Planowanie płci dziecka – chłopiec czy dziewczynka?

Jak zaplanować płeć dziecka?

Planowanie i wczesne objawy ciąży
Artykuł
Sty 15, 2024
6 min.

Chcesz powiększyć rodzinę i marzysz o córeczce? A może chcesz mieć chłopca? Dowiedz się, od czego zależy płeć maluszka i czy w ogóle można ją wcześniej zaplanować. Poznaj teorie, które powstały na podstawie obserwacji procesu zapłodnienia. Dowiedz się, czym jest chiński kalendarz planowania płci dziecka. 

Płeć maluszka warunkuje się już w chwili zapłodnienia, czyli po połączeniu komórki jajowej z plemnikiem. Rodzice dowiedzą się o płci dziecka najszybciej po badaniu USG (między 18. a 22. tygodniem ciąży – podczas tzw. USG połówkowego). A zatem, jak zaplanować płeć dziecka i czy jest metoda, która daje 100% pewność, że na świecie pojawi się chłopiec lub dziewczynka?

Od czego zależy płeć dziecka?

O płci dziecka decyduje para chromosomów X i Y. Żeńska komórka rozrodcza ma dwa jednakowe chromosomy XX, a męska – XY. Każdy plemnik i komórka jajowa mają tylko jeden chromosom płciowy. Jeżeli podczas poczęcia do komórki jajowej wniknie plemnik z chromosomem X – na świat przyjdzie dziewczynka. Jeśli plemnik będzie miał chromosom Y – urodzi się chłopiec. Czy można zatem w jakiś sposób sterować tym procesem? Okazuje się, że nie ma 100% metody planowania płci dziecka. Znane są jednak teorie i sposoby na to jak zaplanować dziewczynkę czy chłopca, na których często polegają przyszli rodzice.

chromosomy płciowe xx i xy

Metoda dr. Shettlesa – seks przed lub po owulacji

Plemniki mogą żyć w ciele kobiety do 72 godzin. Z kolei żywotność komórki jajowej to tylko 48 godzin. Aby doszło do poczęcia, kobieta powinna wiedzieć, kiedy zbliżają się jej dni płodne. Dr Shettles zbadał szybkość poruszania się plemników w zależności od rodzaju ich chromosomu płciowego. Okazało się, że plemniki z chromosomem Y (odpowiedzialnym za płeć męską) są szybkie, zwinne, ale mniej żywotne. Z tego wynika, że jeśli seks ma miejsce podczas owulacji (w okresie rozciągliwego śluzu), jest większe prawdopodobieństwo na spłodzenie syna.

Plemniki z chromosomem X (decydującym za płeć żeńską) są wolne, ale za to potrafią przeżyć dłużej. Dlatego gdy do współżycia dojdzie jeszcze przed owulacją, są większe szanse, że na świecie pojawi się dziewczynka. Dr Shettles podkreśla również, że przy próbach spłodzenia syna ważne są pozycje, które zapewniają głęboką penetrację podczas stosunku (np. pozycje od tyłu), a przypadku starań o dziewczynkę – te z płytszą penetracją.

Metoda Franciszka Benendo 

Podobne założenia ma metoda Franciszka Benendo, polskiego lekarza. Także zgodnie z jego teorią plemniki zawierające chromosom Y są szybsze, ale mniej żywotne, a te zawierające chromosom X – wolniejsze, ale są w stanie przeżyć dłużej. Aby więc spłodzić syna, rodzice powinni współżyć zaraz po owulacji. Żeby mieć córkę – w ostatnich dniach owulacji. Oczywiście metoda ta przeznaczona jest dla kobiet, które mają regularne cykle miesięczne i są w stanie dokładnie określić datę owulacji. 

Ważne

W 2. tygodniu cyklu u kobiety wzrasta poziom estrogenów. Hormony te odpowiadają za przygotowanie macicy do zagnieżdżenia się w niej zarodka. Estrogeny podwyższają również libido i są odpowiedzialne za rozrzedzenie śluzu w pochwie, który ułatwia plemnikom poruszanie się i dotarcie do uwolnionej komórki jajowej.

