niemowlę z mamą po kąpieli

Proste zasady kąpieli noworodka i niemowlęcia

0-4 miesiące
Artykuł
Sty 15, 2024
6 min.

Przekonaj się, że kąpiel oraz pielęgnacja skóry dziecka mogą być relaksującym rytuałem dla Ciebie i Twojego dziecka, oraz szansą na wspólne, czułe chwile!

Kiedy kąpać noworodka?

Pierwsza kąpiel maluszka może odbyć się jeszcze w szpitalu, jednak wcale nie musi. Obecnie odchodzi się od kąpania dziecka zaraz po narodzinach. Związane jest to z faktem, że poporodowa maź stanowi dla maluszka dodatkową ochronę — zabezpiecza delikatną i wrażliwą skórę przed bakteriami i nowym środowiskiem.

Z tego względu coraz częściej zdarza się, że pierwsza kąpiel noworodka odbywa się w domu. Biorąc pod uwagę, że maluszek od samych narodzin ma styczność z wieloma drobnoustrojami i bakteriami, nie należy odkładać tego procesu. Uznaje się, że najlepszy czas, aby wykąpać niemowlątka, przypada na okres między 2. i 4. dniem od przyjścia na świat. 

Kąpiel dziecka jest bardzo ważnym rytuałem zarówno dla jego rodziców, jak i dla samego rodzica. Ten proces zapewnia maluszkowi czystość i pozwala na zadbanie odpowiednio o delikatną skórę noworodka, która nie jest tak samo odporna, jak skóra osoby dorosłej. W trakcie kąpieli rodzice mają również okazję nawiązać większą więź emocjonalną ze swoim dzieckiem i zapewnić mu niezbędną do prawidłowego rozwoju bliskość i kontakt. 

Aby przeprowadzić kąpiel, niezbędne są odpowiednie akcesoria kąpielowe dla niemowląt. Wśród nich obowiązkową pozycją jest oczywiście wanienka. Warto, aby w wyprawce kąpielowej znalazła się też mata do wanienki, delikatna myjka dla niemowląt, gaziki i waciki, termometr do wody, a także ręcznik, pieluszki i kosmetyki dla dziecka. 

Ważne!

Pamiętaj, że w przypadku problemów skórnych, np. AZS czy pokrzywki lub rumienia niemowlęcego konieczne może być zastosowane specjalnej pielęgnacji dla Twojej pociechy.

W jakiej temperaturze wody kąpać noworodka?

Temperatura w trakcie kąpieli noworodka czy niemowlęcia odgrywa bardzo ważną rolę. Pamiętaj, aby ten proces pielęgnacyjny u swojego maluszka przeprowadzać w ciepłym pomieszczeniu. Optymalna temperatura powietrza w trakcie kąpieli niemowlęcia to około 23-24 stopnie Celsjusza. 

Skóra dziecka ma osłabioną funkcję termoregulacji ze względu na szerokie naczynia krwionośne, dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na temperaturę wody do kąpieli. Nie może być ona ani za niska, aby nie doprowadzić do przeziębienia i dyskomfortu maluszka, ani za wysoka, żeby uniknąć poparzeń i problemów skórnych. Specjaliści zalecają, aby woda do kąpieli dziecka miała około 37 stopni Celsjusza.

Jak sprawdzić temperaturę wody?

Pamiętaj, żeby przygotowując wanienkę z wodą dla swojej pociechy sprawdzić, czy woda na pewno ma odpowiednią temperaturę. Kontrolowanie temperatury wody do kąpieli dziecka za pomocą dłoni czy innej części ręki jest niemiarodajne. Dlatego najlepiej to zrobić termometrem do wody, który można kupić w aptece lub sklepie z akcesoriami dla dzieci. 

Kąpiel noworodka - przed czy po karmieniu?

Przygotowując się do kąpania swojego dziecka, warto zadbać o jego dobry nastrój i samopoczucie. Ważne jest, aby bobas przed przystąpieniem do mycia był wypoczęty. Dziecko powinno być także najedzone. Dlatego zaleca się, żeby kąpać maluszka po karmieniu, jednak nie bezpośrednio po. Należy dać dziecku czas, aby pokarm ułożył się mu w brzuszku. 

