Dieta na płodność mężczyzny

Dieta na płodność mężczyzny

Planowanie i wczesne objawy ciąży
Artykuł
Wrz 9, 2024
5 min.

Zaburzenia płodności dotyczą nie tylko kobiet, lecz także mężczyzn. Powodów może być wiele. Jednak naukowcy zwracają uwagę na fakt, że jedną z głównych przyczyn niepłodności męskiej jest niewłaściwy sposób odżywiania i niezdrowy tryb życia. Dowiedz się zatem, o co powinieneś zadbać, jeśli planujesz zostać tatą.  

Czy istnieją dni płodne u mężczyzn? W przypadku mężczyzn, inaczej niż u kobiet, nie mówi się o występowaniu „dni płodnych”. Zdrowy mężczyzna jest zdolny do spłodzenia dziecka od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej do późnej starości. 

U mężczyzny płodność zależy przede wszystkim od prawidłowego wytwarzania plemników, drożności dróg wyprowadzających nasienie oraz zdolności podjęcia współżycia płciowego. Niektóre produkty zawarte w jadłospisie mogą ją wspierać, inne zaś osłabiają męskie możliwości prokreacji. Należy więc z jednej strony odpowiednio zbilansować składniki wpływające na pracę nasieniowodów oraz na powstawanie prawidłowych plemników, a z drugiej wyeliminować te czynniki, które mogą być szkodliwe. Przekonaj się, że dieta na poprawę płodności naprawdę przynosi ogromne korzyści – w przypadku zarówno mężczyzn, jak i kobiet!

Mikroelementy i witaminy dla mężczyzn na płodność

W diecie mężczyzn chcących zostać ojcami nie powinno przede wszystkim zabraknąć produktów bogatych w cynk. Ten pierwiastek wykazuje działanie przeciwutleniające i odgrywa ogromną rolę w płodności męskiej. Bierze on udział w procesie wytwarzania nasienia, w dojrzewaniu plemników i podtrzymuje ich żywotność. Pełni ważną funkcję w organizacji chromatyny w plemnikach i prawdopodobnie wpływa na syntezę testosteronu. Odpowiednio wysokie stężenie cynku w plemnikach odpowiada za utrzymanie ich aktywności na niskim poziomie, co pozwala im zachować energię oraz tlen na dotarcie do komórki jajowej.

Czy wiesz, że...

W każdym ejakulacie (porcji spermy wyrzucanej podczas wytrysku) znajduje się około 5 mg cynku – jest to niemal połowa zalecanego dziennego spożycia tego pierwiastka! Dlatego mężczyznom, którzy są bardzo aktywni seksualnie – np. intensywnie starają się o poczęcie dziecka – zaleca się dietę obfitującą w większe ilości cynku lub jego odpowiednią suplementację.

Podobnie jak cynk, działanie przeciwutleniające ma również selen. Ten pierwiastek oddziałuje na stabilność białkowych struktur spermy, a jego niedobory przyczyniają się do nieprawidłowości w budowie plemników i ich obniżonej ruchliwości. Pozytywny wpływ na ruchliwość plemników ma także kwas foliowy (znany też jako witamina B9, B11, folacyna, witamina M). Spożywany w posiłkach lub suplementowany wraz z cynkiem, znacząco wpływa również na liczebność plemników w ejakulacie. Podobne działanie wykazuje także witamina E. Ten antyoksydant bywa nawet nazywany „witaminą płodności” i jest niezbędny do produkcji spermy.

 

Źródła mikroelementów oraz witamin

 

Białko w diecie przyszłych ojców

W naszej kulturze żywieniowej panowie często preferują duże ilości mięsa w posiłkach. Oczywiście wiele jego rodzajów ma bardzo duże znaczenie w diecie. Jednak warto zwrócić uwagę na to, aby zredukować ilość spożywanego białka odzwierzęcego i zamienić je na to pochodzenia roślinnego. Oba rodzaje białka powinny występować w diecie mężczyzny mniej więcej w takiej samej ilości. Wyniki badania The Rochester Young Men’s Study wykazały, że wysokie spożycie białek odzwierzęcych koreluje z niską jakością plemników. Co więcej, w wysokobiałkowych produktach mlecznych pochodzenia zwierzęcego występują duże ilości cholesterolu, który negatywnie wpływa na pracę układu płciowego. Natomiast białko roślinne – a szczególnie zawarta w nim L-arginina – znacząco wpływa na zwiększenie liczby i ruchliwości plemników, więc jest dużo korzystniejsze dla mężczyzn starających się o dziecko.