Metoda Selnas – komórka jajowa z ładunkiem dodatnim lub ujemnym

Kolejną metodę opracował biolog komórkowy – Patrick Schoun. Nazwa metody „Selection naturelle du sexe” pochodzi z języka francuskiego i tłumaczona jest jako: „Selekcja naturalna płci”. Teoria zakłada, że komórka jajowa jest naładowana dodatnio lub ujemnie, a w niektóre dni nie ma żadnego ładunku elektrycznego.

Z kolei męska komórka rozrodcza z chromosomem X ma ładunek dodatni, a z chromosomem Y – ujemny. Zgodnie z potencjałem elektrycznym i zasadami fizyki, w niektóre dni komórka jajowa przyciąga plemniki X, a w inne je odpycha i na odwrót. Na tej podstawie opracowuje się indywidualny kalendarzyk „cyklów polaryzacji”, w których istnieje największa szansa na poczęcie syna lub córki. Potrzebna jest do tego m.in. grupa krwi, data ostatniej i pierwszej miesiączki czy wiek kobiety. Kliniki, które opracowują takie kalendarze, działają m.in. w Londynie i Stanach Zjednoczonych. Kalendarz można również wygenerować online. Wcześniej trzeba jednak za to sporo zapłacić.

 

kalendarz dni płodnych

 

Chiński kalendarz płci dziecka

Chiński kalendarz płci stosowany jest już od ponad 700 lat. W znacznej mierze bazuje na tradycji i folklorze niż na badaniach naukowych. Chińczycy od lat wierzą, że płeć dziecka powiązana jest z wiekiem matki i miesiącem, w którym doszło do poczęcia. Jeśli chodzi o skuteczność tej metody, zdania są podzielone, jednak wiele osób z chęcią zagląda do chińskiego kalendarza płci, by zobaczyć, jakie są szanse na spłodzenie syna lub córki.

„Planowanie płci metodą dietetyczną" – J. Stokowski

Wiele osób wierzy, że jadłospis przyszłej mamy ma znaczenie w procesie zapłodnienia i warunkowania płci dziecka. Na tym przekonaniu wyrosła metoda planowania płci Josepha Stokowskiego. Jej stosowanie należy rozpocząć najwcześniej 6 miesięcy i najpóźniej 6 tygodni przed zapłodnieniem. 

Choć nie ma na to niezbitych dowodów naukowych, zaobserwowano, że dieta bogata w wapń oraz magnez sprzyja poczęciu córki, a menu obfitujące w potas i sód pomaga począć syna. Według tej metody, aby na świecie pojawiła się dziewczynka, przyszła mama powinna jeść nabiał, kasze, marchew, rośliny strączkowe czy gorzką czekoladę. Gdy marzy o chłopczyku, warto postawić na mięso ryby, pomidory, ziemniaki, orzechy i pieczywo.

Oczywiście te zalecenia należy brać z lekkim przymrużeniem oka. Przygotowując się do ciąży, zaplanuj zbilansowane posiłki (4-5 razy dziennie), pełne witamin i składników mineralnych. Nie zapominaj o nawodnieniu (pij minimum 2 litry płynów dziennie). Odstaw używki. Nie zapominaj o aktywności fizycznej. Zdrowy tryb życia powinien prowadzić również Twój partner!

 

zakochana para je spaghetti

 

Planowanie płci – płeć dziecka a in vitro

Zapłodnienie in vitro rządzi się swoimi prawami. Technicznie do implantacji można wybrać konkretny zarodek – a więc także taki określonej płci, preferowanej przez rodziców. W Polsce takie działanie jest jednak zakazane, z drobnymi wyjątkami. Chodzi o pary obciążone genetycznie chorobami sprzężonymi z płcią. Jeśli istnieje wysokie ryzyko, że dziecko danej płci może urodzić się chore, a wybór zarodka innej płci daje szansę na prawidłowy przebieg ciąży i zdrowego maluszka – wyjątkowo zezwala się na taką ingerencję.  

Sposób planowania płci dr. Ericssona

Ta szczególna metoda planowania płci wymaga wsparcia ze strony personelu medycznego. Polega na tym, że od mężczyzny pobiera się plemniki, bada i rozdziela na te z chromosomem X i te z chromosomem Y. Następnie zostawia te preferowanej płci i wszczepia się je za pomocą sztucznego zapłodnienia. Skuteczność tej metody wynosi ok. 70%. Wariantem metody dr. Ericssona jest zapładnianie kobiety plemnikami z preferowanym chromosomem za pomocą metody in vitro.  