Kąpiel warto wprowadzić jako wieczorny rytuał. Dokładna godzina zależna jest od Ciebie, ale powinna być ona zawsze stała. Systematyczność jest tu bardzo istotna i warto przyzwyczajać dziecko, że po kąpieli przychodzi czas na sen. Jeśli mycie przebiegnie spokojnie, to maluszek się wyciszy i będzie miał mniejsze problemy z zasypianiem.

Ile kąpać noworodka?

Mycie malutkiego dziecka nie trwa długo. Cały proces kąpieli należy zacząć od obmycia brzuszka dziecka. Następnie umyj mu szyję (jest to szczególnie ważne, jeśli Twoja pociecha ma skłonności do ulewania), rączki i nóżki oraz okolice intymne. Na sam koniec zostaw umycie główki – uważaj przy tym na ciemiączko oraz na to, aby nie nalać dziecku wody do oczu i uszu. Na końcu powinien znaleźć się czas na chwilę zabawy.

Kąpiel maluszka może zajmować od 5 do 15 minut. To optymalny czas, w którym powinno udać Ci się w całości umyć Twojego małego brzdąca i pobawić się z nim we wodzie. Ten czas można wydłużyć, jeśli dziecko naprawdę dobrze znosi kąpiel i proces ten zdaje się sprawiać mu radość. Wtedy warto poświęcić dodatkowe minuty na pluskanie wodą i interakcję z pociechą.

Jak często kąpać noworodka?

W pierwszych tygodniach życia nie ma konieczności, aby kąpać dziecko codziennie. Często u maluszka wystarczające jest delikatne przemywanie skóry, co najlepiej zrobić za pomocą wacików lub gazików nasączonych letnią wodą. 

Jeśli Twój maluszek ma zdrową skórę bez skłonności do alergii i lubi pluskać się w wodzie, możesz oczywiście zdecydować się na mycie go codziennie. Stanie się to przyjemnym rytuałem zarówno dla Ciebie, jak i pociechy.

Codzienne kąpiele w emolientach są wskazane również w przypadku maluszków, które zmagają się z AZS. Odpowiednia pielęgnacja i zachowanie higieny są w tym przypadku bardzo istotne. Wpływ na częstotliwość kąpieli niemowlaka ma także pogoda — mycie w trakcie upałów będzie na pewno częstsze niż przy umiarkowanej temperaturze. 

W przypadku, gdy każda kąpiel jest dla brzdąca stresującym przeżyciem, a jego skóra nie wymaga specjalnej pielęgnacji, to mycie niemowlęcia codziennie nie jest konieczne. Dostosuj kwestię częstotliwości kąpieli do Waszych indywidualnych potrzeb, a w razie wątpliwości możesz skonsultować się z położną lub pediatrą.

Checklista kąpieli noworodka

Poniżej znajdziesz krótką ściągę z podstawowymi zasadami kąpieli maluszka. Wszystkie czynności staraj się wykonywać spokojnie, mówiąc do dziecka lub śpiewając, aby zwiększyć jego komfort w trakcie mycia.

Oto najważniejsze zasady kąpieli niemowlaka:

  • Wyznacz stałą porę kąpania, najlepiej wieczorem. Daj sobie i maluszkowi czas na spokojną toaletę.
  • Zanim zaczniesz, umyj i rozgrzej swoje dłonie w ciepłej wodzie. Pamiętaj o właściwej temperaturze pomieszczenia, optymalna to 23-25 stopni. Wszystko po to, aby Twój maluszek nie przeziębił się i aby toaleta przebiegała dla niego komfortowo.
  • Upewnij się, że dzidziuś pije odpowiednią ilość płynów. Nie powinien być głodny, ale też nie kąp go od razu po karmieniu.
  • Przygotuj kącik, w którym bezpiecznie rozbierzesz dziecko, mając w zasięgu ręki wszystkie niezbędne akcesoria do kąpieli (wanienka, przewijak, kosmetyki, ubranka). To miejsce powinno zapewnić Ci swobodę ruchów.
  • Do kąpieli używaj ciepłej wody w temperaturze ok. 37 stopni. Zawsze przed włożeniem dziecka do wanienki, sprawdź, czy woda nie jest za gorąca.
  • Jeżeli Twój maluszek ma suchą lub przesuszoną skórę, nie kąp go dłużej niż 15 minut. Jeżeli zauważysz, że jest coraz bardziej wysuszona albo ma widoczny wyprysk, warto skonsultować się z lekarzem.
  • Chroń delikatną skórę dziecka przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, stosując produkty przeznaczone do pielęgnacji niemowląt i dzieci z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Zakładaj mu również jasne ubranka.

