Niemowlę po kąpieli owinięte w ręcznik

Wanienki dla dziecka i akcesoria do kapieli

0-4 miesiące
Artykuł
Maj 6, 2024
5 min.

Do niezbędnych rzeczy, które powinny znaleźć się w domowej wyprawce dla maluszka, należą akcesoria kąpielowe. Wanienka dla dziecka lub wiaderko do kąpieli, termometr do wody dla noworodka czy delikatna myjka powinny znaleźć się na liście każdego rodzica. Sprawdź w naszym artykule, jak wybrać te najbardziej przydatne oraz praktyczne akcesoria.

Kąpiel niemowlaka to ważny rytuał pielęgnacyjny. Niektóre maluszki wprost uwielbiają pluskać się w wodzie. Pomaga im to się zrelaksować i wyciszyć przed wieczornym karmieniem i snem. Sprawdź, jakie akcesoria mogą sprawdzić się podczas kąpieli dziecka. Podpowiemy Ci, na co zwracać uwagę w trakcie kompletowania domowej wyprawki.

Wanienka dla dziecka – który model wybrać?

Przed zakupem wanienki dla dziecka warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim zastanów się, gdzie i na czym postawisz wanienkę. Czy chcesz kąpać maluszka w łazience, a może w pokoju, gdzie stoi łóżeczko z przewijakiem i potrzebnymi akcesoriami do pielęgnacji skóry po kąpieli. W sklepach znajdziesz różne modele wanienek. Wybór jest naprawdę spory. Wanienka dla niemowlaka ze stabilnym stojakiem to rozwiązanie, dzięki któremu przyjmiesz prawidłową postawę podczas kąpieli niemowlaka. Stelaż możesz ustawić w dowolnym miejscu i wszystkie czynności wykonywać wygodnie, na prostych nogach. Jeśli chcesz kąpać szkraba w łazience, możesz kupić model z odpływem, aby nie dźwigać wanienki, która jest wypełniona wodą. To ważne szczególnie w pierwszych tygodniach po porodzie, kiedy musisz się oszczędzać.

Inną propozycją jest wanienka z siedziskiem. Można ją wstawić do dużej wanny lub brodzika prysznica. Wanienki mają dwie pozycje: wyższą, wspierającą całe ciało i przeznaczoną dla noworodków, i niższą, bardziej odpowiednią dla maluszka, który uczy się samodzielnie siadać. Kiedy dziecko podrośnie, siedzisko można szybko wyjąć, by zapewnić szkrabowi więcej miejsca na zabawę i pluskanie podczas kąpieli. Tego typu akcesoria bardzo często mają antypoślizgowe wnętrze i specjalny hak do zawieszenia w łazience.

 

Dziecko kąpane w wanience

 

Jeśli w mieszkaniu nie masz zbyt wiele miejsca, możesz zdecydować się na zakup składanej wanienki dla dziecka. Największym plusem takiego rozwiązania jest to, że gadżet zmieści się w każdej łazience. Wanienka dla dziecka ma klasyczny kształt i wielkość, ale w przeciwieństwie do plastikowych modeli po kąpieli można ją szybko złożyć i przechowywać np. za pralką albo pod łóżeczkiem maluszka. Wanienka wykonana jest z bezpiecznego tworzywa sztucznego, które łatwo utrzymuje się w czystości. Większość modeli ma antypoślizgowe nóżki i blokadę zabezpieczającą przed samoistnym złożeniem. To świetna alternatywa dla tradycyjnej wanienki, kiedy wybierasz się z dzieckiem na wakacje czy święta poza domem. Po złożeniu wanienka jest płaska, mieści się do auta i nie ma problemów z jej transportem.

Ważne

Mamy dla Ciebie jeszcze jedno rozwiązanie! To specjalnie wyprofilowana wkładka do kąpieli. Można ją włożyć do wanienki, dużej wanny lub nawet sporego zlewu. Wykonana jest z przyjemnego w dotyku i wodoodpornego materiału, który nie odparza skóry niemowlaka. Wkładka ma pasy do zamontowania na krawędziach wanny, aby zapewnić maluszkowi bezpieczeństwo.