 

Źródła białka w diecie

 

Uwaga na „złe” węglowodany

Do składników pokarmowych, które wpływają na płodność mężczyzny, należą też węglowodany. Są one istotnym źródłem energii – nie należy więc ich eliminować z diety! Ważne jest jedynie to, aby większość z nich stanowiły węglowodany złożone. Ich niedobór wiąże się bowiem z zaburzeniami jakości plemników. Z kolei spożycie cukrów prostych – tak jak i innych produktów o wysokim indeksie glikemicznym – każdorazowo podnosi stężenie glukozy i insuliny we krwi. Gdy cukry proste pojawiają się w diecie zbyt często, może to prowadzić do stanów zwanych hiperinsulinemią oraz hiperglikemią, co z kolei może skutkować zaburzeniami gospodarki hormonalnej i pogorszeniem parametrów spermy. Powinno się więc ograniczyć do minimum ilość cukru, żywności wysokoprzetworzonej, słodyczy, słodzonych napojów oraz produktów z białej mąki. Warto pamiętać, że również niektóre owoce, np. winogrona czy arbuz, zawierają duże dawki cukrów prostych.

 

Źródła węglowodanów

 

Tłuszcze na większą płodność mężczyzny

Ograniczenie spożycia mięsa oraz żywności wysokoprzetworzonej – w tym pieczywa cukierniczego i żywności typu fast food – pozwala zredukować ilość dostarczanych tłuszczów zwierzęcych oraz izomerów trans kwasów tłuszczowych. Jest to bardzo ważne w diecie wspierającej męską płodność. Wysokie spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych i izomerów trans kwasów tłuszczowych wpływa bowiem na obniżenie ilości plemników oraz oddziałuje na aktywność receptora PPAR-gamma, biorącego udział w procesach zapalnych i metabolizmie glukozy. Każdy wzrost spożycia o 2% izomerów trans lub kwasów tłuszczowych omega-6 wiąże się ze wzrostem ryzyka niepłodności aż o 73%! 

Wyniki badań sugerują natomiast, że pozytywnie na płodność mężczyzn wpływają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) z rodziny omega-3. Nie są one wytwarzane w organizmie człowieka, muszą więc być dostarczane wraz z żywnością lub suplementowane. Kwasy te uczestniczą w procesie produkowania i dojrzewania plemników (tzw. spermatogenezie). Większa ilość omega-3 w diecie przyszłego taty wpływa na ich liczebność, ruchliwość i sprawność.

 

Źródła kwasów tłuszczowych omega-3

 

Używki i toksyny

Panowie starający się o dziecko powinni unikać stosowania używek, m.in. alkoholu i narkotyków. U uzależnionych mężczyzn alkohol może prowadzić do impotencji, braku plemników w spermie (tzw. azoospermii), a nawet do zaniku jąder. Wynika to z toksycznego działania alkoholu na komórki Leydiga znajdujące się w jądrach. Są one odpowiedzialne za syntezę testosteronu oraz produkcję, budowę i odżywienie plemników. Również uzależnienie od nikotyny nie wpływa dobrze na płodność mężczyzn. Obniża bowiem ruchliwość plemników i jakość spermy.

 

Co wpływa na płodność u mężczyzn

 

Mężczyźni planujący prokreację powinni też zwrócić szczególną uwagę na to, aby unikać narażenia na metale ciężkie – kadm, nikiel i ołów. Powodują one uszkodzenie śródbłonka w naczyniach jąder, uszkadzają plemniki, wywołują także martwicę kanalików nasiennych i zaburzają budowę plemników. Nadmierna ilość tych metali ciężkich w organizmie mężczyzny ogranicza produkcję testosteronu i upośledza spermatogenezę. Kadm, nikiel i ołów wykazują też działanie mutagenne i genotoksyczne.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Ikonka znak zapytania
 Pytania i odpowiedzi

 

  1. Jak powinien odżywiać się mężczyzna planujący zostać ojcem. Które składniki w diecie przyszłego taty są niezwykle cenne?

