39. tydzień ciąży
W 39. tygodniu ciąży z niecierpliwością oczekujesz na swojego maluszka, który lada moment przyjdzie na świat. Na tym etapie większość dzieci jest już w pozycji z główką zwróconą w dół. Choć chwile oczekiwania mogą się dłużyć, pamiętaj, że Wasze spotkanie jest coraz bliższe.
W 39. tygodniu ciąży dziecko wciąż rośnie i zwiększa swoją masę ciała. W brzuchu jest ciasno, dlatego następuje coraz większe ograniczenie jego ruchów. Mniej kopnięć nie musi być powodem do zmartwień – na tym etapie to całkiem normalne. Dziecko przygotowuje się do przyjścia na świat i dalej przesuwa w dół Twojej miednicy.
Rozwój dziecka – 39. tydzień ciąży
Dziecko doskonale wie, kiedy powinno dać Ci sygnał do porodu.
Wówczas uruchomią się w Twoim ciele odpowiednie procesy hormonalne, aby maluszek mógł wydostać się na świat. Czekaj cierpliwie na ten moment. Tymczasem, choć wszystkie narządy dziecka są już sprawne, cały czas trwa ich rozwój. Szczególnie dotyczy to mózgu, w którym tworzą się kolejne połączenia nerwowe.
Dziecko w 39 tygodniu ciąży dalej rośnie. Ma już około 3288 g i mierzy około 50,7 cm. Pamiętaj jednak, że rozmiary Twojego maleństwa są kwestią bardzo indywidualną. Na przykład drobne kobiety najczęściej rodzą mniejsze dzieci.
Jesteś ciekawa, jak maluszek będzie się rozwijać po narodzinach? Już teraz możesz to sprawdzić. Z myślą o Tobie przygotowaliśmy kalendarz rozwoju dziecka w 1. roku życia.
Brzuch w 39. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?
W 39. tygodniu ciąży możesz odczuwać kłucie w brzuchu i kroczu, ból pleców oraz szczypanie naciągniętej skóry na brzuchu. Najważniejsze zmiany czekają jednak nie Twój brzuch, ale przede wszystkim szyjkę macicy. Stanie się ona krótsza i bardziej rozpulchniona. Zmieni również swoje położenie, przesuwając się bardziej ku przodowi, a jej ujście będzie skierowane w kierunku osi kanału rodnego.
Obserwuj swoje ciało. Jeśli pojawią się upławy o nieprzyjemnym zapachu, którym będzie towarzyszyło pieczenie i swędzenie, skontaktuj się z lekarzem. Takie symptomy mogą świadczyć o zakażeniu. Również barwa wydzieliny ma znaczenie. Jeśli czop śluzowy będzie zabarwiony krwią – poród zbliża się wielkimi krokami, jednak od tego momentu wciąż może minąć jeszcze nawet 2 tygodnie!
Ważne
Syndrom wicia gniazda dotyka w 39. tygodniu ciąży wiele przyszłych matek. Urządzanie domu i przygotowywanie go na pojawienie się dziecka to naturalny odruch. Choć powinnaś wszystko robić z umiarem i często odpoczywać, to nieco ruchu Ci nie zaszkodzi, a nawet może pomóc, ponieważ intensywna aktywność bywa skutecznym sposobem na przyspieszenie porodu.
39. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?
W 39. tygodniu ciąży główka dziecka przesuwa się coraz niżej i uciska kość łonową. Możesz w związku z tym mieć problemy nie tylko z poruszaniem się, ale również ze staniem i siedzeniem. Na szczęście poród już blisko, więc ewentualne trudności wkrótce dobiegną końca! Co jeszcze może dziać się przed porodem?
Biegunka – często może być objawem zbliżającego się porodu. Organizm w ten sposób naturalnie oczyszcza się przed tą ważną chwilą, aby pełne jelita nie przeszkadzały dziecku w przejściu przez kanał rodny. U niektórych kobiet przed porodem mogą wystąpić wymioty, które również mają na celu oczyszczenie organizmu.
W czasie biegunki Twoja dieta musi być lekkostrawna, należy zrezygnować z tłustego jedzenia i słodkich potraw. Dodatkowo nie zapominaj o prawidłowym nawodnieniu organizmu.
Obrzęki – choć mogły Ci towarzyszyć już wcześniej, w 39 tygodniu ciąży może dojść do nasilenia objawów. Przyczyną jest nadmiar wody w organizmie oraz utrudniony odpływ krwi z dolnych okolic ciała, związany z uciskiem macicy na naczynia krwionośne. Obrzęki mogą być więc już naprawdę duże, a w dodatku nie ustawać po nocnym wypoczynku.
Leż jak najczęściej z nogami uniesionymi do góry, regularnie popijaj wodę, staraj się ograniczyć sól w diecie, a zasypiając, kładź się na lewym boku. Jeśli obrzęki się nie zmniejszają, poinformuj o tym lekarza. Niezbędna jest też kontrola ciśnienia tętniczego.
39. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?
Twoje prawa w czasie porodu
Poród zbliża się wielkimi krokami. Personel medyczny powinien dokładnie wyjaśnić Ci, na czym polegają i z czego wynikają przeprowadzane badania oraz zabiegi, które będą wykonywane podczas akcji porodowej. Dodatkowo powinnaś otrzymać informacje na temat metod łagodzenia bólu. W czasie porodu możesz przyjmować dowolne pozycje. Aktywność fizyczna, nawet ta najmniejsza, jak np. ćwiczenia na piłce, wspomaga proces rozwierania szyjki macicy oraz pomaga przetrwać skurcze.
Badania, które pozwolą określić postęp porodu, powinny być wykonywane nie rzadziej niż co dwie godziny, zaś sprawdzanie czynności serca powinno się odbywać co pół godziny. W niektórych sytuacjach istnieją wskazania do ciągłego nadzoru KTG. Częstotliwość osłuchiwania czynności serca płodu zależy też od fazy porodu.
Twoje prawa po porodzie
Po porodzie Twoje maleństwo powinno zostać położone od razu na Twoim brzuchu – przylegając skórą do skóry. Jeśli nie ma do tego żadnych przeciwwskazań medycznych, osuszone i przykryte dziecko powinno spędzić tak co najmniej dwie godziny. W tej pozycji może zostać dokonana także ocena stanu noworodka. Mierzenie oraz ważenie może się odbyć dopiero po odpowiednim czasie spędzonym z mamą.
Ważne
Dziecko, będąc jeszcze w brzuchu, przyzwyczaja się do kołysania, które jest zgodne z rytmem kroków mamy i dopasowane do jej oddechu. Poprzez kołysanie będziesz mogła uspokoić swoje dziecko także wtedy, gdy już przyjdzie na świat. Pamiętaj jednak, że ruchy powinny być płynne. W dodatku nie można kołysać dziecka zbyt mocno – może mu to zaszkodzić, zamiast pomóc.
39. tydzień ciąży – jakie badania?
39. tydzień to ostatni moment na przeprowadzenie badań rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, które są zaplanowane na ten etap ciąży. Wśród nich musi się znaleźć:
- pomiar ciśnienia tętniczego
- pomiar masy ciała przyszłej mamy
- badanie moczu
- badanie położnicze
Jeśli jeszcze nie przeprowadziłaś tych badań, jak najszybciej udaj się do lekarza.
Konsultacja merytoryczna:
DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA
Specjalista położnictwa i ginekologii
II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP
Szpital Bielański w Warszawie
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.