Wiaderko do kąpieli noworodka – tak czy nie?

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się wiaderka do kąpieli. W przeciwieństwie do tradycyjnych wanienek dziecko ułożone jest w nich embrionalnie, dlatego rodzice wybierają tego typu gadżety kąpielowe właśnie dla noworodków. W wiaderku całe ciało jest zanurzone w wodzie, a szkrab nie marznie podczas kąpieli. Nie trzeba też cały czas polewać brzuszka dziecka wodą i okrywać go np. tetrową pieluszką. Należy jednak asekurować główkę maleństwa.

Wiaderko do kąpania dziecka jest również zdecydowanie mniejsze niż wanienka i nie zajmuje dużo miejsca. Minusem jest jednak fakt, że takie rozwiązanie sprawdza się tylko do pewnego momentu. Dzieci szybko rosną i może okazać się, że dla aktywnego niemowlaka w drugim półroczu życia wiaderko będzie już zbyt ciasne, a pluskanie i zabawy w wodzie znacznie ograniczone. Na szczęście nie musisz go wyrzucać. Gdy maluszek wyrośnie z wiaderka, możesz je wykorzystać np. jako pojemnik na ulubione zabawki.

 

Dziecko kapane w wiaderku do kapieli

 

Termometr do wanienki – ważny gadżet podczas każdej kąpieli

Do akcesoriów kąpielowych, które warto mieć podczas pierwszych kąpieli noworodka, należy termometr do wanienki. Z jego pomocą sprawdzisz, czy woda nie jest zbyt gorąca albo za zimna. Zaleca się, aby miała około 37°C. Zadbaj też o temperaturę pomieszczenia, w którym kąpiesz dziecko. Najlepsza jest ta około 24-25°C. W takich warunkach szkrab będzie czuł się komfortowo, a Ty nie będziesz musiała martwić się, że podczas kąpieli dziecko zmarznie.

Bardzo ważne jest to, aby termometr do kąpieli był bezpieczny – nie zawierał rtęci i nie miał szklanych ani ostrych elementów. W sklepie znajdziesz m.in. pływające termometry cieczowe (np. z parafiną) – dostępne w różnych kształtach i kolorach. Do monitorowania temperatury wody sprawdzi się też zwykły termometr elektroniczny z czytelnym wyświetlaczem. Taki model posłuży Ci także do mierzenia gorączki maluszka.

 

Termometr do wanienki

 

Dodatkowe akcesoria do kąpieli – mata do wanienki, myjka dla niemowląt i daszek kąpielowy

Do kąpieli przydadzą się także inne akcesoria. Jednym z nich jest mata antypoślizgowa do wanienki. Jej głównym zadaniem jest ograniczenie kontaktu ciała maluszka z zimnym i twardym dnem wanienki. Mata dostępna jest w różnych kolorach. Powstała z elastycznego tworzywa – dlatego bez problemu dopasujesz ją do Waszej wanienki. Ten gadżet kąpielowy można łatwo wysuszyć i wyczyścić, aby nie namnożyły się na nim bakterie. Zakup posłuży Wam przez lata. Matę można bowiem rozłożyć również w zwykłej wannie lub w brodziku, aby dziecko się nie poślizgnęło.

Do dokładnego oczyszczania skóry dziecka przyda się coś do mycia. Może to być np. bawełniano-bambusowa myjka o właściwościach hipoalergicznych i antybakteryjnych. Niektóre modele są nawet w kształcie rękawicy, którą zakłada się na dłoń, co znacznie ułatwia kąpiel maluszka. Możesz też wykorzystać do kąpieli muślinowe lub flanelowe pieluszki, które dobrze chłoną wodę i sprawdzają się do delikatnego mycia ciałka dziecka. Zamiast szorstkich gąbek dla dorosłych możesz wybrać w 100% ekologiczną i naturalną gąbkę morską z gatunku honeycomb. Gąbka po zmoczeniu wodą jest bardzo miękka i ma zdecydowanie dłuższą żywotność niż jej odpowiedniki z włókien syntetycznych.

