Jak przygotować się do ciąży?
Świadome podejście do macierzyństwa rozpoczyna się już na etapie planowania ciąży. Przygotowania warto rozpocząć przynajmniej kilka miesięcy przed zajściem w ciążę. Dowiedz się, jak przygotować się do ciąży - jakie badania wykonać i jak zadbać o odpowiednią suplementację.
Przyczyni się to do poczęcia zdrowego, prawidłowo rozwijającego się dziecka oraz pomoże uniknąć problemów w czasie ciąży i porodu. Jeśli chcesz prawidłowo przygotować się do zajścia w ciążę, możesz zacząć stopniowo zmieniać swój styl życia. Warto pamiętać o kilku istotnych zasadach.
Przygotowanie do ciąży - zacznij od badań
Jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko powinnaś udać się do lekarza ginekologa, który zleci wykonanie podstawowych badań takich jak morfologia i badanie moczu. Warto też wykonać cytologię oraz USG piersi i narządów rodnych. Lekarz może też zalecić wykonanie testu na obecność wirusa HIV.
Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe i przyjmujesz leki, ważne, abyś skonsultowała się z lekarzem prowadzącym, który udzieli wskazówek dotyczących dalszego postępowania.
Co istotne, prawidłowe przygotowanie do ciąży wymaga też wizyty u stomatologa. Należy wyleczyć wszystkie zęby, gdyż zaawansowana próchnica może być przyczyną zakażeń, a w skrajnych przypadkach prowadzić do przedwczesnego porodu.
Zrezygnuj z antykoncepcji hormonalnej
Jeśli chcesz odstawić środki antykoncepcyjne i starać się o ciążę, skonsultuj to ze swoim ginekologiem. To on zna Twoją sytuację i wie, jakie leki przyjmowałaś. Będzie on w stanie udzielić Ci cennych rad i wskazówek, biorąc pod uwagę Twoją wyjątkową sytuację.
Warto pamiętać, że obecnie większość antykoncepcyjnych środków doustnych nie wymaga przerwy między odstawieniem a staraniem się o ciążę. Tabletki nie mają wpływu na zarodek ani płód. Inaczej sprawa ma się w przypadku antykoncepcji hormonalnej innego rodzaju, np. zastrzyków. W takiej sytuacji przerwa jest potrzebna, by organizm miał czas na uregulowanie gospodarki hormonalnej.
Przygotowania do ciąży i obserwacja cyklu
Przygotowanie do zajścia w ciążę to też dobry moment, aby zacząć obserwować cykl miesiączkowy i zachodzące w organizmie zmiany. Umiejętność obserwacji śluzu pochwowego oraz ustawienia szyjki macicy będzie przydatna przy ustaleniu daty owulacji, czyli momentu, w którym z pęcherzyka jajnikowego uwalniana jest dojrzała i gotowa do zapłodnienia komórka jajowa.
Śluz w tym momencie cyklu jest bowiem przezroczysty, wodnisty i ciągliwy. Taka konsystencja ułatwia plemnikom dotarcie do uwolnionej komórki jajowej. Po 4-5 dniach od owulacji komórka jajowa obumiera, w organizmie wzrasta stężenie progesteronu, a śluz robi się gęsty. Plemniki nie mogą się w nim poruszać, więc poczęcie jest niemożliwe aż do kolejnej owulacji.
Przygotowania do ciąży – pamiętaj o suplementacji
Przygotowując się do ciąży, powinnaś zadbać o właściwą suplementację. Zwróć szczególną uwagę na kwas foliowy, czyli jedną z witamin z grupy B, której nasz organizm sam nie potrafi wytwarzać. Oznacza to, że musimy dostarczać jej odpowiednie ilości z zewnątrz (z pożywieniem lub w postaci preparatów witaminowych). Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego dziecka w pierwszych tygodniach ciąży. Dlatego tak ważne jest, aby już 3 miesiące przed planowanym poczęciem zacząć przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego dziennie.
Właściwa dieta przy przygotowaniach do ciąży
Sposób żywienia podczas przygotowań do zajścia w ciążę powinien być zgodny z zasadami racjonalnego żywienia. Należy unikać wysoko przetworzonej żywności, zawierającej dużo soli, białego cukru i konserwantów. Codzienny jadłospis powinien zawierać świeże warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo i kasze, chudy nabiał, ryby oraz w niewielkich ilościach mięso, najlepiej drób.
