Pierwszy kroczek

Pierwszy kroczek dziecka

9 - 12 miesięcy
Artykuł
Lip 26, 2024
4 min.

Chwila, gdy dziecko postawi pierwszy kroczek, to długo wyczekiwany moment. Zastanawiasz się, kiedy Twój maluszek wyruszy na dwóch nóżkach na podbój świata w poszukiwaniu przygód? Sprawdź, jak wspierać małego szkraba w nauce chodzenia i kiedy jest najlepszy czas na zakup pierwszych bucików.

Każdy rodzic z dumą obserwuje, jak jego dziecko rośnie i osiąga kolejne etapy rozwoju. Bardzo możliwe, że Wasz skarb ma już za sobą pierwsze kroki, a być może jeszcze długo po ukończeniu roczku nie kwapi się do chodzenia. Czy należy się martwić? A jeśli właśnie odważnie ruszył przed siebie, jak zapewnić mu bezpieczną przestrzeń?

 

The first step of the child 1

 

Kiedy dziecko zacznie chodzić?

Rodzice zwykle zadają sobie pytania, ile czasu potrzeba, aby ich maluszek zaczął chodzić. Warto wiedzieć, że dzieci stawiają pierwsze kroczki w różnym wieku. Niektóre maluszki bardzo wcześnie zaczynają chodzenie, a inne długo się zastanawiają, zanim zrobią swój pierwszy krok. Może minąć kilka tygodni, a nawet miesięcy od momentu, w którym Twoje dziecko spróbowało postawić pierwsze kroki z pomocą bliskich, aż do chwili, w której „puści się” ich ręki. Z reguły dzieci zaczynają chodzić krótko przed 1. urodzinami lub zaraz po nich. Ten czas może się jednak nieco wydłużyć – pamiętaj, że każdy maluszek jest zupełnie inny.

Ważne

Jeśli niepokoi Cię to, że Twój maluszek jeszcze nie chodzi, porozmawiaj o tym z pediatrą, który w razie potrzeby skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty (neurologa lub ortopedy).

Od pełzania do pozycji stojącej

Zanim dziecko wykona pierwsze kroczki, wiele miesięcy będzie uczyło się, jak przejść z pozycji siedzącej do pozycji na czworakach, a potem jak zacząć się przemieszczać. Żądny nowych przygód maluszek zrobi wszystko, by dotknąć, zobaczyć i poczuć nowe rzeczy. Na czworakach, czy też leżąc na brzuchu – wszystko jedno w jakim „stylu”, ważne, że się przemieszcza. Przygotuj się na to, że podczas pierwszych prób stawania na nóżkach maluszek będzie korzystał z Twojej pomocy. Daje mu to pewność i swobodę ruchu. Nawet wtedy, gdy trzyma się już tylko jednego palca, nadal potrzebuje Twojego wsparcia i obecności.

 

The first step of the child 2

 

Jak pomóc dziecku w nauce chodzenia?

Pierwsze próby stawiania kroków są trudne nie tylko dla maluszka, ale i dla rodzica, który musi prowadzać dziecko w pozycji wyjątkowo niewygodnej, z pochylonymi plecami. Stabilna zabawka do pchania, która będzie solidnym oparciem i nie będzie zbyt szybko odjeżdżała, to urozmaicenie dla dziecka i udogodnienie dla opiekuna. Sprawdź, jak jeszcze możesz wspierać maluszka w nauce chodzenia

 

The first step of the child 3

 

Pierwsze buty dla dziecka

W domu nie ma konieczności zakładania dziecku bucików. Chodzenie na boso lub w antypoślizgowych skarpetkach to najlepszy sposób, by ćwiczyć małe stópki. Kiedy dziecko zacznie już z pomocą rodzica stawiać niepewne kroczki, warto kupić maluszkowi pierwsze miękkie i lekkie buciki – przydadzą się szczególnie poza domem. Powinny mieć lekko zadarty nosek i elastyczną, dobrze zginającą się podeszwę. Buciki, najlepiej sznurowane, powinny dobrze trzymać nóżkę. Pamiętaj, że decyzję o obuwiu ortopedycznym powinien podjąć ortopeda, gdy zdiagnozuje u dziecka wadę stópek.

 

The first step of the child 4

 

Jak zabezpieczyć dom, gdy dziecko zaczyna chodzić?

