brzuch-ciężarnej

Seks w ciąży

Ciąża
Artykuł
Maj 31, 2024
3 min.

 Zapewne słyszałaś już o wielu powodach, dla których seks w ciąży może wydawać się niebezpieczny? Czas obalić kilka mitów!

 

W trakcie ciąży Twoje ciało zmienia się, a wraz z nim Twoja seksualność. Normalne jest więc, że zadajesz sobie mnóstwo pytań. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, seks w ciąży nie jest zabroniony. Wręcz odwrotnie. Boisz się, że coś się stanie dziecku lub wywołasz przedwczesny poród? Rozwiewamy najczęściej pojawiające się wątpliwości!

Czeka mnie 9 miesięcy abstynencji

NIE. Jeśli ciąża przebiega bez komplikacji, nie ma żadnych powodów, by zaprzestać uprawiania seksu z partnerem, nawet w ósmym czy dziewiątym miesiącu. Tak naprawdę, współżycie ma bardzo pozytywny wpływ na ciążę i niesie ze sobą wiele korzyści: utrwala więź między partnerami (przyszły tata nadal ma poczucie, że jest ważny w życiu przyszłej mamy, która z kolei nadal czuje się atrakcyjna), poprawia nastrój. Są jednak sytuacje, w których lekarz może zalecić ograniczenie kontaktów seksualnych: gdy skraca się szyjka macicy, spodziewasz się bliźniąt, istnieje ryzyko przedwczesnego porodu lub gdy wcześniej poroniłaś.  

W ciąży nie będę już miała ochoty na seks

NIE. Wręcz przeciwnie! Oczywiście, wszystko to zależy od kobiety i jej organizmu, jednak większość kobiet potwierdza – w trakcie ciąży popęd seksualny wzrasta. Nawet jeśli pierwszy trymestr niezbyt sprzyja częstym stosunkom z powodu gorszego samopoczucia (mdłości, zmęczenie, obawa przed poronieniem itp.), wszystko zmienia się wraz z nadejściem drugiego trymestru. Ciało nabiera blasku i pięknieje, piersi uwydatniają się, kobiety po prostu czują się bardziej seksowne… a hormony szaleją! W rezultacie sprzyja to randkom i miłym chwilom we dwoje, a doznania są spotęgowane, oczywiście jeżeli Twojemu partnerowi nie przeszkadza uprawianie seksu w ciąży.

Nie możemy się kochać ze względu na mój okrągły brzuszek

TAK i NIE. Pod koniec ciąży, gdy brzuszek jest już duży i zaokrąglony, współżycie może okazać się niewygodne, a dla kobiety nawet męczące. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie go zaprzestać, jeśli tylko macie na to oboje ochotę! Zawsze można znaleźć inne pozycje, bardziej „dogodne”, zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. Wszystko opiera się na obopólnym zaufaniu, zrozumieniu… oraz na komunikacji – nie obawiajcie się o tym porozmawiać i wypróbować nowych pozycji. 

Dziecko może zostać uszkodzone

NIE. Bardzo często przyszli tatusiowie obawiają się „zakłócić spokój maluszka”, siedzącego sobie w brzuszku. Boją się, że coś mu zrobią, zgniotą lub uderzą w trakcie stosunku. Nic się nie bój – łożysko i wody płodowe stanowią świetną „amortyzację” i izolację od wszystkich czynników zewnętrznych. Intymność rodziców pozostaje więc niezakłócona – dziecko nic nie widzi, a co więcej, może korzystać z przyjemności odczuwanej przez mamę oraz powodowanej przez kołysanie.

Orgazm może wywołać skurcze

NIE. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, stosunek nie może wywołać przedwczesnego porodu. Tak naprawdę skurcze w wyniku orgazmu i skurcze porodowe są zupełnie innym zjawiskiem. Jednakże mówi się, że stosunek może wywołać poród, ale tylko w momencie, gdy jest już po wyznaczonym terminie. Nie ma jednak żadnych badań naukowych jednoznacznie potwierdzających tę kwestię! Pobudź kreatywność – jaką pozycję wybrać? Zapomnij o pozycji misjonarskiej, ze względu na zaokrąglony brzuszek! Wybieraj raczej pozycje wygodne, zarówno dla Ciebie, jak i dla partnera.

Ciekawostka

HAPTONOMIA – nauka o terapeutycznym wpływie dotyku, dzięki któremu można m.in. budować więź z dzieckiem jeszcze w łonie matki. Delikatne masowanie brzuszka, całowanie go przez tatę, mówienie do brzuszka uspokajają dziecko i pomagają już w tak wczesnej fazie życia budować z nim poczucie bezpieczeństwa, jakie dają rodzice. Dzięki haptonomii jeszcze przed narodzinami maluszka możecie budować relację mama-tata-dziecko. Niektóre szkoły rodzenia oferują zajęcia z masażu haptonomicznego.

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?
Artykuł
 Mama wypełniająca plan porodu

Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?

Plan porodu to dokument określający oczekiwania rodzącej związane z opieką okołoporodową, samym porodem i połogiem. Warto go przygotować, by poczuć się pewniej.

6 min. czytania

View details 34. tydzień ciąży
Artykuł
34 tydzień ciąży – przyszła mama relaksuje się

34. tydzień ciąży

34. tydzień ciąży to połowa 8. miesiąca. Twoje ciało przygotowuje się do porodu. W szkole rodzenia dowiesz się, jak przebiega ten proces i jakie są jego symptomy.

