Niemowlę na przewijaku

Przewijak dla dziecka – wybieramy najlepsze modele

0-4 miesiące
Artykuł
Maj 27, 2024
4 min.

Na jaki przewijak dla niemowlaka warto się zdecydować przy kompletowaniu wyprawki? Co będzie lepsze: komoda z przewijakiem, tradycyjny przewijak na łóżeczko, a może zwijana mata? Poznaj różne rozwiązania i wybierz najlepszy model, by wygodnie i bezpiecznie zmieniać dziecku pieluszki, ubierać je i pielęgnować po kąpieli.

Przewijanie dziecka to czynność, którą powtarza się czasami nawet kilkanaście razy dziennie. Dlatego wybór dobrego przewijaka, wykonanego z nieprzemakalnego materiału i łatwego w utrzymaniu czystości, to podstawa. Najlepiej, aby był solidny, a także wygodny – zarówno dla maluszka, jak i dla Ciebie, aby bez większego obciążania kręgosłupa zmienić pieluszkę czy przebrać dziecko. Poznaj różne modele przewijaków dla niemowlaka i wybierz najlepszy, który sprawdzi się w Waszym przypadku.

 

 

Przewijak dla dziecka na łóżeczko

Na to tradycyjne rozwiązanie decyduje się wiele mam. Przewijak jest sztywną nakładką pokrytą ceratką lub nieprzemakalną folią. Bez problemu można dokupić do niego np. bawełniane prześcieradło z gumką dla większej wygody maluszka. Montuje się go na brzegach łóżeczka, korzystając ze specjalnych nóżek, które gwarantują stabilność. Tego typu rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ przy przebieraniu dziecka, zmianie pieluszki czy codziennej pielęgnacji nie trzeba się nachylać.

Zazwyczaj przewijaki na łóżeczko nie kosztują zbyt wiele i można je dostać w różnych fasonach. Kolor czy print mogą współgrać np. z wnętrzem dziecięcego pokoiku. Ich długość to najczęściej 60-70 cm, czyli dokładnie tyle, by idealnie zgrać się z szerokością standardowego łóżeczka. Nakładkę można w każdej chwili zdjąć i bezpiecznie położyć np. na podłodze czy łóżku. Aby dziecko nie przeturlało się z przewijaka, jego boki są nieco wyższe. Takie rozwiązanie jest więc dobre dla maluszków w pierwszych miesiącach życia. Gdy niemowlak zacznie przekręcać się na brzuszek, warto pomyśleć o zakupie bardziej stabilnego przewijaka.

 

mama zmienia pieluszke na przewijaku

 

Komoda z przewijakiem dla dziecka

Kolejnym rozwiązaniem, które może sprawdzić się także u Was, jest zakup komody z przewijakiem dla dziecka.. Taki mebel z szufladami i miejscem na przechowywanie np. kosmetyków czy pieluszek jest wygodny, bo wszystko, co potrzebne, ma się dosłownie pod ręką. Kiedy szkrab już podrośnie, wystarczy zdemontować przewijak, a komoda może bez problemu stanąć w pokoiku dziecka i dalej służyć przez kolejne lata jako miejsce na ubranka czy zabawki. Niestety komody z przewijakami są droższe niż zwykłe nakładki na łóżeczko i trzeba znaleźć na nie więcej miejsca.

 

usmiechnieta mama

 

Wolnostojący przewijak dla dziecka

Jeśli w domu nie macie zbyt wiele przestrzeni na dużą komodę bądź macie łóżeczko dla maluszka w niestandardowym wymiarze lub kształcie, warto zainwestować w składany przewijak na stelażu. Mebelek jest lekki, dlatego można go z łatwością przenosić i przebierać dziecko w dowolnym miejscu w domu. W momencie gdy nie jest używany, wystarczy go złożyć na płasko i schować, tak aby nie zagradzał przejścia. Mobilny przewijak dla niemowlaka na nóżkach sprawdzi się też podczas kąpieli. Warto go zabrać do łazienki i po zakończonej kąpieli od razu położyć na nim maluszka, by wypielęgnować skórę dziecka, założyć mu pieluszkę i ubrać je w piżamkę. Często pod przewijakiem dla niemowlaka znajdują się dodatkowe półki na kosmetyki czy pieluszki.

Podróżujecie ze swoim maleństwem? Sprytnym rozwiązaniem na wyjazdy lub wizyty u dziadków czy znajomych może okazać się przewijak dmuchany. Nie zajmuje on wiele miejsca w samochodzie i jest w pełni mobilny. Wybierając taki przewijak dla dziecka, warto zwrócić uwagę, by miał na spodzie elementy antypoślizgowe.