Nie możesz się nadziwić, widząc, jak Twoje dziecko stawia pierwsze kroki? W trosce o jego bezpieczeństwo chcesz za nim wszędzie nadążyć? Masz obawy, że Twój maluszek zrobi sobie krzywdę, ucząc się chodzić? Nie martw się, w większości przypadków upadki i różnego rodzaju potknięcia nie są groźne. Nawet jeśli są powodem wielu siniaków, nie panikuj. Zadbaj jednak wcześniej o zabezpieczenie wszystkich rogów mebli, schowaj głębiej wszystko, co może się stłuc lub stanowić zagrożenie dla dziecka.

 

The first step of the child 5


icon

 

 Pytania i odpowiedzi


 

1. Kiedy dziecko zaczyna chodzić na palcach?
Zdarza się, że maluszki zaczynają chodzić na palcach zaraz po postawieniu pierwszego kroku. Jeśli jest to sporadyczne, nie należy się martwić. Dziecko w ten sposób ćwiczy utrzymanie równowagi. Jeżeli szkrab częściej chodzi na palcach niż na całych stopach, warto taką sytuację skonsultować z ortopedą. Może to bowiem obciążać przedstopie i powodować płaskostopie oraz wady postawy u maluszka. 

2. W jakim wieku dziecko zaczyna chodzić?
Dzieci zaczynają stawiać pierwsze kroki w różnym wieku. Zazwyczaj ma to miejsce krótko przed 1. urodzinami lub zaraz po nich. Każde dziecko jest inne, dlatego ten czas może się nieco różnić. 

3. Jak dziecko zaczyna chodzić?
Dziecko rozpoczyna naukę chodzenia już wtedy, gdy próbuje z pozycji siedzącej przejść do raczkowania. Pierwsze próby przemieszczania się, a potem nauka stawania w łóżeczku czy przy meblach przygotowują bioderka i stópki do postawienia pierwszego kroku. 

4. Jak nauczyć dziecko chodzenia za rękę?
Zdrowych niemowląt nie powinno się podtrzymywać za ręce, aby szybciej zaczęły chodzić. Może to bowiem zaburzyć rozwój prawidłowej postawy ciała dziecka i przyczynić się do zwiększenia hiperlordozy lędźwiowej czy wypłaszczenia kifozy piersiowej i asymetrii, a także chodu na palcach i towarzyszącym mu przykurczom mięśniowym. Lepiej pozwolić dziecku przejść przez wszystkie etapy nauki chodzenia – od raczkowania, poprzez samodzielne stawanie przy meblach aż po pierwszy kroczek. 

View details Strefa Eksperta
Strefa Eksperta

Strefa Eksperta

Masz pytanie dotyczące ciąży, porodu albo rozwoju Maluszka? Skorzystaj z bezpłatnej porady naszych Ekspertek.
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Najpiekniejsze pierwsze razy
Artykuł
Najpiekniejsze pierwsze razy

Najpiekniejsze pierwsze razy

W ciągu 1000 pierwszych dni życia Twoje dziecko przechodzi długą drogę - od połączonych komórek do chodzącego i komunikatywnego szkraba.

1 min. czytania

View details 10 zdrowych nawyków na dalszą drogę
Artykuł
10 zdrowych nawyków na dalszą drogę

10 zdrowych nawyków na dalszą drogę

Pierwsze 1000 pierwszych dni Twojego maluszka właśnie dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że to, co już wiesz, nie przyda Ci się w przyszłości!

9 min. czytania

View details Rozwój postawy ciała, lokomocji, chwytania i manipulacji
Artykuł
Jak dziecko uczy się przemieszczać i chwycic

Rozwój postawy ciała, lokomocji, chwytania i manipulacji

Obserwuj rozwój motoryczny dziecka, aby śledzić, jakie zmiany zachodzą w jego organizmie. W pierwszych latach życia Twoje dziecko będzie bowiem stopniowo nabywać kolejne umiejętności.

4 min. czytania

View details Zdrowe żywienie dziecka w pierwszych 2 latach życia
Artykuł
Uśmiechnięte dziecko

Zdrowe żywienie dziecka w pierwszych 2 latach życia

Zastanawiasz się, ile razy dziennie karmić swoje dziecko? Na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Przygotowaliśmy jednak schemat, który może Ci trochę pomóc.

1 min. czytania

View details Napoje - kiedy I co podawac dziecku?
Artykuł
Mom breastfeeding baby

Napoje - kiedy I co podawac dziecku?

Napoje - kiedy I co podawac dziecku?

