Plamienie implantacyjne – objawy i przyczyny
Plamienie implantacyjne związane jest z zagnieżdżeniem się zarodka w błonie śluzowej macicy. Sprawdź, jak je odróżnić od terminu spodziewanej miesiączki. Podpowiadamy też, ile może trwać plamienie implantacyjne i czy wiąże się z dodatkowymi dolegliwościami dla przyszłej mamy.
Plamienie implantacyjne – co to jest?
Plamienie – lub inaczej: krwawienie – implantacyjne jest zjawiskiem fizjologicznym. Może ono być zwiastunem ciąży – jednak nie musi się pojawić u każdej kobiety i nie jest zaliczane do pierwszych jej objawów. Plamienie to jest objawem zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w dobrze ukrwionej błonie śluzowej macicy.
Z czego wynika plamienie implantacyjne?
Gdy zarodek implantuje się w macicy, musi częściowo uszkodzić naczynia krwionośne znajdujące się w jej ścianie – i pojawia się krwawienie implantacyjne z dróg rodnych. Dzieje się tak, aby później mogła zachodzić wymiana różnych substancji między dzieckiem a mamą. Zdarza się też, że dodatkowo uszkodzone zostaną drobne naczynka lub pojedyncze większe naczynie krwionośne. Wtedy u kobiety może się pojawić nieco większe plamienie implantacyjne.
Implantacja zarodka – objawy
Starasz się zajść w ciążę i zauważyłaś między owulacją a terminem kolejnej miesiączki niewielkie plamienie? To może być oznaka tego, że komórka jajowa została zapłodniona w jajowodzie i właśnie doszło do jej zagnieżdżenia się w macicy. Ścianki macicy są rozpulchnione przez estrogen i progesteron. Dzięki temu Twój organizm jest gotowy na przyjęcie nowego życia.
Ile trwa plamienie implantacyjne?
Najczęściej krwawienie zanika już po kilku godzinach. Czasami utrzymuje się do około 3 dni od rozpoczęcia. To kolejna podpowiedź dla Ciebie, w jaki sposób odróżnić plamienie od miesiączki, która zazwyczaj trwa nieco dłużej – średnio 5-6 dni (w zależności od organizmu kobiety). Jeżeli starałaś się o dziecko i plamienie pojawiło się w dniu planowanej menstruacji, możesz zrobić test ciążowy z krwi lub z moczu, aby sprawdzić, czy zostaniesz mamą!
Gdy implantacja zarodka i krwawienie wystąpiło wcześniej niż data kolejnej miesiączki, wstrzymaj się jeszcze kilka dni, żeby poziom b-hCG (hormonu produkowanego przez tkanki zarodka) wzrósł. Gdy plamienie nie ustępuje, nasila się lub masz inne niepokojące objawy, które nie są powiązane ze zbliżającą się miesiączką, zgłoś się do ginekologa, aby wykluczyć poronienie lub ciążę ektopową (pozamaciczną).
Ważne
Jednym z pierwszych objawów ciąży pozamacicznej może być dodatni test ciążowy i plamienie. Jeśli po wykonaniu testu zauważysz taką dolegliwość, udaj się do ginekologa, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Lekarz podczas badania oceni, czy na pewno zapłodnione jajeczko rozwija się w jamie macicy.
Czy plamienie implantacyjne jest bezpieczne?
Uspokoimy Cię: tak, plamienie implantacyjne jest naturalne – a przez to jak najbardziej bezpieczne!
Jeżeli je u siebie zaobserwowałaś, cierpliwie poczekaj na wykonanie testu ciążowego. Tymczasem zachowuj się tak, jakbyś już spodziewała się dziecka. Zdrowo się odżywiaj, unikaj używek, dużo odpoczywaj i po prostu uważaj na siebie.
Wydaje Ci się, że zaobserwowałaś u siebie plamienie implementacyjne? Trzymamy kciuki, abyś już za kilka dni mogła cieszyć się z dwóch kresek na teście ciążowym. Życzymy powodzenia!
Pytania i odpowiedzi
Jak wygląda plamienie implantacyjne?
Plamienie implantacyjne to krwawienie, które może przypominać miesiączkę, ale zazwyczaj jest mniej obfite i rzadsze, pozbawione skrzepów. Nie powoduje też skurczów w dole brzucha ani w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Ponadto kolor krwawienia po implantacji nie jest tak intensywny jak przy menstruacji. Może się zdarzyć, że objawi się ono tylko brunatnymi lub bladoróżowymi plamami na bieliźnie.
Ile trwa plamienie implantacyjne?
Plamienie implantacyjne zazwyczaj utrzymuje się nawet tylko przez kilka godzin, choć bywa też, że jego może się przedłużyć do 3 dni. Krwawienie to trwa jednak wyraźnie krócej niż miesiączka – która zwykle zajmuje od 5 do 6 dni (choć jest to oczywiście sprawa indywidualna w przypadku każdej kobiety).
Jaki kolor ma plamienie implantacyjne?
Plamienie implantacyjne ma kolor mniej intensywny niż krwawienie menstruacyjne. Może się objawiać jako brunatne lub brązowe plamy na bieliźnie bądź bladoróżowa wydzielina o lekkim podbarwieniu krwią. W plamieniu po implantacji nie występują też ciemne, gęste skrzepy.
Kiedy dochodzi do implantacji zarodka?
Do implantacji zarodka dochodzi wówczas, gdy powstała w trakcie owulacji komórka jajowa zostanie zapłodniona przez plemnik, po czym dojdzie do jej zagnieżdżenia w macicy. Zwykle dochodzi do tego w ciągu 7–12 dni od zapłodnienia, a zatem termin ten zbiega się czasem z miesiączką.
Ile trwa implantacja zarodka?
Nie da się precyzyjnie ustalić, ile czasu trwa implantacja zarodka – wszystko zależy tu od konkretnej sytuacji. Zazwyczaj jednak zajmuje to mniej więcej kilka dni, choć może się przeciągnąć nawet do ok. 12.
Konsultacja merytoryczna:
DR N. MED. M.SC. Jakub Rzepka
Specjalista położnictwa i ginekologii
II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP
Szpital Bielański w Warszawie
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.
Powiązane artykuły