Procedury wspomaganego rozrodu: na czym polega inseminacja i in vitro?
Niepłodność dotyka na świecie co 6. osobę w wieku reprodukcyjnym¹. Jeśli wystąpi, może znacząco wydłużyć czas oczekiwania na pozytywny wynik testu ciążowego. Gdy naturalne sposoby zawodzą, z pomocą przychodzą procedury wspomaganego rozrodu. Na czym polegają i jakie są wskazania, aby z nich skorzystać? Wyjaśniamy to w artykule, który powstał we współpracy z Maciejem Michałem Pakułą – lekarzem, specjalistą w dziedzinie położnictwa i ginekologii.
Czego dowiesz się z artykułu?
- Techniki wspomaganego rozrodu – kiedy lekarz może Wam je zaproponować?
- Inseminacja – na czym polega?
- Jak wygląda przygotowanie do inseminacji?
- Kiedy wiadomo, że zabieg IUI przebiegł pomyślnie?
- Metoda in vitro – co to jest?
- Jak przebiega zabieg in vitro?
- Jaka jest skuteczność in vitro i kiedy najlepiej wykonać test ciążowy?
Na czym polegają procedury wspomaganego rozrodu i w jakich przypadkach się je stosuje? Sprawdźcie, jak z pomocą medycyny możecie zwiększyć szanse na rodzicielstwo.
Techniki wspomaganego rozrodu – kiedy warto po nie sięgnąć?
Według statystyk w Polsce z niepłodnością boryka się 1,5 mln par². Kiedy naturalne metody planowania rodziny nie dają efektów, warto poszukać pomocy u specjalistów. W wielu przypadkach problemy z płodnością u kobiet wywołuje np. zespół policystycznych jajników (PCOS) lub endometrioza, czyli choroby utrudniające zajście w ciążę. Problemy z płodnością u mężczyzn bywają wynikiem np. obniżonych parametrów nasienia czy żylaków powrózka nasiennego. Lekarze mogą pomóc Wam zdiagnozować przyczynę niepowodzeń i zalecić rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.
Jeśli standardowe terapie w postaci np. wsparcia farmakologicznego, suplementacji, monitoringu cyklu czy czasami leczenia operacyjnego nie dają skutku, według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zasadne jest zastosowanie technik wspomaganego rozrodu. Najbardziej znane i najczęściej stosowane są³:
- inseminacja domaciczna (IUI – ang. intrauterine insemination),
- zapłodnienie pozaustrojowe in vitro (IVF – ang. in vitro fertilization).
Leczenie niepłodności może okazać się trudnym przeżyciem. To normalne, że możecie odczuwać lęk przed nieznanym i mieć obawy, czy techniki wspomaganego rozrodu pomogą Wam zostać rodzicami. Zanim podejmiecie decyzję o próbie inseminacji czy podejściu do zapłodnienia in vitro, porozmawiajcie wspólnie o tym, co czujecie i czego się boicie. Możecie poszukać wsparcia u bliskich osób lub skorzystać z konsultacji psychologicznej, którą oferuje Wasza klinika leczenia niepłodności. Czasami wyrzucenie z siebie nagromadzonych emocji pomaga i dodaje sił do dalszego działania.
Inseminacja krok po kroku
Inseminacja (IUI) to inaczej przeniesienie oddanego przez mężczyznę nasienia do jamy macicy partnerki. Wcześniej jest ono odpowiednio przygotowane w laboratorium embriologicznym kliniki leczenia niepłodności. Dla kobiety taki zabieg jest bezbolesny. Inseminację przeprowadza się w okresie okołoowulacyjnym, a pacjentka wcześniej jest pod stałą opieką ginekologa z kliniki leczenia niepłodności³.
Regularnie wykonywane badania USG i oznaczenia stężenia hormonów płciowych pozwalają lekarzowi wyznaczyć najlepszy moment na przeprowadzenie takiego zabiegu. Może być on wykonany w tzw. cyklu naturalnym. W niektórych przypadkach panie stosują odpowiednie leki, dzięki którym dochodzi do pęknięcia pęcherzyka i owulacji. Związane jest to z podaniem hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej) lub syntetycznego hormonu (tzw. analog GnRH) powodującego zwiększenie stężenia LH oraz FSH we krwi. Czasami potrzebna jest też stymulacja jajeczkowania, aby uzyskać od 1 do 3 dojrzałych pęcherzyków, co może zwiększyć szansę na powodzenie zabiegu³. Sposób leczenia zawsze dobiera lekarz.