Ważne

Macie małe mieszkanie i chcecie dobrze wykorzystać jego każdy centymetr? Aby co chwilę nie wyjmować przewijaka i nie szukać miejsca na stole czy małym łóżku, pomyślcie o zamontowaniu go na ścianie! Producenci wymyślili modele składane, które przypominają przewijaki na stacjach benzynowych. Takie przewijaki dla niemowlaka mogą być drewniane lub plastikowe. Montuje się je w dowolnym miejscu i na dowolnej wysokości. Po złożeniu nie zajmują dużo miejsca i nie przeszkadzają domownikom.

Rozwijana mata do przewijania

Gdy dziecko podrośnie, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie rozkładana mata na łóżko, która zabezpieczy pościel czy poszycie kanapy przed zabrudzeniem. Matę można zabrać dosłownie wszędzie. Sprawdzi się np. podczas podróży z dzieckiem. Jest lekka, dosyć szeroka, łatwo się zwija, nie zajmuje dużo miejsca, a niektóre modele można nawet prać w pralce. To również sposób na wygodne i bezpieczne przebranie maluszka, który przekręca się samodzielnie na brzuszek. Mata do przewijania jest też świetną alternatywą dla dzieci, które już nie mieszczą się w ciasnym przewijaku.

 

mama zmienia pieluszke na macie do przewijania

 

Mamy nadzieję, że wśród modeli, które opisaliśmy, uda Ci się znaleźć coś dla siebie i Twojego maluszka. Przy kompletowaniu domowej wyprawki i kupnie przewijaka dla dziecka pamiętaj, żeby sprawdzić, czy produkt ma wymagane atesty. Zobacz, z jakich materiałów został zrobiony i czy posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

 

Generator metryczek
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Wyjątkowa ochrona po cesarskim cięciu
Artykuł
Mama z dzieckiem urodzonym przez cesarskie cięcie

Wyjątkowa ochrona po cesarskim cięciu

Nie wszyscy wiedzą, że cesarskie cięcie ma wpływ nie tylko na ciało kobiety, lecz także na organizm dziecka. Operacja ta stanowi pewne ryzyko i dla mamy, i dla maluszka.

4 min. czytania

View details Ubrania do karmienia, czyli mama na zakupach
Artykuł
Mama na zakupach

Ubrania do karmienia, czyli mama na zakupach

Po pewnym czasie od porodu, kiedy zaczynasz już odnajdywać się w nowej rzeczywistości, zdajesz sobie sprawę z tego, że nadszedł czas na zakupy!

5 min. czytania

View details Wielokulturowość od kołyski – jak nauczyć dziecko szacunku do innych nacji?
Artykuł
Wielokulturowość

Wielokulturowość od kołyski – jak nauczyć dziecko szacunku do innych nacji?

W dzisiejszym świecie wielokulturowość towarzyszy nam na każdym kroku: na ulicy, w sklepie, na placu zabaw, u znajomych...

5 min. czytania

View details Żółtaczka u noworodka
Artykuł
Zoltaczka u noworodka

Żółtaczka u noworodka

Fizjologiczna żółtaczka u noworodków dotyczy około 60% dzieci urodzonych w terminie i około 80% wcześniaków. To naturalne zjawisko, które może pojawić się u maluszka tuż po porodzie.

4 min. czytania

View details Piękna mama – zadbaj o siebie
Artykuł
Piękna mama - zadbaj o siebie

Piękna mama – zadbaj o siebie

Każdy musi czasem się odprężyć i naładować akumulatory – a młode mamy przede wszystkim. Zrób coś tylko dla siebie i zrelaksuj się, abyś potem wróciła do obowiązków wypoczęta.

4 min. czytania

View details Jak możesz poradzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka? Checklista
Artykuł
Mama podtrzymuje płaczącego chłopca, który stoi na kanapie.

Jak możesz poradzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka? Checklista

Początki zwykle bywają trudne.

5 min. czytania

View details Pieluszki wielorazowe – czym są i co warto o nich wiedzieć?
Artykuł
Kolorowe pieluszki wielorazowe wiszące na sznurku

Pieluszki wielorazowe – czym są i co warto o nich wiedzieć?

Pieluszki wielorazowe dla dzieci są coraz częściej wybierane przez rodziców. To rozwiązanie nie tylko ekologiczne i korzystne finansowo, lecz także – wbrew pozorom – wygodne!

7 min. czytania

View details Zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne po ciąży
Artykuł
Zabiegi kosmetyczne po ciąży

Zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne po ciąży

Po ciąży Twoje ciało wymaga wyjątkowej uwagi. Być może zastanawiasz się, jak zmienić wygląd brzucha po porodzie, jak uporać się z rozstępami czy jak zadbać o piersi.