 

 question mark  Pytania i odpowiedzi

1. Jak zrobić krochmal do kąpieli noworodka?
Krochmal naturalny środek pielęgnacyjny, który może być dodatkiem do kąpieli dla niemowląt. Sprawdzi się u dzieci, które mają problemy skórne, takie jak np. pieluszkowe zapalenie skóry i odparzenia pieluszkowe lub wysypka. 
Aby przygotować krochmal, należy rozpuścić dwie łyżki mąki ziemniaczanej w szklance zimnej wody. Tak przygotowany rozczyn trzeba wlać do litra gotującej się wody i potrzymać chwilę na małym ogniu, aż ciecz zgęstnieje i zacznie przypominać kisiel. Wtedy krochmal jest gotowy i można dodać do kąpieli dziecka, pilnując odpowiedniej temperatury wody. 


2. Jak kąpać noworodka z kikutem pępowinowym?
WHO zaleca tzw. suchą pielęgnację kikuta pępowinowego, jednak nie oznacza to, że nie można go moczyć w trakcie kąpieli. Podczas mycia dziecka można przemyć to miejsce wodą i odrobiną mydła dla niemowląt. Następnie konieczne jest dokładne wysuszenie kikuta pępowinowego, np. za pomocą gazika oraz patyczka higienicznego dla niemowląt.


3. Jak kąpać noworodka z ospą?
Ospa wietrzna u malutkiego dziecka wymaga specjalnej pielęgnacji jego skóry. Podczas kąpieli należy unikać emolientów i stosować jedynie mydło dla niemowląt. Do wody można dodać nadmanganian potasu o właściwościach nawilżających. Podczas mycia i wycierania koniecznie należy unikać tarcia skóry maluszka, aby jej dodatkowo nie podrażniać. 
 

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details 6 najważniejszych formalności po urodzeniu dziecka
Artykuł
6 najważniejszych formalności po urodzeniu dziecka

6 najważniejszych formalności po urodzeniu dziecka

Gdy Twój maluszek pojawi się na świecie, w określonym czasie należy dopełnić ważnych formalności po urodzeniu dziecka. Zazwyczaj ten obowiązek spada na tatę.

6 min. czytania

View details Jak zadbać o relacje z mamą dziecka?
Artykuł
Rodzina z dzieckiem

Jak zadbać o relacje z mamą dziecka?

Powiększenie rodziny to cudowne wydarzenie w życiu obojga partnerów. Zachwyt nad maluszkiem nie ma końca!

4 min. czytania

View details Gdy stajesz się tatą - ojcostwo nie takie straszne!
Artykuł
tata-z-niemowlakiem

Gdy stajesz się tatą - ojcostwo nie takie straszne!

Zostałeś tatą? Nie pękaj! Tacierzyństwo to nie rewolucja, to nowy wymiar rozrywki! Dowiedz się o roli ojca po porodzie, w wychowaniu dziecka

4 min. czytania

View details Podróże z dzieckiem - wspólne odkrywanie świata
Artykuł
Dziecko w podróży

Podróże z dzieckiem - wspólne odkrywanie świata

Kochasz podróżować, ale obawiasz się, jak będą wyglądały wakacje z dzieckiem? Spokojnie, to wcale nie jest takie trudne!

6 min. czytania

View details Jak zostać supertatą?
Artykuł
tata opiekuje się córką

Jak zostać supertatą?

Bycie odpowiedzialnym ojcem jest często kojarzone z zabezpieczeniem materialnym rodziny. Jednak pomyśl o tym raczej w kategoriach wzięcia na siebie części obowiązków związanych z dzieckiem.

4 min. czytania

View details Zostań supertatą – poznaj 10 wskazówek dla każdego ojca! Checklista
Artykuł
Młody ojciec trzymający na brzuchu dziecku

Zostań supertatą – poznaj 10 wskazówek dla każdego ojca! Checklista

Jesteś przyszłym lub świeżo upieczonym ojcem? Już nie musisz czuć się odtrącony w trakcie ciąży albo po narodzinach Twojego dziecka.