Inseminacja jest rekomendowana przez ginekologa, gdy⁴:
- para ma dobre wyniki badań, ale długo i bezskutecznie stara się o ciążę (tzw. niepłodność idiopatyczna);
- nasienie nieznacznie odbiega od wytycznych WHO (np. plemniki są niedostatecznie ruchliwe, a w nasieniu jest ich mniej, niż zakładają to przyjęte normy);
- mężczyzna doświadcza zaburzeń ejakulacji,
- u kobiety stwierdzono zaburzenia owulacji, endometriozę (I lub II stopnia) bądź wykryto przeciwciała przeciwplemnikowe.
Badania przed inseminacją – o czym pamiętać?
Jakie badania do inseminacji musicie wykonać przed pierwszą próbą? O wszystkim poinformuje Was lekarz lub położna koordynująca. W ramach kwalifikacji do IUI – zgodnie z ustawą o leczeniu niepłodności – pacjentkę czekają m.in.⁵:
- badanie ginekologiczne i USG macicy, przydatków i miednicy mniejszej,
- oznaczenie hormonów płciowych,
- sprawdzenie stężenia hormonu antymüllerowskiego (tzw. AMH określające rezerwę jajnikową),
- badanie drożności jajowodów (tzw. HyCoSy – skrót od ang. hysterosalpingo contrast sonography, które jest też nazywane Sono-HSG),
- badanie mikrobiologiczne flory pochwowej (biocenozy), czyli tzw. ocena stopnia czystości pochwy,
- wymaz cytologiczny z kanału i tarczy szyjki macicy,
- testy z krwi w kierunku różyczki i toksoplazmozy.
Inseminacja – w przypadku np. drastycznie obniżonych parametrów komórek rozrodczych u mężczyzny – może być przeprowadzona w wersji heterologicznej, czyli z wykorzystaniem nasienia dawcy, które jest przebadane pod kątem chorób zakaźnych i genetycznych. W Polsce z zabiegu IUI mogą skorzystać małżeństwa oraz heteroseksualne pary żyjące w związkach nieformalnych. Jeśli będziecie chcieli użyć nasienia dawcy, a pozostajecie w związku nieformalnym, przed inseminacją należy złożyć oświadczenie w Urzędzie Stanu Cywilnego. Mężczyzna musi potwierdzić, że będzie ojcem dziecka. Następnie kobieta ma trzy miesiące na potwierdzenie tego faktu.
Mężczyzna bada jakość nasienia, aby lekarz mógł określić, czy w przypadku danej pary można zarekomendować inseminację. Wykonywany jest też pakiet wspólnych badań z krwi i wymazów, które mają na celu wykluczenie chorób zakaźnych, bakteryjnych i przenoszonych drogą płciową (w tym np. HIV, HBV, HCV, kiła i chlamydioza)⁵. Udogodnieniem jest to, że w klinikach można wszystkie wymienione badania zrobić na miejscu, a wyniki najczęściej są widoczne w specjalnych portalach pacjenta.
To, ile kosztuje inseminacja, zależy najczęściej od wielkości miasta, w którym się ją wykonuje. Ceny wahają się od 1000 do 1600 zł. Do tego trzeba również doliczyć koszt wizyt i potrzebnych badań. Niektóre z nich można zrobić w ramach NFZ.
Kiedy wiadomo, że inseminacja się udała?
Najlepiej sprawdzić to za pomocą testu z krwi i oznaczyć poziom hormonu ciążowego, czyli gonadotropiny kosmówkowej. W dniu spodziewanej miesiączki można także wykonać płytkowy lub paskowy test ciążowy, który z dużym prawdopodobieństwem pokaże, czy zabieg przebiegł pomyślnie. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze testy z moczu są wiarygodne na tak wczesnym etapie ciąży.
Jeśli inseminacja nie przynosi rezultatów w ciągu kolejnych cykli (nie więcej niż 6 prób), lekarz najczęściej zaleca parze bardziej zaawansowane techniki w postaci zapłodnienia pozaustrojowego, czyli in vitro³.
In vitro – na czym polega zapłodnienie pozaustrojowe?
Metoda in vitro została opracowana przez naukowca Roberta Edwardsa i ginekologa-położnika Patricka Steptoe. W lipcu 1978 roku na świat przyszło pierwsze dziecko, które poczęło się dzięki zapłodnieniu pozaustrojowemu. Była to dziewczynka Louise Joy Brown. W Polsce pierwszy zabieg IVF odbył się 9 lat później w Białymstoku³.
In vitro jest procedurą medyczną, która polega na zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. Wszystko odbywa się w warunkach laboratoryjnych, czyli poza organizmem kobiety. Stąd też wzięła się nazwa zabiegu. „In vitro” dosłownie można bowiem przetłumaczyć jako: „w szkle”. IVF stosowane jest w sytuacji, gdy inne metody leczenia niepłodności nie przyniosły skutku lub zdaniem lekarza nie mają szansy powodzenia.