5 min. czytania

View details Oznaki głodu u niemowlaka – jak odczytywać sygnały Twojego dziecka
Artykuł
Głodne niemowlę – objawy: dziecko płaczące z głodu

Oznaki głodu u niemowlaka – jak odczytywać sygnały Twojego dziecka

Masz wrażenie, że Twój niemowlak ciągle chce jeść? Skąd masz wiedzieć, kiedy zacząć karmienie i kiedy maluch jest już najedzony? Może się zdarzyć, że sam Ci o tym powie!

4 min. czytania

View details Dieta odchudzająca dla mam
Artykuł
Mama gotująca z niemowlakiem

Dieta odchudzająca dla mam

Niedawno zostałaś mamą i chciałabyś wrócić do sylwetki sprzed ciąży? Chciałabyś przejść na dietę odchudzającą, ale nie wiesz, czy to nie zaszkodzi maluszkowi, którego karmisz piersią?

4 min. czytania

View details Poznaj listę 10 rzeczy do zrobienia dla mamy singielki i jej maluszka. Checklista
Artykuł
Uśmiechnięte mamy singielki z dziećmi podczas spotkania

Poznaj listę 10 rzeczy do zrobienia dla mamy singielki i jej maluszka. Checklista

Jesteś singielką wychowującą maleństwo? Z myślą o Tobie przygotowaliśmy listę rzeczy, które warto zrobić razem z dzieckiem. Przekonaj się, że wcale nie musisz czuć się samotna.

5 min. czytania

View details Czy oglądanie telewizji przez niemowlaka jest złe?
Artykuł
Dziecko leży na brzuchu i bawi się tabletem

Czy oglądanie telewizji przez niemowlaka jest złe?

Czy wiesz, że nawet na bardzo wczesnym etapie życia czas spędzony przed ekranem może mieć wpływ na poziom aktywności dziecka oraz jego sen?

3 min. czytania

View details Kolejna ciąża po cesarce
Artykuł
Najszybsza ciąża po cesarce – rodzice z córeczką czekają na narodziny drugiego dziecka

Kolejna ciąża po cesarce

Temat następnej ciąży po cesarce budzi wiele wątpliwości. Wiele par zastanawia się, po jakim czasie zdecydować się na kolejne dziecko, aby zarówno ono, jak i mama byli możliwie bezpieczni.

4 min. czytania

View details Wanienki dla dziecka i akcesoria do kapieli
Artykuł
Niemowlę po kąpieli owinięte w ręcznik

Wanienki dla dziecka i akcesoria do kapieli

Do niezbędnych rzeczy, które powinny znaleźć się w domowej wyprawce dla maluszka, należą akcesoria kąpielowe.

5 min. czytania

View details Ćwiczenia na uda i bryczesy
Artykuł
Ćwiczenia na uda i bryczesy

Ćwiczenia na uda i bryczesy

Wiele młodych mam zastanawia się, jak szybko schudnąć z nóg, pozbyć się bryczesów i ukształtować zgrabne pośladki.

4 min. czytania

View details Jak radzić sobie z gośćmi po porodzie? Checklista
Artykuł
Kobieta trzymająca niemowlę otoczona przez czworo ludzi

Jak radzić sobie z gośćmi po porodzie? Checklista

Jeśli przytłacza Was sama myśl o gościach, którzy zapowiadają się z wizytą, by odwiedzić nowo narodzonego maluszka, nie musicie czuć się z tym źle.

3 min. czytania

View details Jak powinna wyglądać dieta mamy karmiącej piersią?
Artykuł
Dieta matki karmiącej piersią

Jak powinna wyglądać dieta mamy karmiącej piersią?

Jeśli karmisz maluszka piersią, powinnaś zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. Ma to bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka, ale i dla funkcjonowania Twojego organizmu.

8 min. czytania

View details Ocena noworodka wg skali Apgar
Artykuł
dłoń-mamy-i-dziecka

Ocena noworodka wg skali Apgar

Skala Apgar to ocena, na podstawie której lekarze określają stan zdrowia noworodka tuż po porodzie. Sprawdź tabelę oraz poznaj interpretację wyników.

3 min. czytania

View details Pokochaj swoje ciało po porodzie
Artykuł
Akceptacja swojego ciała po porodzie

Pokochaj swoje ciało po porodzie

Czas powiedzieć to sobie wprost: ciało po ciąży nie będzie dokładnie takie samo jak przed nią. Nie oznacza to jednak, że wygląda ono źle – jest po prostu inne.

4 min. czytania