 

Gąbka do kapieli niemowlaka

 

Ostatni gadżet, który chcemy Ci polecić, to daszek kąpielowy. To rozwiązanie sprawdzi się u nieco starszych maluszków. Lekki daszek zabezpiecza oczy i uszy szkraba przed dostaniem się do nich wody lub szamponu w trakcie mycia główki. Rondo do kąpieli wykonane jest z elastycznych tworzyw i ma regulowaną wielkość, zatem będziesz mogła używać go przez dłuższy czas.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom skompletowanie wszystkich potrzebnych akcesoriów do kąpieli niemowlaka będzie o wiele łatwiejsze. Życzymy Ci udanych zakupów!

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Ćwiczenia po CC – jak krok po kroku wrócić do aktywności?
Artykuł
Ćwiczenia po CC – mama z maluszkiem w parku

Ćwiczenia po CC – jak krok po kroku wrócić do aktywności?

Cesarskie cięcie to poważna operacja, po której organizm potrzebuje czasu na regenerację.

5 min. czytania

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Pieluszki tetrowe, bambusowe czy z muślinu? Poznaj je lepiej i wybierz najlepsze!
Artykuł
Pieluchy wielokrotnego użytku

Pieluszki tetrowe, bambusowe czy z muślinu? Poznaj je lepiej i wybierz najlepsze!

Coraz więcej rodziców stara się wykorzystywać w opiece nad maluszkami wielorazowe produkty i ograniczać jednorazówki.

6 min. czytania

View details Ciemieniucha – co robić, kiedy pojawi się u Twojego maluszka?
Artykuł
Ciemieniucha u niemowlaka

Ciemieniucha – co robić, kiedy pojawi się u Twojego maluszka?

Ciemieniucha u noworodków i niemowląt jest dosyć powszechną przypadłością. Jeśli pojawiła się także u Twojego maluszka, nie ma powodów do obaw.

5 min. czytania

View details Baby blues - jak sobie z nim radzić? Checklista
Artykuł
Smutna mama obok niemowlęcego łóżeczka

Baby blues - jak sobie z nim radzić? Checklista

Początki macierzyństwa dla niektórych kobiet bywają trudne, a dla innych… trudniejsze.

6 min. czytania

View details Ćwiczenia na brzuch i boczki
Artykuł
Ćwiczenia na brzuch po ciąży

Ćwiczenia na brzuch i boczki

U każdej mamy po porodzie wygląd brzucha ulega zmianie. To oczywiście naturalne – jego mięśnie po dziewięciu miesiącach ciąży są znacznie osłabione.

6 min. czytania

View details Łóżeczko dla dziecka, kosz Mojżesza czy dostawka do łóżka – co wybrać?
Artykuł
Noworodek w koszu Mojżesza

Łóżeczko dla dziecka, kosz Mojżesza czy dostawka do łóżka – co wybrać?

W czym powinien spać Twój maluszek – w łóżeczku dziecięcym ze szczebelkami, dostawce do łóżka rodziców, a może w przenośnym koszu Mojżesza?

4 min. czytania

View details Jak pozbyć się poczucia winy będąc mamą? Checklista
Artykuł
Jak pozbyć się poczucia winy będąc mamą? Checklista

Jak pozbyć się poczucia winy będąc mamą? Checklista

Macierzyństwo miało być pięknym okresem poznawania się z maleństwem i budowania więzi. Czujesz, że jest inaczej, nie jesteś dostatecznie dobra i wiele rzeczy Ci nie wychodzi?

2 min. czytania

View details Świadczenia rodzinne – jakie wsparcie finansowe Ci przysługuje?
Artykuł
Wyliczanie świadczeń rodzinnych

Świadczenia rodzinne – jakie wsparcie finansowe Ci przysługuje?

Pojawienie się na świecie dziecka to dla Was – rodziców – z pewnością wspaniały czas. Wiąże się także jednak z dużymi wydatkami.