6 min. czytania

View details Mężczyzna zazdrosny o dziecko
Artykuł
Mężczyzna zazdrosny o dziecko

Mężczyzna zazdrosny o dziecko

Razem z partnerką wyczekiwałeś na narodziny dziecka, a po porodzie okazało się, że zszedłeś na drugi plan?

4 min. czytania

View details Gdy nie jesteś mężem mamy dziecka
Artykuł
Rodzice w konkubinacie

Gdy nie jesteś mężem mamy dziecka

Współcześnie coraz częściej zdarza się, że na świat przychodzą dzieci, których rodzice żyją w tzw. związku nieformalnym. Partnerzy nie są więc małżeństwem, ale zostają mamą i tatą.

4 min. czytania

View details 6 powodów, dlaczego fajnie jest być tatą
Artykuł
6 powodów, dlaczego fajnie jest być tatą

6 powodów, dlaczego fajnie jest być tatą

Niedługo będziesz ojcem? A może już nim jesteś? Przekonaj się, że nie tylko mama w życiu maluszka jest ważna. Ty też możesz zostać bohaterem dla swojego dziecka.

5 min. czytania

View details Jak wybrać wózek dziecięcy?
Artykuł
Przyszli rodzice wybierają wózek dla niemowlaka

Jak wybrać wózek dziecięcy?

Już niedługo zostaniesz tatą i zastanawiasz się, jaki wózek dla Twojego dziecka będzie najlepszy?

4 min. czytania

View details Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?
Artykuł
Spacer z niemowlakiem

Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Pierwszy spacer z noworodkiem to duże wydarzenie w życiu świeżo upieczonych rodziców. Z czasem jednak oswoisz się z wychodzeniem na dwór z dzieckiem i stanie się to miłym urozmaiceniem dnia.

6 min. czytania

View details Ojciec – jak zostać oazą spokoju?
Artykuł
Rodzice z niemowlakiem

Ojciec – jak zostać oazą spokoju?

Bycie ojcem i dobrym mężem lub partnerem to ważna i odpowiedzialna rola. Musisz zadbać zarówno o mamę dziecka, jak i samego maluszka. Przeczytaj poradnik dla taty i sprawdź, jak być oazą spokoju.

4 min. czytania

View details Najczęściej popełniane błędy przez młodych ojców
Artykuł
Błędy młodych ojców

Najczęściej popełniane błędy przez młodych ojców

Młody tata po narodzinach dziecka może czuć się niepewnie w zupełnie nowej dla siebie roli.

4 min. czytania

View details Seks po porodzie
Artykuł
Seks po porodzie

Seks po porodzie

Po narodzinach dziecka każdy związek staje przed nowymi wyzwaniami. Jednym z nich jest ponowne rozpoczęcie współżycia po ciąży i połogu.

5 min. czytania

View details Trudna sztuka ubierania niemowlaka
Artykuł
Ubieranie noworodka

Trudna sztuka ubierania niemowlaka

Świeżo upieczeni rodzice często stresują się tym, jak ubierać noworodka, aby nie dopuścić do jego przegrzania czy przeziębienia.

5 min. czytania

View details Jak przewinąć niemowlaka – podstawy
Artykuł
przewijanie noworodka

Jak przewinąć niemowlaka – podstawy

Pieluchę u noworodka czy niemowlaka zmienia się tyle razy dziennie, że już wkrótce staniesz się w tym mistrzem.

4 min. czytania

View details Karmienie butelką – porady dla taty
Artykuł
Karmienie butelką - porady dla taty

Karmienie butelką – porady dla taty

Najlepszym pokarmem dla niemowlęcia jest mleko mamy, ponieważ zawiera wszystkie składniki, których dziecko potrzebuje, aby zdrowo rosnąć.

6 min. czytania

View details Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?
Artykuł
Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?

Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?

Jeśli chcesz spędzić z dzieckiem czas na wspaniałej zabawie, zapewnij mu atrakcje odpowiednio dostosowane do jego wieku i zainteresowań.

6 min. czytania

View details Fotelik samochodowy dla dziecka
Artykuł
Dziecko w foteliku dla 4-latka

Fotelik samochodowy dla dziecka

Fotelik dla dziecka do samochodu to niezbędne wyposażenie w każdej rodzinie, w której nawet sporadycznie odbywa się podróże tym środkiem transportu.

7 min. czytania