Wskazaniami medycznymi do in vitro są m.in.⁶:
- niedrożność obydwu jajowodów,
- niemożność wywołania owulacji lub endometrioza;
- niska jakość nasienia;
- niepłodność idiopatyczna u obojga partnerów;
- długie leczenie niepłodności, które nie przyniosło efektu w postaci ciąży,
- nosicielstwo niektórych chorób genetycznych,
- leczenie przeciwnowotworowe.
W Polsce z zapłodnienia in vitro mogą skorzystać jedynie pary heteroseksualne, które są w związku małżeńskim lub nieformalnym. IVF może być wykonane przy użyciu własnych komórek rozrodczych partnerów, nasienia lub komórek anonimowych dawców bądź zaadoptowanego zarodka od innej pary.
Zabieg in vitro krok po kroku
Na czym polega in vitro i ile kosztuje? Leczenie rozpoczyna się od kwalifikacji do zabiegu i wykonania niezbędnych badań. Na ich podstawie lekarz wybiera tzw. rodzaj protokołu in vitro. Od niego zależy postępowanie w leczeniu i rodzaj przygotowania do dalszych etapów. Protokół może być krótki, długi lub ultradługi. Sama procedura przebiega etapowo. Pierwszy krok to stymulacja produkcji komórek jajowych kobiety i monitoring wzrastania pęcherzyków w jajnikach. Podczas regularnych wizyt bada się też poziom estradiolu i grubość endometrium pacjentki. Pomaga to lekarzowi na bieżąco sprawdzać, czy dawki leków są odpowiednie. Gdy komórki osiągną odpowiedni rozmiar, kobieta przyjmuje zastrzyk z gonadotropiny kosmówkowej lub jej pochodnych i dopiero po upływie 36 godzin wykonywana jest tzw. punkcja³.
Podczas stymulacji pacjentka przyjmuje odpowiednie leki – m.in. w postaci hormonalnych zastrzyków, które wykonywane są podskórnie. Nie trzeba się jednak ich obawiać, ponieważ igły w strzykawkach są bardzo cienkie, a sam zastrzyk w tkankę tłuszczową nie powoduje bólu, a jedynie niewielki dyskomfort.
Podczas punkcji lekarz pobiera komórki jajowe, a embriolodzy z laboratorium kliniki leczenia niepłodności oceniają, które z nich są dojrzałe i nadają się do zapłodnienia oddanym przez mężczyznę nasieniem. Następnie dochodzi do połączenia komórek rozrodczych, czyli zapłodnienia. Lekarz dobiera rodzaj in vitro do indywidualnej sytuacji medycznej danej pary – np. ICSI, czyli procedurę polegającą na wyselekcjonowaniu najlepszych plemników i wstrzyknięciu ich bezpośrednio do wnętrza pobranych komórek jajowych. Kolejny etap in vitro to przeniesienie zapłodnionych komórek jajowych do specjalnego inkubatora. Embriolog cały czas monitoruje rozwój zarodków i ocenia, które z nich mają największą szansę na zagnieżdżenie się w endometrium. Następnie odbywa się transfer in vitro, czyli umieszczenie zarodka po 3 lub 5-6 dniach od zapłodnienia w macicy³.
Partnerzy – przed podejściem do procedury in vitro – muszą wykonać podobną serię badań jak przy inseminacji. W przypadku kobiety nie trzeba jednak sprawdzać drożności jajowodów, za to pacjentka przed punkcją jajników dodatkowo wykonuje morfologię, elektrolity i APTT (krzepliwość krwi). Grupa krwi, testy wirusologiczne i te związane z biocenozą pozostają bez zmian. Lekarz lub koordynator medyczny z kliniki leczenia niepłodności pokierują Was w tym temacie.
W przypadku niektórych par ich zarodki są zamrażane i przekazywane do badań genetycznych, aby sprawdzić, czy mają szansę dać zdrową ciążę⁷. Transfer jest wtedy odraczany i odbywa się nieco później. Przeniesienie zarodka do macicy może być też przełożone, gdy u pacjentki po podaniu hCG (w celu wywołania wspomnianej owulacji przed punkcją jajników) dojdzie do tzw. hiperstymulacji (OHSS – ang. ovarian hyperstimulation syndrome)⁶. Związane jest to m.in. z powiększeniem jajników, dlatego dla komfortu kobiety przesuwa się transfer.
Jeśli macie wskazania do in vitro, bardzo ważną informacją dla Was może być to, że od 1 czerwca 2024 roku pary walczące z niepłodnością mogą skorzystać z programu Ministerstwa Zdrowia. Zapewnia on – po wcześniejszej kwalifikacji – pełne finansowanie procedury in vitro. Z dofinansowania mogą także skorzystać osoby chore onkologicznie, które przed leczeniem chcą zabezpieczyć swoje komórki rozrodcze, aby po wygranej walce z nowotworem móc zostać rodzicem⁸.
