy Twój maluszek pojawi się na świecie, w określonym czasie należy dopełnić ważnych formalności po urodzeniu dziecka. Zazwyczaj ten obowiązek spada na tatę.

6 min. czytania

View details Jak zadbać o relacje z mamą dziecka?
Artykuł
Rodzina z dzieckiem

Jak zadbać o relacje z mamą dziecka?

Powiększenie rodziny to cudowne wydarzenie w życiu obojga partnerów. Zachwyt nad maluszkiem nie ma końca!

4 min. czytania

View details Podróże z dzieckiem - wspólne odkrywanie świata
Artykuł
Dziecko w podróży

Podróże z dzieckiem - wspólne odkrywanie świata

Kochasz podróżować, ale obawiasz się, jak będą wyglądały wakacje z dzieckiem? Spokojnie, to wcale nie jest takie trudne!

6 min. czytania

View details Jak zostać supertatą?
Artykuł
tata opiekuje się córką

Jak zostać supertatą?

Bycie odpowiedzialnym ojcem jest często kojarzone z zabezpieczeniem materialnym rodziny. Jednak pomyśl o tym raczej w kategoriach wzięcia na siebie części obowiązków związanych z dzieckiem.

4 min. czytania

View details Zostań supertatą – poznaj 10 wskazówek dla każdego ojca! Checklista
Artykuł
Młody ojciec trzymający na brzuchu dziecku

Zostań supertatą – poznaj 10 wskazówek dla każdego ojca! Checklista

Jesteś przyszłym lub świeżo upieczonym ojcem? Już nie musisz czuć się odtrącony w trakcie ciąży albo po narodzinach Twojego dziecka.

6 min. czytania

View details Proste zasady kąpieli noworodka i niemowlęcia
Artykuł
niemowlę z mamą po kąpieli

Proste zasady kąpieli noworodka i niemowlęcia

Przekonaj się, że kąpiel oraz pielęgnacja skóry dziecka mogą być relaksującym rytuałem dla Ciebie i Twojego dziecka, oraz szansą na wspólne, czułe chwile!

6 min. czytania

View details Mężczyzna zazdrosny o dziecko
Artykuł
Mężczyzna zazdrosny o dziecko

Mężczyzna zazdrosny o dziecko

Razem z partnerką wyczekiwałeś na narodziny dziecka, a po porodzie okazało się, że zszedłeś na drugi plan?

4 min. czytania

View details Gdy nie jesteś mężem mamy dziecka
Artykuł
Rodzice w konkubinacie

Gdy nie jesteś mężem mamy dziecka

Współcześnie coraz częściej zdarza się, że na świat przychodzą dzieci, których rodzice żyją w tzw. związku nieformalnym. Partnerzy nie są więc małżeństwem, ale zostają mamą i tatą.

4 min. czytania

View details 6 powodów, dlaczego fajnie jest być tatą
Artykuł
6 powodów, dlaczego fajnie jest być tatą

6 powodów, dlaczego fajnie jest być tatą

Niedługo będziesz ojcem? A może już nim jesteś? Przekonaj się, że nie tylko mama w życiu maluszka jest ważna. Ty też możesz zostać bohaterem dla swojego dziecka.

5 min. czytania

View details Jak wybrać wózek dziecięcy?
Artykuł
Przyszli rodzice wybierają wózek dla niemowlaka

Jak wybrać wózek dziecięcy?

Już niedługo zostaniesz tatą i zastanawiasz się, jaki wózek dla Twojego dziecka będzie najlepszy?

4 min. czytania

View details Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?
Artykuł
Spacer z niemowlakiem

Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Pierwszy spacer z noworodkiem to duże wydarzenie w życiu świeżo upieczonych rodziców. Z czasem jednak oswoisz się z wychodzeniem na dwór z dzieckiem i stanie się to miłym urozmaiceniem dnia.

6 min. czytania

View details Ojciec – jak zostać oazą spokoju?
Artykuł
Rodzice z niemowlakiem

Ojciec – jak zostać oazą spokoju?

Bycie ojcem i dobrym mężem lub partnerem to ważna i odpowiedzialna rola. Musisz zadbać zarówno o mamę dziecka, jak i samego maluszka. Przeczytaj poradnik dla taty i sprawdź, jak być oazą spokoju.

4 min. czytania

View details Najczęściej popełniane błędy przez młodych ojców
Artykuł
Błędy młodych ojców

Najczęściej popełniane błędy przez młodych ojców

Młody tata po narodzinach dziecka może czuć się niepewnie w zupełnie nowej dla siebie roli.

4 min. czytania

View details Seks po porodzie
Artykuł
Seks po porodzie

Seks po porodzie

Po narodzinach dziecka każdy związek staje przed nowymi wyzwaniami. Jednym z nich jest ponowne rozpoczęcie współżycia po ciąży i połogu.

5 min. czytania

View details Trudna sztuka ubierania niemowlaka
Artykuł
Ubieranie noworodka

Trudna sztuka ubierania niemowlaka

Świeżo upieczeni rodzice często stresują się tym, jak ubierać noworodka, aby nie dopuścić do jego przegrzania czy przeziębienia.

5 min. czytania

View details Jak przewinąć niemowlaka – podstawy
Artykuł
przewijanie noworodka

Jak przewinąć niemowlaka – podstawy

Pieluchę u noworodka czy niemowlaka zmienia się tyle razy dziennie, że już wkrótce staniesz się w tym mistrzem.

4 min. czytania

View details Karmienie butelką – porady dla taty
Artykuł
Karmienie butelką - porady dla taty

Karmienie butelką – porady dla taty

Najlepszym pokarmem dla niemowlęcia jest mleko mamy, ponieważ zawiera wszystkie składniki, których dziecko potrzebuje, aby zdrowo rosnąć.

6 min. czytania

View details Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?
Artykuł
Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?

Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?

Jeśli chcesz spędzić z dzieckiem czas na wspaniałej zabawie, zapewnij mu atrakcje odpowiednio dostosowane do jego wieku i zainteresowań.

6 min. czytania

View details Fotelik samochodowy dla dziecka
Artykuł
Dziecko w foteliku dla 4-latka

Fotelik samochodowy dla dziecka

Fotelik dla dziecka do samochodu to niezbędne wyposażenie w każdej rodzinie, w której nawet sporadycznie odbywa się podróże tym środkiem transportu.

7 min. czytania