Żywotność plemników a pH pochwy

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że równowaga kwasowo-zasadowa pochwy ma wpływ na żywotność plemników. Według tej teorii plemniki z chromosomem męskim (Y) wolą środowisko zasadowe. Z kolei plemniki z chromosomem żeńskim (X) najlepiej czują się w środowisku kwaśnym. Pamiętaj jednak, że wszelkiego rodzaju irygacje i płukanki przed stosunkiem, aby zwiększyć szansę na dziewczynkę lub chłopczyka nie są najlepszym sposobem!

Lepiej nie próbować mikstur, które bazują na zasadowej sodzie oczyszczonej lub na kwasowym soku z cytryny. Takie sposoby mogą doprowadzić do niepożądanych infekcji intymnych. Nie ingeruj w fizjologiczne pH pochwy i nie zaburzaj jej naturalnej flory bakteryjnej. Możesz być pewna, że Twoje miejsce intymne w naturalny sposób samo zadba o równowagę kwasowo-zasadową.

Pamiętaj, że powyższe metody nie powinny kierować Twoim życiem intymnym. Gdy starasz się o dziecko, po prostu czerp przyjemność ze zbliżeń. Szanse są zawsze podzielone pół na pół, a stres jest największym wrogiem płodności. To, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka, najlepiej pozostaw w rękach natury. Najważniejsze przecież jest to, aby Twój maluszek był zdrowy!

Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Niepłodność – przyczyny, diagnostyka i leczenie
Artykuł
Niepłodność i wielkie pragnienie dziecka – młoda para na kanapie

Niepłodność – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Starania o dziecko mogą chwilę potrwać. Jeśli jednak zaczynacie się niepokoić, warto skonsultować to z lekarzem i sprawdzić, czy trudności nie wynikają z przyczyn zdrowotnych.

6 min. czytania

View details Jak leczyć niepłodność?
Artykuł
Para wspierająca się w trakcie leczenia niepłodności

Jak leczyć niepłodność?

Próby poradzenia sobie z niepłodnością mogą być dla pary trudnym wyzwaniem.

8 min. czytania

View details Czym jest PCOS? Objawy i sposób leczenia
Artykuł
Zespół policystycznych jajników: czarny napis PCOS na różowym tle obok białych puzzli

Czym jest PCOS? Objawy i sposób leczenia

Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS (ang. polycystic ovary syndrome), to jedna z najczęściej występujących przyczyn nieregularnego miesiączkowania.

6 min. czytania

View details Endometrioza – objawy i sposoby leczenia
Artykuł
Młoda kobieta   słucha ginekolożki przedstawiającej endometriozę na USG

Endometrioza – objawy i sposoby leczenia

Endometrioza to choroba ginekologiczna, o której mówi się coraz więcej. Jednak wciąż wiele osób nie wie o jej istnieniu i dostaje diagnozę, gdy osiąga rozwinięte stadium.

5 min. czytania

View details Procedury wspomaganego rozrodu: na czym polega inseminacja i in vitro?
Artykuł
Zapłodnienie in vitro widziane w dużym powiększeniu pod mikroskopem

Procedury wspomaganego rozrodu: na czym polega inseminacja i in vitro?

Niepłodność dotyka na świecie co 6. osobę w wieku reprodukcyjnym¹. Jeśli wystąpi, może znacząco wydłużyć czas oczekiwania na pozytywny wynik testu ciążowego.

9 min. czytania

View details Niepłodność u mężczyzn – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Artykuł
Niepłodność męska – stetoskop i plemniki na niebieskim tle

Niepłodność u mężczyzn – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Niepłodność nie dotyczy wyłącznie kobiet. Za trudności w poczęciu dziecka może odpowiadać także czynnik męski. Przyczyny niepłodności u mężczyzn mogą być wielorakie.

6 min. czytania

View details Jak rozpoznać dni płodne? Poznaj najważniejsze symptomy!
Artykuł
jak-rozpoznac-dni-plodne-poznaj-najwazniejsze-symptomy

Jak rozpoznać dni płodne? Poznaj najważniejsze symptomy!