6 min. czytania

View details Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG
Artykuł
Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Domyślasz się, że możesz być w ciąży? Choć test z apteki nie pokazał dwóch kresek, cały czas odczuwasz pierwsze symptomy ciążowe?

5 min. czytania

View details Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!
Artykuł
Jak przyspieszyć poród

Jak przyspieszyć poród? Poznaj 5 sposobów!

Na narodziny dziecka czekasz całe 9 miesięcy. Nic dziwnego, że niepokoisz się, jeśli maluszek nie pojawia się na świecie w terminie.

5 min. czytania

View details Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?
Artykuł
Noworodek po porodzie

Jak ułożenie i położenie dziecka wpływa na rodzaj porodu?

Od ułożenia i położenia płodu w brzuchu mamy zależy to, w jaki sposób dziecko przyjdzie na świat – czy będzie to poród siłami natury czy też poprzez cesarskie cięcie.

6 min. czytania

View details Dieta w III trymestrze ciąży
Artykuł
Dieta w III trymestrze ciąży

Dieta w III trymestrze ciąży

W III trymestrze ciąży Twoje dziecko bardzo intensywnie się rozwija.

5 min. czytania

View details Domowe sposoby na mdłości w ciąży
Artykuł
Domowe sposoby na nudności

Domowe sposoby na mdłości w ciąży

Nawracające codziennie nudności w ciąży to problem większości kobiet. Jeśli i Ty się z nim zmagasz, przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość.

8 min. czytania

View details Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista
Artykuł
Kobieta w ciąży podczas wizyty u ginekologa

Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista

Jesteś ciekawa, jak przebiega wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży? O co możesz zapytać lekarza i czy w jakiś sposób powinnaś przygotować się do badania?

3 min. czytania

View details Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?
Artykuł
Stres w ciąży i gdy starasz się o dziecko

Stres w ciąży. Jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?

Problemy z zajściem w ciążę to dla wielu par w dużej mierze skutek stresu.

5 min. czytania

View details Trening mięśni Kegla w ciąży
Artykuł
Ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży

Trening mięśni Kegla w ciąży

Mięśnie Kegla są dla kobiet szczególnie ważne. Otaczają one pochwę, odbytnicę i cewkę moczową, podtrzymują też od dołu narządy jamy brzusznej.

4 min. czytania

View details Infografika - Dieta w trakcie ciąży
Artykuł
Dieta w trakcie ciąży

Infografika - Dieta w trakcie ciąży

Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? To wspaniała wiadomość! Koniecznie zadbaj o swoje zdrowie i zwróć szczególną uwagę na to, co jesz.

1 min. czytania

View details Obawy w I trymestrze ciąży. Checklista
Artykuł
Objawy w I trymestrze ciąży

Obawy w I trymestrze ciąży. Checklista

Niedawno dowiedzieliście się, że będziecie rodzicami!

3 min. czytania

View details Ćwiczenia 30 minut dziennie – dla zdrowia mamy i dziecka!
Artykuł
Aktywność fizyczna w ciąży – kobieta siedząca w pozycji relaksacyjnej

Ćwiczenia 30 minut dziennie – dla zdrowia mamy i dziecka!

Czy to prawda, że aktywność fizyczna w ciąży jest niewskazana i kobiety powinny w tym czasie odpoczywać i unikać wysiłku? Nic bardziej mylnego!

4 min. czytania

View details Ciąża po 40. roku życia. Kiedy zostać mamą?
Artykuł
mama-przytulająca-niemowlę

Ciąża po 40. roku życia. Kiedy zostać mamą?

Wiek, w którym kobiety decydują się na macierzyństwo, jest bardzo różny. Pierwsza ciąża po 40. już nie szokuje, więc kiedy najlepiej zostać mamą?

5 min. czytania

View details Jakie owoce jeść w ciąży? Które warzywa wybierać?
Artykuł
Owoce i warzywa w ciąży

Jakie owoce jeść w ciąży? Które warzywa wybierać?

W ciąży w sposób szczególny powinnaś zwrócić uwagę na to, co znajduje się na Twoim talerzu. Pamiętaj, że jesz dla dwojga, nie za dwoje!

7 min. czytania

View details Jak przygotować dom na przybycie maluszka? Checklista
Artykuł
Jak przygotować dom na przybycie maluszka? Checklista

Jak przygotować dom na przybycie maluszka? Checklista

Jeśli dzień porodu zbliża się już wielkimi krokami, pewnie zastanawiacie się, jak przemeblować dom i przystosować go do potrzeb rodziny z małym dzieckiem.

3 min. czytania

View details Zdrowa dieta w ciąży + jadłospis na II i III trymestr
Artykuł
jadlospis-dla-kobiet-w-ciazy

Zdrowa dieta w ciąży + jadłospis na II i III trymestr

Zastanawiasz się, co jeść, a czego unikać w diecie, aby zapewnić zdrowie rozwijającemu się maluszkowi i sobie?

3 min. czytania

View details Skurcze Braxtona Hicksa
Artykuł
Skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa nie są to jeszcze prawdziwe skurcze porodowe. Bywają odczuwalne, ale nie musi towarzyszyć im ból.

3 min. czytania

View details SPA w ciąży – doskonały sposób na relaks
Artykuł
Kobieta w ciąży w SPA

SPA w ciąży – doskonały sposób na relaks

SPA w ciąży to świetny pomysł! Póki jeszcze masz wolny czas, koniecznie dobrze go wykorzystaj - na relaks!

4 min. czytania