    Mężczyzna starający się o dziecko powinien wzbogacić swoją dietę w produkty bogate w białko roślinne, L-argininę, kwasy tłuszczowe omega-3, kwas foliowy, antyoksydanty.  

    Cynk dla mężczyzn starających się o dziecko również jest jednym z kluczowych składników. Pierwiastek ten bierze udział w procesie wytwarzania nasienia, w dojrzewaniu plemników i podtrzymywaniu ich żywotności. 
     

  2. Jakie witaminy dla przyszłego taty zaleca się włączyć do diety?

    Produkty spożywcze oraz suplementy dla przyszłego taty powinny zawierać kwas foliowy (znany też jako witamina B9, B11, folacyna, witamina M) oraz witaminę E (nazywaną „witaminą płodności”, niezbędną do produkcji spermy).
     

 

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Badania przed ciążą
Artykuł
Badania przed ciążą

Badania przed ciążą

Kobieta, która oczekuje na narodziny maluszka, powinna dbać o swoje zdrowie ze szczególną uwagą.

4 min. czytania

View details Endometrioza – objawy i sposoby leczenia
Artykuł
Młoda kobieta   słucha ginekolożki przedstawiającej endometriozę na USG

Endometrioza – objawy i sposoby leczenia

Endometrioza to choroba ginekologiczna, o której mówi się coraz więcej. Jednak wciąż wiele osób nie wie o jej istnieniu i dostaje diagnozę, gdy osiąga rozwinięte stadium.

5 min. czytania

View details Dieta przed ciążą, czyli dieta przyszłej mamy
Artykuł
 Dieta przed ciążą czyli dieta przyszłej mamy

Dieta przed ciążą, czyli dieta przyszłej mamy

Podjęliście z partnerem decyzję, że chcecie mieć dziecko i w związku z tym chcesz wspomóc swoją płodność? Warto wiedzieć, że szanse na poczęcie maluszka możesz zwiększyć z pomocą diety.

6 min. czytania

View details Jak przygotować się do ciąży?
Artykuł
pani-w-ciąży-u-lekarza.png

Jak przygotować się do ciąży?

Świadome podejście do macierzyństwa rozpoczyna się już na etapie planowania ciąży.

5 min. czytania

View details Jak leczyć niepłodność?
Artykuł
Para wspierająca się w trakcie leczenia niepłodności

Jak leczyć niepłodność?

Próby poradzenia sobie z niepłodnością mogą być dla pary trudnym wyzwaniem.

8 min. czytania

View details Witaminy i składniki mineralne dla kobiet planujących ciążę
Artykuł
witaminy-i-skladniki-mineralne-dla-kobiet-planujacych-ciaze

Witaminy i składniki mineralne dla kobiet planujących ciążę

Zbilansowana i wartościowa dieta przy planowaniu ciąży jest bardzo ważna.

5 min. czytania

View details Jak przygotować się na poczęcie dziecka?
Artykuł
jak-przygotowac-sie-na-poczecie-dziecka

Jak przygotować się na poczęcie dziecka?

Decyzja o ciąży powinna być świadoma i dobrze przemyślana.

6 min. czytania

View details Niepłodność – przyczyny, diagnostyka i leczenie
Artykuł
Niepłodność i wielkie pragnienie dziecka – młoda para na kanapie

Niepłodność – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Starania o dziecko mogą chwilę potrwać. Jeśli jednak zaczynacie się niepokoić, warto skonsultować to z lekarzem i sprawdzić, czy trudności nie wynikają z przyczyn zdrowotnych.