Jeżeli nie zakwalifikujecie się do rządowego programu, możecie skorzystać z komercyjnej procedury. Koszty in vitro wahają się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych i zależą od lokalizacji, wybranej kliniki, liczby potrzebnych badań czy zabiegów. W niektórych miastach wciąż funkcjonują programy samorządowe z nawet 80% refundacją, jednak zasady zakwalifikowania się do nich są zazwyczaj bardziej wymagające niż w przypadku dofinansowania rządowego.
Skuteczność in vitro
Po zabiegu in vitro zaleca się wykonanie testu ciążowego (oznaczenie b-hCG z krwi). Można go zrobić po upływie 14 dni od transferu³. Szacuje się, że po in vitro odsetek ciąż klinicznych w Polsce sięga 38-39 proc., a procedura jest najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności⁹.
Pamiętajcie, że na powodzenie procedury in vitro ma wpływ wiele czynników. To m.in. wiek kobiety i jej rezerwa jajnikowa, jakość komórek rozrodczych partnerów, schorzenia powodujące niepłodność, czynniki genetyczne, choroby towarzyszące (np. cukrzyca, otyłość), a nawet stres, palenie papierosów czy stosowana dieta.
Jeżeli od dawna staracie się o dziecko, jednak naturalne sposoby nie przynoszą efektów, możecie pomyśleć o technikach wspomaganego rozrodu. W doborze najlepszego sposobu pomoże Wam lekarz z kliniki leczenia niepłodności. I choć zapewne nikt nie polubi procedur medycznych, które trzeba wykonać w związku z podejściem do inseminacji czy in vitro, cel, jaki temu przyświeca, może być warty podjętego wysiłku. Powodzenia!
Konsultacja merytoryczna:
Maciej Michał Pakuła
Lekarz, specjalista położnictwa i ginekologii
Źródła
¹ Puls Medycyny. WHO. Niepłodność dotyka 1 na 6 osób na świecie. Online: pulsmedycyny.pl/who-nieplodnosc-dotyka-1-na-6-osob-na-swiecie-1181933. Dostęp. 28.08.2024.
² Medycyna praktyczna dla pacjentów. Wielichowska: niepłodność dotyka 1,5 mln par w Polsce. Online: mp.pl/pacjent/ciaza/aktualnosci/348924,wielichowska-nieplodnosc-dotyka-15-mln-par-w-polsce. Dostęp. 28.08.2024.
³ Dowbór-Dzwonka A., Cegła B., Filanowicz M. Techniki wspomaganego rozrodu a naprotechnologia. Zdrowie Publiczne 2012, nr 122(3), s. 322-328. Online: researchgate.net/profile/Malgorzata-Filanowicz/publication/273090893_Assisted_reproductive_techniques_and_NaProTechnology. Dostęp. 28.08.2024.
⁴ Zygler-Przysucha A. Co to jest Inseminacja (IUI)? Online: ginekolog.net.pl/b/leczenie-nieplodnosci-warszawa/item/co-to-jest-inseminacja-iui.html. Dostęp. 28.08.2024.
⁵ Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu. Inseminacje domaciczne. Online: gpsk.ump.edu.pl/pl/inseminacje-domaciczne. Dostęp. 28.08.2024.
⁶ Łukaszuk K., Kozioł K., Jakiel G. et al. Diagnostyka i leczenie niepłodności — rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP). Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2018, tom 3, nr 3, s. 112-140. Online: ptgin.pl/sites/scm/files/2022-01/12.2018%20Diagnostyka%20i%20leczenie%20niepłodności%20-Rekomendacje%20Polskiego%20Towarzystwa%20Medycyny%20Rozrodu%20i%20Embriologii%20oraz%20Polskiego%20To.pdf Dostęp. 28.08.2024.
⁷ Bogucka M. Preimplantacyjne badania genetyczne zarodków. Online: nasz-bocian.pl/nieplodnosc/preimplantacyjne-badania-genetyczne-zarodkow. Dostęp. 28.08.2024.
⁸ Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Program wsparcia in vitro. Online: pacjent.gov.pl/artykul/program-wsparcia-vitro. Dostęp: 28.08.2024.
⁹ Zakolska O. Ministerstwo Zdrowia: w 2020 r. w Polsce w procedurze in vitro wykorzystano prawie 33 tys. zarodków. Online: pulsmedycyny.pl/ministerstwo-zdrowia-w-2020-r-w-polsce-w-procedurze-in-vitro-wykorzystano-prawie-33-tys-zarodkow-1109937. Dostęp: 28.08.2024.
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Powiązane artykuły