5 min. czytania

View details Ćwiczenia po porodzie – jak zacząć?
Artykuł
Ćwiczenia po porodzie – jak zacząć?

Ćwiczenia po porodzie – jak zacząć?

Młode mamy bardzo często chcą szybko wrócić do formy sprzed ciąży. Zastanawiają się jednak, kiedy mogą rozpocząć ćwiczenia, tak aby było to dla nich zdrowe i bezpieczne.

4 min. czytania

View details Jak możesz poradzić sobie z niechcianymi radami? Checklista
Artykuł
Kobieta w dojrzałym wieku tłumaczy coś zdenerwowanej młodej kobiecie.

Jak możesz poradzić sobie z niechcianymi radami? Checklista

Twoje dziecko właśnie pojawiło się na świecie, więc to normalne, że jako świeżo upieczony rodzic czujesz się niepewnie w nowej sytuacji.

3 min. czytania

View details Jak schudnąć po ciąży? Ćwiczenia i dieta
Artykuł
Mama ćwicząca z niemowlakiem

Jak schudnąć po ciąży? Ćwiczenia i dieta

Zastanawiasz się, jak schudnąć po ciąży i wrócić do formy po porodzie? Dostosowana do Twoich potrzeb dieta i ćwiczenia pomogą Ci skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów.

7 min. czytania

View details Poznaj listę 10 rzeczy do zrobienia dla mamy singielki i jej maluszka. Checklista
Artykuł
Uśmiechnięte mamy singielki z dziećmi podczas spotkania

Poznaj listę 10 rzeczy do zrobienia dla mamy singielki i jej maluszka. Checklista

Jesteś singielką wychowującą maleństwo? Z myślą o Tobie przygotowaliśmy listę rzeczy, które warto zrobić razem z dzieckiem. Przekonaj się, że wcale nie musisz czuć się samotna.

5 min. czytania

View details Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem
Artykuł
Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem

Ćwiczenia ogólnorozwojowe z dzieckiem

Aktywne mamy powinny zachęcać do wspólnych ćwiczeń także swoje dziecko. Możesz dopasować swój plan treningowy w taki sposób, aby były to też ćwiczenia ogólnorozwojowe dla maluszka.

4 min. czytania

View details Żółtaczka u noworodka
Artykuł
Zoltaczka u noworodka

Żółtaczka u noworodka

Fizjologiczna żółtaczka u noworodków dotyczy około 60% dzieci urodzonych w terminie i około 80% wcześniaków. To naturalne zjawisko, które może pojawić się u maluszka tuż po porodzie.

4 min. czytania

View details Jak możesz poradzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka? Checklista
Artykuł
Mama podtrzymuje płaczącego chłopca, który stoi na kanapie.

Jak możesz poradzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka? Checklista

Początki zwykle bywają trudne.

5 min. czytania

View details Ocena noworodka wg skali Apgar
Artykuł
dłoń-mamy-i-dziecka

Ocena noworodka wg skali Apgar

Skala Apgar to ocena, na podstawie której lekarze określają stan zdrowia noworodka tuż po porodzie. Sprawdź tabelę oraz poznaj interpretację wyników.

3 min. czytania

View details Ćwiczenia z wykorzystaniem ławki i drzewa
Artykuł
Ćwiczenia na świeżym powietrzu

Ćwiczenia z wykorzystaniem ławki i drzewa

Park, do którego wybierasz się na spacer z maluszkiem, możesz zamienić w swoją siłownię na świeżym powietrzu! Jako przyrządy do ćwiczeń posłużą Ci drzewo, ławka czy latarnia.

3 min. czytania

View details Ćwiczenia na uda i bryczesy
Artykuł
Ćwiczenia na uda i bryczesy

Ćwiczenia na uda i bryczesy

Wiele młodych mam zastanawia się, jak szybko schudnąć z nóg, pozbyć się bryczesów i ukształtować zgrabne pośladki.

4 min. czytania