Jak przewinąć niemowlaka – podstawy
Pieluchę u noworodka czy niemowlaka zmienia się tyle razy dziennie, że już wkrótce staniesz się w tym mistrzem. Początkowo jednak czynność ta może budzić niepewność – jak przewinąć dziecko? Sprawdź, co musisz przygotować i jak przystąpić do działania!
Pieluchę u maluszka należy zmieniać za każdym razem, gdy zrobi on kupę, a oprócz tego co maksymalnie 3 godziny. Kiedy bowiem dziecko zbyt długo przebywa w mokrej pieluszce, jego skóra może reagować podrażnieniem lub się odparzać. Dlatego musisz opanować umiejętność przewijania do perfekcji, tak abyś był w stanie dobrze zaopiekować się Waszym dzieckiem. Nie wiesz, jak powinno wyglądać poprawne przewijanie noworodka? Film instruktażowy, który znajdziesz w naszym artykule, rozwieje Twoje wątpliwości.
Pieluchy tetrowe a pieluchy wielorazowe
Najlepiej jeszcze na etapie ciąży zaplanuj z partnerką, jakich pieluch dla noworodka chcecie używać. Najpopularniejsze wciąż są te jednorazowe. Pamiętaj tylko, aby wybierać je w odpowiednim rozmiarze, dostosowanym do aktualnej wagi dziecka. Dzięki temu bowiem nie będą one przeciekać. Na rynku dostępne są też jednorazowe pieluszki ekologiczne – biodegradowalne, np. bambusowe. Coraz więcej mówi się jednak o ekologii, do łask wracają więc także pieluchy tetrowe lub flanelowe – obecnie dostępne są w atrakcyjnych kolorach i wzorach. Ich używanie wpływa na zmniejszenie ilości produkowanych śmieci i jest tańsze, ale wiąże się też z większymi nakładami pracy. Tradycyjna pieluszka tetrowa to jednak niejedyne rozwiązanie wśród pieluszek wielorazowych. Istnieją bowiem też np. takie z wymiennymi wkładami, które wsuwa się do „otulacza” lub w specjalną kieszonkę. Mogą być wykonane z różnych materiałów – także tych biodegradowalnych, jak np. na bazie kukurydzy czy bambusa.
Zorientujcie się więc razem w dostępnej ofercie pieluszek i sprawdźcie, które z rozwiązań wydaje się Wam najlepsze. Jeśli wybieracie te jednorazowe, to pamiętajcie też o tym, że ostatecznie to skóra maluszka zdecyduje, co jej najbardziej odpowiada! Niektóre z nich mogą bowiem powodować reakcje alergiczne, inne zdają się mocniej odparzać. W przypadku pieluszek wielorazowych może się zdarzyć, że zastosowane w danym modelu rozwiązanie niespecjalnie Wam pasuje lub jest zbyt uciążliwe w użyciu. Praktyka zweryfikuje więc podjęte przez Was decyzje, ale dobrze jest znać dostępne możliwości wyboru.
Gdzie przewijać maluszka?
Zasadniczo do przewijania dziecka nadaje się każda płaska powierzchnia. Powinna być dość spora, ponieważ musisz na niej pomieścić kosmetyki do pielęgnacji, świeżą pieluszkę, a także gazę lub chusteczki i miseczkę z przegotowaną ciepłą wodą. Jeżeli przewijasz dziecko np. na spacerze, możesz użyć chusteczek nawilżanych – gwarantują one wygodę, ale nie są polecane do codziennego stosowania. Jeśli pielucha przeciekła, należy też przygotować nowe ubranko do przebrania dziecka. Gdy mamy do czynienia już z niemowlęciem, warto zaopatrzyć się w zabawkę, którą można dać mu do rączki – zajmie to jego uwagę i sprawi, że nie będzie zbytnio się kręciło.
Na rynku jest spory wybór różnego rodzaju sprzętów, które umożliwiają wygodną zmianę pieluchy. Są specjalne duże komody z szufladami i przewijakiem na górze, składane przewijaki na stelażu lub montowane do ściany albo najprostsze usztywniane maty do przewijania, które można przymocować do łóżeczka. Wybierz to rozwiązanie, które jest najlepiej dostosowane do Waszych warunków mieszkaniowych. Pamiętaj jednak przy tym, aby zadbać o swój kręgosłup – przy wymianie pieluszki musisz zapewnić sobie wygodę.
Jak przewinąć dziecko?
Na początku sprawdź, czy na pewno masz wokół siebie zgromadzone wszystkie potrzebne rzeczy. Podczas przewijania nie wolno bowiem ani na chwilę zostawić maluszka samego – wystarczy moment nieuwagi, żeby dziecko np. obróciło się na boczek, co mogłoby się skończyć upadkiem. Następnie połóż maluszka na przewijaku i rozepnij mu ubranko u dołu, tak aby odsłonić pieluszkę. Jeśli strój nie jest brudny ani mokry, to nie ściągaj „góry” – chodzi o to, aby dziecko nie zmarzło. Zdejmij ostrożnie brudną pieluszkę i zwiń ją do wyrzucenia. Jeśli korzystacie z pieluch wielorazowych, to – zależnie od ich rodzaju – wymień wkład lub wrzuć pieluszkę do pojemnika na pranie. Warto skorzystać ze specjalnych woreczków, które neutralizują nieprzyjemny zapach.
Przewijanie noworodka – film instruktażowy dla świeżo upieczonych tatusiów
Teraz zwilż gazę lub chusteczkę wodą z miseczki i wytrzyj do czysta pupę dziecka. Osusz skórę i nałóż krem ochronny, maść czy zasypkę – kosmetyki te przeciwdziałają odparzeniu delikatnej skóry maluszka. Pamiętaj jednak, aby omijać przy tym błony śluzowe w miejscach intymnych maluszka. Jesteś już gotowy do włożenia świeżej pieluszki. Najpierw musisz ją wsunąć pod pupę dziecka. Jednak w tym celu nigdy nie unoś jego bioder, ciągnąc do góry za nóżki. To bardzo niewskazane! Możesz delikatnie przekręcać szkraba z boku na bok lub lekko ugiąć mu nogi w kolanach i przyciągnąć je lekko w stronę brzuszka – pupa naturalnie się wtedy uniesie. Wsuń pod nią nową pieluszkę, a następnie zapnij rzepy lub napy, tak aby pielucha dokładnie przywierała do ciała dziecka, ale nie krępowała jego ruchów. Na koniec z powrotem ubierz maluszka.
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.