Zrezygnuj z używek w przygotowaniach do ciąży
Niewłaściwy styl życia i złe nawyki mogą utrudniać zajście w ciążę – zarówno ze strony przyszłej mamy, jak i przyszłego taty. Dlatego jeśli planujecie rozpoczęcie starań o dziecko, lepiej zrezygnujcie z alkoholu i papierosów, nawet jeśli korzystacie z nich wyłącznie sporadycznie.
Alkohol a przygotowania do ciąży
Alkohol – przede wszystkim piwo, wino i słodkie likiery – ma wysoki indeks glikemiczny. U kobiet – zwłaszcza tych z insulinoopornością – może to wpływać na owulację i stymulację jajników. Substancje zawarte w alkoholu działają zakwaszająco, wpływają na obniżenie się pH śluzu i w konsekwencji – mniejszą przepuszczalność dla plemników. Z kolei u mężczyzn alkohol pogarsza parametry nasienia. Plemników jest mniej, są mniej ruchliwe, spada też ilość tych prawidłowo zbudowanych.
Papierosy a przygotowania do ciąży
Także palenie tytoniu nie jest wskazane, jeśli planujecie powiększenie rodziny. Znane są wszystkie negatywne skutki uzależnienia od nikotyny, wśród nich wpływ na płodność i jakość plemników. Palenie przez kobiety może wywołać szybszą menopauzę – badania wykazały, że okres reprodukcyjny u palaczek jest krótszy o 2-3 lata względem kobiet niepalących.
Dodatkowo organizm oczyszcza się z nikotyny nawet do trzech miesięcy – im dłużej mama paliła, tym więcej czasu na regenerację potrzebuje. Warto zadbać o to, aby zajść w ciążę już po tym czasie.
Aktywność fizyczna podczas przygotowań do ciąży
Jeśli do tej pory unikałaś aktywności fizycznej, to okres przygotowania do ciąży jest dobrym momentem aby to zmienić. Ciąża i poród to duży wysiłek dla organizmu. Wykonuj ćwiczenia poprawiające wydolność oraz te, które wzmocnią mięśnie brzucha, kręgosłupa i pośladków. Dobrze przygotowane ciało ułatwi poród. Wybierz taką aktywność fizyczną, która sprawi Ci nie tylko przyjemność, ale także pozwoli zachować formę w czasie ciąży i po porodzie.
Pytania i odpowiedzi
1. Jak przygotować się do ciąży po 30.?
Kobiety, które ukończyły 30 lat nie muszą podejmować żadnych szczególnych działań. Do ciąży powinny przygotowywać się zgodnie z ogólnymi zaleceniami: prowadzić zdrowy tryb życia, odstawić używki, dbać o aktywność fizyczną, suplementować kwas foliowy oraz odbyć obowiązkową wizytę u dentysty. Zaleca się też wykonanie podstawowych badań, np. morfologii.
2. Jak przygotować się do ciąży po 40.?
Osoby po 40. roku życia przygotowania do ciąży powinny zacząć od podstawowych zaleceń: prowadzenia zdrowego trybu życia, unikania używek, dbania o aktywność fizyczną. Ważna jest także suplementacja kwasu foliowego, wizyta u dentysty oraz wykonanie morfologii. Pozostałe badania z pewnością zleci lekarz. Zazwyczaj są to: USG narządów rodnych, cytologia, badanie czystości pochwy. Zazwyczaj u kobiet po 40. roku życia wykonuje się też oznaczanie rezerwy jajnikowej oraz poziom hormonów płciowych.
3. Jak przygotować partnera do ciąży?
Kluczowe jest – podobnie jak u kobiet – prowadzenie zdrowego stylu życia. Ważne są więc: prawidłowa dieta, aktywność fizyczna, unikanie alkoholu i papierosów, a także sytuacji stresowych i szkodliwych czynników środowiskowych. Mężczyźni powinni zwrócić też uwagę na to, by nie nosić obcisłej bielizny. Warto wykonać też podstawowe badania i określić grupę krwi, aby uniknąć konfliktu serologicznego. Jeśli starania o ciążę są nieskuteczne, lekarz może zlecić także badanie jakości nasienia oraz ilości i ruchliwości plemników
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.
Powiązane artykuły