Nadszedł moment, w którym zapragnęłaś zostać mamą? Jeśli przygotowujesz się do ciąży, powinnaś wiedzieć, kiedy masz dni płodne, jak je rozpoznać i jakie objawy świadczą o owulacji.

6 min. czytania

View details Pierwsze objawy ciąży
Artykuł
Pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży wcale nie muszą być bardzo charakterystyczne. Można je dość łatwo przegapić albo pomylić np. z zatruciem pokarmowym czy przeziębieniem.

5 min. czytania

View details Plamienie implantacyjne – objawy i przyczyny
Artykuł
Plamienie implantacyjne i zagnieżdżenie zarodka

Plamienie implantacyjne – objawy i przyczyny

Plamienie implantacyjne związane jest z zagnieżdżeniem się zarodka w błonie śluzowej macicy. Sprawdź, jak je odróżnić od terminu spodziewanej miesiączki.

4 min. czytania

View details Witaminy i składniki mineralne dla kobiet planujących ciążę
Artykuł
witaminy-i-skladniki-mineralne-dla-kobiet-planujacych-ciaze

Witaminy i składniki mineralne dla kobiet planujących ciążę

Zbilansowana i wartościowa dieta przy planowaniu ciąży jest bardzo ważna.

5 min. czytania

View details Jak przygotować się na poczęcie dziecka?
Artykuł
jak-przygotowac-sie-na-poczecie-dziecka

Jak przygotować się na poczęcie dziecka?

Decyzja o ciąży powinna być świadoma i dobrze przemyślana.

6 min. czytania

View details Czy warto mieć dzieci? - 10 pytań gdy planujecie mieć dzieci
Artykuł
10 ważnych pytań, gdy planujesz mieć Dziecko

Czy warto mieć dzieci? - 10 pytań gdy planujecie mieć dzieci

Jeśli planujesz ciążę, warto najpierw umówić się na konsultację z lekarzem.

4 min. czytania

View details 7 zdrowych pokarmów, które warto włączyć do diety przed zajściem w ciążę
Artykuł
7 zdrowych pokarmów, które warto włączyć do diety przed zajściem w ciążę

7 zdrowych pokarmów, które warto włączyć do diety przed zajściem w ciążę

Czy wiesz, że prawidłowe odżywianie może mieć pozytywny wpływ na przebieg ciąży i przynieść długotrwałe korzyści zdrowotne dla maluszka?

5 min. czytania

View details Planowanie ciąży – od czego warto zacząć przygotowania?
Artykuł
planowanie-ciazy-od-czego-warto-zaczac-przygotowania

Planowanie ciąży – od czego warto zacząć przygotowania?

Jeśli myślisz o powiększeniu rodziny, już dzisiaj powinnaś wprowadzić do swojej diety i stylu życia drobne zmiany. Mogą mieć one ogromny wpływ na przyszłość Twojego dziecka.

6 min. czytania

View details Jak przygotować się do ciąży?
Artykuł
pani-w-ciąży-u-lekarza.png

Jak przygotować się do ciąży?

Świadome podejście do macierzyństwa rozpoczyna się już na etapie planowania ciąży.

5 min. czytania

View details Badania przed ciążą
Artykuł
Badania przed ciążą

Badania przed ciążą

Kobieta, która oczekuje na narodziny maluszka, powinna dbać o swoje zdrowie ze szczególną uwagą.

4 min. czytania

View details Dieta przed ciążą, czyli dieta przyszłej mamy
Artykuł
 Dieta przed ciążą czyli dieta przyszłej mamy

Dieta przed ciążą, czyli dieta przyszłej mamy

Podjęliście z partnerem decyzję, że chcecie mieć dziecko i w związku z tym chcesz wspomóc swoją płodność? Warto wiedzieć, że szanse na poczęcie maluszka możesz zwiększyć z pomocą diety.

6 min. czytania

View details Dieta na płodność mężczyzny
Artykuł
Dieta na płodność mężczyzny

Dieta na płodność mężczyzny

Zaburzenia płodności dotyczą nie tylko kobiet, lecz także mężczyzn. Powodów może być wiele.

5 min. czytania