6 min. czytania

View details Czy warto mieć dzieci? - 10 pytań gdy planujecie mieć dzieci
Artykuł
10 ważnych pytań, gdy planujesz mieć Dziecko

Czy warto mieć dzieci? - 10 pytań gdy planujecie mieć dzieci

Jeśli planujesz ciążę, warto najpierw umówić się na konsultację z lekarzem.

4 min. czytania

View details Plamienie implantacyjne – objawy i przyczyny
Artykuł
Plamienie implantacyjne i zagnieżdżenie zarodka

Plamienie implantacyjne – objawy i przyczyny

Plamienie implantacyjne związane jest z zagnieżdżeniem się zarodka w błonie śluzowej macicy. Sprawdź, jak je odróżnić od terminu spodziewanej miesiączki.

4 min. czytania

View details Niepłodność u mężczyzn – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Artykuł
Niepłodność męska – stetoskop i plemniki na niebieskim tle

Niepłodność u mężczyzn – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Niepłodność nie dotyczy wyłącznie kobiet. Za trudności w poczęciu dziecka może odpowiadać także czynnik męski. Przyczyny niepłodności u mężczyzn mogą być wielorakie.

6 min. czytania

View details 7 zdrowych pokarmów, które warto włączyć do diety przed zajściem w ciążę
Artykuł
7 zdrowych pokarmów, które warto włączyć do diety przed zajściem w ciążę

7 zdrowych pokarmów, które warto włączyć do diety przed zajściem w ciążę

Czy wiesz, że prawidłowe odżywianie może mieć pozytywny wpływ na przebieg ciąży i przynieść długotrwałe korzyści zdrowotne dla maluszka?

5 min. czytania

View details Jak rozpoznać dni płodne? Poznaj najważniejsze symptomy!
Artykuł
jak-rozpoznac-dni-plodne-poznaj-najwazniejsze-symptomy

Jak rozpoznać dni płodne? Poznaj najważniejsze symptomy!

Nadszedł moment, w którym zapragnęłaś zostać mamą? Jeśli przygotowujesz się do ciąży, powinnaś wiedzieć, kiedy masz dni płodne, jak je rozpoznać i jakie objawy świadczą o owulacji.

6 min. czytania

View details Procedury wspomaganego rozrodu: na czym polega inseminacja i in vitro?
Artykuł
Zapłodnienie in vitro widziane w dużym powiększeniu pod mikroskopem

Procedury wspomaganego rozrodu: na czym polega inseminacja i in vitro?

Niepłodność dotyka na świecie co 6. osobę w wieku reprodukcyjnym¹. Jeśli wystąpi, może znacząco wydłużyć czas oczekiwania na pozytywny wynik testu ciążowego.

9 min. czytania

View details Planowanie ciąży – od czego warto zacząć przygotowania?
Artykuł
planowanie-ciazy-od-czego-warto-zaczac-przygotowania

Planowanie ciąży – od czego warto zacząć przygotowania?

Jeśli myślisz o powiększeniu rodziny, już dzisiaj powinnaś wprowadzić do swojej diety i stylu życia drobne zmiany. Mogą mieć one ogromny wpływ na przyszłość Twojego dziecka.

6 min. czytania

View details Pierwsze objawy ciąży
Artykuł
Pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży wcale nie muszą być bardzo charakterystyczne. Można je dość łatwo przegapić albo pomylić np. z zatruciem pokarmowym czy przeziębieniem.

5 min. czytania

View details Czym jest PCOS? Objawy i sposób leczenia
Artykuł
Zespół policystycznych jajników: czarny napis PCOS na różowym tle obok białych puzzli

Czym jest PCOS? Objawy i sposób leczenia

Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS (ang. polycystic ovary syndrome), to jedna z najczęściej występujących przyczyn nieregularnego miesiączkowania.

6 min. czytania

View details Jak zaplanować płeć dziecka?
Artykuł
Planowanie płci dziecka – chłopiec czy dziewczynka?

Jak zaplanować płeć dziecka?

Chcesz powiększyć rodzinę i marzysz o córeczce? A może chcesz mieć chłopca? Dowiedz się, od czego zależy płeć maluszka i czy w ogóle można ją wcześniej zaplanować.

6 min. czytania