1 min. czytania

View details Jak unikać błędów podczas posiłków?
Artykuł
Jak unikac b ledow podczas posilkow

Jak unikać błędów podczas posiłków?

Dowiedz się, jak wprowadzić niewielkie zmiany, dzięki którym posiłki malucha będą zdrowsze. Radzimy, co i w jakich ilościach powinno znaleźć się na jego talerzu!

4 min. czytania

View details Zabawki Montessori
Artykuł
Dwoje dzieci bawiących się w otoczeniu materiałów Montessori

Zabawki Montessori

Rozwój dziecka odbywa się przede wszystkim przez zabawę. Wbrew pozorom zapewnienie mu wszystkiego, co najlepsze, nie wymaga wielkich zakupów.

8 min. czytania

View details Kiedy dziecko siada, raczkuje i chodzi?
Artykuł
Czworo dzieci na różnych etapach rozwoju: pełzanie, raczkowanie, siadanie i chodzenie

Kiedy dziecko siada, raczkuje i chodzi?

Raczkowanie, siadanie i chodzenie to ważne etapy rozwoju. Przeczytaj, kiedy i jak maluszek zdobywa kolejne umiejętności.

7 min. czytania

View details Akcesoria i zabawki sportowe dla dzieci
Artykuł
Akcesoria sportowe chłopiec bawiący się z piłką do skakania dla dzieci

Akcesoria i zabawki sportowe dla dzieci

Twoje dziecko jest ruchliwe i uwielbia się bawić nie tylko w domu, ale też na świeżym powietrzu? Przeczytaj nasz artykuł!

6 min. czytania

View details Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka
Artykuł
Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Wybierz posiłki zawierające te kluczowe witaminy i składniki mineralne, by pomóc swojemu dziecku zdrowo się rozwijać.

1 min. czytania

View details Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko
Artykuł
Sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe chłopców i dziewczynek pomogą Ci sprawdzić, czy maluszek prawidłowo się rozwija.

5 min. czytania

View details Gordonki – zajęcia muzyczne dla najmłodszych
Artykuł
Gordonki – zajęcia muzyczne dla najmłodszych

Gordonki – zajęcia muzyczne dla najmłodszych

Wielu rodziców stara się urozmaicić maluszkom (i sobie) codzienność.

4 min. czytania

View details Magiczne kroki milowe
Artykuł
Magiczne kroki milowe

Magiczne kroki milowe

Kiedy patrzysz na swojego rosnącego brzdąca, trudno uwierzyć, że jeszcze chwilę temu był malusieńkim noworodkiem, który tylko spał, jadł i siusiał.

5 min. czytania

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Dziecko na basenie
Artykuł
Nauka pływania dla niemowląt – maluszek z nauczycielką w basenie

Dziecko na basenie

Pływanie ma wiele pozytywnych aspektów: wzmacnia mięśnie, rozwija koordynację ruchową, relaksuje, a do tego wszystkiego jest doskonałą zabawą!

7 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Brak oddechu (RKO)
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-RKO-brak-oddechu

Pierwsza Pomoc: Brak oddechu (RKO)

RKO to zespół czynności ratunkowych, stosowanych w sytuacji podejrzenia nagłego zatrzymania krążenia (brak prawidłowego oddechu). 

2 min. czytania

View details Celiakia – co to za choroba i jak rozpoznać jej objawy u niemowląt oraz małych dzieci?
Artykuł
Celiakia – dziecko mające w ręku ziarna zbóż

Celiakia – co to za choroba i jak rozpoznać jej objawy u niemowląt oraz małych dzieci?

Na czym polega celiakia i jakie objawy mogą o niej świadczyć? W artykule wyjaśniamy, co powoduje tzw. chorobę trzewną, w jaki sposób można ją zdiagnozować i na czym polega jej leczenie.

7 min. czytania

View details Czy macie dla mnie dużo różnych propozycji na śniadanie, obiad i kolację?
Artykuł
Dziecko jedzące danie ze słoiczka Gerber

Czy macie dla mnie dużo różnych propozycji na śniadanie, obiad i kolację?

Karmienie dziecka to bardzo odpowiedzialne zadanie, a dobór odpowiednich produktów ma znaczenie we wspieraniu intensywnego rozwoju maluszka.

5 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Utrata przytomności
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-utrata-przytomności

Pierwsza Pomoc: Utrata przytomności

Utrata przytomności to stan, w którym dziecko nie reaguje na nasz głos lub dotyk, ale samodzielnie oddycha („śpi tak, że nie można go obudzić”). 

2 min. czytania